AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore   Sam 28 Mai - 15:52

Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore

Shpėrndaje
37
Postuar: 11:46 / 28.05.2011
Komente: 35
Polonia, si nikoqire e samitit tė 17 shefave tė shteteve tė Evropės Qendrore dhe Lindore, ka respektuar kėrkesėn e presidenti sllovak, Ivana Gasparovic qė askund Kosova tė mos figurojė nė kėtė samit si shtet i pavarur.
Pėr shkak se presidenti polak, Bronislav Komorowsky e ka ftuar nė takimit e rregullt tė liderėve tė rajonit pėr tė parėn herė edhe presidenten e Kosovė, Atifeta Jahjaga, takimin me presidentin amerikan, Barack Obama dhe pjesėmarrjen nė samit e kanė bojkotuar presidenti i Serbisė, Borisa Tadic dhe presidenti i Rumanisė, Train Basescu.

Por, presidenti i Sllovakisė kishte vėnė kush qė Kosova tė mos paraqiten me siglėn e shtetit tė pavarur nė Samitin e Varshavės.

“Polakėt e kanė respektuar premtimin dhe faktin se Sllovakia nuk e njeh Kosovėn”, ka thėnė Gasparovic pėr agjencinė sllovake tė lajmeve TASR.

Ai ka konfirmuar se ėshtė plotėsuar kėrkesa e tij qė gjatė samitit tė mos ketė simbole tė Kosovės, e as mbishkrim tė funksioni tė presidentet Jahjaga, ndėrsa nė samit nuk ėshtė miratuar deklarata qė sė bashku me pjesėmarrėsit tjerė do ta nėnshkruante dhe presidentja e Kosovės. /Telegrafi/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore   Sam 28 Mai - 15:53

Kesaj i thone se Kosova nuk eshte e pavarur siq mendoin shqiptaret tradhetar.E kam dite kete poshtersi te shpiunave qe pavaresi ka vetem per ata servila te shkaut siq ishin dje ne qeverin e titos dhe Milloshit.Keta lagoj jan duke na shtyp ne vend te shkaut.

Mbane mend o popull;Kosova ke me qen shkaktare per nje lufte me permasa boterore.

Shqiptaret kan me qen viktima kryesore.


Nga e ejtja e dy qershorit 2011 do e kaploi evropen nje temperature e madhe prej 70 grade celzius,e juve shqiptareve u keshilloi qe te mbani uje rezerve dhe mos e hargjoni pa lidhje javen qe u pret nje katandisje e papritur.U kallte evropa bashk me shpiunat shqiptar .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore   Sam 28 Mai - 15:58

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore   Sam 28 Mai - 16:04

Presidenti Barack Obama dhe Presidenti i Polonisė Bronislaw valė Komorowski nė media si Obama arrin nė Pallatin Presidencial nė Varshavė, Poloni, e premte 27 Maj 2011.
E shtunė, 28 Maj 2011
Varshavė, Poloni -
Shpresoj se ju kam gėzuar udhėtimin tuaj Evropian, zoti President. Njė shumė e pritur vėmendjen tuaj tė shtunėn tuaj tė kthimit.

Fushėn e GOP angling presidenciale kandidatėve pėr tė marrė punėn tuaj ka lėvizur shumė. Kongresi ėshtė nė rritje paduruar me ritmin e tėrheqjen e trupave amerikane nga Afganistani. Dhe rrėmujė mbi kufirin e borxhit federal mbetet, mirė, i ērregullt.

Pranvera stuhitė kanė marrė njė numri tė madhe nė Jug dhe Midwest. Ngjarjet botėrore kanė garuar pėr vėmendjen e publikut, duke pėrfshirė kapjen e luftės sė supozuar kriminale, Ratko Mlladiē dhe rritur-up fushatėn e udhėhequr nga NATO bombardimeve nė Libi.

Ka qenė njė lajm i mirė pėr ju, po ashtu. Demokratėt fituan njė zgjedhje tė posaēme House nė Nju Jork se ėshtė parė si njė shenjė tė mirė pėr perspektivat e partisė tuaj nė 2012. Fjala erdhi qė Chrysler kishte paguar pėrsėri shumica e parave hua administratėn tuaj orkestruar. Dhe tė Aktit Patriot pėr tė luftuar terrorizmin ėshtė pėrtėrirė vetėm nė kohė pėr ju pėr tė nėnshkruar atė nė ligj _ prej sė largu nga autopen.

Asnjė nga kėto lajme ka humbur nė Obama pasi ai ka udhėtuar nė Evropė. Ai ėshtė mbajtur njė sy vigjilent nė ngjarjet nė shtėpi, si ai ėshtė e pėrkushtuar tė javės pėr tė biznesit tė forcuar marrėdhėniet me aleatėt perėndimorė dhe marshaling mbėshtetje pėr stirrings demokratike nė Lindjen e Mesme dhe Afrikėn e Veriut. Tė premten ai mbėrriti nė Poloni, ndalesa e fundit nė itinerarin e tij, lidhur me njė aleat qė ka ndjerė ndonjėherė slighted dhe pėr tė theksuar rėndėsinė nė rritje tė Evropės Qendrore dhe Lindore nė punėt e botės.

Obama do tė mbajė dy ditė takimesh politike duke u pėrqėndruar nė, energji tė sigurisė dhe pėrpjekjet e pėrbashkėta amerikano-polak pėr nxitjen e demokracisė nė Afrikėn e Veriut, Bjellorusi dhe gjetkė nė Evropėn Lindore. Por ndryshe nga presidentėt e fundit amerikan, i cili vizitoi kėtė vend tė 38 milion, Obama nuk do tė takohet apo adresėn e publikut polonisht direkt. Ai hapi vizitė duke kaluar kohė nė njė memorial pėr tė vrarėt nė kryengritjen geto tė re Varshave kundėr nazistėve, takim mbijetuarit e Holokaustit dhe liderėt e komunitetit hebre nė Poloni.

Mė parė e premte, Obama plagė punėn e tij nė njė takim dy-ditor i grupit tė tetė vendeve tė industrializuara nė Francė, ku udhėheqėsit ranė dakord pėr tė mbėshtetur lėvizjen arabe Pranvera, por nė njė mėnyrė qė nėnvizon presionet financiare duke u ndjerė nė Shtetet e Bashkuara dhe kombet e tjera tė zhvilluara. Vendet pėr qėllim tė ofrojė 40000000000 $ pėr vendet arabe por nuk them ku paratė do tė vijnė nga apo tė specifikojė se ēfarė do tė jetė pėr tė.

Takimi ishte mė shumė pėr nxitjen e tregtisė se sa ndihma, dhe mė shumė pėr inkurajimin e investimeve se ndihma, zyrtarėt amerikanė thanė.

Ēdo tė ndaluar pėr katėr-komb udhėtim i presidentit ishte kalibruar pėr tė arritur tė gjitha objektivat e huaja dhe vendore.

Nė pėrgjithėsi, ajo mund tė jetė visuals nga _ Obamės udhėtim dhe fakti qė ai tregoi deri dhe theu bukėn me aleatėt perėndimorė _ qė durojnė mė shumė se fjalėt qė ai foli. Tė detyruar tė konkurrojnė pėr vėmendjen me njė mori tė ngjarjeve nė SHBA dhe gjetiu, Obama u pėrpoq tė pėrdorė udhėtimin e tij pėr tė ēimentos miqėsi tė vjetėr, tė forcojė aleancat pėr sfidat e botės tė ardhmen dhe sync deri me votuesit nė shtėpi.

Ndalesa e tij e parė, nė Irlandė, ėshtė sa mė shumė pėr tė gjetur terren tė pėrbashkėt me amerikanėt ashtu siē ishte nė lidhje me lidh me irlandez. Nė njė udhėtim tė shpejtė nė fshatin e vogėl ku gjyshi i tij i madh-madhe-e madhe dhe jetuar dikur nė njė fjalim zgjim pėr dhjetėra mijėra nė Dublin, presidenti i tė cilit shumė lindur nė Shtetet e Bashkuara ka vėnė nė dyshim nga skeptikėt ishte nė gjendje tė identifikojė veten e tij me dhjetra miliona amerikanėve, tė cilėt pretendojnė prejardhje irlandeze dhe legjionet mė shumė qė tė identifikohen me pėrvojė emigrant.

Rezultuar images _ mė tė paharrueshėm se ēdo gjė Obama tha _ ishin monedhė politike pėr njė president i cili gjithashtu ndodh tė jetė njė kandidat pėr t'u rizgjedhur. Atje ai ishte, duke ngritur njė pintė me vendasit nė miqėsi e ngushtė miqėsore e njė pijetore fshati dhe rrinin nė kėmbė pėrpara mijėra adoring pėr njė fjalimi presidencial qė dukej mė shumė si njė tubim fushate.

Next stop: Londėr, ku kryetari i prirur pėr punėn e rėndėsishme shoring deri partneriteti me SHBA me aleatin e saj mė tė rėndėsishme. Presidenti i kushtuar dy ditė pėr salltanet dhe ceremoni e njė vizite shtetėrore me Mbretėresha Elizabeth II dhe pėr forcimin e lidhjeve me kryeministrin britanik David Cameron ministri, i cili provoi njė aleat i mirė i politikės sė jashtme se sa partnerit ping pong, kur ai dhe Obama vizitoi njė shkollė lokale dhe mori njė ēift i paddles.

Presidenti i gjyshi i tė cilit ishte njė kuzhinier Kenyan nė ushtri britanike u ndal nė vendosjen gusht tė Westminster Hall dhe i dha atė qė arriti nė njė diskutim zgjim vrull pėr partneritetin trans-atlantik, duke kėmbėngulur se kjo ėshtė ende e rėndėsishme dhe tė fuqishme nė njė ditė kur vende si Kina, India dhe Brazili janė nė rritje nė fuqi dhe ndikim.

Obama do tė jenė sfiduesit nė fushėn e GOP ishin tė lumtur tė ofrojmė mendimet e tyre nė turneun evropian tė presidentit, dhe kujtoj atė politike dhe betejat e buxhetit nė pėrgatitje e sipėr nė shtėpi. Ish-Minesota Gov Tim Pawlenty, i cili u bashkua me fushėn presidenciale kėtė javė, tweeted nė Obama: "Mė vjen keq pėr tė ndėrprerė Evropian zvarritje tuaj pijetore, por ajo qė ishte plan Medicare tuaj?"

Kjo ishte njė kujtesė tė mprehtė nga betejat buxhetit tė vazhdueshme nė shtėpi dhe nė mėnyrė tė rilindur republikanėt kanė shtyrė nė mėnyrė efektive e presidentit pėr tė drejtėn nė debatin mbi shpenzimet dhe deficitet.

Fokusi Obama pivoted pėr ēėshtjet e politikės sė jashtme si udhėtimin e tij tė pėrparuar. Nė Francė, ai huddled me presidentin rus Dmitri Medvedev nė ēėshtjen e vėshtirė tė planeve amerikane pėr njė program tė mbrojtjes nga raketat nė Evropėn Qendrore dhe Lindore qė i bėn rusėt nervor, dhe duhej tė jenė tė kėnaqur me pėrparimin e bėrė mė tepėr se njė zbulim tė madh.

Vizita e presidentit tė Polonisė pėrkoi me njė konferencė atje tė Evropės Qendrore dhe Lindore udhėheqėsit e Bashkimit, dhe Obama shpresonte pėr tė mbajtur nga pėrvojat e tyre me nė tranzicion tė demokracisė si ofertė vėrtetė tė jetės nė mėsime pėr ata qė kėrkojnė liri nė Afrikėn e Veriut dhe Lindjen e Mesme.

Nė ēdo ndalesė nė udhėtim Obama, presidenti ishte i kujdesshėm pėr telegrafi pėrfshirjen e tij nė ngjarjet nė shtėpi.

Ai u ngrit herėt nė rezidencėn e ambasadorit tė SHBA-sė nė Londėr pėr tė bėrė njė deklaratė publike nė lidhje me tornadot shkatėrruese nė Misuri dhe me premtimin se ai do tė jetė atje pėr njė vizitė tė dielėn. Ai lajmėroi shpagim e bailout Chrysler, dhe planifikuar njė vizitė nė njė fabrikė Chrysler nė javėn e ardhshme Ohio. Pas njė takimi bilateral me Presidentin francez Nicolas Sarkozy, ai pėrshėndeti ripėrtėritjen e Aktit Patriot, si njė mjet i rėndėsishėm pėr luftėn kundėr terrorizmit.

Nga dita nė ditė, nė fushėn e sfiduesit konkurrojnė pėr tė drejtuar kundėr Obamės zhvendosur gjatė javės sė kaluar: Mitch Daniels tha se nuk do tė kandidojė. Pawlenty mori nė garėn. Rick Santorum tha se ai do tė bashkohet me muajin e ardhshėm. Mitt Romney tha se ai do tė bėhet zyrtarisht njė kandidat javėn e ardhshme. Sarah Palin njoftoi njė turne Bregdetin Lindor autobus qė trazuar spekulime. Texas Gov Rick Perry, tha se ai mund tė marrė in Minnesota Rep Michele Bachmann tha se ajo do tė vendosė muajin e ardhshėm.

Obama vjen nė shtėpi pėr tė gjithė kėtė nė natėn e shtunė.

Atėherė kjo ėshtė njė strumbullar tė shpejtė tė problemeve nė familje.

Nga e diela, ai do tė jetė nė Misuri pėr t'u takuar me njerėz tė prekur nga tornadot.

___

Associated Press shkrimtarė Julie Pace dhe Vanessa Gera nė Varshavė kontribuar nė kėtė raport.

Copyright 2011 Associated Press. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara. Ky material nuk lejohet qė tė publikohet, tė transmetohet, tė kopjohet, ose pa marrėveshje me Makfaksin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore   

Revenir en haut Aller en bas
 
Nė Samitin e Varshavės, Kosova pa simbole shtetėrore
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: