AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bizanti dhe kriza e tij

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bizanti dhe kriza e tij   Mer 3 Aoū - 23:43

VI. WORLD, i cili ka njohur BIZANT deri nė pesė ditė udhėtim nga Pudopatana ėshtė Sjelediva (Ceilon). Larg nga ajo si Mara dhe Kaberle, por ende Tsinica (Kinė), ku ėshtė importuar mėndafshi. Pėr mė tepėr nuk ka vend, sepse nė ishull nga lindja oqean rrethon. Kozma Indoplovac Nė kohėn e pushtimit tė mėdha tė popujve barbarė tė pjesės perėndimore tė Perandorisė Romake, nga ana e saj lindore, Bizantit, duke u zhvilluar njė mijė vjet. Por edhe bizantin nuk shkon pa e tėrmetit tė rastit dhe kriza. Ai e ndjen veten tė gjitha tė kėqijat e Migrim Madhe. Gjermanėt, Avaret Alans, sllavėt dhe tė Persianėve, dhe tė pėrpiqen pėr tė prishur atė. Nė kėto kohė tė vėshtira, dhe probleme tė tjera - revolta e kombeve tė shtypur, kriza e fronit, lufta fetare - lėkundje themelet e shtetit nga toka. Megjithatė, bizantin pėrballoi tė gjitha kėto vėshtirėsi, sepse pozita e tij ekonomike palėkundur. Feudalizmin dhe kjo ėshtė zbatuar, por nuk ka probleme tė mėdha, megjithėse shumė mė ngadalė se sa nė Perėndim. Nė njė kohė tė lėvizjes tė mėdha, masa e gjerė e tė Perėndimit, Bizanti arriti pėr t'iu pėrshtatur rrethanave tė reja. Ai vazhdoi tė tregtisė me Lindjen e Largėt. Mėndafshi kinez, erėza, perlat, gemstones, diamante nga India dhe nga Ceilon, dhe alojevo dru santalovo nga Arabia Gėzuar dhe Etiopi vazhdimisht vijnė nė Aleksandri, Bejrut, Damask dhe Konstandinopojės Nizibis. Por nga tė gjitha qytetet e bizantine, tė cilat janė tė pasuruar me vendet e Lindjes sė Largėt, dallohet pėr qytetin e sidomos rėndėsi tė Konstandinopojės e tij perandorake. Ai ishte nė fillim tė IV. shekullit Perandori Konstantin themeluar nė pikėn mė lindore tė Evropės. Goditėn pėr tė dy anėt e ujėrat e Detit Marmara, i rrethuar nga dy rreshta e mureve tė fuqishėm, neosvojivih nė atė gjendjen e artit, Konstandinopojės pėrfundimisht u bė njė "urė tė artė" nė mes tė Lindjes dhe Perėndimit, qendra mė e madhe shpirtėrore, kulturore dhe tregtare tė Perandorisė Bizantine. * Pasi mallra nga Lindja e Largėt pėr tė ardhur nė sasi tė mėdha dhe tė Perėndimit. Romakėve se unė shoh njė shumė tė shpenzimeve, sepse nga ajo kohė fillojnė tė veshin rroba mėndafshi dhe bizhuteri tė shtrenjta tė dekoroj jo vetėm zonjat romake, por aristokracisė. Dhe si madhėshti rritur dhe shkėlqimin e pallateve tė aristokracisė Caesars dhe tė mėdha, kėrkesa pėr mallrat e orientale ishte nė rritje. Por, kėto mallra janė shumė tė shtrenjta. Distanca tė mėdha, nga e cila ajo ka arritur nė Perėndim, si dhe njė numėr i madh i ndėrmjetėsuesve, me duart e tė cilit ai kaloi, duke kontribuar nė njė masė edhe mė tė madh costliness e saj. Dhe pėr shkak se ajo ėshtė ēdo vit mė shumė dhe mė tė shtrenjtė. "Ēdo vit," thotė Plini, "odlijevalo nga perėndimi nė lindje njėqind milion monedhė romake« 12, nė atė kohė njė shumė tė madhe. Qelqi, mallrave smalt nga Perėndimi dhe prodhimeve artizanale tė Mesdheut janė tė mbuluar vetėm njė sasi tė vogėl tė kėtyre shumave. Pėr tė gjitha kėto arsye, dhe pėr shkak tė krizės tė vazhdueshme, e cila gradualisht ndikon vende gjithnjė e mė shumė nėn sundimin romak, romak tė thesarit ishte e gjitha bosh. Pra janė taksat, tatimet, njeriu ngarkim tė vogla dhe tė shtypjes nė rritje tė skllevėrve. Ndėrsa v. V. romake perėndimore Perandorisė u zhduk nga skena politike, pas migrimit tė madh tė popujve tė aristokracisė perėndimore feudale nuk kujdeset pėr madhėshti dhe madhėshtia e Bizantit, ato janė mbajtur nė bazileusa gjykatat, afėr tė fisnikėrisė dhe tė klerit. Perandorėt bizantine tė gėzojnė shkėlqimin dhe luksoze. Ata janė pjesė pėrbėrėse tė fuqisė sė tyre. Ata ende vishen nė mėndafsh tė purpurt qift dhe bizhuteri tė shtrenjta. Princes, princesha, senatorė, aristokratė dhe peshkopėt tė ecin tė mėdha nė to. Shkėlqimi dhe madhėshtia bazileusa kanė rėndėsi politike, sepse hedh hije princat barbare, tė Popullit dhe peshkopėt perėndimore dhe tė fitojė ata tė qėllimet e tyre dhe planet. Por, pėr ruajtjen e kėsaj lavdisė dhe shkėlqimit merr njė shumė tė mallrave tė ēmuar orientale. Shumė pėrpjekje tė mėparshme, pėr tė zbuluar sekretin e mėndafshi, u rrėzua nė njė rresht. Vetėm 552 Mr pason murgjit nestorijanskim pėr tė kaluar nga Hotan nė Konstandinopojė vezė tė krimbit tė mėndafshit nė shkopinj e kallam sheqeri. Kėshtu ėshtė zbuluar sekretin e mėndafshi. Por u desh shumė kohė, pėr tė adoptoj atė nė Stamboll nė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bizanti dhe kriza e tij   Mer 3 Aoū - 23:46

pjesėt e tjera tė Perandorisė Bizantine dhe filloi prodhimin e mėndafshit pe. Vetėm 16 vjet mė vonė, perandori Justin tregon ambasadori turk i madh punėtori mėndafshi nė Stamboll, ēfarė pėrshtypje atij dhe pėrcjellje. Nė VI. Bizantin kundėr tė gjitha forcat duke u pėrpjekur pėr tė ruajtur dhe zgjeruar tregtinė me Indinė dhe Kinėn. Nė shekujt e parė tė Mesjetės diplomacinė e tij tė palodhur kėrkon njė rrugė tė shkurtėr dhe mė tė lirė pėr kėto vende.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bizanti dhe kriza e tij   Jeu 4 Aoū - 0:01

Atlantik ėshtė e mbushur me monsters misterioze qė rri nė ēdo cep tė njeriut, pėr tė shkatėrruar. Detit Azov ėshtė e lidhur me njė kanal me Detin e Veriut.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bizanti dhe kriza e tij   Jeu 4 Aoū - 0:17

Nė mesin e vendeve tė ndryshme myslimane, i cili vizitoi pėrmend Ibn-Haukal "mė tė bukura" vend nė botėn e Samarkand, i cili rrjedh ", qumėsht dhe mjaltė". Ai shkroi se nė kėtė vend tė gjithė pėr tė parė bukur fushat e kultivuara, kopshtet, burimet, ujė tė rrjedhshėm, vila tė pasur, qytete dhe fshatra, dhe ajo shkėlqen kudo Park, i cili ėshtė "nė horizont takon qiellin blu pėr tė bėrė atė njė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Bizanti dhe kriza e tij   

Revenir en haut Aller en bas
 
Bizanti dhe kriza e tij
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: