AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 14:43

Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X06.07.2011/08:18 - E MėrkurėShpėrndaje0Deputeti Fatmir Limaj nuk ka dashur tė martėn qė tė ballafaqohet me dėshminė e njė bashkėluftėtari tė tij, ish-Komandant Ēelikun e implikon nė krime tė rėnda lufte tė supozuara se janė kryer nė fshatin Kleēkė tė Malishevės. Kėsisoj ai nuk e ka shfrytėzuar tė drejtėn e tij ligjore pėr t’i dhėnė argumentet qė e demantojnė dėshmitarin e koduar me shkronjėn “X”. Por disa nga tė dyshuarit, ish-bashkėluftėtarė tė Limaj nė kuadėr tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė akuazar nga “X”-ja janė ballafaquar direkt tė martėn nė njė seancė tė marrjes nė pyetje nga avokatėt dhe tė pandehurit, shkruan Koha Ditore.
Komente
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 14:44

Vendimi pėr Limajn - javėn e ardhshme25.08.2011/20:47 - E EnjteShpėrndaje1Foto: Express
Ka pėrfunduar seanca e konfirmimit tė aktakuzės nė rastin Limaj dhe tė tjerėt. Pėrgjatė dy ditėve, nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė janė dėgjuar argumentet e prokurorit Maurizio Salustro dhe tė avokatėve mbrojtės nėse aktakuza ka bazė juridike apo jo. Argumenti kryesor i pothuajse tė gjithė avokatėve ka qenė se "aktakuza ndaj 10 ish luftėtarėve tė UĒK-sė pėr rastin Kleēka nuk mund tė mbėshtetet thjesht nė dėshminė e njė dėshmitari X, i cili fillimisht ėshtė trajtuar si i pandehur nga EULEX-i e mė pastaj ėshtė shpallur dėshmitar bashkėpunues i koduar si X".

Vendimi i gjykatėsit nėse do tė hedhet poshtė aktakuza apo do tė ketė njė proces gjyqėsor pritet tė bėhet publik javėn e ardhshme. Deputeti Fatmir Limaj, pas pėrfundimi tė seancės ka thėnė se "beson nė drejtėsi dhe nėse gjykatėsit ndėrkombėtarė do tė sillen sikurse nė vendet prej nga vijnė atėherė do tė ketė drejtėsi nė tė kundėrtėn do tė manipulohet me kėtė rast". Nė kėtė proces, nėse konfirmohet aktakuza pritet tė dėshmojnė shumė figura publike, nė mesin e tyre edhe kryeministri Hashim Thaci. /indeksonline/


Komente
Mendi25.08.2011/21:26Ne qoft se ka majt serb ne burg edhe i ka vra mire ja ka ba, por shqiptar qe kan desht LDK qe kan majt ne burg, athere keta zoti i vraft, por mu me shqeteson nje tjeter pune ku po mer ky paret qe po pagun avokatin? kur dihet qe rroga mesatare ne kosove eshte 150 ero? Ky avokat lyp shum pare se eshte edhe i fort edhe me fam, ska vakt me nga dite per dite mas fatmir limes.Derri25.08.2011/21:15Limaj thot "...nėse gjykatėsit ndėrkombėtarė do tė sillen sikurse nė vendet prej nga vijnė atėherė do tė ketė drejtėsi nė tė kundėrtėn do tė manipulohet me kėtė rast." Ky eshte nje kercenim banal per gjykatesin, perndryshe, te kishte drejtesi ne kosove sikur ne vendet nga vijn gjykatesit, ti tashme do ishe kalbur ne burg, qe trembedhjet vite...luli25.08.2011/21:00pershendjet..limaj je ma i forti.besoj edhe une tek e te drejtesia qe ke fol.poshte euelxi e armiqt e kosoves.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 14:53

Stojanoviq Beogradit: Mos po e doni Thaēin pėr ministėr?25.08.2011/16:45 - E EnjteShpėrndaje2
Kryetari i Komunės sė Graēanicės, Bojan Stojanoviq, ka akuzuar lidershipin dhe institucionet nė Serbi pėr qasje jokonstruktive ndaj serbėve nė Kosovė. Nė gazetėn “Vesti”, ai thotė se Serbia po e shfrytėzon Kosovėn pėr konsum politik, ndėrsa investimet nė Kosovė i bėjnė nė adresė tė gabuar, kryesisht tek njerėzit qė nuk jetojnė nė Kosovė. Stojanoviq thotė se nuk ėshtė tradhtar i popullit serb, sepse veprat e tij flasin ndryshe nga ata qė mendojnė serbėt qė jetojnė nė Beograd.

Ai thotė se serbėt e Kosovės e shohin Beogradin si nėnė tė tyre dhe pa tė nuk mund tė ekzistojnė. Megjithatė, Stojanoviq tėrheq vėmendjen se sjellja e pushtetit nė Serbi nuk do tė sjellė asgjė tė mirė, pėr faktin se “ata paguajnė pa kontroll njerėzit (serbėt kosovarė) qė nuk jetojnė nė Kosovė...”.

Sipas tij, nuk mund tė jetė tradhtar i popullit tė vet njė person, i cili, punėson njerėz, ndėrton rrugė, ndihmon agrobiznesin, hap shkollė tenisi, ku stėrviten 160 fėmijė, shkollė futbolli, qė merr pjesė nė turnetė ndėrkombėtare, teatėr, laborator etj.

Problemi i serbėve nė Kosovė mund tė zgjidhen vetėm me njė politikė serioze shtetėrore, ka thėnė kryetari i komunės sė Graēanicės, nė njė intervistė pėr gazetėn “Vesti”.

“Duhet tė ekzistojė strategjia dhe synimi i qartė qė do tė arrihej nė Kosovė. Paramendojeni sikur shqiptarėt tė heqin dorė nga pavarėsia dhe tė kemi zgjedhje tė reja parlamentare nė Serbi, pra, Kosova, Presheva, Bujanoci, Medvegja, mė shumė se 1.5 milionė vota. Dhe si do tė dukej atėherė parlamenti i Serbisė dhe qeveria? Hashim Thaēi ministėr i Punėve tė Jashtme”, ka thėnė Stojanoviq. /zeri/

Komente
kema25.08.2011/22:31thaqi esht kryeminister i kosoves si takon me kan minister ne shtet tjeter sepse kosova esht shtet sovran dhe multi etnik ska ma ner serbi..une25.08.2011/19:45aa juve shkijeve jau ka lane omel thaqi, skini faj qe e doni, ju shkijet e mbani ket qeveri mos me ra, mos me kane ju, hashimi nuk ish kane sot kryeminister hiq, por mire boll, ky po ju bjen traktora, pare e tana tmirat, ju po ia ktheni me vota, lueja hashim krimineli lueja, e ke lidh me shkije spo lshon pe hiq
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 15:07

Gashi shantazhohej me bekimin e mikut tė tij
Besa Kalaja | 24-08-2011 12:29 CET

Dėshmia e Shaban Sylės, e dhėnė nė gjykatė tė martėn, e ka tronditur tė akuzuarin Fahredin Gashi. Ai ka thėnė se pjesė e shantazheve ndaj Gashit nuk ka qenė vetėm Nazim Bllaca, po edhe kushėriri i tij, qė ėshtė vėllai i gruas sė dytė tė Fahredin Gashit.

Sylės i ka ardhur keq ta bėjė tė ditur kėtė fakt para familjarėve tė Gashit, ndaj ka kėrkuar nga trupi gjykues qė ata pėr pak minuta tė largoheshin nga salla e gjykimit.

“Nuk mund tė flas para tyre, nėse lejoni dua qė ata tė largohen nga salla”, ka thėnė Syla nė procesin gjyqėsor ku Fahredin Gashi akuzohet se nė qershor tė vitit 1999 kishte vrarė Salih Gashin e Hysri Rama pėr dhėnie tė ndihmės pas kryerjes sė veprės penale.

Pas qėndrimit dyvjeēar nė Serbi, Bllaca, sipas Sylės, ishte kthyer nė Kosovė me njė “plan” kundėr Fahredinit dhe pėr tė e kishte edhe bekimin e mikut tė Gashit, tė cilin Bllaca e ka kushėri.

“Pasi ėshtė kthyer nga atje jemi takuar unė, Bllaca dhe Hysri Rama. Aty Nazim Bllaca ka filluar tė flasė nė telefon me mikun e Fahredinit, qė ishte vėllai i gruas sė dytė tė tij (Gashit). Ai e ka lėnė telefonin mbi tavolinė, e ka lėshuar nė interfon”, tha Syla.

Bllaca, sipas Sylės, i tha atij se po vazhdonte aksionin pėr t’i kėrkuar para Fahredinit. Veē qė e kishte sharė Gashin, vėllai i sė shoqes sė Fahredinit i kishte dhėnė bekimin Bllacės qė tė vazhdonte me shantazhe.

“Edhe miku i Fahredinit ėshtė nė dijeni dhe i ka ndihmuar Bllacės pėr t’i marrė para Gashit”, tha ai.

Kjo gjė e ka tronditur Fahredin Gashin dhe dy avokatėt e tij. Gashi nuk ka mundur tė pėrmbajė veten dhe ka derdhur edhe lotė.

Syla, qė njėherit ėshtė i dyshuar nė rastin “Limaj” dhe aktualisht gjendet nė arrest shtėpiak, e ka lutur trupin gjykues qė nė detaje tė tregonte tė gjitha ‘bėmat” e Bllacės. Tha se Bllaca ėshtė mashtrues i madh dhe ka shumė borxhe.

Vetė Sylės i ka pasur shumė para borxh, pėr tė cilat ka pohuar se disa herė edhe e ka rrahur.

Ai ka treguar disa raste ku e kishte mashtruar Bllaca.

“Nė njė rast ku unė isha ndėrmjetėsues nė shitjen e njė prone, Nazim Bllaca mua dhe Shpresim Ukėn na ka mbajtur tri-katėr orė para gjykatės. Unė isha i autorizuar nga njė serb qė t’ia shes pronėn dhe Bllaca iku pėr disa orė dhe u kthye me vetėm ēerekun e parave. Deri nė nxjerrjen e kėtyre parave kam pasur shumė probleme me kėtė njeri.

Bile disa herė edhe e kam rrahur duke u munduar t’ia nxjerr borxhin”, tha ai.

1
Currently 4.20/512345 4.2/5 (5 votė/a)
zoom +
Foto: Ridvan Slivova
NGA RUBRIKA
Tadiq: S’heqim dorė nga Kosova
Serbia tė pranojė realitetin
Paralajmėrohen veprime tė tjera nė veri
Stojanoviq: Mos po e doni Thaēin ministėr?
Serbia kėrkon mbėshtetjen e Bosnjės nė KS

Zėri komentet [8]
Facebook komentet
Kadri syla (starti): 25-08-2011 08:12
Fatmir Lima ka genjye Hagen qe pate deklarue se ne uēk nuk ka patur burgje.Sokol Dobruna e pranon,se edhe Kuēin e ka denue me pushkatim qe Lima ja ka dorezue Blerim Kuqen,qe tani ky frigohet nga shpiunat me deklarue ate ēka dikur thoshte.Nazmi Bllaca po deklaron haptas se Lima me ka urdherue me pushkatue e me vra shqiptar te pafajshem.As nje shpiun nuk ka vra Lima,pos ka vra patriota.Ka pasur marveshje me komandantet e policise serbe me masakrue shqiptar dhe me plaqkite.Dhe bashk shkau i ka ndare markat me Fatmir Limen dhe Demaqin qe shitet si i burgosur politike.Ky Demaq krenohet para mases a naten perqitet me shkie.Demaqi shpiunat i shpalle heronje.tpu zoti ftyren ja marrofte.Shpiuni patriotin ta shpalle shpiun o hhooo.!.Fatmir Lima e ka vrare bashkfshatain e vete B.Shalen vetem pse i ka thene i gjori hajde burra i dalim shkaut perpara e ti kallim. Une kam pare kur Fatmir Lima njeriut qe tere jeten ja ka kushtue shqiptareve ja ka ber
Besim Shpijun (Serbistan): 24-08-2011 17:55
pas qendrimit te Bllaces 2 vjet ne Srbi!!!!!!!!!!!!!!
Gazi (prizren): 24-08-2011 16:03
ja ushtria e Kosoves krejte dallavergji e matrapaza,hajna e vrases te shqiptareve per mendim ndryshe,se me serbe kane bere bisnes...budallenjte mos i pytni se tregojne vet...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 15:21

Pas Kabashit, dėshmoi njė UDB-ash
Besa Kalaja | 25-08-2011 08:03 CET

Edhe nė ditėn e tretė tė dėshmisė sė tij Shefqet Kabashi ka refuzuar tė pėrgjigjet nė pyetjet e Prokurorisė nė Tribunalin e Hagės, nė rastin ndaj Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve. Ai i ka pėrsėritur ato qė i kishte thėnė dy ditė mė parė, se nuk mund tė dėshmonte dhe se nuk kishte pėr tė thėnė asgjė rreth kėtij rasti.

Pas kėsaj Gjykata e Hagės e ka liruar kėtė dėshmitar, ndėrsa qė ai ėshtė akuzuar pėr shpėrfillje tė gjykatės dhe pėr kėtė do tė mbahet seancė tė premten. Pas kėtij vendimi, nė seancėn e pasdites gjykimi i Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve ka vazhduar me marrjen nė pyetje nga prokuroria tė ish-shefit tė sektorit analitik tė Shėrbimit Sekret Serb, Zoran Stijoviq.

Atij nga prokuroria i janė paraqitur disa dokumente tė Shėrbimit Sekret Serb dhe deklarata tė lėshuara nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Pėr tė gjitha kėto Stijoviq

ka thėnė se ka njohuri.

Dokumenti i parė qė i ėshtė paraqitur atij ka qenė njė siē e ka quajtur ai notė zyrtare nga njė mbledhje pune e Shėrbimit Sekret Shtetėror nė tė cilėn sipas tij, ėshtė diskutuar pėr ekzistimin e njė grupi tė paligjshėm qė vepronte nė Jabllanicė.

Pėr kėtė kishte folur, nė mbledhjen qė ishte mbajtur mė 26 shkurt 1997, shefi i kėtij shėrbimi nga Gjakova.

Ky grup, sipas tij, udhėhiqej nga Lahi Brahimaj dhe ishte i njohur pėr kėtė shėrbim, pėr tė gjitha aktivitetet qė i kishte kryer nė Gjakovė dhe Deēan. “Nė fund tė kėsaj mbledhjeje u mor vendim pėr njė varg aktivitetesh qė kishin qėllim pengimin e kėtij grupi dhe hetimin e Lahi Brahimajt”, tha Stijoviq.

Shėrbimi Sekret Serb, sipas tij, e dinte qė gjatė viteve 1995-1996 ishin kryer disa aksione nga ky grup kundėr policisė, personave dhe shtėpive serbe.

Nė pyetjen e prokurorisė se ēfarė burimi tė informacionit kishin pėr kėtė, Stijoviq tha se si shėrbim sekret ata kishin informatorėt e tyre. Stijoviq ka pranuar se ata kanė bėrė edhe pėrgjime tė telefonave tė Lahi Brahimajt dhe familjes sė tij.

Pėrgjimi i telefonatave tė Lahi Brahimajt kishte pėrfunduar mė 2008, pasi ky i fundit, sipas Stijoviq, shkonte mė rrallė nė Pejė e Gjakovė. “Por, ne vazhduam me pėrgjimin e telefonit tė familjes sė tij”, tha Stijoviq.

Atij i ėshtė paraqitur edhe njė dokument tjetėr, nga njė mbledhje e Shėrbimit Sekret Serb dhe kishte tė bėnte me informatat rreth aktiviteteve nga grupi i Lahi Brahimajt. Ai ka pasur njohur i edhe pėr dy deklarata tė lėshuara nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e cila kishte marrė pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e di sa kolaboracionistėve. Njėri prej tyre, Maliq Sheholli, ishte vrarė nga grupi i Zahir Pajazitit, pėr tė cilin Stijoviq tha se kishte njohuri Shėrbimi sekret serb.

“Ky ishte grupi i parė i UĒK-sė qė vepronte nė Podujevė dhe udhėhiqej nga Zahir Pajaziti. Ne po pėrgjonim telefonin e tij dhe kishim organizuar njė operacion pėr arrestimin e tij nė Stacion tė Autobusėve nė Prishtinė, por ai na kishte hetuar dhe ėshtė larguar”, tha ai.

Edhe aksioni nė Vushtrri, sipas tij, nė tė cilin ėshtė vrarė Pajaziti, ėshtė organizuar me qėllim arrestimin e tij. Stijoviq ka pasur njohuri edhe pėr njė deklaratė tjetėr tė UĒK-sė tė nėntorit tė vitit 1998, nė tė cilėn ishte marrė pėrgjegjėsia pėr vrasjen e dy kolaboracionistėve nga Drenica.Parolla serbe duke mbrojtur servilet e tyre qe ndere shqiptar ti shesin si patriota e nanen e serbeve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 15:24

Miēunoviq: Negociata pėr “statusin” e veriut tė Kosovės
25-08-2011 11:33 CET

Kryetari i Komisionit pėr Politikė tė Jashtme nė Kuvendin e Serbisė, Dragolub Miēunoviq, ka deklaruar se Serbia duhet tė iniciojė fillimin e negociata ndėrkombėtare lidhur me statusin e pjesės veriore tė Kosovės.

“Ne do tė duhej tė inicionim njė diskutim tė gjerė ndėrkombėtar pėr statusin e Kosovės veriore, natyrisht edhe lidhur me Rezolutėn 1244, nė mėnyrė qė, sa ėshtė e mundur, tė normalizojmė marrėdhėniet me Prishtinėn, tė mund tė bashkėpunojmė dhe tė tregtojmė me tė dhe qė ajo tė mos paraqitet si pengesė nė negociatat tona pėr anėtarėsim nė BE”, ka thėnė ai.

Miēunoviq ka thėnė se Serbia duhet tė ruajė ndikimin e saj nė Kosovė dhe tė bėhet anėtare e Bashkimit Evropian.

“Duhet ta ruajmė ndikimin tonė nė Kosovė, tė krijojmė kushte pėr njė status tė Kosovės veriore qė do tė ishte i kėnaqshėm pėr qytetarėt tanė qė jetojnė atje, por edhe qė tė mund tė bėhemi anėtarė tė Bashkimit Evropian”, ka thėnė ai.

Sipas Miēunoviqit zgjidhja pėr statusin e veriut tė Kosovės duhet tė gjendet nėpėrmjet dialogut midis Beogradit e Prishtinės. /qik/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   Jeu 25 Aoū - 15:24

Tradhetija (Gjakove): 25-08-2011 15:22
Mos u brengos z Miqunnoviq se politika e juaj largepamse po i afrohet fundit,keni investuare shume ne rritjen dhe krijimin e patriotave te rrejshem Shqiptare siq jane H.Thaqi,A.Syla,Gj.Haliti,Kadri Veseli,dhe shume eshume agjentave te juaj qe jane instalu ne organet me te larta te shtetit te Kosoves dhe Shqipris,e sidomos kjo 4-shja do tju jepe veriun e Kosoven ku do ta lene te dobesuare pergjithmon gjenerat mas gjenerat
e
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X   

Revenir en haut Aller en bas
 
Limaj s’ballafaqohet me dėshmitarin X
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: