AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nafi Ēegrani

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nafi Ēegrani   Ven 27 Mai - 1:18

Ke njeri qė ka qenė i pėrndjekur ndėrkohė shėrbimi e ka bėrė pėr veti, dhe ai i ka shėrbyer edhe si informatorė, tani kėtu ka shumė dallime", sqaron ish zyrtari i UDB-sė. Sipas tij vetė natyra e atyre kohėrave tė ka detyruar tė bėhesh bashkėpunėtor. "Pėr shembull nėpėr redaksitė e ndryshme ka pasur shumė informatorė, nė Flakė dhe nė radio i di nė gishta kush kanė qenė", thotė Nafi Ēegrani, i cili mė tej shton se shumė funksionarė tė asaj kohe kanė qenė bashkėpunėtor tė UDB-sė, njė pjesė e tyre edhe sot i mbajnė detyrat e ngjashme duke u bėrė kush deputetė, kush ministėr e kush funksionar i natyrės tjetėr.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nafi Ēegrani   Ven 27 Mai - 1:20


Krye shefi i UDB-sė nė ambasadėn e Serbisė nė Shkup

Ish zyrtari i UDB-sė, Nafi Ēegrani thotė se nė ambasadėn e Serbisė nė Shkup ėshtė njė personalitet i rėndėsishėm, i cili deri dje ka qenė krye shef i UDB-sė nė Beograd dhe njė nga kapot e klanit tė Zemunit.

Hoxhallarėt dhe gratė ishin spiunė

"Shumė hoxhallarė dhe priftėrinj tė asaj kohe kanė qenė bashkėpunėtor tė UDB-sė, qė fatkeqėsisht ligji pėr lustrim nuk po i kap kėtu nė Maqedoni, pėrkundėr praktikės sė shumė vendeve tė tjera evropianė tė dala nga komunizmi", thotė Ēegrani. Ai sqaron se ka pasur dhe raste kur gruaja e spiunonte burrin. "Nuk do ta saktėsoj pėr kė flitet, por ishte person me autoritet tė cilin e spiunonte gruaja e tij. E paralajmėrova dhe nė fillim nuk mė besoi por dikur u bind", thotė Ēegrani.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nafi Ēegrani   Ven 27 Mai - 1:22

+1 #5 Haxhi Kuēi 2011-05-24 21:08
Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 i nisa une vete Haxhi Latif Kuēi pa organizimin e askujt ,pos me nxiti qimja qe me qelloi ne gjellen time ,ku me tregoi Bajrush Xhemajli kryetar i Ferizait.U kam hudhe pjatave per betoni dhe kam britur shok keta komunista e kan ndermend me na helmue,dhe kam thye ēdo gje dhe me poshte u nis menjehere dhe me nuk kishte te ndalur.
Ne oret e mbremjes erdhen dy student bashk me Ruzhdi Kuēin dhe me thane se te kemi lajmrue qe ti i nise demostratat per shkak te qimes,neser ne ora shtate me thane duhet te lajmrohemi ne zyren e drejtorit te menzes Shefki Stublla.Emrat nuk ua di ketyre dy studenteve egziston arkiva ne menze dhe dihet kush i ka nis demostratat.Por a ka njeri qe flasi per mua jo !Tjeret i pervetsuan ku ua lejoi serbia qe te jen prisa ne favor te serbise ,pra udbashet patriota!Ja historia e shqiptareve bythprape .

Revolucionalisti shqiptar

I perbuzuri

Haxhi L Kuēi
Quote


+1 #6 Nafi Cegrani 2011-05-26 20:15
I nderuar Haxhi L.Kuci,
AFERIM ! Ajo qe po shkruan eshte fakt dhe as topi nuk e leviz, sic thote populli.Per kete duhet te shkruajne realisht historianet,publicistet dhe te gjithe ata te cilet jane ne rrjedhat e shkrimeve per relaen,te vertetn,e cila eshte ne interes te kauzes kombetare...
Nisma yte ne demonstratat e 81 ashtu edhe ka filluar,madje specialistet udbashian dhe apokalipsa jugosllave bashkarisht edhe bylykbashet e KOS-it bene planet e tyre sekrete strategjike per te zhvilluar me inskenime e prapavija qellimkqia tmerri e vdekje kunder shqiptareve /ketu vlene te permendi edhe rastin e Tahir Mehes,gjithashtu qe u ra grusht te rende azhdajes jugosllave/,dhe keshtu nisen duke u zhvilluar tmerre satanesh me qellim qe te shkilej cdo gje qe ishte shqiptare...
Perballe ketij fronti dhe betejash te fshehta u vene edhe grupe te tjera shqiptare te rezistences,grupe ilegale,te cilet me shume dhane nga vetja,fillimisht duke u sihronizuar dhe organizuar ne veprimtari me te gjere atdhetare dhe u flijuan, usakrifikuan,u burgosen me qindra e qindra / UDBJA dhe KOS-i arriten ne rradhet e tyre te infiltronte edhe ,,urrith,, edhe informatore te cilet te trajnuar per spiunim, e benin te veten.../ Shqiptari,mbeti gjalle duke u perlindur nga hiri si Feniksi, i ndaluar dhe i pranguar si Prometheu, duke vershuar shikimin ne vizion te larget pertej viteve te rrenuara, se nje dite do te vij LIRIA dhe CLIIRIMI i mbare kombit dhe trojeve shqiptare!
Per kete dhe duhet shkruar, i nderuar Haxhi Kuci,duhet shkruar edhe per te verteten tende, e jo si mendon ceket njefar Amir Bregu ose ndonje tjeter tip si ky.Sepse, edhe Hitleri ka thene: TA FITOJ LUFTEN,MADJE DI VETE SI TA SHKRUAJ HISTORINE!
E ty, Haxhi, edhe nje here -AFERIM !
Quote
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nafi Ēegrani   Ven 27 Mai - 1:25

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nafi Ēegrani   Ven 27 Mai - 1:26

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nafi Ēegrani   Ven 27 Mai - 2:26

I nderuar Nafi;

Ju mire e cekni se te gjithe ata qe kan qen spiuna te serbise,jane ne qeverin e Kosoves sot.Kush paska qen pra uēk ?U mbeshtollen ne petkat e uēk dhe na mashtruan !!!

Hoxhallaret shpiuna,grat e shqiptareve shpiuna ,a po del shqiptar i paster ?Jo, sipas meje,sepse e njoh mire kosoven ,maqedonin,malin e zi, sepse kam punue si mjeshter per ta sigurue kafshaten e gojes per femit e mi.

Une e pata krye shkollen normale ne Prizren me sukses shembullor,por isha person i papershtatshem moralo p.E kreva edhe juridikun,prape pa pune,e kreva edhe shkollen e larte ne Gjakove" Histori Gjeografi" ,por prape pa pune.Por mistia e lopata ishin ato qe me mbanin ne jete.,Por ka pasur raste qe edhe tek pronaret ndikonte udba qe mos te punoi si mjeshter,dhe me ttregonin qe mos te vij me punue se jan ne kercnime !
!
Ne vitin 1971 ne nje aksion pune ne sutjeske,na rrethuan serbet,e na dhane ultimatum qe gjere neser ta hekim flamurin kuq e zi ndrysh do na masakroin gjithe shqiptaret! Ne brigaden ton po i permendi disa; ,une si ma i riu 16 vjeq,shqiptaret e zi vendosen qe per nje flamur me fshire prapanicen ma mire e hekim e shkoim gjalle neper shtepit tona ,dhe ja lan me hek nje serbit nga Suhareka,,Zoranit te Vllades ,kinse qe ne nuk pe hekim por serbi yn nga brigada jona !Komandant e kishim Reshit Bytyqin e zevendes nje mesues nga Papazi,e tjeret si Muharrem sh Kuēi,Sakip Sula me vellan Sadikun,Smail Berisha,,Rexhep Kryeziu me vella,Shaban Kuēi,Kadri Kuēi,Shala,Kolgeci,Mlladeni, e te tjere qe nuk me kujtohen,por ishim diku nja 60 shqiptar.

Te nesermen ne mengjez na kishin rrethue mijera serb e ushtar nder ta ishte edhe Nikolla Lubiqiqi,dhe Zorani i Vllades e morri per siper duke thene se edhe mua kan mem masakrue edhe pse jam serb,e une mbasi ma lat mua po e heki.::Ja nisi e zgjodh penin dhe skam bere nje kam kecye nga rreshti dhe e kam kapur penin e flamurit e kam lidhe dhe aij i kam meshue ne hordhe dhe e kam grushtue dhe se as vete ka me ka arritur nje dur dhe mbi serbet qe ishin rreth u kam sjelle si vetetima dhe Nikoola the;Pustite budallu,poludeo za jednu zastavu .Te gjithe serbet u shkepen duke ik si lepurat.

Por ēka ndodhe me tutje;Une isha duke fjete dhe ndegjoi shqiptaret duke fole se serbet kan me na masakrue naten e ne po e rrahim Haxhiun dhe serbet le te thone qe ne nuk ishim me hek flamurin!Kur u quan ne kemb une jam que e kam thye qamin e dritares dhe nje karrike ua kam hudhur shqiptareve dhe kam kercye nga fritarje dhe tere naten kam fjet ne malet e sutjeskes.Dhe ne mengjez kam shkue tek komandanti i brigadave dhe ia kam tregue rastin.Dhe me tha ja ti ua ke mbrojtur flamurin e shqiptaret jundra teje dhe me the se nuk kan me te preke.Keta shqiptar e sidomos Reshiti me lajmroi ne komitet dhe Ymer Gashi dhe Fadil Hoxha me shpallen bandt te jugosllavise .Te gjithe keta brigadist ishin te punsuar neper vende te nderyshme e une kurr nuk munda ti ushtroja profesionet e mia.Serbet me kan thene se ne ty me te burgos kurr se kemi menden gjere sa ti na jep besen qe behesh servil i yni se ne me te burgos ty ti behesh ne mesin e popullit tend i larte!E nese na jep besen,na kemi me pergadite udbashet dhe gjygjet e gazetat me marr vesh populli se kush jeeee!Dhe kur te burgosim ti as qe ke me nejt ne burg,pos ndoi dite sa me te pa shqiptaret kinse je i burgosur,a ke me fjete neper hotele dhe femrat ma te bukura,ja kush paskan qen te burgosurit politike shqiptar ?!Komandantet e uēk ishin eproret e titos,kete e dini mire .Luften e nisen edhe ne maqedoni shqiptaret dhe ne vend te lirise riroberi si dhe ne Luginen e Presheves nisoi pa dallim!Edhe kjo pavaresi e kosoves eshte falcoo sepse ne qeveri te kosoves jan ata qe dje na denoishin kur ne kerkojshim republike te kosoves!!!

Kurr nuk kam qen argat i serbeve as me udbash shqiptar nuk kam bashkpunue .Dhe njeriu qe ka punue ne mbroktjen popullore te jugosllavise si nje poet Avdi Ibrahimi dhe kur e pata botue nje veper mepoezi erdhe per te ma bere perhajer dhe niqem nje shoqeri duke mendue se eshte patriote,por sherri ketij Fatmir Lima nuk me pranoi ne lufte kundra shkaut kinse ky ka punue ne MPP dhe kinse e din se ku jan te mshehura do arme ne kohen sa ishte Besim Ndreca gjalle i kishte mshehur diku ne malin biraq !Dhe me tu largue nga kosova une ky poeti u be zevendes i policise se uēk ne zonen e pashtrikut.Qudi ne mesin e shqiptareve,dhe shkruan per mua se kam qen dore e zgjatur e serbise,pa as dhe nje fakte sa qimja e prapanices.
Gjate luftes ishin duke banue disa te OSCES dhe me thane se pse shqiptaret jeni shpiuna tane,dhe nuk keni bythe me luftue,sepse jeni te perlyer i madhe e i vogel dhe duhet juve me ju zhduke nga dheu !I thash se serbia eshte e forte dhe me kallasha nuk luftohet !Me than se nese nuk e doni lirin pse jeni vesh kundra srbise ?Ty nuk te marrin me luftue kundra shkaut e dinin historin time ma mire se veteveten time,dhe skisha ēka tu them.

Me 15 janar te vitit 1999 keta perfaqesues e kishin anen e Reqakut nen vezhgim dhe kur erdhen ua hapa potat dhe duke dale nga kerri tyre i blinduar qanin me lote dhe une mendova se u ka ndodhe diē ne shtepi,dhe i pyeta qka keni ?Te hym brenda nje here e hlasim!Kur hyrem brenda me thane se serbet kan masakrue civil shqiptar,e uēk nuk po i mbrone shqiptaret.
Ja nisem edhe ne te qanim dhe fshajsha sepse nuk isha i veshur qe serbise tju kundervihem me aftesit e mia,dhe njeri me tha a ke deshire qe ta lajmrona OSCEN qe ta bombardoi serbin ?Jam que ne kembe dhe e kam perqafue e i thash a ke mundesi o vellau im se maroi ky popull i shkrete !E ka marr lidhjen direkte dhe per disa ore qe foli me tha se puna u krye ta plotesova deshiren dhe me thane;Pasi je ne rrezik nga dy palet serbo shqiptare ma se miri ta qete e ta leshon kosoven tende te dashure.Dhe te nesermen ika me femi,por edhe gjate emigrimit rruges hasa ne rreziqe ku vdekjen e pash me syt e mi me femit e mi qe edhe sot pasojat nuk kan te ndalura.

Kam shume me shkrue,por u kisha lute nje pergjigje nga ju zotrii nderuari Nafiu a ka pasur,korira, mesues,profesora,akademik e zyrtar shqiptar qe nuk kan qen servila te shkaut ?


Pershendetje nga
Haxhi L Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Nafi Ēegrani   

Revenir en haut Aller en bas
 
Nafi Ēegrani
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: