AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vellau i Hashim Thaqit kuku lele

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vellau i Hashim Thaqit kuku lele   Dim 22 Mai - 3:40

dhe unė Adem Dėrguti.

tasjani-ferizaj 06-12-2009 06:51
Vllavi i Hashim Thaqit

Dua tė pėrmend rastin e vėllait tė Hashim Thaēit, Gani Thaēit, i cili ka pasur lokalin «Dardania» nė Skenderaj. Nė kėtė lokal ka ndejtur tėrė kohėn policia serbe dhe aty, shqiptarėt e denuar nga policia e paguanin «haraēin» si pije, dreka, darka etj. Kjo ka zgjatur deri nė vitin 1996. Pastaj Gani Thaēi arrestohet dhe i mban tre muaj burg. Sa del nga burgu, nė vitin 1997, e lajmėrova Adem Jasharin dhe shkuam ta vizitojmė Ganiun nė shtėpi tė vet. Atė ditė kanė ardhur edhe gazetarė. Pastaj Gani Thaēi ka kėrkuar tė takohet me tė gjithė luftėtarėt nė odėn time, me secilin prej nesh veē e veē. Gjatė bisedės Ganiu mė thotė: - Gani ruaju, se pėr ty policia po dijshin ēdo gjė. Po dijshin se ti i ke vrarė policėt nė vitin 1992. Nėse tė zėnė ose kanė me tė vra ose kanė me tė denue 20 vjet burg. Pėr tė gjitha po dijshin por edhe pėr tė gjithė mė kanė pyetur!

Tė pranishėm nė kėtė takim kanė qenė kėta persona pėrveē meje, Adem Jashari, Abedin Rexha, Sylejman Selimi. Pėr ne ishte pak e ēuditshme se si mund tė lėshohet nga burgu vėllau i njeriut tė parė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si i thoshte vetes Hashim Thaēi. Pse nuk u lirua edhe Asllan Selimi, vėllau i Rexhep Selimit? Ne e pyetėm Ganiun nė se donte tė kyēej me ne nė luftė.
- Tash nuk mundem, ndoshta mė vonė, do tė shikoj!, - na u pėrgjigj.

Pėr njė kohė tė gjatė Gani Thaēi ka lėvizur lirisht dhe, kur ka dashur, ka shkuar nė Skėnderaj. Pasi ėshtė vrarė Adem Jashari dhe ka ardhur Hashimi nga Zvicra ėshtė kyēur edhe Ganiu nė luftė. Duhet tė theksoj se pasi pėlciti lufta e hapur, Llausha dhe Prekazi kanė pasur raporte shumė tė mira, gjatė tėrė kohės sa ka zgjatur lufta. Raporte tė mira kemi pasur edhe para luftės.

Kjo dėshmohet me vrasjen e Ilaz Kodrės nė Shtuticė nga shkijet qė nė atė anė tė Drenicės kishin ndėrmarrė disa ofensiva. Atėherė kam shkuar nė Prekaz dhe i kam thėnė vėllait dhe axhės sė Ilazit, «nėse dikush vjen me mua, unė shkoj dhe e marrė kufomen e Ilazit». Pėr fat shkiet nuk e kishin marrė hala kufomėn e Ilazit.

Po pėrmendi edhe njė rast kur ėshtė vra njė djalė prej Kopiliqi, mė 23 mars tė vitit 1999. Babai i tij vjen nė Llaushė dhe lutet qė tė bėjmė diēka pėr ta tėrhequr kufomėn e djalit tė tij tė vrarė tek shtėpia e Smajl Gjinocit. I them plakut tė na jepte 20 minuta afat. Nisem vetė i katėrti, me Afrim Gecin, njė djalė tjetėr dhe Qerim Zejnullahun. Kufoma ishte afėr 70 metra nga post-blloku i policisė serbe. Rrezikojmė jetėn dhe e tėrheqim kufomėn, e cila u varros nė Kopiliq. Tė nesėrmen nė Prekaz nė odėn e Emin Latit kishin qenė edhe Mujė Shabani, Nagipi e Murati nga Prellofci si dhe Sabiti nga Prekazėt e Qirezit dhe bisedonim sesi nė Prellofc policėt serbė po shkonin kur ua kishte qejfi dhe silleshin si nė shtėpinė e vet.

- Kėtė punė, thashė, do t'a ndreqim nesėr. Kush po vjen me mua deri nė Oshlan? Nisem pėr Oshlan me Sabitin e Prekazėve tė Qirezit dhe kėrkoj nga Bekim Shyti njė murtajė dore. Bekimi na dha murtajėn 150 metėrshe me dy predha, i premtova se pas dy ditėsh do t'ia ktheja, por pa predha. Bekimi ishte njė luftėtar trim, drejtues i njėsisė Speciale tė Oshlanit. Tė nesermen nė orėn 12.00 kemi shkuar nė Mikushnicė. Sė bashku me luftėtarėt qė i pėrmenda mė lartė, rreth orės 14.00 kemi zėnė pritė te Gojfilet e Prelofcit. Kaluan disa kamionė, por nuk i gjuajtėm sepse nuk e dinim ēka kishin brenda. Pastaj erdhi njė «kombi» i mbushur me policė. Pasi u sigurova se ishin policė, ndeza murtajėn dhe i godita nė mes tė «kombit», i cili filloj tė digjej.

Tė gjithė sė bashku i zbrazėm karikatorėt e automatikėve duke qėlluar nė drejtim tė tyre. «Kombi» u rrokullis dhe mbeti nė vend. Mujė Shabani e Nagipi shtinin nė ta nga njė largėsi prej tri katėr metrash. Digjeshin edhe policėt nė tė, tė cilėve u shkonin britmat deri nė qiell duke kėrkuar ndihmė. Nė kėtė aksion gueril i kemi vrarė tetė policė shkije dhe i kemi plagosur dy, policė nga ata qė kallnin pamėshirshėm shtėpitė e Drenicės. Kėtė e kanė konfirmuar edhe mjekėt shqiptarė tė cilėt punonin ende nė Skenderaj. Kjo ka ndodhur vetėm dy javė ditė pa hyrė nė Kosovė forcat e KFOR-it.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vellau i Hashim Thaqit kuku lele
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: