AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vrasesit e shikut

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasesit e shikut   Dim 17 Juil - 0:48

Rasti Bllaca, arrestohet edhe Shpresim Uka
on Korrik 6, 2011 6:41 pm / 4 comments

Gazeta Zėri raporton se tė arrestuarit e sotėm nė rastin Bllaca janė: Shpresim Uka, Shaban Syla, Driton Hajdari dhe Sadik Abazi. Shpresim Uka ėshtė njė prej personazheve qė pėrmendet shpesh nė CD-nė dhe rrėfimet e mėpasme tė Nazim Bllacės. Policia ekzekutive e EULEX-it ka arrestuar sot nė mėngjes katėr persona nė lidhje me dyshimet nė tė ashtuquajturin rasti “Bllaca” Personat e arrestuar sipas zėdhėnėsit Nicholas Hawton janė tė dyshuar pėr njė rast tė vrasjes.

“Individė u arrestuan nė Prishtinė dhe nė rrethinė. Hetimet kanė tė bėjnė me pohime pėr vrasje tė rėndė dhe tentim vrasje tė rėndė tė kryera nė vitin 1999 dhe 2000. Arrestimet u kryen pa ndonjė incident. Pritet qė sot mė vonė tė katėr individėt tė paraqiten para njė gjyqtari tė procedurės paraprake”, ka thėnė Hawton.

Operacioni sipas tij ėshtė duke vazhduar dhe se rasti ėshtė duke u drejtuar nga njė prokuror i Prokurorisė Speciale tė Kosovės ndėrsa janė autorizuar nga njė gjykatės I procedurės paraprake tė EULEX-it./zeri/

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Vrasesit e shikut   Dim 17 Juil - 0:57

Ekrem Jashari, Sadik Abazi, Faruk Gashi, Shpresim Uka, Driton Hajdari, ...


zemrashqiptare.net
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Vrasesit e shikut   Dim 17 Juil - 1:01

Lirohen katėr tė arrestuarit nė lidhje me rastin Bllaca
PRISHTINĖ , Kosovė - Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ka liruar mbrėmė katėr tė arrestuarit nė lidhje me rastin Bllaca. Shpresim Uka , Shaban Syla, Sadik Abazi, Driton Hajdari janė ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shpresim Uka dhenderr i Azem syles   Dim 17 Juil - 1:13

Shpresim Uka ėshtė person i cili ka lidhje miqėsore me Azem Sylėn. Ai e ka gruan nga fshati Halilaq, komuna e Fushė-Kosovės, ndryshe ėshtė mbes e Azem Sylės dhe punon nė Radio Kosova e Lirė. Ditėn kur ėshtė marrė vendimi unė nuk kam qenė aty. Nė mbrėmje unė kam kontaktuar tek Viktoria dhe nga xhipi i Azem Sylės unė Nazim Bllaca e kam marrė “shkorpionin” dhe Shpresim Uka, Faredin Gashi, Driton Hajdari, Bekim Syla ka qenė aty dhe Sadik Abazi nga fshati Davidovc.

Adem Salihajn nuk e kam njohur kurrė, nuk i kam pasur borxh as familjarisht asgjė, mirėpo Adem Salihaj si person me ndikim mė ka ardhur urdhri nga Azem Syla dhe Ekrem Jashari se duhet tė vritet. E kam pėrcjellė bashkė me Sadik Abazin nga Davidovci, Farfuk Gashin nga Shtimja, Shpresim Uka dhandėr i Azem Sylės dhe Driton Hajdari nga komuna e Prishtinės. E kemi pėrcjellė pothuaj 1 muaj ditė me njė “Omegė” e cila na u ka dhėnė shpėrblim nga njė donator nga Gjeneva.

“Nė vrasjen e Agim Veliut dhe tė Ejup Visokės janė Shpresim Uka dhe Driton Hajdari. Kėta dy janė, dy figura tė cilėt dy ditė pa u gjuajtur Agim Veliu mė kanė ftuar mua, qė nėse nuk kryhet njė punė nė regjionin e Besjanės duhet tė vish edhe ti pėr tė na ndihmuar. E njėjta fjali mė ėshtė thėnė nga Shpresimi edhe kur janė vrarė gazetari i Skenderajt, Kastrati, e Dajaku qė nė njė farė forme mė ka lidhur mua, pėr numrin e vrasjeve nė regjionin e Drenicės... Ne menjėherė pas luftės, kur jam radhitur nė SHIK, kemi qenė tre persona qė kemi marrė paga: Shpresim Uka, Faruk Gashi dhe unė, Nazim Bllaca. Pėrndryshe kam qenė shpeshherė duke vozitė autokombajnėn nė korrik tė vitit ‘98, paga mė ka ardhur dhe dorėzuar nė shtėpi”.

Jam takuar me Azem Sylėn e Shpresim Ukėn dhe Azem Syla nė maj tė vitit 2007 ka thėnė kėshtu, po citoj: “Unė jam Azem Syla, dhe unė do ta kryej obligimin ndaj teje”. Mirėpo kėta nuk e kanė kryer obligimin dhe kanė filluar parapėrgatitjen e atentatit ndaj meje. Nė vitin 2007, po foli pėr muajin maj, kam filluar kontaktet e para me UNMIK-un dhe njė hetues tė Tribunalit tė Hagės, i cili ka qenė i angazhuar nė procesin Haradinaj. Kam biseduar me tė dhe nė atė kohė nuk dihej cili ėshtė mandati, cila ėshtė fuqia e UNMIK-ut nė atė kohė, kėshtu qė jam i interesuar dhe kam shkuar nė Stacionin numėr 2 tė policisė dhe kam paraqitur vrasjen e parė tė SHIK-ut, ku nė atė kohė nė Stacionin 2 ka qenė Emin Beqiri nga Babushi, anėtar i SHIK-ut, i cili sot ėshtė dyshi nė policinė e Kosovės pas Sheremet Ahmetit, tė cilin nė atė kohė, nė vitin ’99, unė e kam angazhuar nė SHIK dhe ka marrė pagė nga unė, Nazim Bllaca. Pra unė e kam angazhuar Emin Beqirin, sepse ai nuk ka qenė as nė UĒK as nė SHIK.

Nė vitin ’99, kur na ka ardhur struktura, skema dhe shtrirja, sektori i vrasjeve pėr ekzekutim kemi qenė: Unė Nazim Bllaca, Shpresim Uka, Faruk Gashi, Sadik Abazi dhe Driton Hajdari. Nė tri fusha kemi punuar. E pėrmenda, kemi pasur pėr t’i ndjekur kokat e LDK-sė, ku nuk ka pasur nė ato komuna dhe nuk ka mundur tė lėvizė asnjė hap PDK-ja, kanė qenė Besiana dhe Ferizaj, nė rrafshin e Kosovės. Ėshtė fjala pėr Ferizajn ku kokė e LDK-sė ka qenė Adem Salihaj e nė Besjanė Agim Veliu dhe Ejup Visoka, kėta janė tre personat, tri figurat qė, gjithmonė sipas Azem Sylės, ėshtė dashur tė ekzekutohen pėr arsye se kanė qenė bashkėpunėtorė tė sigurimit shtetėror tė Serbisė.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Vrasesit e shikut   Ven 29 Juil - 14:26

15 vjet burg Sabit Gecit
29-07-2011 19:26 CET

Trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut tė Mitrovicės, nė gjykimin e zhvilluar nė ndėrtesėn e Gjykatės Supreme nė Prishtinė, ka dėnuar tė premten me 15 vjet burg Sabit Gecin pėr krime tė luftės ndaj popullatės civile nė Kukės dhe Cahan, gjatė viteve 1998-1999.

Trupi gjykues shpalli aktgjykimet edhe pėr tre tė akuzuar tė tjerė, ish-pjesėtarė tė UĒK-sė, pėr krime tė luftės nė burgun nė Cahan. Riza Aliaj u dėnua me 12 vjet burgim, Shaban Hoti nga Rezalla me 7 dhe Haki Rexhepi nga Skenderaj me 6 vjet burgim. /koha/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Vrasesit e shikut   Mar 2 Aoū - 23:54


Riza Alijaj ky Agjent i UDB-se

Ish UQK (Gjakove): 30-07-2011 15:02
Riza Alijaj ky Agjent i UDB-se nga Molliqi i Gjakoves ne kohen e Milloshit ka qen si Halit Ternovci i Drenices,kur filloj lufta e Uqk-se ky Riza Alijaj shum bukur u INFILTRU ne radhet e UQK-se dhe vetem zoti e dine se qfare ka bere ky Monstrum i Serbise ne bjeshken e Pashtrikut(Cahan)po ky Spiun Serbe vetem sa vajza ka qnjerzu me dhune e sa esa djem te ri qe bijshin ne prita prej tij dhe njerzve te tije,ky e meriton Kanopin ne fyte,edhe pak eshte kete duhet mi rjep per gjalli
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Vrasesit e shikut   

Revenir en haut Aller en bas
 
Vrasesit e shikut
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: