AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pavaresia si vazal serb

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pavaresia si vazal serb   Mar 23 Aoū - 0:41


20-08-2011 | 11:31 CET
SHKRUANARMEND MAZREKU
Shteti i shpalljes
Nė vend qė Kosova ta bėnte shtetin e pastaj ta shpallte atė, ajo e bėri pikėrisht tė kundėrtėn e saj: e shpalli nė vend qė ta bėnte. Me gjithė deklaratat e njėpasnjėshme tė kryeministrit Thaēi, qė gjoja vendi ynė ėshtė territorialisht i pacenueshėm, politikisht i pandashėm dhe ndėrkombėtarisht i njohur, Kosova ende vazhdon trishtueshėm tė mos jetė e pavarur dhe sovrane.

Jo vetėm qė nuk ėshtė e tillė, por as qė ėshtė duke e bėrė, madje. A nuk ishte djegia e pikave 1 dhe 31 njė tregues i mjaftueshėm se Kosova ende nuk ėshtė e tillė? Gjithsesi.

Duke mos u lėshuar shumė nė rreziqet dhe dėmet e tjera, e shoh tė udhės t’i dekonstruktoj vetėm dy nga shumė qėndrimet e kryeministrit Thaēi, tė cilat vazhdueshėm janė pėrsėritur pas djegies sė pikave 1 dhe 31.

Teksa digjeshin pikat e tilla, nė Jarinė e Bernjakė, kryeministri ynė, i xhindosur nga tėrbimi dhe mllefi i skajshėm, kungohej se “prapa kėtyre sulmeve tė strukturave kriminale qėndron vetė shteti serb”. Nė shikim tė parė, ky qėndrim i kryeministrit duket tė jetė legjitim dhe nė interes tė Kosovės, por nė esencėn e tij ėshtė jashtėzakonisht i dėmshėm. Pse, mund tė mėrmėrisė ndokush?

Arsyeja ėshtė shumė e thjeshtė. Serbia nuk qėndron prapa strukturave kriminale nė Kosovė, sepse ajo ėshtė para tyre dhe mbi to. Mė shumė se kaq, ajo ėshtė vetė ato.

Prandaj, ēdo lloj diferencimi qė bėhet ndėrmjet shtetit serb, nė njėrėn anė, dhe strukturave kriminale tė saj, nė anėn tjetėr, kompozon ethshėm rrezikun mė tė pariparueshėm pėr vendin tonė: krijimin e entitetit shtetėror serb brenda Kosovės. Qėndrimi tjetėr i tij, i cili ėshtė pėrsėritur mė shumė sesa ai i pari, ėshtė ai se “nuk do tė ketė kthim prapa para 25 korrikut”.

Pėr kryeministrin tonė, i kėshilluar edhe nga kėshilltarėt e tij, sigurisht, gjendja e pas 25 korrikut ėshtė ajo ēfarė institucionet dhe qytetarėt e Kosovės e kanė synuar pėr dymbėdhjetė vite! Mirėpo, nėse i bėjmė njė analizė tė thuktė zhvillimeve tė pas 25 korrikut, do ta shohim se zhvillimet e tilla kanė pėrkeqėsuar mė shumė gjendjen sesa qė kishte qenė para saj.

Prandaj, as Serbia nuk ėshtė e interesuar ta rikthejė gjendjen e para 25 korrikut, duke qenė se ajo ėshtė faktorizuar mė shumė pas kėsaj date. Nė kėtė kuptim, qeveria e Kosovės, nė vend tė apologjisė sė saj pėr mos-kthim prapa para 25 korrikut, duhet tė ngulė kėmbė tė qėndrojė nė gjendjen e 25 korrikut.

Po, kush duhet fajėsohet pėr njė hata tė tillė? Pėr mendimin tim, psenė e gjithė kėsaj katrahure tė llahtarshme nuk duhet kėrkuar as tek shteti serb dhe as tek bashkėsia ndėrkombėtare, por te vetė interesat meskine tė qeverive tė pas-luftės dhe shoqėria apolitike.

Tė gjitha qeveritė, duke pėrfshirė edhe kėtė ekzistuesen, kanė qenė tė pėrqendruara vetėm nė ruajtjen e pushtetit tė tyre, por assesi tė integritetit territorial tė vendit. Megjithatė, nuk janė vetėm institucionet ato qė duhet tė akuzohen, por edhe vetė shoqėria apolitike nė pėrgjithėsi.

Madje, gjatė netėve tė pas 25 korrikut, teksa digjeshin rrufeshėm pikat doganore dhe vendoseshin bllokadat serbe nėpėr rrugė, mund tė shihje neveritshėm qytetarė tė izoluar tėrėsisht nga ajo ēfarė ngjante me vendin tyre.

Madje, edhe vetė pronarėt e restoranteve e bareve tė ndryshme, tamam nė stilin e shpezėve grabitqare, tė cilėt nuk mendojnė gjė tjetėr veēse maksimalizimin e profitit tė tyre, pėrkujdeseshin pa pushim pėr t’i argėtuar me kėngė tė llojllojta.

Mbase kryeministri Thaēi, me fjalimet e tij tė zjarrta pėr “fitoren historike” tė arritur pėr Kosovėn, i ka frymėzuar edhe ata tė festonin dhe, nė kėtė mėnyrė, tė bėheshin pjesė e histerisė kolektive
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mar 23 Aoū - 0:43

, i xhindosur nga tėrbimi dhe mllefi i skajshėm, kungohej se “prapa kėtyre sulmeve tė strukturave kriminale qėndron vetė shteti serb
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mar 23 Aoū - 0:45

krijimin e entitetit shtetėror serb brenda Kosovės. Qėndrimi tjetėr i tij, i cili ėshtė pėrsėritur mė shumė sesa ai i pari, ėshtė ai se “nuk do tė ketė kthim prapa para 25 korrikut”.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mar 23 Aoū - 0:47

Fajet nuk duhet kėrkuar as tek shteti serb dhe as tek bashkėsia ndėrkombėtare, por te vetė interesat meskine tė qeverive tė pas-luftės dhe shoqėria apolitike.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:04

A do tė ishte ndoshta mė mirė sikur tė bėhej edhe njė luftė dhe kush fiton fiton? Ai qė fiton i merr krejt dhe zgjidhet problemi njėherė e pėrgjithmonė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:05

Gjashtėpikėshi, negociatat ‘teknike’ nė Bruksel, autonomia speciale pėr Veriun, negociatat qė do tė vijojnė. Para kėtyre Plani Ahtisaari.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:06

Njė lloj konfederate e ēuditshme, por qė e lidh Kosovėn pėr Serbi.
Apo mini jugosllavi(kosove serbi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:08

Ky ‘pėrafrim’ po ndodh pa shumė zhurmė, pahetueshėm, qetė e butė. Ka gjasa qė as udhėheqėsit politikė tė Kosovės nuk po e kuptojnė se ku po ēon ‘procesi’ i bisedimeve servilo_ seb.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:12

Kosova do te jete ne fund Si Irlanda e Skocia me Angli, Bjellorusia e Ukraina me Rusi .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:13

komunizmi serb duke e shndėrruar partinė komuniste tė Shqipėrisė nė degė tė sajėn
Duke e lėnė Kosovėn nėn Serbi. Prapė. E gati edhe Shqipėrinė bashkė me jug e veri.Sot lufta te njejten gje si Fadil qeni
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:17

Qė nja 100 vjet jemi tu marrė me kėtė hamam Serbie e hala s’e hoqėm qafėsh.Jo more qe 100 vjet,^po serbin e kemi pas edhe para sulltanit(tuqise !
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   Mer 24 Aoū - 15:22

Kosova me shqiptar po luan me fatin e saj duke u bere vazal serb apo Nga njėri vasalitet tek tjetri. Kjo mund tė them do tė ishte zgjidhje origjinale shqiptare, tė copėzuar pėrbrenda, me vlera turko-lindore por deklarativisht me synim Evropėn. Pastaj na mbetet vetėm ta shpallim

Pashallėkun e Prishtinės,

ta pėrzgjedhim Vizirin e Madh(Avdi Ibrahimin) dhe secilit yll nė flamur t’ia vėmė sipėr nga njė gjysmė-hėnė si mburojė.Zhiveo narodna odbrana spi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Pavaresia si vazal serb   

Revenir en haut Aller en bas
 
Pavaresia si vazal serb
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: