AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fatmir Lima;uēk e paster,e u denu I.Bala,si mendon popull ?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fatmir Lima;uēk e paster,e u denu I.Bala,si mendon popull ?   Ven 26 Aoū - 3:20

Fatmir Lima;uēk e paster,e u denu I.Bala,si mendon popull ?


Limaj mohon akuzat
Selvije Bajrami | 25-08-2011 08:13 CET

“Z. gjykatės, ju lutem t’i lironi kėta djem tė shkojnė nė shtėpi dhe unė do tė rri kėtu, nėse veē ėshtė kėrkuar koka ime”. Ėshtė kjo kėrkesa e komandantit tė dikurshėm tė brigadės “Kumanova”, tashmė deputet i Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limajt, drejtuar tė mėrkurėn gjyqtarit tė EULEX-it.

Kėtė kėrkesė Limaj e ka bėrė nė ditėn e parė nga tri ditė sa pritet qė tė zgjasė seanca pėr konfirmim tė aktakuzės, ku Fatmir Limaj dhe nėntė bashkėluftėtarė tė tij akuzohen pėr kryerjen e krimeve tė luftės nė Kleēkė tė Malishevės.

Limaj ka vendosur qė tė sakrifikojė “kokėn” e tij, duke u bazuar nė intervistėn qė javė mė parė e ka dhėnė pėr gazetėn “Zėri” ish-oficeri i EULEX-it Troy Wilkinson, i cili kishte cituar kryeprokuroren speciale Izabel Arnal t’i ketė thėnė se “Nuk dua tė di se a ka fakte apo nuk ka, unė thjesht e dua Limajn nė burg”.

Por, jo vetėm koka e Limajt ėshtė sakrifikuar. Limaj me tė dalė nga gjykata ka pėrmendur edhe ish-pjesėtarėt tjerė tė UĒK-sė qė mbahen nė burgje nėpėr Kosovė. “Shikoni burgjet e Kosovės. Nuk i ka shti kush tjetėr ata nė burg pos EULEX-it”, ka thėnė Limaj.

Por, Limaj gjatė seancės sė mbajtur ka kėrkuar drejtėsi nė kėtė rast, ngase sipas tij lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka qenė e drejtė dhe se krimet nė Kosovė janė kryer nga forcat serbe.

Fatmir Limaj ėshtė paraqitur nė gjykatė nė shoqėrinė e avokatit dhe tė bashkėpunėtorėve, mėngjesin e sė mėrkurės. Seanca ka fi lluar me vonesė dhe pos gjyqtarit pėr konfirmim tė aktakuzės Ingo Risch, prokurorit special Maurizio Salustro, tė pranishėm kanė qenė edhe deputeti Limaj, por edhe shokėt e tij tė luftės Nexhmi Krasniqi, Naser Krasniqi, Naser Shala, Sabit Shala, Rekfi Mazreku, Arben Krasniqi, Shaban Shala, Behlul Limaj dhe Besim Shurdhaj.

Deklarohen tė pafajshėm

Gjithsej dhjetė personat e akuzuar nė aktakuzėn e ngritur nga Prokuroria Speciale mė 25 korrik tė kėtij viti janė deklaruar se janė tė pafajshėm pėr ato qė i akuzon prokuroria, se kinse gjatė luftės nė Kosovė janė kryer krime nė Kleēkė kundėr atyre qė nuk e kanė pėrkrahur luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare dhe si tė tillė janė vlerėsuar tradhtarė.

Nė sallėn e vogėl e tė stėrmbushur, pafajėsinė e tij e ka deklaruar edhe Fatmir Limaj, duke ia kujtuar gjykatės e prokurorit se pėr 33 muaj ka qenė edhe nė Tribunalin e Hagės, ku pas shumė dėshmive tė dėgjuara por edhe pas shumė deklaratave tė dhėna nga vetė ai, ishte shpallur i pafajshėm.

Salla ku ėshtė mbajtur seanca pėr krime tė luftės, Limajt i ėshtė dukur e ngjashme me sallėn qė ishte gjatė regjimit serb, dhe kėtė Limaj e ka thėnė qysh nė fillim tė deklaratės sė tij. Pėr herė tė fundit nė tė njėjtėn sallė Limaj ka thėnė se kishte qenė nė vitin 1993 kur kishte qenė student.

“Atė kohė isha si qytetar duke pėrcjellė gjykimin e disa shokėve tė mi qė akuzoheshin se po thėrrisnin dhe po punonin pėr Kosovėn republikė. Nė atė kohė ėshtė bėrė persekutimi i njerėzve qė kanė dashur njė Kosovė tė lirė dhe tė pavarur ndėrsa sot po akuzohen luftėtarėt qė kanė luftuar dhe kanė dhėnė jetėn pėr Kosovė tė pavarur”, ka pohuar Limaj.

Ai pėr herė tė parė nė deklaratėn e tij ka nisur edhe tė interpretojė pikat e aktakuzės pėr tė cilat akuzohet ai dhe nėntė shokėt e tij tė luftės.

“Unė ka vite qė atakohem jashtė nė publik e nė media, por parimi im pėr tė shkuar drejt drejtėsisė, parimi im pėr tė ndėrtuar njė shtet ligjor, parimi im pėr tė mos u deklaruar pėr ēėshtje tė drejtėsisė vetėm nė gjykatė por jo diku tjetėr, keni vėrejtur qė unė sot nė gjykatė jam lėshuar nė disa pika tė interpretimit tė aktakuzės nė tri katėr raste e tė cilat dėshmojnė qartė se prokurori ka humbur rrugėn e drejtė dhe nuk i intereson e vėrteta”, ka thėnė Limaj duke kontestuar aktakuzėn e ngritur.

Aktakuza, sipas Limajt, ėshtė e bazuar mbi dėshminė e dėshmitarit tė koduar si “X” dhe si e tillė nuk mund tė merret si e bazuar. Por prokurorit, sipas Limajt, i intereson qė tė shkojė mbrapa dhe atė symbyllur vetėm e vetėm pėr tė arritur qėllimin e tij.

“Sulmet” e Limajt drejtuar prokurorit Maurizio Salustro kanė bėrė qė ky i fundit tė reagojė ndėrsa nė sallė tė gjykimit janė dėgjuar reagimet e tė pranishmėve. Teksa prokurori ka thėnė se nuk do tė lejojė qė tė ofendohet, gjyqtari Ingo Risch ka kėrkuar qė salla e gjykimit tė mos shndėrrohet nė teatėr.

“Unė pėr herė tė parė kam parė njė gjuhė tė tillė tė komunikimit. Po tė isha nė Hagė, ai nuk do tė qėndronte nė sallė dhe unė kurrė s’kam parė njė sjellje tė tillė. Shpresoj qė nė seancat tjera do tė pėrmirėsohet edhe gjuha e tij”, ka thėnė Limaj lidhur me reagimet e Salustros.

Por, duke qenė i bindur nė pafajėsi, Limaj ka thėnė se ata qė ditėn tė luftojnė do tė dinė edhe tė mbrohen nė kėtė gjykatė.

Pakėnaqėsitė e mbrojtjes

Pos Fatmir Limajt, i cili ka shfaqur dyshimin nė vėrtetėsinė e deklaratės sė dėshmitarit “X”, njė gjė tė tillė e kanė bėrė edhe mbrojtėsit e tė akuzuarve. Avokati i tij Tomė Gashi ka kėrkuar madje qė deklaratat e dėshmitarit “X” tė dhėna nė cilėsinė kur tashmė dėshmitari kishte qenė i pandehur, tė mos merren nė konsideratė dhe si tė tilla tė mos jenė si prova nė rastin “Limaj dhe tė tjerėt”.

E mbrojtėsit e tė akuzuarve tė tjerė ndėrkaq, nė ditėn e parė tė seancės pėr konfirmim tė

aktakuzės janė ankuar nė atė se nuk posedojnė shkresat e lėndės. “Ne i kemi shkruar disa herė prokurorit dhe asnjėherė nuk i kemi marrė pėrgjigjet”, ka thėnė avokati i Naser Krasniqit, Florin Vertopi.

Ky i fundit pėr mė tepėr ka thėnė se nuk i kanė as deklaratat ku jepen qartė datat se kur kanė filluar hetimet nė kėtė rast e kur kanė pėrfunduar ato.

Mbrojtėsi i Naser Shalės, avokati Bajram Tmava ka pohuar se ndonėse nuk kupton anglisht as ai e as klineti i tij, disa nga shkresat e lėndės i janė dhėnė nė gjuhėn angleze. Mexhit Syla mbrojtės i Sabit Shalės ndėrkaq ka pohuar se disa nga deklaratat e marra nga prokurori janė tė pėrgjysmuara. “E shihni z.gjyqtar, ka fleta tė zbrazėta brenda dėshmisė”, ka thėnė Syla.

Ankesave tė mbrojtjes iu ėshtė pėrgjigjur prokurori Salustro, duke thėnė se e tėra ėshtė e bazuar nė ligj. Por, mbrojtja ka vazhduar me ankesa tė shumta e tė ndryshme gjithnjė pėr tė bindur gjyqtarin qė tė mos e konfirmojė aktakuzėn. E pėr t’u konfirmuar apo jo aktakuza, do tė mbahen edhe dy seanca. Seanca e radhės ėshtė sot (e enjte).

“Nesėr ėshtė pėrvjetori i komandant Kumanovės dhe gjithė dėshmorėve tė Brigadės 121 dhe ne nė vend se tė jemi atje do tė duhet tė jemi e tė ballafaqohemi me gjyq”, ka thėnė Fatmir Limaj me tė dalė nga gjykata.

Ka ardhur njė kohė qė sipas Limajt, krimineli po vlerėsohet si hero e heronjtė po tentohet tė komprometohen. “Por, unė ju siguroj qė me argumentet dhe faktet qė kemi dhe me tė drejtėn qė kemi nuk do tė lejojmė qė njė gjė e tillė tė ndodhė”, ka thėnė Limaj duke shfaqur besimin e tij nė drejtėsi.

Thaēi dėshmitar

Pėr tė bindur gjyqtarin se nuk ka qenė nė Kosovė nė kohėn kur prokuroria pretendon se janė kryer krimet, Fatmir Limaj ka dorėzuar emrat e tė gjithė pjesėtarėve tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, duke pėrfshirė edhe kryeministrin Hashim Thaēi.

Tėrė kėta pjesėtarė, sipas Limajt, do tė dėshmojnė se ai asokohe ka qenė nė pėrgatitje tė aksionit “Shigjeta”. Tė mėrkurėn, ndėrkaq, ėshtė bėrė e ditur se dėshmitar tė prokurorisė nė kėtė rast ėshtė edhe ministri i FSK-sė, Agim Ēeku.

4
Currently 2.33/512345 2.3/5 (3 votė/a)
zoom +
Foto: Laura Hasani
NGA RUBRIKA
Serbėt i shkruajnė Ban Ki-moonit
Tadiq: S’heqim dorė nga Kosova
Serbia tė pranojė realitetin
Aksione tė reja nė veri
Stojanoviq: Mos po e doni Thaēin ministėr?

Zėri komentet [14]
Facebook komentet
BARDH NIKA (Zvicėr): 25-08-2011 22:36
Sigurisht se do tė vazhdoj. Sinjore Salustra nuk e don Limėn mes bashkėluftėtarėve, mes popullit tė vet, prandaj edhe e ka caktuar seancėn statutore edhe pėr sot. I frikėsohet gjetjes sė Limajt mes shokėsh e bashkėluftėtarėsh, mes popullit tė vet, por pavarėsisht se ku ai ėshtė aty ėshtė. Ėshtė mes shokėsh e bashkėluftėtarėsh, ėshtė te populli e mes popullit. Ai e don Fatmirin nė burg, e don kokėn e Fatmirit, por Fatmirin e popullin kurrė nuk do tė mund t'i ndaj nga njėri tjetri. Ai kurrė nuk mund ta ndaj Fatmirin nga Liria, nga historia moderne e popullit shqiptar. Ai edhe mund ta dėnoj, por jo edhe ta burgos shpirtin e tij liridashės, ta bėjė tė pėrulet e tė hesht!Krimet nuk e kanė adresėn nė Gllogjan e Kleēkė. As nė Dukagjinė e Pashtrik. Ato nuk e kanė adresėn askund nė Kosovė e ndėr Shqiptarė. Ato e kanė vetėm njė adresė dhe adresa ėshtė nė Beograd. Pėrpjekjet pėr tė gjetur kudoqoftė ndėr shqiptarė adresė tė tillė do tė pėrfundojnė me turp dhe turpi do t'i mbuloj kėrkuesit!
kaqaniku (bern): 25-08-2011 20:57
LEXUES TENDERUAR LEXONE ME VĖMENDJE DEKLARATEN E LIMAJT KUR THOT NESE DONI KOKEN TIME ATEHER SHOKET E MI LIRONI. KJO ESHTE NJE DEMAGOGJIJ E LIMAJT I CILI PRETENDON TE NXIRRET I PAFAJSHEM ME ARSYETIMIN SE GJAT KESAJ PERIUDHE KAM QEN NE SHQIPĖRI. KJO DMTH SIPAS LIMAJT SE KRIME KA PAS NE ATE KOHE POR UNE SKAM QEN ATY KURSE PER SHOKET E VET QE KERKON TE LIROHEN KJO NEN KUPTON SE KETA I KAN BER KRIMET. ME NJE GURI MI VRA DY ZOGJ.
Gugi (Kosovė): 25-08-2011 20:00
Patriota e krenar po e ndieni veten ju qe ofendoni e supozoni....marri marri per ju.Vetem njerzit e pafajshem jan ne tryezat e gjykimit,si LIMAJ,HARADINAJ,keta kan dhan gjithēka qe eshte kerku per Kosov...e ju patriota qe akuzoni ku keni qen???....nuk keni pas guxim me i mbrojt trojet e juve por keni ik si gra te liga...i keni dhan gjithe pasurin...kriminelet serb ua kan dhunu motrat nenat vajzat e juaja e i keni shiku si qyqet ne rrem..e sot del e thua kam respekt me shume per Sheshelin se per Limen.. i paska mbet merak ende gjinis femrore te familjes tende per SHeshelin...Bajav ADN femijeve tu dhe nipav e mesav se krejt bire shkau te dalin besa edhe ti ndoshta!!!! Pafajsija e LIMES dhe 9 ushtarve si dhe e HARADINAJ, dhe gjithe trimave do te zbardhet pafajsija e tyre.... e ju qe baheni partiota me shkronja ketu... keni me dal e me ju perkul perseri ketyre trimave te pafajshem....I PERKTAHIM LUFTETARET E KOSOVES DERI NE PAFAJSI...jeni HERONJE te GJALLĖ....
LDKisti (Kosove ): 25-08-2011 16:49
LDK eshte parti vizionare VIVA LDK for ever, me vjen mire nese ldk i ka bere keto
Tarrasi (Vushtrri): 25-08-2011 16:07
Kjo qØka po ndodhe me zotri Limajn dhe te tjeret eshte nje veprim i kordinuar kunder vlerave te Luftes se UCK-se, ardhja e EULEX-it ne Kosove rezultat i kerkeses se bere BE nga ana e ish-presidentit Sejdiu dhe qeveria e koalicionit PDK-LDK, por tash shifet edhe prapavija qe LDK-ja eshte edhe bashkautore e akuzave kunder Limes dhe tjereve. Pra siq dihet boterish LDK-ne e ka penguar lufta e UCK-se, jo veprimete "Milicise se Milloshevicit" prandaj per te degraduar luften tone LDK-ja e shefe ne veprimet e ELUSHIT, ku ky mision i BE eshte plotesisht PRO-SERB, dhe aktakuzat jane marre nga te dhenat qe kishte mbledhur MUP-i serb dhe UDB-a serbe ne vitin 1998, prandaj dihet se ne ato rrethana kishte shume aktivist te LDK-se qe vepronim ne bashkpunim me Serbin per denoncimin e UCK-se, dhe ketu shifet se EULESH-I nuk ka ardhur te mbroje ligjshmerin, por ka ardhur te mbroje krimet serbe qe te mos zbulohen ne teresi.
agrom salihu (FERIZAJ): 25-08-2011 15:54
fije te burrnise nuk ke pas tregu ne hage,e as tash,a ju kujtohet,kur ne cdo te 2ten fjale,veq thojke,HIRESI E NDERUAR HIRESI E NDERUAR,ME QENE AQ I FORT NUK JU BJEN NE DY GJUNJE KETYRE,PASTAJ THAI TA KA MONTU QKA PO LYP MA MA SHUM,ANI QFARE AVOKATI PIS KI TOM GASHIN,KU SPE MARRIN EDHE TA E ME JU BA BASHK,PARA SE MU KTHY PI HAGE SA THJESH E KE PASE SHTEPINE,SI TE GJITHE NE,PER 5 VJET, BANE ME SHPI ME BANESA ME LOKALE ME VETURA,PLUS BANESA PER DASHNORE,MAKINA PER MIQ NGA KETO PARE?
bashkimi (Kosove ): 25-08-2011 14:22
Kesaj here mire ta ka ngul Hashim Thaqi, ke pas gazu ne Hage mos u perqyrr se je "Hero"
fatmiri (Kosove ): 25-08-2011 14:12
Ku i ke Hashimin o Lime, Mos qaj sikur ne Hage se tash hashimin e ke afer mos t anin po lobon per ty dite a nate
xhaferi (Kosove ): 25-08-2011 14:02
Vetem ai qe nuk e njef Famtir Limen e brone kete krminele dhe dinak
cami (Suhareke): 25-08-2011 13:42
Fatmir Limaj eshe hero i gjall i luftes sone qlirimtare, ai vehetn e tregoi se si luftohet per atdhe. Kot e kane shpijunat se do ta permbysin LImaj, ai edhe kesaj here do te dal fitimtar ashtu si qe ishte ne lufte, ne Tribunalin e HAGES, pra z.Limaj veq perpara, je trim i madh kete e ke tregua. Ne jemi te gjithe pas teje
Plaku (Malėsi): 25-08-2011 13:24
"Bashkėluftetarėt" e dėshmorėve si Fatmiri me compani mbas luftės ēlirimtare janė tė vdekur nė mesin e tė gjallėve!Mbas luftės ēlirimtare, nuk hijet nė histori duke u pasuruar nė forma jo tė ligjshme, por duke e realizuar idealin e dėshmorėve!
fadili (Kosove ): 25-08-2011 11:36
Boll me me patetizem e me fshhje pas patriotizmit , ti je ai njeri qe ke vra shqiptare vetem se nuk kane pranu me tu bere servil dhe nuk kane pasur pikpamje politike si ti. Ti Fatmir dhe shoket e tu si Tqi dhe SHIK keni persekutu , keni likuidu, keni shantazhu, keni vjedh vota, keni vjedh pare e keni qnjerzu nuse e vjaza shqiptare per kenasqsite tuaja seksuale dhe shtazarke duke mendu se ky ppul eshte kurbane dhe kosova eshte e juja se keni luftu perte dhe e shi8feni Kosoven si tirte per tu ngere , dhe pupullin e shifni si skeller , kushdo qe nuk pajotiohet me ju i vrani epr tradhatare. Vafsh en djall ti dhe tere krimminlet qe i kane duart me gjake dhe me hajani te popullit te Kosoves
Ademi (Skenderaj): 25-08-2011 11:08
Kur Limaj u kthy nga Haga, edhe un jom kom me mesin e turmes me popull dhe e kemi prit si hero. Thojsha me veti, te isha ne vendin e Limajt e mu duk si hero. e sot, ky hajn u kthy kunder atij populli. Mir e ka Viti, po une du me shtu edhe diqka. ma shum kom respekt me sheshelin sepse ai bilemka luftu per intersa te popullit te vetye se per limajn qe paska luftu per veti.
Viti (Prishtine): 25-08-2011 10:53
Ti, Fatmir Limaj, e ke ditur mirė se Hashim Thaēi tė ka dėrguar nė Hagė, si tė gjithė tjerėt, por kur erdhe nga Haga, u mashtrove dhe u joshe nga bakllava e Thaēit. U ndave nga populli pėr t?u bėrė milioner nga djersa e tij, dhe duke e vjedhė atė pa mėshirė. Besove se kėsaj radhe Thaēi kishte ndryshuar dhe ishte bėrė me ty. Por, jo. U mashtrove keq, dhe e ?hėngre? edhe njėherė nga po i njėjti njeri, i cili nuk njeh as popull as vatan, por vetėm kolltuk, dhe... turp! Mirėpo, tani mė, as populli nuk ėshtė mė me ty, as nuk do tė dėgjojė se kush je ti...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Fatmir Lima;uēk e paster,e u denu I.Bala,si mendon popull ?   Mar 13 Juin - 16:50

kaqaniku (bern): 25-08-2011 20:57
LEXUES TENDERUAR LEXONE ME VĖMENDJE DEKLARATEN E LIMAJT KUR THOT NESE DONI KOKEN TIME ATEHER SHOKET E MI LIRONI. KJO ESHTE NJE DEMAGOGJIJ E LIMAJT I CILI PRETENDON TE NXIRRET I PAFAJSHEM ME ARSYETIMIN SE GJAT KESAJ PERIUDHE KAM QEN NE SHQIPĖRI. KJO DMTH SIPAS LIMAJT SE KRIME KA PAS NE ATE KOHE POR UNE SKAM QEN ATY KURSE PER SHOKET E VET QE KERKON TE LIROHEN KJO NEN KUPTON SE KETA I KAN BER KRIMET. ME NJE GURI MI VRA DY ZOGJ.
Gugi (Kosovė): 25-08-2011 20:00agrom salihu (FERIZAJ): 25-08-2011 15:54
fije te burrnise nuk ke pas tregu ne hage,e as tash,a ju kujtohet,kur ne cdo te 2ten fjale,veq thojke,HIRESI E NDERUAR HIRESI E NDERUAR,ME QENE AQ I FORT NUK JU BJEN NE DY GJUNJE KETYRE,PASTAJ THAI TA KA MONTU QKA PO LYP MA MA SHUM,ANI QFARE AVOKATI PIS KI TOM GASHIN,KU SPE MARRIN EDHE TA E ME JU BA BASHK,PARA SE MU KTHY PI HAGE SA THJESH E KE PASE SHTEPINE,SI TE GJITHE NE,PER 5 VJET, BANE ME SHPI ME BANESA ME LOKALE ME VETURA,PLUS BANESA PER DASHNORE,MAKINA PER MIQ NGA KETO PARE?
bashkimi (Kosove ): 25-08-2011 14:22
Kesaj here mire ta ka ngul Hashim Thaqi, ke pas gazu ne Hage mos u perqyrr se je "Hero"fadili (Kosove ): 25-08-2011 11:36
Boll me me patetizem e me fshhje pas patriotizmit , ti je ai njeri qe ke vra shqiptare vetem se nuk kane pranu me tu bere servil dhe nuk kane pasur pikpamje politike si ti. Ti Fatmir dhe shoket e tu si Tqi dhe SHIK keni persekutu , keni likuidu, keni shantazhu, keni vjedh vota, keni vjedh pare e keni qnjerzu nuse e vjaza shqiptare per kenasqsite tuaja seksuale dhe shtazarke duke mendu se ky ppul eshte kurbane dhe kosova eshte e juja se keni luftu perte dhe e shi8feni Kosoven si tirte per tu ngere , dhe pupullin e shifni si skeller , kushdo qe nuk pajotiohet me ju i vrani epr tradhatare. Vafsh en djall ti dhe tere krimminlet qe i kane duart me gjake dhe me hajani te popullit te Kosoves
Ademi (Skenderaj): 25-08-2011 11:08

[b]D[/b]aci per kosoven me Nikolas Uajt,pergadite Albin Kurtin se m
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fatmir Lima;uēk e paster,e u denu I.Bala,si mendon popull ?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: