AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ndihmė na ka dhėnė Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drej

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ndihmė na ka dhėnė Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drej   Dim 22 Mai - 2:18


Mirėpo, pėrkrah deklaratėn e Azem Sylės dhe shton se nėse ish-komandanti i pėrgjithshėm i UĒK-sė ka urdhėruar vrasjen e Gani Gecit – ka bėrė mirė!
Ai tregon njė rast tė takimit me Tahir Zemajn, tė cilin, siē thotė Dobruna, e kishte lutur Ramush Haradinaj tė bashkoheshin duke pranuar qė tė bėhej edhe zėvendėskomandant. Mirėpo Zemaj, sipas Dobrunės, nuk kishte pranuar duke ikur nga Kosova me 1.800 ushtarė.


Ai tregon njė rast tė takimit me Tahir Zemajn, tė cilin, siē thotė Dobruna, e kishte lutur Ramush Haradinaj tė bashkoheshin duke pranuar qė tė bėhej edhe zėvendėskomandant. Mirėpo Zemaj, sipas Dobrunės, nuk kishte pranuar duke ikur nga Kosova me 1.800 ushtarė.


Dobruna: Nuk e di saktė, nuk mė kujtohet. Qėllimi im ishte qė tė bisedoja mė tė, kėshtu qė tė nesėrmen jam takuar me Shaban Shalėn, i cili mė ka thėnė qė duhesh tė takohesh me Jakup Krasniqin. Meqenėse atėherė nuk kisha mundėsi, jam kthyer nė Gjakovė me njė tregtar gjakovar, i cili mė pa pak tė hutuar se kah me ia mbajt, tha hyrė nė kerr tė unė. Rrezikoi, se po ta kishte zėnė Policia... na kanė ndalė nja dy-tri herė dhe e kanė pyet ēka e ke kėtė plak, ka thėnė mixha ėshtė. Hajt baju. Kėshtu qė kemi shpėtuar edhe unė edhe ai. Mė vonė kanė ardhur Jakup Krasniqi dhe Hashimi.

Ndihmė na ka dhėnė Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drejtėsisė, na i ka pru tekstet, ne e kemi bėrė Kodin e Procedurės dhe Kodin e Ekzekutimeve Penale.


Dobruna: Unė aty kam gjetur dy apo tri burgje tė improvizuara, njė nė Lladrovc, njė nė Kleēkė, njė nė Kravasari. Kėto kanė qenė burgje tė improvizuara dhe ėshtė dashur t’i shihja vetė.

Dobruna: Po, ka pasur tė burgosur. Kanė qenė tre vėllezėr, Bali Krasniqi me dy vėllezėr tė tjerė. Ka qenė Blerim Kuēi, ka qenė Sherafedin Ajeti nga Vushtrria.


KD: Ish-drejtori i Burgut nė Vushtrri apo?

Dobruna: Po ish-drejtori i Burgut. Njė ditė koordinatori i burgut mė thirri.

KD: E keni fjalėn pėr dėshmitarin “X” nė procesin Limaj?

Njė ditė mė thirri udhėheqėsi i burgut tė Kleēkės, “X”-i, dhe mė thotė na kanė mbėrritur dy serbė, njėri i vdekur tjetri i gjallė

Harrova tė pėrmendė se rrugės e kam thirrur nė telefon Bislim Zyrapin dhe i kam thanė Bislim kėshtu ėshtė puna ēka tė bėjmė. Jemi marrė vesh me tė qė t’ia dorėzonim OSBE-sė tė vdekurin dhe tė gjallin, dy serbėt. Kėshtu kemi vepruar dhe ia kemi dorėzuar OSBE-sė tė dytė.


Dobruna: Aktgjykimi ka qenė tre muaj burg. Ai u arsyetua se pronari i Mercedesit ka qenė spiun. E kam pyetur po pse nuk e ēove Mercedesin nė shpi tė pronarit dhe me ndalė spiunin, zotni i mirė? Thash t’i je plaēkitės, rri nė burg thash aty nė bodrum.


Dobruna: Brigadėn ia kanė shpėrndarė. Kush e ka bėrė atė, unė dyshoj nė njėfarė Sylejman Krasniqin, njė ish-epror i Jugosllavisė, po atė nuk kam mundur ta zija, sepse, si duket, ai kishte ikur. Por kam vėrejtur se gabimin Blerimi nuk e ka bėrė me qėllim, motiv nuk ka pasur, ėshtė treguar shumė kooperativė gjatė procesit.

Gani Geci paska shkue me burgos Sandokanin !!!

Dobruna: Jo, jo. Sandokani (Abedin Rexha v.j.) unė e di qė ėshtė vrarė para se tė shkoja unė nė Gjykatė Ushtarake dhe unė nuk kam pasur mundėsi teorike as praktike qė tė jepja (urdhrin pėr Gecin v.j.). Pėrndryshe, do ta kisha dhėnė urdhrin, do ta kisha burgosur e ku ta di ēka do tė kishte vendosur gjykata. Nuk mendoj se do tė ishte i liruar. Nėse paska shkuar ta burgoste Sandukanin, ta arrestonte - atėherė ata e kishin ēuar tek gjykatėsi ushtarak, ose nėse nuk ka pasur gjykatės ushtarak e kishin kryer tė veten.Beslim Zyrapi ka pasur fletearrestin per Gani Gecin nga

KD: Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, z. Bislim Zyrapi thotė se ka pasur fletarrestim pėr z. Gani Geci. Po ashtu edhe ish-komandanti i pėrgjithshėm z. Azem Syla thotė se ka pasur njė urdhėr pėr ekzekutimin e tij. A keni informacione pėr kėtė?


Gani Geci nuk ka mundur tė kundėrshtonte, ka mundur t’i bashkohej Ushtrisė Ēlirimtare me gjithė armatimin. Ne kemi pasur shumė nevojė !!!!

Dobruna: Nuk ka ndodhur se ai ka ikur. Na i ka marrė 1.800 ushtarė Tahir Zemaj e i ka ēuar nė trekėndėshin Mal i Zi – Shqipėri - Kosovė dhe i ka shpėrndarė, dikujt ia ka dhėnė 20 marka dikujt hiē. E kemi lutur nė Prapaēan, po nuk ka dashur tė bisedonte me mua
Dobruna: Unė shkurt po ju them, dėshmitari “X” ka marrė mėsime prej Agata Kristit. Nuk ka pasur mundėsi tė vritej kush pa ditur unė.Fatmir Limaj nuk ka shpirt krimineli

Deshmitari x e ka te afert Limen ,dhe Lima e ka pasur tek ky te strehuar familjen

KD: Pse ėshtė dashur t’ia kishte inati ky person z. Limaj qė, sipas prokurorit, kėta kanė qenė tė afėrt bile nė njė periudhė z. Limaj e kishte familjen tė strehuar nė shtėpinė e kėtij “X”-it. Pse ėshtė dashur tė kishte inat?

Dobruna: Sė paku njė ēetė ose njė brigadė. Atėherė nė atė kohė dezertimi pati marrė pėrmasa.
KD: Pėr kėtė rast ka nisur njė procedurė kundėr z. Limaj. Ende nuk ka aktakuzė por po dyshohet se aty janė vrarė njerėz me urdhėr tė tij. Po ashtu ėshtė njė dėshmitar bashkėpunues tė cilin ju po e njihni dhe qė ka fituar epitetin si dėshmitari “X”. Ai i ka dhėnė informacione Prokurorisė pėr atė qė ka ndodhur nė Kleēkė.


KD: Pėr kėtė rast ka nisur njė procedurė kundėr z. Limaj. Ende nuk ka aktakuzė por po dyshohet se aty janė vrarė njerėz me urdhėr tė tij. Po ashtu ėshtė njė dėshmitar bashkėpunues tė cilin ju po e njihni dhe qė ka fituar epitetin si dėshmitari “X”. Ai i ka dhėnė informacione Prokurorisė pėr atė qė ka ndodhur nė Kleēkė.KD: Po z. Limaj nuk ėshtė pėrkrahur shumė as nga Partia Demokratike e Kosovės, nėnkryetar i sė cilės ėshtė ai. Tek pas 24 orėsh ka dalė me njė komunikatė mbėshtetėse nga partia.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ndihmė na ka dhėnė Muhamet Mehmeti, doktor – profesor i drej
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: