AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ramiz Kelmendi hajduti si bukla

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ramiz Kelmendi hajduti si bukla   Ven 1 Juil - 4:23

Kryefaqja Lajme Sport
Dymbėdhjetė milionerėt e Kuvendit tė Kosovės
30.01.2011, ora 10:51

Parlamenti i Kosovės
Partia qė do tė pėrfaqėsohet me mė sė shumti milionerė nė Kuvendin e Kosovės do tė jetė PDK-ja. Ajo do t′i ketė pesė deputetė tė kėtij kalibri. AAK-ja do t′i ketė tre, LDK-ja 2, kurse AKR-ja dhe "Vetėvendosja" nga njė, shkruan sot gazeta Koha Ditore nė njė analizė pėr pasurinė e deputetėve tė ardhshėm tė Kuvendit tė Kosovės.

E vetmja deputete milionere, sipas gazetės, do tė jetė nga PDK-ja, por mė i pasuri prapė mbetet lideri i AKR-sė, Behgjet Pacolli.

Nė fakt, janė 12 kandidatė nga pesė partitė e shumicės shqiptare qė kanė fituar vota tė mjaftueshme pėr t’u bėrė deputetė e qė pasuritė e tyre peshojnė nga 1 deri nė mbi 200 milionė euro.

Me gjithė “konkurrencėn” e madhe, asnjė nga milionerėt nuk ka arritur qė ta zhvendosė liderin e AKR-sė, Behgjet Pacolli, nga kreu i listės sė deputetėve mė tė pasur.

Biznesmeni qė pėr herė tė parė i ėshtė futur politikės nė zgjedhjet e vitit 2007, e ka deklaruar nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve njė pasuri prej 238.820.000 eurosh.

Pas Pacollit, i dyti nė listė tė pasanikėve kuvendarė do tė jetė Ramiz Kelmendi i AAK-sė. Pasuria e kėtij biznesmeni-politikan, i cili njihet si pronari i “ELKOS”-it, llogaritet tė jetė diku 75 milionė e 520 mijė euro.

Pasaniku i tretė vjen nga LDK-ja. Ai ėshtė Hashim Deshishku.
Edhe ky si Kelmendi i ėshtė futur garės pėr deputet pėr herė tė parė nė zgjedhjet e 12 dhjetorit. Ky deputet i ardhshėm i Kosovės i ka deklaruar 10.493.819 euro, si vlerė tė bizneseve qė i ka nė pronėsi. Vetėm pasurinė e paluajtshme Deshishku e ka peshuar 1.470.000 euro.

Pas treshes sė mė tė pasurve vjen njė deputete. Ajo ėshtė Blerta Deliu, e PDK-sė.

Pasuria e deputetėve tė tjerė tė pasur sillet nė kufij mes 1 deri afro 3 milionė euro. Nė kėtė kategori hyn edhe lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj dhe bartėsi i Listės “Ibrahim Rugova”, Ukė Rugova.

Mė i pasur se Haradinaj megjithatė del tė jetė i biri i vogėl i ish-presidentit tė ndjerė, Ibrahim Rugova.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ramiz Kelmendi hajduti si bukla   Mer 13 Juil - 0:33

Ramiz Kelmendi: Ulqini vendlindja ime letrare
NOVEMBER 14, 2009 | KULTURĖ / KULTURA

Shpėrndaje
Ka njė diē tė veēantė kjo puna e vendlindjes sime. Pejanėt, aty ku u linda vėrtet dhe saktėsisht mė 20 dhjetor 1930, gjithmonė
e jetės – pėr kėto gati-gati 79 kokrra vjet tė jetės sime! - as mė kanė pranuar dhe as mė kanė njohur ndonjėherė si – pejan. Si qytetar i Pejės. Jo. Atė ditė e sot, pėr bashkėqytetarėt e vendlindjes sime, pėr Pejėn dhe pejanėt, unė edhe kam qenė, edhe kam mbetur, edhe do tė vdes – rugovas. Rugovan. Apo, ca dhe mė pezhorativisht – “rugovc”! Edhe pse pothuajse gjithė ē’shkrova, nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr, frymėzimin dhe burimin e ka mu nė Pejė. Kurrė dhe asnjėherė vendlindja ime, Peja, nuk e ka shėnuar (tė paktėn) njė pėrvjetor timin – as tė dyzetin, as tė pesėdhjetin, as tė gjashtėdhjetin, as tė shtatėdhjetin. Pa le pastaj, qoftė larg, gjė mė shumė.
Kėshtu ishte dhe kėshtu mbeti.
Po ama, do ti, Rugova, vendlindja e prindėrve tė mi, e babait nga Drelajt dhe e nėnės nga Haxhajt, edhe pse pikėrisht Rugovės ia kushtova – pėr mendimin tim! – vėllimin mė tė mirė me tregime (“Ahmet Koshutani”), mė tė parin roman timin (“Heshtja e armėve”) dhe radio-dramėn time tė parė, qė u emetua vite me radhė nė Radio (“Kur kositen livadhet”), edhe ata, atė ditė e sot, nuk mė konsiderojnė dhe as mė mbajnė – rugovas.
Kur u sajua, pa le se nga kush, lista e jo mė pak se 550 (pesėqind e pesėdhjetė!) intelektualėve rugovas, emri im nuk figuronte nė atė listė. As u ftova dhe as u denjova tė marr pjesė nė ndonjė “kuvend” tė tyre! Pėrse?! Sepse unė nuk isha – rugovas! Sepse unė isha i lindur nė – Pejė!
Sot, tek po mbush mbi 60 vjet jetė nė Prishtinė (gjashtė dekada jetė, heuuu!), asnjeri dhe asnjėherė – as nė Prishtinė, as nė Pejė, as nė Rugovė – nuk mė ka quajtur prishtinas a “prishtinali”. Jo. Kurrė. Gjithmonė, pėr prishtinasit, unė kam qenė dhe kam mbetur – pejan.
Me fjalė tė tjera, kjo i bie disi – siē do tė thoshte im bir, Migjeni – se unė, nė tė vėrtetė, pėr gjithė kėto mote, s’paskam qenė tjetėr pos – apatrid! Njeri pa atdhe. Njeri pa – vendlindje.
E bėra kėtė “hyrje nė temė”, pak pėr gaz e mė shumė pėr dhunė, qė t’i gjegjem ftesės aq kėmbėngulėse dhe prej shumė kohėsh tė mikut dhe kolegut tim tė penės, Hajro Ulqinakut, njė ulqinaku qė s’e pati kėtė fatin tim ”tė keq”. Jo. Ai mbajti mbiemrin me emrin e vendit. U mbiquajt Ulqinaku. Hajro Ulqinaku. Si tė mė quanin edhe mua Peja a Pejani. Ramiz Peja a Ramiz Pejani.
Synimi i kėtyre rreshtave, ndėrkaq, ėshtė tjetėr. Aspak i paqėllimtė. Dhe fare pa gaz a sarkazėm.
Pėr herė tė parė, kėshtu e nė kėtė mėnyrė, mu nė tė perėnduar tė jetės sime, botėrisht e publikisht deklaroj se:
Unė, Ramiz Kelmendi, njė apatrid as pejan, as rugovas, as prishtinas, kam (sidoqoftė) edhe njė – vendlindje. Tė pakontestueshme. Tė mirėfilltė. Tė vėrtetė. Njė vendlindje, qė e kam dhe e mbaj pėr mburrje e rrahagjoks.
Kam vendlindjen time – letrare.
Vendlindja ime letrare, nė plotkuptimin e fjalės, ėshtė – ULQINI!
Ky qytet, qė – nė atė vitin e largėt 1953, kur, si student i Albanologjisė nė Beograd – e vizitova sė pari, mua, kėtij pejani “rugovc”, qė s’kisha parė kurrė det me sy, m’u duk qytet-ėndėrr, qytet pėrrallor.
Ky qytet yni aq i bukur dhe njė dashuri rinore, skofiare, tėrėsisht platonike, me njė ulqinake sa tė kėndshme aq edhe tė menēur (unė, asokohe, isha 23 vjeē!) mė krijuan kėtė vendlindje tė re.
Frymėzuar nga Ulqini dhe nga kjo vashėz ulqinake, me shumė droe e pasiguri, me shifėr dhe nė konkursin pėr tregime tė “Rilindjes”, shkrova tregimin tim tė parė nė jetė, njė tregim me motiv nga Ulqini: “BARKA E PESHKATARIT”.
Shkrova paskėtaj edhe novelėn e parė nė jetėn time, po ashtu me motiv nga Ulqini: “NJĖ MĖ PAK”.
Por, mė tė madhin borxhli mė ka Ulqini mua, kur aq i merituari dhe i paharruari poeti Esad Mekuli, mė botoi librin mbase mė kurajoz pėr kohėn, satirėn aq akuzuese kundėr sistemit dhe politikės antishqiptare tė asaj kohe – “LETRA NGA ULQINI”, me tė folme ulqinak(ē)e.
E kam, prandaj, pėr nder tė mė quajnė (edhe) ulqinak. Se vetėm Ulqini, kjo perlė e bregdetit shqiptar, mė ēeli – pėrkrah gazetarisė – rrugėn e letrave shqiptare.
Mė bėri edhe – letrar…

Kosova SotArdita Rama: Ulqin ti Kala nga Hajro Ulqinaku
Libėr i dashurisė pėr Ulqinin
Perurimi i librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku
Sonica Festival paralajmėron njė festival qė do tė mbahet mend ne Ulqin
Vėshtrim mbi romanin “Limani i qetėsisė” tė Hajro Ulqinakut
3


shkelzen on Wed, 5th May 2010 00:25

I madhi dhe i pa zavendesueshmi Ramiz Kelmendi,je ikona e LetĆ«rsisĆ« Shqipe,personazh qe bĆ«re shumĆ« per Shqipen ton te bukur,shpresoj qe akoma do te beshe perseri dhe te pasurosh edhe me shum inventarin e LetĆ«rsis shqipe…!

Haxhi Kuēi on Fri, 1st Jul 2011 07:22

Ramiz Kelmendi eshte njeri si bukla!
Kur ne vitin 1996 botova vepren time me titull ;”Leter Popullit Tim”Ia dhurova mbi tre qind vepra dhe nuk i kujtohet edhe kur ka punue ne shtypshkronjen e tij ne kohen e Milloshit dhe me thote se si kujtohen gjerat dhe shoqeria duke me thene se ndoshta eshte tjeter Ramiz Kelmendi!

Haxhi Kuēi on Sun, 3rd Jul 2011 01:07

E ka pasurue me se shumti veten dhe femit e tij!Ramiz Kelmendi eshte milioneri me i pasur ne Kosove.Eshte pasurue nga shtypshkronja e gjuhes shqiper!Ja ka pare hajrin shqipes duke i vjedhur poetet ne para e vepra!Ky Ramiz ziu ka qen komunisti me i rast serb,po mos te ishte servil shkau as gazetar as tjeter funkicion nuk kishte mundur ta ushtronte!
Une sa fakulltete e shkolla te larta i perfundova dhe pa ua dhene besen serbeve qe tu behesh servil nuk munda ti ushtronja profesionet dhe mbeta duke vajtue veten gjere sot.Pa qen servil shkau as i burgosur politike nuk ke mundur me qen,sepse kan e kan burgos e kan ngritur serbet si patriot shqiptar!

Ramiz ziut nuk i kujtohet as pervjetori i vrasjes se isuf Gervalles i vitit 1997 tes,as ku qante kur e ndegjonte kengen e partizanve ne kete pervjetor!E me e keqja si kujtohem se kush jam !
Ky njeri nuk eshte i vetmi,qe ka financue izbeglicat serb nga Bosnja e Kroacia me marka qindra mijera bile bashk me gazetat e tjera si Suroi e firmat e njohura neper kosove.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ramiz Kelmendi hajduti si bukla
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: