AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 3 Aoū - 13:59Derničre édition par le Sam 14 Avr - 16:27, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Ven 1 Sep - 16:15

Surroi per Demaqin:Deshira per ta thene se pari fjalen e fundit
Pse prononcohet Veton Surroi
nje pergigje po ta ketheje zotri Veton Surroi:


Zotni Surroi
E lexova kete artikull qe ja kishe thene si pergjigje Demaqit mbas tri vjeteve dhe une po ta japi nje pergjigje mbas tri vjeteve,por ja qe nuk kam pasur kohe,por para ca diteve hasa ne kete artikull.
Dhe e lexova me vemendje sepse ti je nje nipqe e nje njeriut te madhe dhe te mikut tim.
Te gjitha ti kuptova dhe ska si ma mire me dhene pergjigje,nese kane rrjedhur gjerat si i cek ne kete gazeten "ilyria"
Ti zotni Surroi thuash se keni qen ne trysni nga Demaqi ama taman sa kishit qene ne gjendje gadishmerie me neneshkrue rezuluten 1244 dhe nuk shkruan ne kete rezulute 1244 qe kosova te mbesi si pjese e jugosllavise apo e serbise? !Dhe mire e cekish:Sikur te mos shkoja dhe ta nxirrja,personalishte ,si koncesion nga sekretarja Albright letren zyrtare,ku shqiptareve te Kosoves u premtohej referendumi pas tre vjetesh.Dhe i thuash Demaqit :A nuk te mjaftone kjo?:Nenshkrimi nga sekretarja se shtetit superfuqise se vetme boterore nuk mjaftonte.
Zotni Surroi kaluan tri vjet,kaluan gjashte vjet dhe referendumi u trete si shurra e pules!E nese dikush thote se e kemi perfundue referendumin ne vitin 1991,ai referendum ka qen pa prezenten e mbikqyrjes nderkombetare dhe i pavlere,sepse shumica e popullit ne ate kohe kane votue ne kioskun tim dhe policet shqiptar ma thyen kioskun dhe kinse me mi nxene fletushkat dhe me malltretuan.Dhe tani po ata polic jane veshur dhe e rrahin popullin shqiptar,tani pa prezencen e serbise!Ku i ke fjalet ore zotni Surroi,ske faje ,faje ka populli i budallem qe ju besoi juve,Thaqit Fatmirit,Rugoves ,Qosjes si njeri intelektual!
Ti kuptova edhe marrinat e Thaqit qe dojke mu vetshpalle si kryeminister,dhe duke i thene Rugoves,une jam ,kryetar i delegacionit,per Rugoven,une jam presidenti i kosoves!
Dhe qe kishe shkrue se Rugova e tregoje marrine e vete,duke bisedue me Milloshin dhe me ndertue shtepin e bardhe,si njeri te iluzioneve apo mashtrim ne popullin e shum vuajtur,dhe paraqitjen e tije si njeri kuisling,duke urdherue Naton qe ti nderpresi bombardimet e ti filloi negociatat per nje kosove me nje autonomi siq patem qen ne kohen e roberise!Edhe ta kuptova qe UēK ja nuk ishte ne gjendje as popullin me mbrojte e as veten,dhe lufta u nderpre ne tradheti!
Te gjitha i ke me vend,pos une si Demaqi tu kisha lute:Pse zotni e nenshkruat rezuluten 1244,ma mire me u pas masakrue i tere populli e lufta me pas vazhdue ne ja fitore ja vdekje per te gjithe,sepse KS i OKB nuk duron me bere ērregullime nje popull sa e si deshirone,dhe per me intervenue si ndermjetesues ne mes luftes kjo e drejte i ka takue me bere menjehere qe ne masakrat e Reqakut,dhe ky intervenim iu eshte dhene nga shtepia ime!
Edhe nje here po te beje apel:Ku eshte fjala e jote zotni Surroi qe ta ka dhene zonja Olbrajti qe pas tri vjeteve popullit te Kosoves i takon me mbajte referendumin per shtet te pavarure te kosoves?
http://72.14.221.104/search?q=cache:A83zi9iPO6cJ:kulturserver-hamburg.de/home/illyria/i.php3%3Fs%3Da%26p%3Dsurroi_demaci_shekulli_02_09_2002+rexhep+qosja+e+nenshkroi+ne+rambuje&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr
Ju pershendt poeti i popullit
Haxhi Latif Kuēi------pres pergjigje
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Sam 2 Sep - 17:18

Te dashur vellezer shqiptar te vetevendosjes

Nese mendoni se amerika na ka ēlirue?Jeni qorra ne tru,ajo vetem e ka bere kethimin e te debuareve nga kosova,sepse plani ka qen ashtu mu bere,nga sebet dhe komandantet shqiptar,dhe ja siq po i shihni!
Sebet qe te gjithe serbija nuk ka deshire mu kethye ne kosove,por planet e qetyre qe vete populli ua ka dhene votat,he po me qeshet,popull budaaaall!Pse edhe i dine qe jane shpiuna dhe i voton,apo qenat mos valle veteshpallen,dhe na mashtoin,dhe keta qeveritar qena,pa serbin nuk kane jete te gjate,dhe baben Bush e i dhefsha ne goje ketije qenit!
Me na pas ēlirue Nato ,eshte dashur me okupue serbin e jo kosoven,a po me kuptoni o shqiptar,a mos po me thoni bytha e ketije po done me na mesue,se edhe na i dina keto fora?Sipas kuvendit te kosoves dhe Natos ,kosovaret paskan qen okupues te serbise,dhe serbijen e pakemi pas ne roberi dhe e ēliruan amerikanet!!A pom kuptoni ,apo po shiteni trima dhe hajte se ky qenka hajvan,e shihni ma vone?
Dhe per se fundi,a e dini se ēdo shtepi serbe ne tavanin e tyre e kane flamurin e amerikaneve,o shqiptar qorra nga mendet,po serbet jane kopilat e amerikaneve e jo te RUSISE,por po ja fusin Rusiose hajte ti mbroji serbet e na shmang neve nga fjalet!Kjo nuk eshte hera e pare qe po na rrasin amerikanet,por sherrin ma te madhe po na bajne udheheqesat shqiptar qe vete populli me doren e vete pi zgjedhe,dhe me doren e vete pe vrete veten dhe familjen!
Veelezer kush i pari e ndal luften e fitone roberin,ska dreq qe mundet me kethyer luften mbrapa,mbane mend Fatmir Lima ka me dal shpiuni ma i thuket sepse e ka nis tani negociatat e kur e shajsha me fakte shume shqiptar me thojshin se jam shka,po pse mos mem thene keshtu,se une vajtova per juve ore qe ju shtypen e ju?Ma kethyet shpinenFatmiri sme morri ne shtab sepse e kishte shpiunin,djalin e vellaut te dhenderrit tim ne shtabin e vete qe bashk me Millan Shipken ma pergaditen per mem likvidue,e dine kete rast edhe Rexhep Qosja por spo ja nike ketije!Si doni merrni keto shkrime te mija nese nuk keni ndjenja dhe dhimbje per ate shqiptar qe 37 vjete e treti veten dhe familjen per ju,edhe zoti me ju zbrit ne mesin e juaj skeni me dite qe eshte zoti!

Haxhi L.Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:11

8/3/2006 - Haxhiu
Postuar nga Anonymous
RTK eshte nisoje sikur ta quani RTS sebise
Ketu eshte krijue nje rrjete e familjarizmit bolshevik,jane njerez titista,dhe antishqiptar,dhe paraqiten si patriot,dhe meritat e njerezeve qe kane kontribue per kosove,ja dhurojne tjereve,bile i thirrin disa matrapaze qe per inati tim tme plasin por ju jeni vetem ka i numroni ditet e jetes!Dhe genjeshtrat e juaja ore Agim Zatriqi qe ishe misit i Shtajnerit qe e martove Bukurie Gjonbalajn me te a je edhe ti i perzier me baben e Bukurijes ne aferen e shitjes se armeve ne fshatrat Grejkovc,Gjinovc,Gilanc qe ia shitet armet kytyre fshatareve dhe ne fund i shtinet nere dru,ju marroft marrja e juaje ore Agim Zatriqi,ore titist se ma te mire jane serbet se ju se ju jeni ne gjendje jo vetem popullin me tradhetue,por edhe zotin e qini me gjete bute!!!
Link Permanent

8/7/2006 - KOMANDANTI PA USHTAR
Postuar nga Anonymous
sot me 07.08.2006 ne RTK ne lajme jepe nje deklarat Fatmir Lima


Neser Fatmir Lima shkon ne Vjene per bisedime,per statusin e kosoves ne biseda me palen serbe,por pa deshiren e serbeve sepse OKB po i nxit serbet qe kosoves tja njehe vetem nje autonomi e jo pavaresin,sepse nese serbija ja njehe pavaresin kosoves,serbija do ta humbi pavaresin e serbise?!A po u vjene qydi more tradhetar qe po i shtini keta nderkombetar qe ti sundoni shqiptaret bashk me serb!!!
O Fatmir Lima

A je ti ore tirm i maleve qe thojshe ne solle qe me serbi nuk ka dialog

O tirm a je ti qe nuk me pranove me luftue

Heje o Fatmir Tani po thuash qe bisedat me serb duhet me qene te thella,

Dhe e lut popullin shqiptar te kosoves qe te solidarizohet me shqetsimet e kouniteteve
Hej KOMANDANT QELIKU,a qelik prej drunit te thate,a dole krymbi i rugoves,e kam dite qe ne ditet e para kur ishe vesh ne Deberdelan,sepse ēka me paten etiketue te Fadil Hoxhes,te Rugoves,te sllobes edhe ti mi pate thene ato etiketime???Prite prite Fatmir Lima se po na vjen si pellumb i bardhe,per tna roberuar edhe nje here.....

O Fatmir Lima merre me vete me vete drejtorin e RTKes Agim shpiunin dhe Sabri Fejzullahin se gjate bisedave ta kendon ndoni kenge dhe ta bane me duare se ēka me fole,sepse e ke pase bere deputet dhe ta ka borgj,por mire kishte me qene ta merr me vete edhe daden Nexhmije Pagarushen,se kjo ka pas muhabet me Rankoviqin

Hajte shqiptar se si kofshit e fitofshit,ēka me keni ba zoti ua ketheft,

Si paqa punue per popullin shqiptar,ishalla zoti nuk ma humb mundin e sa ka hi ne hak me mua kurr drite mos pafte populli shqiptar,po u nemi e mallkoi aq sa keni hyre ne hak ne mua..

Sa kam punue per te miren e kosoves dhe popullit shqiptar,tane mu kundervuat kundra meje^pse se u friguat nga serbi qe mos po ua qine nanen,sepse bashkpunuat me serb pa deshiren e serbise,vetem per interesat e juaja e jo qe u ka hanger palla per ate popull qe ke i roberuar si gjate Fadil qenit Rugoves e edhe gjate luftes qe luften e patet ne marveshje se si me luftue!!!
E ju vrafte buka e kosoves ore shpiuna shqiptar qe ka me vagona bre nnnnnnee

Link Permanent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:12

8/7/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Sot para organeve informative ,Fatmir Lima kishte deklarue se Kryeadministratori Petersen do te jet kryeadministratori i fundit ne kosove dhe organet funksionale te Kosoves duhet sa ma pare te kaloin ne ato vendor!!!
Bajram Kosum -qi ja paska lene amanet,siq na premtoi ne koncertin e vitit te laluar,kur mblidheshin ndihma humanitare kinse per te smurit nga zemra a gjusmen e parave per vedi dhe per me dergue (plaqkitur popullin )na premtoi se 100per100 ne qershor te 2006 KOSOVA po pavaresohet!E tani erdhi qershori,Peterseni ne Rr.t.s. e kosova ,po noton si kungulli mbi uje!Hajt Fatmir se edhe ti vetem ke ladrue neper bote dhe i ke ndegjue keta te jashtmit se ku me que popullin e kosoves!
Dhe kur po genjen dhe si vjen turp fare ku thote se e kemi mbroit popullaten ne lufte?A ke bese ?a ke zot,a ke femi a ke lot ne sy?Nuk ke faje ti o Fatmir Lima,populli po ju durone futja gjere sa te shkone mbare dita!!!

profili
2006-06-14

Link Permanent

8/7/2006 - dARKONI ME DREQEN
Postuar nga Anonymous
Pėrbesė nėse ka thanė Fatmir Lima ashtu hiq nuk po ma mbushka mendjen [ Kjo po ngjajka bash si ato rrenat e Bajram Kosumit kur tha se Pavarsija e Kosovės do tė arrihet nė Qershorė tė vitit 2006 ]. Po mė duket se tashė janė pushimet nja njė muj kanė me shku nė deti, pastaj pas detit kanė me shku me e reklamu ngjyrėn qe e kanė fitu nė det pastaj pas shtatorit vjen tetori e Festat e Nėntorit ,Kėrshėndellat,viti i Ri e hopa rrena e njėjtė nė 2007 kthehet kaseta nga fillimi vetėm me njerėz tė tjerė nė vendė tė X personit do tė jetė Y personi,rrenat do tė vazhdojnė mė tejė pėr ?!?"...

profili
2006-06-18

Link Permanent

8/7/2006 - pOETI
Postuar nga Anonymous
hAJTE
RTK oj e serbise
nuk keni me trashigue qeverisjen mbi popullin shqiptar sepse jeni dhe keni qene shpiuna tradhetar te kosoves,dhe popullit te juaje te roberuar
Poshte shpiunat vdekja ju pret O Sylejman shpiuni tane ekipi i RTK es eshte shpiuna te serbise,por ma as serbija e as shqiptaret nuk ju besojne ne shpiunllaqet e juaja,ju po e genjeni pupullin qe nuk po dine si ju me ba shpiunllaqe e tradheti,o e dine tane populli qe jeni shumice,hajte bege se ka me ju dale hendek i madhe vetem ditet jeni ka i numroni,por po me dhimben ata qe luftuan pa i ditur shpiunllaqet e juaja bre nanen ore shpiuna.

Ju kur na thoni se e doni pavaresin,e doni vetem per bythen e juaje,se vertete ju ore qena si ne kohen e titos kete ne krye te kosoves,kur vdiq tita qeni Fadil na vrau Shaban Polluzhen dhe njerezit mat mire,vdiq qeni ja la ne trashegim shtypjen demokratit Rugova,dhe rrencat e drenices mbasi e vrate Adem Jasharin e zavendesuat me Ademin Fatmirin qe neser ky komandant qeliku apapa,po qe ish kane qelik si llastare e hardhise se rrushit sikur ta kish pas rugoven babe,e per Thaqin ēka me fole kur e mane si tarak kete per me frigue popullin se ky eshte komandant qeliku dhe mundet me ja rras prape popullit
E ju vrafte buka e kosoves ore shpiuna,kurr drite mos pafshin as femit e juaje siq na shkerdhyet nanen edhe te vdekurit,e na shkepet neper europe,veq pa ju shkepe edhe juve siq na banet neve skemi me ua lene si po mendoni
Link Permanent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:12

8/7/2006 - ks I OKB
Postuar nga Anonymous
http://www.answers.com/topic/united-nations-security-council-resolution-1244

jA ORE SHQIPTAR QE JENI QORRUE LEXONE SE QFARE PAVARESIE UA KA DHURUE FATMIR LIMA DHE KOMANDANTAT E UQKES

FLINI FLINI ORE POPULL
SE EDHE UJI QE FLEN PIJET PIJET EDHE SHURRA
RTK ESHTE KA E MBRON KETE RREZULUTE
POR EDHE DEPUTETET E KOSOVES JANE SHPIUNA
RRENCA DHE MATRAPAZE QE JANE NE GJENDJE JO VETEM ME SHITE KOSOVEN E ME JU ROBERUE ORE SHQIPTAR
POR JANE NE GJENDJE MI SHIT EDHE GRAT E QIKAT E TYRE
VETEM MI RUAJTE SHKOMIT PER ME JU SHKERDHYERE ORE POPULL

SERBIJA NUK KA DESHIRE ME E SUNDUE KOSOVEN
POR QETA TE RTK ES DHE TANE QKA JANE BISNISMENA DHE NEPER PUNA NE KOSOVE PA SERBIN NUK KANE VEND NE KOSOVE
KUKU ME BA E ME U PAVARESUE KOSOVA
80PERQIND E SHQIPTAREVE KANE ME KERKUE AZIL NE SERBI
DHE SERBIJA PER VETE NUK KA BUKE QKA KA ME BA ME GJITHE KETA SHPIUNA SHQIPTAR
KA MU KELBE JO VETEM SERBIJA POR TANE BOTA
O QELBESIRA VDISNI SA MA SHPEJTE SE BOLLE E KENI SHTYPE POPULLIN E JUAJE E JA LIJSHIT SERBIT KINSE PO NA SHTYPE
A QELBATONA A E QLITUAT KOSOVEN A....
A RRENCA TE NDYRE..
A TRADHETAR TE POSHTER.....
ME PASE LUFTUE PERNJEMEND SOT NUK I KISHIM PASE KAQ SHTETE E TUE NA QIE FEMRAT POR JU PER FETYRE NUK MERZITENI JU UA IPNI EDHE GRAT E JUAJA E PER QIKA KUR UA NGREJN SIKUR ME JU PERSHENDET
JU JENI NE GJENDJE DHE NE BYTHE ME JU NGRE VETEM TU LEJNE ME QEVERISE POPULLIN E JUAJE ME SHTYPE ORE TE POSHTER

TANI E LODHET POPULLIN PA BUKE E JU QIFTE BUKA NANEN
TANI E LINI POPULLIN PA DRITE E UA QIFTE NANEN DRITA E UA NXERRET SYT KAPERDHEC
TANI EDHE PA PUNE E LINI POPULLIN ME QELLIM QE POPULLI TE LODHET AQ SHUME SA QE MOS TI BIJE NDERMEND PER PAVARESI
JUVE MA SE PARI ME BISMILA ORE RTK E ME MESUESA E PROFESORA E DEPOTETA DUHET ME UA QIE NANEN?SE JU JENI DHE KENI SHTYPE SHQIPTARET PA DESHIREN E SERBIT
HAJDE NE KOHEN E SLLOBODANIT NA SHTYPET PSE NE LUFTE NA TRADHETUAT
HAJDE NE LUFTE POPULLIN E TRADHETUAT E SE MBROJTET POR E DEBUAT A DREQEN KA QENE MARVESHJE E JUAJA ME SERB DHE NDERKOMBETARET QE MI THENE POPULLIT JA NE JU DEBOJM NE JU KETHEJM NEPER SHTEPIJA
PO E LAM QE NA TRADHETUAT NE LUFTE POR PSE BRE EDHE TANI EHE MA TEPER E SHTYPNI KETE POPULL????????KU E KENI DHEMBIN E JA QIFSHA DHEMBET E DHEMPIRAVE QE JENI GJELATA TE POPULLIT TE JUAJE JU JENI SHKIJE SA DI QE DY VLLEZER JANE NE KOSOVE NJANI SERB E TJETRI SHQIPTAR
A HISTORI TE THELLE KENI A SHTYPSA ME JU VRA JUVE ESHTE SIKUR ME DASHURUE ZOTIN HYIN E GJITHESISE POR MOS UA NINE SEPSE SE KENI GJATE
LENI RAHAT SERBET
POR KERKONI BISEDA ME OKB ORE QENA UNE I KAM THENE FATMIR LIMES A I NJEH NORMAT NDERKOMBETARE
KY ME THOSHTE QKA POT INTERESON
KUR NUK E DINE LOJEN E SHOETS MOS HYNE NE VALLEN E HUAJE
MOS JA MERR ZANATIN E KOMANDANTIT ZEJNULLA GRUDA DINE POR ESHTE TUCI I PULAVE
EDHE QENI ARSIM BAJRAMI DINE POR ESHTE SHTATE FISH QENE SHPIUNE
E DINE ISMET SALIU KUR ME PATE THENE SE NUK PO ME INTERESON QESHTJA E KOSOVES
E DINE EDHE REXHEP QOSJA KUR DESHTI MEM SHTIE ME RREZUE BUSTIN E VUKUT PARA UNIVERSITETIT
E DINE BAJRUSH XHEMAJLI KUSH I NISI DEMOSTRATAT NE MENZEN E STUDENTEVE.....E SHQIPTAR MOS PAFSHIT DRITEN E DIELLIT QE MA HUMBET JETEN TIME E MA SHUME TE FEMIVE TE MI
E DINE YMER GASHI ISH DEPUTETI I KOSOVES QE ME SHPALLI TRADHETAR JUGOSLLAVE BASHKE ME FADIL HOXHEN QE E MBROJTA FLAMURIN E SHQIPTAREVE E DINE EDHE RESHIT BYTYQI DHE 50SHQIPTAR QE PASI E MBROJTA FLAMURIN SHQIPTAR SHQIPTARET DOJSHIN MEM RRAHE
ME1972 KUR E KERKOVA KOSOVEN REPUBLIKE ME MALLTRETUAN POLICET SHQIPTAR KU ME LAJMROI PROF. NEZIR RREZJA E DINE KETE PROF.MEJDI ELEZI ADIP KRASNIQI
E SHQIPTAR SA ME KENI MALLTRETUE MUA KUR VUAJTJET MOS JU HEKSHIN BREZE MBAS BREZIT
O HAJNA O RRENCA JENI JU NUK E DONI NJERIUN QE KA DHENE JETEN PER JUVE POR I DONI SHPIUNAT QE JU SHTYPIN SHPIRTIN
NUK KA KALEM QE MUNDET MI SHKRUE VUAJTJET E MIJA DHE TE FEMIVE TE MI
KURR DRITE MOS PAFSHIT MALLKUAR QOFSHIT PER MOTE E JETE SEPSE ME KENI PERVELUAR NE SHPIRT E NE FEMI
OJE AMERIKE OJE OKB NUK I KENI ZBATUE RREGULLAT DHE NORMAT QE JU I KENI SHKRUE PRAPE ATA SHTYPSA PO I LINI MI SHTYPE SHQIPTARET E SHTYPUR A THUHET QE ME BA RROKATA ATA QE E SHTYPEN NJE POPULL DUHET MU SHENDRRUE NE ROBER JU JENI NE RRUGE TE GABUAR POR NUK ESHTE VONE QE TI BANI KETO NDRYSHIME

NGA POETI I POPULLIT
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:14

8/7/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
http://www.google.fr/search?hl=fr&q=www.mti-ks.org&meta=lr%3Dlang_hr%7Clang_sr

rezuluta16246466666666666666

http://www.answers.com/topic/united-nations-security-council-resolution-1244

UN General Assembly Resolution 1244
It has been suggested that this article or section be merged with UN Security Council Resolution 1244. (Discuss)
United Nations General Assembly resolution 1244 defined the legal status of Kosovo as a UN protectorate, under its administration, while being legally an autonomous
Link Permanent

8/7/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
a KUSH E KA NENSHKRUE KETE REZULUT 1244 NGA PLUMAT E POPULLIT VDEKSHIT
VDEKJE SHPIUNAVE
Link Permanent

8/8/2006 - Baba i ILIREVE i bekoje ILIRET
Postuar nga Anonymous
RTK -ja eshte ka manipulon me popullin shqiptar
RTK-ja i mbrone shpiunat
RTK-ja ne 17 mars i nxiti shqiptaret ne flake ne vitin2004
pse nuk i nxitet gjate luftes ēlirimtare,kam inqizime me puntoret e RTK-es qe e kane nxit popullin per me zbrasur mbrapa imazhin e kosoves e RTK mi mbrojte pozitat e veta per me shpiunue
Pse se ftuat Adem Demaqin per mi ndal kalljet,por ju se pyetet as Halil Matoshin,as Bexhet Pacollin,as serbin as rusin e rtk e rrakatel,vallahi tane jeni shpiuna ma te zi se shkau,por nuk keni edhe aq dallim se shqiptar (shkiptar)== serb(shakvell)==skiptar=pjelle e serbeve,sepse populli ne trojet ilire eshte quajte arber=arberesh,e ka kari doli shqiptar?A po ne stamboll ka pas dal shkrimi i pare sidomos alfabetarja e stambollit,e ne bukureshte eshte pergaditur hymni i flamurit nga sllavet hahahaha shqiptar= shka=shkiptar,e ua qifte nanen buka e arberit e ILIREVEēfare flamuri kini e po na mashtroni a shkie( shkiptari) qe jeni shkollue ne beligrada,edhe gjuhen e te pareve na ndryshuat me temele,eu helem ju baft uji i kosoves kur ta pini.O ju qena si RTK-ja si kuvendi jeni me preardhje shkije -shkiptari o na morret ne qafe shekuj te tere,hajte shkije shkiptari shpiunsku vam majku.
Link Permanent

8/18/2006 - Haxhi Kuēi
Postuar nga Anonymous
8/18/2006 - Haxhiu
Postuar nga Anonymous
Haxhiu
Perhajer kryeadministratori i ri u kofte ore shpiuna shkiptar,he ku eshte fjala e Qekut,e Fatmirit qe leshojshin rrena qe Peterseni ka me qene kryeadministratori i fundit ne kosove?Rrasnja popullit me rrena!
O Popull shqiptar(ilirjan a nuk i kuptoni keta qena qe po u rrejne,hajte pra durone shtypjen dhe dajakun e shqiptareve,se ia lishit fajin serbise e tani kujna doni me ja lene fajin ZOTIT! !!!Kur nuk keni dashte me ngue Haxhiun ,ngone Fatmir Limen dhe udheheqesat qe i kani votue me doren e juaje,se keni mu pavaresue edhe ndonje shekulle,hajte se vitet nuk ndalen dhe roberia su ndalet!!!
Mos e ngofsh nanen e ngone ndjerken thuhet nje proverbe,ngoni shpiunat tani dhe duroni pa pavaresi e pa buke e pa drite!Ore popull ēka ta bane vetevetja nuk mundet as perendija met true e met zhyte ne balten e gjalle

RTKIsh shefi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, tani kryeadministratori i ri i Kosovės Joakim Ryker, detyrėn nė krye tė administratės sė UNMIK-ut zyrtarisht e ...
www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=33909 - 25k - 16 aoūt 2006 -

A ju kam thene qe RTK eshte si e serbise o Sylejman humbe me emisionin "Ngjyra e jetes"a tu sosen njerezit?dhe ske me kane me ba muhabet,a i gjijshe do shpiuna dhe e vazhdojshe emisionin,a dhe luftar jeni bre,a trimae e Mik Sokolit,e te Idriz Seferit!
A e keni dite qe Idriz Seferi ka pas marr penzion nga krali i serbise vetem qe ka pas luftue kundra serbise,!Kuku po histori te hatashme keni ore RTK me udheheqesat e kosoves e metohise,dhe kosoven po e pavaresoni me shume komuna me eksteritorialitete me shtetesina ne kosove edhe ma keq se ne kohen e kralevinave,por per ju ore qena nuk ka derte sepse si ke serbija si nuk eshte ju jeni shtypsat e kosoves !Spo di ma teper se ēka me ju shkrue veq zoti u vraft ne maje te kokes,bashk me femit e juaje ore shpiuna shpiuna shpiuna shpiuna
Vdekje shpiunave o zot sa ma shpejte qe ke mundesi
Link Permanent

8/18/2006 - Dihet se kush jam,gjelati qe i ndjeki shpiunat shqiptar
Postuar nga Anonymous
Ryker: UNMIK-u qendėr kryesore nė Kosovė, deri nė shfuqizimin e rezolutės 1244 Aktuale

Nė konferencėn e parė pėr shtyp kryeadministratori i sapoemėruar i UNMIK-ut Joakim Ryker tha se shpreson tė jetė pėrfaqėsuesi special i sekretarit tė Pėrgjithshėm i fundit nė Kosovė. Ryker ka premtuar se angazhimi i tij do tė fokusohet nė punė tė zellshme dhe drejtėsi. Ai ka pėrsėritur parimin e grupit tė Kontaktit se nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės.

Po une po them qe nuk ka ndarje,por ka nje kosove komplete,por ka e ku po shkone kosova,kujt po i qitni pluhur syve,tradheti eshte kjo dhe nuk ka komente!
Vetem jeni ka e lodhni popullin qe mos ta kete mendjen ne pavaresi,keto rrenat e juaja shitnja vetes,dhe vetevetjes,dhe a po i ndiqni odat e katundareve shpiuna qe kur dikush flete te drejten ju jeni te gaqem me iu kundervnue,me metodat e juaja a qena,e vampira qe ja piret gjakun vellezerve shqiptar shekuj te tere.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:14

8/23/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Njė vajzė qė ka pėrjetuar tmerrin

Ishim mėse 150 persona qė ishim strehuar gjithandej nė fshat. Vetėm dy katunde mė larg zhvillohej njė luftė ēuditėse. Krismat e armėve dėgjoheshin aq mirė dhe aq afėr sa qė ta merrte mednja se vetėm njė livadh mėtej po zhvillohet kjo luftė. Kishim kaluar katėr ditė nė atė vend pak sa mė tė sigurtė nga tė tjerėt. Fshati ishte buzė malit dhe ne mendonim se mund tė iknim mė lehtė. Une isha vetė e katėrta motėr, me babain dhe nėnen time. Ishin edhe tė afėrmit e tjerė aty. Kishte nga katunde tė ndryshme qė ishin strehuar nė tė njėjtin vend. Mė parė ishim nė njė fshat tjetėr tė strehuar, por kur morrėm vesh se serbėt kishin mėsyerė atė fshatė pėr ta sulmuar, plaēkitur dhe djegur vendosėm qė tė largohemi edhe pse kishim qėndruar aty pothuajse qė nga fillimi i luftės. U larguam disa fshtara mė larg. Menduam se jemi mė tė sigurtė. Por siguria jonė ishte vetėm katėr ditė. Tri ditė mė vonė filloi njė betejė e cila vazhdoi disa ditė. Shpėrthimet qė dėgjoheshin afėr, por nuk na trembnin. Ishim mėsuar me ato krisma, ishim mėsuar tė vuajmė... Rreth orės 20 nė mbrėmje erdhėn disa fėmijė, dhe na treguan pak mė larg nga ne vėreheshin disa persona, qė duket se nuk janė shqiptarė. S’dinim se ēka tė bėjmė. S’dinim kah tė mbajmė. Vendosėm tė gjithė qė tė rrijmė aty. U pėshendetėm me njėri-tjetrin. U pėrshednetėm pėr sė gjalli. Ish vėshtirė, shumė vėshtirė tė pėrshendetėsh me motra, me nėnėn, me babain e me tė tjerėt, pėr sė gjalli. E dinim se jemi tė vdekur. Tė gjtihė. Pak mė vonė arritėn paramilitarėt. Kishte edhe rusė. Dhe kishte edhe disa qė flisnin shqip, por nuk mundeshim tė vėrejmė se kush ishin ata dhe se a ishin shqiptarė, sepse bartnin edhe maskat. Na nxorėn nė oborr dhe na ndanė tė gjithėve. Burrat me njė anė. Vajzat me njė anė. Gratė me njė anė dhe fėmijėt e pleqtė me njė anė. Pasi na ndanė atėherė kėrkuan nga tė gjithė qė tė japim ēdo gjė qė kishim me vlerė. Kemi dhėnė gjithė ēka patėm. Njėra nga vajzat qė ishte nė rendin tonė qė na ndanė, hezitoi tė jipte njė shenjė qė kishte nė qafė. I thanė hiqe. Ajo kundėrshtoi. Tha, mė vritni se nuk e heq kėtė. Ne pakėz ēuditeshim me vendosmėrinė e saj. Njėri nga paramilitarėt ia hoqi me zor nga qafa atė shenjė dhe ajo pėrsėri ia mori nga dora: "Kėtė shenjė pėr sa tė jam gjallė nuk e merrni dot!". Njė tjetėr paramilitar nuk hezitoi qė ta vrasė nė sy tė tė gjithėve. Ne u stepėm dhe nuk guxonim tė lėviznim as kokėn. Ai qė e vrau atė vajzė mė parė i tha diēka nė vesh atij tjetrit dhe pastaj e vrau. Pasi e vrau e tėrhoqi zvarrė mėtutje, e zhveshi dhe e preu me thikė, kėtu ndėrpret rrėfimin e saj kjo vajzė duke marrur frymė thellė dhe shton: "Tmerr....i mbyllė sytė pėr njė kohė tė gjatė dhe pastaj vazhdon me lotėt e saj qė ia mbushin faqet pėrplot... edhe babain ma kanė vrarė, thotė ajo dhe vazhdon... na lanė ashtu pėr katėr orė. Nuk guxonim as tė uleshim dhe as tė lėviznim. Gjatė kohės kur ne qėndronim nė kėmbė ata i vranė burrat. Ma vranė babain... vranė fėmijėt... Nė sytė e kėsaj vajze vėrehej pasiguria... vėrehėshin ende traumat qė kishte dhe pėr kėtė arsye ndėrpret rrėfimin e saj pėrsėri pėr disa minuta... pastaj vazhdon pėrsėri me kėto fjalė: "Jo vetėm tė rriturit qė i vrisnin, e i shkruanin nė trup shenjėn e tyre me katėr "S" pėr sė vdekuri, por edhe fėmijėt dhe nėnat qė ishin aty... pėrsėri ndėrpret rrėfimin e saj dhe ngritet nė kėmbė...

Muret e pėrgjakura
Gjatė rrėfimit tė saj ndėrhyra dhe e pyeta se ē’ndodhi mė pastaj me ata njerėz qė u ndanė nė grupe tė ndryshme? -Ēka pat tė bėhet... u bė mė e keqja, dhunuan, masakruan, vranė, prenė, varėn nėpėr litare... s’lan gjė pa bėrė.!
Rrėfimin e saj e vazhdon pėrsėri duke rrėfyer pėr kohėn kur kėto vajza ishin tė rrėmbyera dhe tė ndara nga mė tė dashurit e tyre.
Na morėn tė gjitha vajzave dhe na quan me njė shtėpi. Shtėpia ku na dėrguan u duk se ishte e njohur pėr ta. Muret e brendshme tė saj ishin tė lyera me gjak. Gjithēka, duke filluar nga hyrja e asaj shtėpie, nėpėr mure, oborr e dhoma tė tjera... Na futėn me njė dhomė pasi na ndanė nė katėr grupe. Mua mė ndanė me tri motrat e mia. Pėr njė ēast na lan tė vetmuara dhe atė ēast e shfrytėzuam qė tė bisedojmė edhe njėherė mes vete. U pėrshendetėm edhe njėherė. Gjatė bisedės qė bėnim sė bashku, nė tė njėjten kohė kemi dėgjuar britma tė ndryshme nga dhomat tjera... Ishin britma tė vajzave qė ishin ndarė dhe me siguri se ishin prerė pėr sė gjalli. disa minuta mė vonė erdhėn... Kėtu ndėrpret pėrsėri rrėfimin e saj vajza qė nuk mund t’iu pėrmbahet lotėve tė saj... Pasi erdhėn e morėn motrėn time tė madhe dhe shkuan nė njė dhomė tjetėr, pas 5minutave dėgjuam zėrin e saj, britmėn e saj... dėgjuam edhe njė krismė tė armės... Ne llogaritėm se e vranė. Pas pak dėgjuan ca zėra. Njėri zė ishte i njėrit nga ēetnikėt kurse zėri tjetėr ishte i motrės tonė. Nga dhoma jonė ka dalur ēetniku tjetėr qė vetėm rrinte aty dhe asgjė nuk fliste, vetėm pinte cigare. Ėshtė bėrė njė gjurullti... ka hyrė njėri nga ēetnikėt nė dhomėn tonė dhe na tha: "Motra juaj ka vrarė shokun tonė" tash do tė hakmerremi ne nė Ju... Me sigruri se motra e jonė ka ditur se ē’do tė ndodhė me tė, dhe pėr kėtė arsye ka vepruar ashtu siē veproi, pėr tė vdekur e lumtur dhe pėr tė mos jetuar kėshtu siē jam unė, siē jemi ne siē janė ndoshta edhe mijėra tė tjera nė Kosovė. Nuk e di mund tė ketė ndodhur ngjarja. Si mund ta ketė vrarė motra ēetnikun, apo edhe ka mund tė ndodhė diēka tjetėr pėr tė cilėn nuk di gjė. Po tė kishm ditur se do tė ndodhte ajo qė ndodhi me ne, me siguri se do tė kishim vepruar edhe ne nė tė njėjten mėnyrė. Motra qė vrau ēetnikun, nuk duroi as qė tė maltretohet pėr sė gjalli. Zėrin e motrės mė nuk e dėgjova...

Ēetniku qė u vra nga shokėt e tij

Pėrgatituni na thanė kur erdhėn nė dhomėn tonė... s’ditėm se pėr ēfarė tė pėrgatiteshim. Hyrėn pėrsėri nė dhomėn tonė dhe pyetėn: "Cila deshiron e para? Nuk flisnim asgjė. Cila?... pyetėn edhe njėherė! Pėrsėri nuk folėm. Dhe pastaj morėn motrėn time tė tretė. Pastaj e morėn edhe motrėn tjetėr. Mua mė lanė vetėm. S’disha se si tė veprojė. Mendjen e kisha pėr tė vepruar ashtu siē kishte vepruar motra ime e madhe, por nuk kisha se si, sepse shpresoja se sėpaku mua do tė mė lėjnė tė lirė... dhe kėtu ndėrpret vajza pėrsėri rrėfimin e saj duke qajtur me gjysmė zėri dhe duke i fshirė lotėt qė nuk e lenin ti hapė sytė... Ka hyrė njėri nga ata ēetnikė nė dhomėn ku isha unė dhe mė ka pyetur se sa vjeēare jam... gjashtėmbėdhjetė ithashė. Pėr habi dhe ēudi mė ka shikuar gati njė minutė nė sy pandėrprerė dhe mė ka thėnė.... Edhe une e kam njė motėr 16 vjeēare dhe se kam parė qė nga fillimi i luftės. Doli sėrish nga dhoma. Pastaj kam dėgjuar njė zhurmė nė korridorin e asaj shtėpie. Kam dėgjuar edhe njė zė shqip. Nuk i besoja veshėve, sidomos kur dėgjoja duke thėnė "dhunoje se ėshtė e bukur" nuk isha e sigurtė se a mendonte pėr mua apo pėr ndonjė tjetėr, nė atė moment kam dėgjuar zėrin e atij shqiptari duke thėnė nė serbishte "Nemoj brate" dhe ėshtė zbrazur njė rrafall automatiku. Pastaj ēetnikėt kanė qeshė pėr njė kohė tė gjatė. Mė vonė ka ardhur pėrsėri personi i mėparshėm dhe mė ka thėnė se, vetėm njė motėr e kam tė vrarė dhe se dy motrat tjera janė gjallė dhe gjallė do tė mbesin. Nuk flisja asgjė, sepse nuk guxoja dhe nuk kisha fjalė nga frika. Mė tha tė pres pak aty se sė shpejti do tė mė lirojnė. Sapo doli jasht u dėgjua njė krismė tjetėr. Me gjasė kishin dėgjuar llafet e tij qė mė kishte thėnė mua dhe e kishin vrarė shokun e tyre.
Ku keni qen ore komandanta te luftes?Sa i mrojtet motrat e juaja qe mos tua shkerdhejn qetniket?Ku kete qe popullin mos tua debojne perteje kufive?Kujte po i qitni pluhure syve?A keni fytyre,dhe lot ne sy?Ju ore tradhetar qe na moret ne qafe!Ushtaret kurr nuk jane fajtor nese lufta mposhtet,sikur ne nje klase,kur mesuesi i keq nuk i jep kurajo atije nxenesit ai ngel ne klase,faji sipas normave pedagogjike eshte teke mesuesi,edhe faji i mundjes se luftes eshte vetem tek eprori shpiune!Ku jeni ore trima komandanta qe tani nuk bani za dhe popullit ja rrasni gjere ne fyte mjerimin.O Albin ku e ke ameriken ku e ke Rugoven,te kane ba si kukelle dhe lozin me ju,je i menqur por vone eshte per ēdo gje,mallkuar ēofshin ata qe na shiten dhe po bahen ēlirimtar!Ata qe luftuan lavdi u qofte,por luftetaret po vuajn per buke,per drite,i zhgenjyet gjere ne palce te kurrizit.
Vdekje tradhetareve,dhe mos kerkoni faje nga serbte e as nga nderkombetaret,por fajtoret i keni ne mesin e juaje ore popull i dashure,qe roberin po ua dhurojne ata qe na shtypen,kush shqiptaret ish komunista,sepse ata dhe jugosllavin e paten krijue,dhe tani jane ne gjendje edhe nga kosova ta krijoin nje minijugosllavi,vetem qe tu mbesin gjelate mbi ju dhe me ju shtype siq u kane shtype shekuj te tere.
Link Permanent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:16

8/23/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
A tani RTk -ja e shkive ka njehere po qete emisione per luftat e komandantave te uēkes dhe pe bane pordhe pa ere,e ku jeni patriota shpiuna,se na pavaresuat e na bashkuat trojet shqiptare edhe na rraset ska si ma mire me kungje ne bythe,heeee luje maqorr kryet e buallit!
Link Permanent

8/29/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Me 28.gushte 2006 ne lajmet e RTKes e hane ne bisede me Besa Qeku Buqinka
......................................................................................................
Besa Buqinka:Duke marr parasysh specifikat qe ka kosova,sa i permbush nevojat e komuniteteve kjo oferte?

Fatmir Lima(Qelik si dryri i popullit)
Ne dokumentin te cilin sot e ka perfundimishte e ka finalizue grupi negociator punuar nje kohe te gjate pothuajese 8 muaje,pastaje dhe gjate takimit qe e kemi pasur konferenca edhe ne Selanik,por edhe takimin e fundit ne Vjene,pastaje takimet me ekspertet e zotit Ahtisarit ketu.!Ne kemi gjete shqetsimet e komuniteteve dhe mendoje qe te gjitha jane rigrupue mire dhe ne vendin e duhure dhe te merituare na kuader te ketije dokumenti te grupit negociator qe do ti prezentohet ekipit te Ahtisarit ne Vjene me 7 e 8 te muajit e ardheshem ,qe vjene(shtator 2006).

Besa Buqinka:Sa jane marr parasysh kerkesa e Ahtisarit ne keto oferta ne keto dokumente?

Fatmiri/Ne para se gjithash e e mendoje qe kemi ndertue_jemi mundue ta ndertojme nje dialog me komunitetin qe jetojne ne kosove,qe do te mirren te gjitha shqetsimet e te gjitha komuniteteve,se fundi i fundit keto te drejta jane per ta.Dhe padyshim qe ne dhe kerkesat e zoti Ahtisarit ka shkue ne frymen e shqetsimet e komuniteteve,mendoje qe pjesa dermuese e ketije dokumenti i parasheh te gjitha shqetsimet,ose qeshtjet e ngritura ne nivelet e ngritura dhe te ekipit te Ahtisarit.

Besa Buqinci:Konkretisht si do te rregullohet perfaqesimi i komuniteteve ne kuvendin e kosoves,sipas ketije dokumentit?

Fatmiri(qeliku)::Oferta kosovare eshte eshteee bere e njohure edhe publikut,prandaje eshtee,ju e dini qe ne kornizen e kushtetutes ka qene ne vende te rezervuara,ne kemi ofrue nje alternative te re qe mos te shtohetma me vende te rezervuara,por te shkohet me vende te garantuara qe nenkuptone neqoftese komunitetet ne zgjedhje fitijne tete vende,ne u garantijm edhe dy vende ,per ti pasur dhjete vende!Ne kete raste komuniteti serb ,por neqoftese komuniteti serb fitone ma shume se dhjete vende nuk i ipen vendet shtese te rezervuara,siq ka qen deri me tani.Ju e dini Besa kane qene 22 vende ne perberjen e kaluare,,parlamenti kosoves edhe ne kete fryme ne kemi shkue ne strumente tjeter,e kemi aplikue eee shumicen e dyfishte qe eshte nje instrumente i pershtatshem dhe i fuqishem per komunitet,te cilat mund ti mbrojne interesat e tyre d.m.th. kemi shkue ne ngritjen cilesore dhe nje zbritje te kuantitetit?!,dhe padyshim e eee prezenca ne parlamentin e kosoves duhet te refleketoje pelqimin e popullates ne kosove.Ne ju e dini Besa Buqinka qe eeee numri i deputeteve serb ne vendet e rezervuara nuk ka prezentue realishte eee nuk ka reflektue perqindjen serbe!Prandaje ka qen ma teper se jashte normales.Dhe tash me keto vende te garantuara mendoje qe eshte nje prezentim meritor,real edhe pse tani edhe ne keto dhjete vende te garantuara eshte ma teper se sa perqindja e vete qytetareve serb ne kosove.Po delegacioni i kosoves eshte dashure qe edhe ne kete drejtime ta beje nje oferte serioze per komunitete qe do te jetojne ne kosove,dhe ne fund te fundit ,ne jemi duke krijue shtet,dhe ne kete shtet te gjithe duhet te ndihen mire(hahahaha)o qelik a ja nise me negociata,hajte se nuk te merr vesh ky popull si buallicat?!)Vazhdim=Lima si limooni:Ai qe eshte me randesi dhe kryesore qe ka pas parasysh delegacioni i kosoves qe ne as menyre mos te demtohet funksionalizimi i shtetit te kosoves!!!!!

Besa:Megjitheate,sa prisni qe kjo oferte te jete identike me palen e Ahtisarit per komunitetet?

Fatmiri:Une perseri do te kisha potencua ai neve qe ma se shumti na ka interesue,mendoje qe eshte edhe ne interese d.m.th.eshte edhe ne fokus te vete zotr.Ahtisarit,qe do te ndertojn diēka qe dot jete diēka funksionale te ndertojme diēka qe do te jete ne sherbim tete gjitheve dhe do te reflektohet ne interesat e te gjitheve.Ne kemi arrite qe te ndertojme te gjejm nje kompromise qe mendoje se eshte i randesishem!
Kompromisi eshte ky:
Kompromisi eshte ky:
Eeee te njihen shqetsimet dhe te drejtat e komuniteteve ne vend te marrin vend ne kushtetuten e ardheshme te kosoves dhe ne ligjet e ardheshme te kosoves.Por njekohesisht edhe komunitetet duhet ta kuptojne se ne nuk mund te shkojme ta demtojme funksionalizimin e shtetit tone!!!
Shumica duhet ta njeh te drejten e komuniteteve,por edhe komunitetet duhet ta njohin eee kerkesen e shumices!!!,nikosisht edhe komunitetet duhet ta njohin kerkesen e shumices!Sepse ne nuk mund demtojm funksionalizimin e shtetit tone.d.m.th. do ta ndertojm nje shtet te perbashket i cili do ti sherbeje te gjithe qytetareve te kosoves.Qfaredo varijanti tjeter ne do te dilnim me nje shtet te deshtuare,dhe praktikishte as komunitetet e as shumica nuk do te dilshin te knaqure nga ky procese?
Dhe ne kete fokus mendoje qe edhe zoti Ahtisari edhe zyra e tije eshte duke shkue ne kete drejtim qe ne kosove eeee sistemi juridiko-politike te ndertohet dhe te jete funksional.Dhe ne mendojme se jemi shume afere qellimit te perbashket me dokumentin qe do ta prezentojm.Une jam i sigurte qe jane te perafersishte te njejta edhe qellimet e zoti Ahtisarit!

Besa:Zoti Lima eshte kenaqesi t'ju kemi ne studion e lajmeve te televizionin e kosoves,iu falemderojme per keto informacione!!

LIMAJ/jU FALEMDERIT PER FTESEN.

O prite qelik se jo ,mahi preje koamdantit te luftes arrite ne negociata per roberin e kosoves me serbin
O zotri Xhemili a te kam thene perhere mos e lavdero askend pa ndejte me ate,e sheh tani a ka luftue?

e realizoi Haxhi L.Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:17

8/29/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
ta lexon pakes Fatmi Lima sepse ky e ka krye fakulltetin juridik,dhe eshte dhe maqister(magjister)dhe pyetni H.Kuēin prof. te se drejtes nderkombetare a mos kam gabue ndoj ku?e ku kam gabue ky jav permireson!
Subject: Terrorizmi dhe lojet e tije Yesterday at 23:46
--------------------------------------------------------------------------------
Nese flasim per terrorizmin si forme e luftes,dallojm dy lloje te terorizmit:
Terrorizmi okupues,dhe terrorizmi per ēlirim nga okupimi!
Popujte e ketije planeti perhere qfaqinambicje per ti roberuar popuj tjere,dhe per te roberuar keto shtete imperialiste luftojne te drejtat e popujve tjere qe ti nenshtrojne dhe ti shfrytezojne per interesat e veta,qe tjeret ti sherbejne si skllever,dhe gjere sa ti nenshtrojne mbi ate popull shkaketojne terror(terrorizem)qe sa ma pare ta nenshtrojne ate popull dhe tja kane frigen qe tu punojne ashtu siq u konvenon okupatorit,per tu pasurue e forcue shteti i tyre.

II)Ne llojin e dyte te terrorizmit ,paraqitet nevoja e ketyre popujve qe jane nere sundim dhe pasi ti marrin kembet e pergaditen per nje lufte per liri e pavaresi apo bashkim me nenen e vete(trungut),lufta duhet te zhvillohet ne kete menyre:Se pari kur nje njeri e fillon luften per ēlirim,duhet qe menjehere i tere populli ti bashkangjitet ne luften ēlirimtare dhe lufta duhet ta marri kahjen e luftes se vertete e jo te revoltes se zvogluar.
Pra lufta ēlirimtare zhvillohet ne kete menyre:Ne terrorista dhe ne grupe diverzante!

Lufta terroriste:terroristat qe zhvillojne luften per ēlirim e bejne luften guerile(partizane) dhe luftetaret jane te stervitur mire dhe nese kane kapital kane te drejte te perdorin edhe mjete te bombave atomike,dhe duhet te bejne terror ne armiq ne ushtri e polic qe sa ma teper dhe te kane epsh per te masakrue armiq qe ne te ardhmen atyre mos tu bije ndermand qe ta okupoje ate popull!Pra nese ata luftetar nuk jane terroriste ,nuk jane luftetar per nēlirim,por tradhetar te popullit,sepse si ta kape nje arme pamarrparasysh a eshte briske,dhe tenton me vra armikun ti menjehere ne keto qaste je terroriste!Edhe ne luften e dyte boterore ,partizanet franqez qe kane luftue kundra forcave gjermane ,per gjerman ushtaret franqez kane qen terrorista,mos po ju vjen qudi?
Diverzantet:
Keta luftetar diverzant jane poashtu te paisur me arme gjere ne dhemb dhe keta duhet tua shkaterrojne automjetet si te blnduara, maqinat ne fabrika ,ne mbrapavije tua shkaterrijne kolonat e automjeteve me ushqime dhe me municione,qe mos te kene as ushqim me ndejte ne token tende me luftue e as mos te kene municion per me luftue kundra jush.

Ne fund me fillimin e luftes edhe pse me norma nderkombetare lufta eshte e ndaluar:,por KS i OKBes e lejone sepse paraqitet nevoja e krujimit te shteteve te reja apo bashkimit te trojeve te okupuara (te coptuara),dhe KS i obligone te dyja palet nderluftuese qe ta nderpresin luften,sepse i takone KS per me intervenue,bile me kercnime e fyerje,por asnjera pale nuk eshte e detyruar qe ta ndegjoje KS..,sepse cilado palee qe e nenshkruan e para luften e hane tungjin,! E jo me ja bere si femija a po neve KS na quane terroriste dhe na detyroje me ndalue luften,ajo pale luftuese qe e nenshkruan,apo e ndolon luften:mbetet nere sundim ,ose e fitone pavaresine.E neqoftese pala e roberuar e nenshkruan e para e humb lirin prape dhe bjene nere roberi.Dhe prape ai popull i roberuar ka te drejte qe ne afate preje 40_50vjetet e ardhshem te pergaditet per nje lufte me u pavaresue,apo mu bashkue..
E nese ai popull i roberuar nuk e ndalon luften gjere sa te nderhyne OKB si ndermjetesuese,ne afate preje disa muajve KS per nje afat te caktuar atije shteti te ri ja cakton nje protektorat qe tja ruaje pavaresin e shtetit te ri,per pese vjet,e para afatit te ketije protaktoratit,prape duhet qe populli te ngritet ne kembe dhe tja shprehi paknaqesin qe ky shtet qe te ka ruajte te debohet nga toka e juaje sepse edhe ketije i ipet e drejta te mbaje nere sundim.
E vellezer shqiptar te roberuar thone:Nje here te vjene vera ka dera!!!

Une Haxhi Kuēi fola per terrorizmin ne kohen e luftes per ata qe okupojne dhe ata qe deshirojne mu ēlirue,kete ia kam pas thene edhe Fatmir Limes por mu kercnue dhe me dtyrije qe ta leshoje kosoven!Pse e dine ma mire ai se nga kush ka qen i shtyre!

Jam mundue tua tregoje sa ma kjaret realitetin,jo qe kam ndegjue,por ēka shkruan ne kodon qe jane te shkruara normat e se drejtes nderkombetare,dhe per kete qe e kam shkrue per ēdo gje jam ne gjendje te ballafaqohem me gjygjin e Hages,para drejtesise.

Ju lutem askujt nuk po i kercnohem

Haxhi Latif Kuēi(Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Jeu 7 Sep - 6:18

9/1/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Surroi per Demaqin:Deshira per ta thene se pari fjalen e fundit
Pse prononcohet Veton Surroi
nje pergigje po ta ketheje zotri Veton Surroi:

Zotni Surroi
E lexova kete artikull qe ja kishe thene si pergjigje Demaqit mbas tri vjeteve dhe une po ta japi nje pergjigje mbas tri vjeteve,por ja qe nuk kam pasur kohe,por para ca diteve hasa ne kete artikull.
Dhe e lexova me vemendje sepse ti je nje nipqe e nje njeriut te madhe dhe te mikut tim.
Te gjitha ti kuptova dhe ska si ma mire me dhene pergjigje,nese kane rrjedhur gjerat si i cek ne kete gazeten "ilyria"
Ti zotni Surroi thuash se keni qen ne trysni nga Demaqi ama taman sa kishit qene ne gjendje gadishmerie me neneshkrue rezuluten 1244 dhe nuk shkruan ne kete rezulute 1244 qe kosova te mbesi si pjese e jugosllavise apo e serbise? !Dhe mire e cekish:Sikur te mos shkoja dhe ta nxirrja,personalishte ,si koncesion nga sekretarja Albright letren zyrtare,ku shqiptareve te Kosoves u premtohej referendumi pas tre vjetesh.Dhe i thuash Demaqit :A nuk te mjaftone kjo?:Nenshkrimi nga sekretarja se shtetit superfuqise se vetme boterore nuk mjaftonte.
Zotni Surroi kaluan tri vjet,kaluan gjashte vjet dhe referendumi u trete si shurra e pules!E nese dikush thote se e kemi perfundue referendumin ne vitin 1991,ai referendum ka qen pa prezenten e mbikqyrjes nderkombetare dhe i pavlere,sepse shumica e popullit ne ate kohe kane votue ne kioskun tim dhe policet shqiptar ma thyen kioskun dhe kinse me mi nxene fletushkat dhe me malltretuan.Dhe tani po ata polic jane veshur dhe e rrahin popullin shqiptar,tani pa prezencen e serbise!Ku i ke fjalet ore zotni Surroi,ske faje ,faje ka populli i budallem qe ju besoi juve,Thaqit Fatmirit,Rugoves ,Qosjes si njeri intelektual!
Ti kuptova edhe marrinat e Thaqit qe dojke mu vetshpalle si kryeminister,dhe duke i thene Rugoves,une jam ,kryetar i delegacionit,per Rugoven,une jam presidenti i kosoves!
Dhe qe kishe shkrue se Rugova e tregoje marrine e vete,duke bisedue me Milloshin dhe me ndertue shtepin e bardhe,si njeri te iluzioneve apo mashtrim ne popullin e shum vuajtur,dhe paraqitjen e tije si njeri kuisling,duke urdherue Naton qe ti nderpresi bombardimet e ti filloi negociatat per nje kosove me nje autonomi siq patem qen ne kohen e roberise!Edhe ta kuptova qe UēK ja nuk ishte ne gjendje as popullin me mbrojte e as veten,dhe lufta u nderpre ne tradheti!
Te gjitha i ke me vend,pos une si Demaqi tu kisha lute:Pse zotni e nenshkruat rezuluten 1244,ma mire me u pas masakrue i tere populli e lufta me pas vazhdue ne ja fitore ja vdekje per te gjithe,sepse KS i OKB nuk duron me bere ērregullime nje popull sa e si deshirone,dhe per me intervenue si ndermjetesues ne mes luftes kjo e drejte i ka takue me bere menjehere qe ne masakrat e Reqakut,dhe ky intervenim iu eshte dhene nga shtepia ime!
Edhe nje here po te beje apel:Ku eshte fjala e jote zotni Surroi qe ta ka dhene zonja Olbrajti qe pas tri vjeteve popullit te Kosoves i takon me mbajte referendumin per shtet te pavarure te kosoves?
http://72.14.221.104/search?q=cache:A83zi9iPO6cJ:kulturserver-hamburg.de/home/illyria/i.php3%3Fs%3Da%26p%3Dsurroi_demaci_shekulli_02_09_2002+rexhep+qosja+e+nenshkroi+ne+rambuje&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr
Ju pershendt poeti i popullit
Haxhi Latif Kuēi------pres pergjigje
Link Permanent

9/2/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Tokat shqiptare

Kosove,shqiperi e Qameri
tri zemra te ndara
na ftoni o troje tona
se shqiptaret do't dinin
te vdesin per trojet tona.

Lugina e Presheves dhe Tetoves
keto zemra te arberorit
na ftoni o troje tona
se shqiptaret do't dinin
te vdesin per trojet tona.

Shqiperija e dashure,perhere
ka qen e jona
na ftoni o troje tona
e ti tregojna botes se si vdesin
shqiptaret per trojet e veta.
HaxhiL.Kuēi
Link Permanent

9/2/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Zoti jua marrofte fytyren ore njerez te RTK qe jeni ma te keqinje se shkijet
...........................................................................................................
zoti jua marrofte fytyren ore lobi shqiptaro_amerikano-sebijan,ju perqitunu mes vedi,
e shtinja kungjit popullit§me fjale e per vedi te mirat e popullit hordhet,a zoti nnnnn
Oj RTK e shkavellave te serbise e te rusise,po nga kush u ftua KS i OKB,kur u banen masakrat ne Reqak,kund hordh bani pune Doigardi,me lobin e tije?E shpiuna ju vrafte e mira,e mos pqit drite ne sy,per ju vera ju kallet,dimrat ju ngrireshin si shtatore e kur dele pranvera u treteshit si shurra.
O zot a je ka i sheh shpiunat qe vete edhe na shtypin e ua lene shkive,tjeter kush luftone keta qena per vete krijoin lapidare,po e rrejne popullin shqiptar ne ēdo kohe,dhe keta ne krye te kuvendeve!
O ZOT a mos je qorrue,a mos te kane lene veshet e nuk ndegjone,a ka kisha e gjamija,a ka drejtesi e i peshurresha ne ta,!Ku eshte fjala e shkruar ne kuran,ne bibel qe kur te prishen tane njerezia kane me rreh trumbetat,ku jane ato trumbeta te shurdheta,ku eshte ai vreri yt o ZOT,kur te roberuareve shekuj e shekuj nuk iu hoq pranga e roberise se sklaverise!A zot paska se jo mahi,sa priti Migjeni ne ndihmen e tije e hangri tungjin e shkoje me smundjen e turbukollozit,sa priti Qajupi shkoje si qeni,sa luftoi Adem Jashari e lane shoqeria ne vetmi si qyqen dhe tani e keni qit ne rapsode a a shpiuna ju dini edhe me na ras ,me na percjell ne amshim dhe me na qite neper kenge e ua peshurresha kenget e juaja ore interligje,ca e shqiptareve e ua peshurresha shkollat e juaja qe edhe nderkombetaret e paskan dite kur me thojshin se diplomat e shqiptareve vlejne me fshije bythen kur e kryejna nevojen ne WC
Link Permanent

9/2/2006 - Untitled Comment
Postuar nga Anonymous
Zoti jua marrofte fytyren ore njerez te RTK qe jeni ma te keqinje se shkijet
...........................................................................................................
zoti jua marrofte fytyren ore lobi shqiptaro_amerikano-serbijan,ju perqitunu mes vedi,
e shtinja kungjin popullit§me fjale e per vedi te mirat e popullit hordhet,a zoti nnnnn
Oj RTK e shkavellave te serbise e te rusise,po nga kush u ftua KS i OKB,kur u banen masakrat ne Reqak,kund hordhi bani pune Doigardi,me lobin e tije?E shpiuna ju vrafte e mira,e mos paqit drite ne sy,per ju vera ju kallet,dimrat ju ngrireshin si shtatore e kur dele pranvera u treteshit si shurra.
O zot a je ka i sheh shpiunat qe vete edhe na shtypin e ua lene shkive,vete na masakrojn me shkije e ua lene shkive ,tjeter kush luftone keta qena per vete krijoin lapidare,po e rrejne popullin shqiptar ne ēdo kohe,dhe keta ne krye te kuvendeve!Si kem nere serbi,sere greqi,si mu nise ndonje lufte ēlirimtare se ndere nderkombetar,keta qena shpiuna po na udheheqin bre nnn
O ZOT a mos je qorrue,a mos te kane lene veshet e nuk ndegjone,a ka kisha e gjamija,a ka drejtesi e i peshurresha ne ta,!Ku eshte fjala e shkruar ne kuran,ne bibel qe kur te prishet tane njerezia kane me rrahe trumbetat,ku jane ato trumbeta te shurdheta,ku eshte ai vreri yt !A zot paska se jo mahi,sa priti Migjeni ne ndihmen e tije e hangri tungjin e shkoje me smundjen e turbukollozit,sa priti Qajupi shkoje si qeni,sa luftoi Adem Jashari e lane shoqeria ne vetmi si qyqen dhe tani e keni qit ne rapsode a a shpiuna ju dini edhe me na rrase ,dhe me na percjell ne amshim e shkrue citate,a komunista shqiptar,dhe me na qite neper kenge e ua peshurresha kenget e juaja .Per interligjecen e shqiptareve ua peshurresha shkollat e juaja qe e keni kryere me njohesi,me para edhe nderkombetaret e paskan dite kur me thojshin se diplomat e shqiptareve vlejne me fshije bythen kur e kryejna nevojen ne WC!
O ju ka marr ere tradhetia,dhe tane bota pe dine qe jeni shpiuna bile shume shpiuna edhe ne amerik jav keni lodhe hordhte,tane botes ore shpiuna,me shkrue mire diēka per ju ju prape na rrasni siq ma keni rra qe 35 vjet te tera ore tradhetar! 35 vete me quajtet tradhetar jugosllave,e ju ku jeni?A ka ZOT ndojku me ua qie nanen ore shpiunao tane keni qen me Rugoven=komunista,qe i keni tredhur ata qe kane kerkue republike,e ku hordhen ju prape te peret bre nnnn,o Zot te paskan lidhe dhe po bajne shaka me tye ja te paskan dhane rraki e vene e te kane trollue.
Zhinger jaja dosta mi je qika paja nanen shkau ua ppppppppppppppppppppppp,siq po pppppp me shkaun e tani po luni me popull,por skeni faje ju ore te RTKes ore qeveri e kosoves,FAJIN kryesor e ka vete POPULLIIII ,qe nuk qohet e me luftue me juve se ju keni peshe ,nje shqiptar shpiun sa nje mije serb ka vlere!
A Po e dini ere te RTK_kosoves qe jeni me serb dhe po e mashtroni popullin shqiptar,po e masakroni po e rrini me pendreka,pi lidhni si qen e ju Te RTK kinse po inqizoni a titista,!O rrasnja popullit dhe mos ja nxirreni,gjere sa tju dhemb b...dhe ta marrin vesh se kush jeni,qen bire qena!!!!
E dini se kush jam: poeti i popullit te roberuar
Link Permanent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
ben soloNumri i postimeve : 10
Registration date : 04/12/2006

MessageSujet: RTK   Lun 4 Déc - 7:38

Shume e vertete eshte qe RTK eshte ka manipulon jo vetem me popullin,por edhe me statusin e kosoves.

Beni
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   Dim 20 Mai - 1:10

Se pregătesc Abhazia şi Ossetia

"Nu cred că cineva ar īndrăzni să sugereze că precedentul Kosovo va avea vreun impact asupra Georgiei, Moldovei sau altei ţări din Europa", spunea, recent, Vladimir Putin. Asta nu īnseamnă că noul statut obţinut de provincia sārbă, afirma tot preşedintele rus, nu ar putea folosi īn rezolvarea situaţiei unor entităţi statale nerecunoscute pe plan internaţional, cum ar fi Ossetia de Sud şi Abhazia, ambele pe teritoriul Georgiei, sau īn alte state, apărute după dezmembrarea URSS, avānd enclave etnice ruse.

Opiniile cititorilor Adauga opinia ta!vai de capu tau
de namorico in data de 2007-03-31 11:48:13
Daca tu esti cel mai pasnic si moral din Europa, inseamna ca s-a ales praful de omenire. Esti un extremist imputit. Tocmai pentru ca te consideri cel mai cel, esti extremist. Si deasemenea pentru ca spui ca " Hoti si criminali mai mari decat occidentalii nici nu sunt altii pe lume." Prin asta arati cati esti de pasnic. Du-te in Coreea de Nord, ca esti la adapost de occidentali.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut   

Revenir en haut Aller en bas
 
FORUMI I RTK-es+Zeri i Kopenhagut
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: