AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Agim Murtezai

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Agim Murtezai   Jeu 3 Aoū - 8:21

ICTY-sė: www.un.org/icty


www.minugua.guate.net/icty/alb/press/press/p729-a.htm+Agim+Murtezi&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=8&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://72.14.221.104/search?q=cache:7BUKJsdJXdoJ:www.minugua.guate.net/icty/alb/press/press/p729-a.htm+Agim+Murtezi&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=8&lr=lang_hr|lang_sr

Ne vitet e 1982/83 isha duke shkue tek miqet dhe afer stacionit te policise miku e ndali kamionin dhe hypi Agim Murtezin,dhe rruges miku ja bane Agimit:Ky dhendrri im po lyp rrepublike per kosove,pi kruhet bytha?Agimi ma priti met shtie ne dore kurr nuk ka met shkue mendja te Republika e kosoves!!!Une ja prita mi rrone hordhet ti bashke me mikun tim a ndegjove dhe nisem te rrokemi ne kamion,dhe me tha se e shofim se kush je ti e kush jam une,dhe ja tani kush na paska qene i veshur ne UēK ,pra nuk po gaboje qe luften e paskan udhehequr ata qe deri dje mua mu kundervuajshin kur kerkoja Republike,pavaresi,apo bashkim me shqiperin!O zot e nanen ta kajsha a je gjalle a te kane zane rob shpiunat apo eshte rrene qe fare nuk egziston ne kete jete!Por as gjygje te drejta nuk paska ne kete bote te poshter sepse qe te gjitha shtetet lypin nanen me ua ladrue!!!!
Ky Agim Murtezi eshte nip i bagjanakut tim,por e dine mire kur me paten rrahur policet dhe me njollosen me hajni,e e tera kishte ēene qe une tu bashkohem shpiunave,dhe kur e shtriva nje shpiun ne pazar Vellaun e Hilmi Geges,erdhi Asllan Halit Bytyqi dhe me tha e dine ai,se ēka me tha,kush eshte i interesuar le ta vete se po me vjen shtire me thene,por po dua tu them se 95perqind te shqiptareve kane ngjyre ne dafrangat e shpiunave,skam ēka me shtue ma teper,vetem nje neme e kam kush ka punue kundra popullit te kosoves,dhe KOSOVES,e vrafte buka dhe uji i kosoves,dhe kurr mos iu shtofte fara e shpiunave.....

AKTAKUZA

Aktakuza i akuzon katėr tė akuzuarit pėr krime tė kryera nė vitin 1998 nė Kamp-Burgun e UĒK-sė nė Llapushnik, qė gjendej nė komunėn e Gllogocit nė Kosovė.

Fatmir Limaj (i njohur si Ēeliku), Haradin Bala (i njohur si Shala), Isak Musliu (i njohur si Qerqiz) dhe Agim Murtezi (i njohur si Murrizi) janė tė akuzuar nė bazė tė pėrgjegjėsisė sė tyre penale individuale (Neni 7(1) i Statutit); pėr mė tepėr Fatmir Limaj ėshtė i akuzuar edhe nė bazė tė pėrgjegjėsie penale tė eprorit (Neni 7(3) i Statutit)

Tė akuzuarit

Fatmir Limaj u lind mė 4 shkurt 1971 nė Banjė, atėherė nė komunėn e Suharekės nė krahinėn autonome tė Kosovės. Limaj ishte komandant nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe ishte pėrgjegjės pėr funksionimin e Kamp-Burgut tė UĒK-sė nė Llapushnik, qė gjendej nė komunėn e Gllogocit nė Kosovė.

Haradin Bala u lind mė 10 qershor 1957 nė Koreticė tė Epėrme nė komunėn e Gllogocit nė Kosovė. Bala ishte anėtar i UĒK-sė dhe komandant/rojė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut.

Isak Musliu u lind mė 31 tetor 1970 nė Reēak nė komunėn e Shtimes nė Kosovė. Musliu ishte anėtar i UĒK-sė dhe komandant/rojė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut

Agim Murtezi u lind mė 20 shkurt 1956 nė Qylagė nė komunėn e Lipjanit nė Kosovė. Murtezi ishte anėtar i UĒK-sė dhe rojė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut.

Pėrgjegjėsia Penale

Sipas Aktakuzės, Fatmir Limaj, Haradin Bala, Isak Musliu, dhe Agim Murtezi akuzohen pėr planifikim, nxitje, urdhėrim, kryerje ose pėrndryshe pėr ndihmė nė planifikimin, pėrgatitjen ose kryerjen e veprimeve ose mosveprimeve si kėrcėnim, burgosje, dhunė dhe vrasje tė drejtuar kundėr civilėve serbė dhe civilėve shqiptarė tė cilėt mendoheshin se kishin refuzuar tė bashkėpunonin me UĒK-nė ose i kishin rezistuar UĒK-sė me mjete joushtarake.

Fatmir Limaj ushtroi komandė dhe kontroll de jure dhe de facto mbi anėtarėt e UĒK-sė qė drejtuan Kamp-Burgun e Llapushnikut. Ai kishte kompetenca pėr tė disiplinuar dhe pėr tė ndėshkuar vartėsit qė kryenin shkelje tė disiplinės ushtarake ose veprime tė kundėrligjshme, duke pėrfshirė shkelje tė sė drejtės humanitare ndėrkombėtare. Si epror, ai ėshtė pėrgjegjės pėr veprimet e vartėsve tė vet nė qoftė se eprori dinte ose kishte arsye tė dinte se ky vartės ishte nė prag tė kryerjes sė veprimeve tė tilla ose i kishte kryer dhe eprori nuk mori masat e duhura dhe tė arsyeshme pėr tė parandaluar veprime tė tilla ose pėr tė ndėshkuar kryesit e tyre.

Paraqitja e Fakteve

Jo mė vonė se herėt nė vitin 1998, pas viteve tė tensionit dhe dhunės qė sa vinin e shtoheshin, filloi konflikti i armatosur midis forcave serbe dhe UĒK-sė nė Kosovė. Sipas Aktakuzės, prej ose rreth majit 1998 deri nė ose rreth 25 korrikut 1998, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir Limajt, mbajtėn sė paku 35 civilė serbė dhe shqiptarė nga komunat e Shtimes, Gllogocit dhe Lipjanit nė Kamp-Burgun e Llapushnikut nė kushte brutale dhe ēnjerėzore, duke ushtruar ndaj tyre sulme fizike dhe psikologjike nė mėnyrė rutinore, duke pėrfshirė kėtu edhe tortuta e rrahje. Fatmir Limaj, Haradin Bala, Isak Musliu, Agim Murtezi moren pjesė nė imponimin dhe vazhdimin e kushteve ēnjerėzore nė kamp, tė cilat pėrfshinin ushqim dhe trajtim mjekėsor tė pamjaftueshėmm dhe morėn pjesė ose ndihmuan nė torturat dhe rrahjet ndaj tė burgosurve.

Mė tutje thuhet se nė njė datė pas 24 qershorit 1998 por para 25 korrikut 1998, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir Limajt rrahėn, torturuan, dhe vranė njė numėr serbėsh, jo-shqiptarėsh dhe shqiptarėsh tė burgosur nė kėtė Kamp-Burg). Haradin Bala dhe Isak Musliu morėn pjesė ose ndihmuan nė vrasjen e katėr tė burgosurve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Agim Murtezai   Jeu 3 Aoū - 17:17

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=12679

Jo si ky krimineli me poshte qe "Luft" kishte vrasjen e bashkatdhetareve.

Lexoni kte te famshmin Toger...

Idriz Balaj - Togeri dyshohet edhe pėr zhdukjen e tre anėtarėve tė familjes Krasniqi nga Turjaka e Pejės

Pejė, 18 shkurt 2003 - Tė hėnėn nė Gjykatėn e qarkut nė Pejė ėshtė marrė nė pyetje Idriz Balaj, i njohur me emrin e luftės "Togeri", i dėnuar kohė mė parė me 15 burgim, pėr vrasjen e katėr ish-pjesėtarėve tė brigadės "Mėrgimi", e tani i dyshuar pėr vrasjen e tre anėtarėve tė famljes Krasniqi.

Idriz Balaj tani dyshohet se bashkė me pjesėtarėt e tjerė tė njėsitit special "Shqiponjat e zeza" tė ish-UĒK-sė, me tė cilin komandonte ai, mė 4 shkurt tė vitit 1999 ka shkuar nė fshatin Turjakė tė Pejės, ka marrė tre anėtarėt e familjes:

Gjylshahe Krasniqin (55), Xhevat Krasniqin (20) dhe Valbona Krasniqin (16). Qė nga ajo natė nuk dihej pėr fatin e tyre dhe ata konsideroheshin tė zhdukur.

A vritet vajza shqiptare me emrin e bukur VALBONA...dhe vetem 16 vjece..

Turp..

Kriminela.

Brari
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek Brari
Gjej mė shumė postime nga Brari

19-02-2003, 19:34 #15
Llapi
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 08-08-2002
Postime: 4,631
Ah Brari Brari Po mier do te ishte sikur njiherit te mendosh si shqiptaret e jo siq po vepron e mendos si ...
Per te saten here me keqardhje te them se keso mendime e shkrime dhe veprime i gjejm ne faqet e forumeve serbe pra te shkieve!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Agim Murtezai
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: