AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Edhe ndarja e Kosovės ėshtė e mundshme

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Edhe ndarja e Kosovės ėshtė e mundshme   Mar 17 Mai - 15:38

Edhe ndarja e Kosovės ėshtė e mundshme
Bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė duke shqyrtuar tri opsione si rezultat i mundshėm qė mund tė del nga dialogu midis Prishtinės dhe Beografit – ndarja e Kosovės, status quo dhe zbatimi i modelit tė dy Gjermanive, ku Beogradi do tė njihte Kosovėn, ndėrsa Prishtina nuk do tė merrte vend nė OKB.
vazhdon

“Ndarja nuk hedhet poshtė si zgjidhje e mundshme, por deri te ndarje duhet patjetėr tė bėhet nėpėrmjet marrėveshjes dhe dialogut”, ka thėnė njė burim i Qeverisė sė Serbisė pėr gazetėn Blic. Por, sipas kėtij burimi, tash pėr tash, kjo ēėshtje ėshtė ende larg tė arrihet.
Qėndrimi zyrtar i Serbisė nė negociatat me Prishtinėn janė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Serbisė dhe qėndrimin pėr mosnjohje tė Kosovės, por Beogradi pret qė nė kuadėr tė dialogut tė shqyrtojė edhe ēėshtjen e statusit, para sė gjithash statusin e ardhshėm tė veriut tė Kosovės.
Hans Ola Urstad, kėshilltar nė Ministrinė e Jashtme tė Norvegjisė, pėr Blic ka thėnė se ideja rreth ndarjes sė Kosovės ekziston njė kohė tė gjatė te bashkėsia ndėrkombėtare.
“Ėshtė e nevojshme tė arrihet marrėveshje qė do tė kėnaqte tė dy palėt. Nėse Prishtina dhe Beogradi merren vesh, kjo do tė ishte e pranueshme nė BE. Nuk mund tė paramendoj pėr ēfarė arsye evropianėt nuk do tė pėrkrahnin diēka qė arrihet midis dy palėve”, ka thėnė Urstad, qė dikur ka qenė ambasador i OSBE-sė nė Serbi.
Sipas tij, ndarje e Kosovės mund tė siguronte stabilitet dhe paqe nė rajon. /Telegrafi//V.I./Liria

Nese ndodhe qe veriu i Kosoves ti falet serbise,dhe te shkembehen trojet shqiptare per asgje;Kosova defakto nuk ka mundesi te egzistoi si subjekt i pavarure !
Haxhi Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Edhe ndarja e Kosovės ėshtė e mundshme
Revenir en haut 
Page 1 sur 1
 Sujets similaires
-
» Galeri? Ku ėshtė?

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: