AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush e simpatizon Hashimin & Rambushin..garant eshte spiun i

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e simpatizon Hashimin & Rambushin..garant eshte spiun i   Ven 26 Aoū - 3:30Kush e simpatizon Hashimin & Rambushin...........garant eshte Analfabet ose inteligjent tradhtar!!!
Strellci_Decan 10.01


Hashim Thaēi nuk pėrfaqėson UĒK-nė
Shkruan Idrizi Zeqiraj
UĒK-ja e vėrtetė identifikohet me presidentin Ibrahim Rugova
Zhurma shurdhuese, madje korale, mediale, institucionale, partiake e private ėshtė sa e padobishme, po aq kontraproduktive dhe neveritėse, lidhur me raportin e Dick Marty-sė. Eshtė njė qasje tėrėsisht e gabuar e trajtimit tė njė akuze, e cila, nė fakt, bėhet ndaj njė grupi njerėzish, me emra dhe mbiemra, por qė mėton tė pėrgjithėsohet, pėr ta inkriminuar luftėn e drejtė tė popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi. Ēuditėrisht, pėr kėtė pėrgjithėsim dhe inkriminimin fatal tė UĒK-sė, tė luftės tonė tė shenjtė, po kontribuojnė njėzėshėm tė gjitha institucionet dhe partitė shqiptare nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, Kosovėn Lindore, Mal tė Zi dhe diaspora shqiptare nė tėrėsi, me qasjen e zhurmėshme servile dhe hipokrite, duke e shtrembėruar historinė mė tė re tė Kosovės tonė.
Sulmi frontal, idiotesk e banal, sa vetėm akuza e pederastisė mungon pėr Dick Marty-nė, nuk pėrbėn thelbin e demantimit serioz dhe tė kualifikuar, qė meriton problemi i shpėrfaqur botėrisht, pasojat e tė cilit mund tė jenė tė paparashikueshme.
Reagimi i parė zyrtar qė duhej bėrė ndaj kėtij raporti dhe autorit tė tij Dick Marty-sė, do tė duhej tė jipej pozita dhe roli i vėrtetė i tė akuzuarit tė parė Hashim Thaēi, nė luftėn pėr liri tė popullit tė Kosovės.
Qasja e drejtė dhe reale duhej tė ishte lokalizimi dhe minimizimi i akuzės, duke e spostuar dyshimin dhe fajėsinė e mundshme nga pėrgjithėsia, tek veēantia, pra, nga UĒK-ja tek grupi, i cili, realisht, nuk pėrfaqėson UĒK-nė.
Ishin pjesė e LPK-sė me ideologji komuniste
Pothuajse asnjėri nga tė nominuarit nė akuzėn e Marty-sė, nuk kanė qenė pjesė faktike e UĒK-sė, e luftės nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe njėshin e akuzės - Hashim Thaēin. Ata, duke qenė pjesė e LPK-sė, (Lėvizja Popullore e Kosovės), me ideologji tė mykur komuniste staliniste, e cila kishte protestuar nėpėr Evropė kundėr rrėzimit tė Murit tė Bėrlinit dhe tė bashkimit tė dy Gjermanive; kundėr pluralizmit politik dhe rrėzimit tė komunizmit nė Shqipėri; nuk i kishte njohur institucionet paralele e legale dhe Presidentin e Kosovės, tė zgjedhur nga populli, nė vitet `90-a; nuk kishte kontribuar nė asnjė Fond legal pėr Kosovėn; kishte aprovuar dhe ndihmuar kalljen e Shqipėrisė nga falangat komuniste nė vitin 1997, duke e pėrshėndetur marrjen e dhunshme tė pushtetit; kishin festuar vrasjen e ministrit tė mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi dhe tė tribunit tė demokracisė shqiptare Azem Hajdari; kishin sharė e mallkuar Presidentin Historik dr. Ibrahim Rugova dhe ishin lutur pėr likuidimin e Tij nga pushtuesi, madje edhe nė liri, nga vetė ata, duke e gjuajtur me tritol dhe armė tė rėnda nė rrugė dhe shtėpi.
Ky soj i ideologjisė sllavo-bizantine u dyndėn nė Tiranė nga diaspora dhe Kosova. Pushtetin nė Shqipėri e kishin komunistėt. Ardhacakėt e Lėvizjes dhe vendorėt e kuq nė pushtet, ngjasonin nė ideologji e mendime si me nda njė bajgė pėrgjysmė. Ata donin tė pėrfitonin nga situata e krjuar nė Kosovė, pa hyrė vetė fare nė luftė, synonin marrjen e pushtetit, me ndihmėn e komunistėve, tashmė, nė pushtet nė Shqipėri. Dhe, ashtu u bė. Presidenti i atėhershėm, Rexhep Mejdani me shokė, pasi nuk arriti ta bėjė pjesėmarrės nė batakqillėqet e tij dr. Rugovėn, kompozoi Qeverinė e Pėrkohėshme nė Tiranė, pėr ta katapultuar, pas ēlirimit, nė Kosovė, duke mos pėrfillur asnjė normė, asnjė etikė morale e ligjore.
Pjesėtarė tė Qeverisė sė pėrkohshme, kuadro tė ShIK-ut
Pjesė e kėsaj qeverie ishin edhe kuadro tė SHIK-ut, tė themeluar nga sigurimsat e filosllavit Enver Hoxha, tė veshur si "diplomatė", nė ambasadat shqiptare nė perėndim, qysh nė vitet `80-a. Kjo qeveri- bandė u sul si e babėzitur nė shfrytėzime dhe uzurpime tė paligjshme tė pasurisė shtetėrore dhe private si dhe nė vjeljen e dhunshme dhe masive tė reketit (gjobave). Pasuritė e tyre pėrrallore u rritėn nė proporcionin gjeometrik, marramendės dhe krejt tė kundėrligjshėm. Nga krahasimet e bėra tė pasurive tė zyrtarėve tė Shqipėrisė me ata tė Kosovės, rezulton se tek tė parėt numrat janė, kryesisht, 5 dhe 6 shifrorė, kurse tek tė dytėt arrin nė 7 shifrorė, pra nė miliona, edhepse tė parėt kanė dy dekada nė politikė, ndėrsa tė dytėt vetėm njė dekadė. Realisht, tė dy palėt kanė pasurim tė egėr, po tė kemi parasysh ardhjen nga sistemi komunist, zero trashėgiminė dhe rrogat, relativisht, tė ulėta, nė raport me zyrtarėt evropianė.
Pse nuk pėrfaqėson UĒK-nė Hashim Thaēi?
Sepse ai dhe shokėt e tij tė akuzuar, nuk e kanė krijuar, nuk e kanė organizuar, nuk e kanė drejtuar UĒK-nė dhe aq mė pak, nuk kanė luftuar, sepse fizikisht kanė munguar pėrgjatė luftės nė Kosovė. Dhe, kjo ėshtė sa bindėse, aq edhe e mjaftueshme pėr tė vėrtetuar se Hashimi me shokėt e akuzuar nuk janė pjesė e luftės. Rrjedhimisht, Hashim Thaēi nuk mund tė identifikohet, as teorikisht dhe aq mė pak praktikisht, me UĒK-nė, madje nė asnjė rast e rrethanė.
Tirana zyrtare komuniste okupoi dhunshėm Redaksinė e Televizionit pėr Kosovėn, njėsoj siē kishte vepruar Serbia pushtuese vite mė parė me Raditelevizionin e Prishtinės. Kjo Redaksi Televizive ishte burim i vetėm informacioni pėr shqiptarėt e kudondodhur. Nėpėrmjet saj lansoheshin trillimet alla komuniste, denigrimet, shkarkimet, emrimet, komunikata gjithfarėshe, si ajo numėr 59, ku luftėtarė tė Adem Jasharit akuzoheshin si bashkėpunėtorė tė policisė pushtuese, Presidenti Rugova quhej tradhtar, pikėrisht nė kohėn kur ishte marrė rob nga forcat pushtuese, nga zėdhėnėsi i Mejdanit - Jakup Krasniqi, i cili mrizonte nė njė vilė tė Tiranės dhe vjellje tė tjera tė llumhanės komuniste. Skema e organizimit tė propagandės ishte e gatshme, ajo e viteve `40-a, e kohės tė luftės nė Shqipėri. Tirana zyrtare emroi Hashim Thaēin Komisar Politik tė UĒK-sė dhe Jakup Krasniqin zėdhėnės tė UĒK-sė! Tė dy kėta "luftėtarė" jetonin nė vilat e bllokut, ndėrsa Azem Syla (daja i Hashimit), fillimisht, ishte strehuar nė njė apartament, ngjitur fushės sportive studentore. Edhe "luftėtarėt" tė tjerė kishin zėnė mjedise tė rehatshme dhe xhepat e fryrė me markat e bollshme. Tirana zyrtare kushtėzoi edhe drejtimin e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK) si dhe tė gazetės tė saj "Zėri i Kosovės" nga njeriu i saj, shtetas i Shqipėrisė! Pra, gjithēka po centralizonin dhe kontrollonin rreptsisht. Kėta zotėrinj shpifarakė akuzonin luftėtarin e Kosharės Sali Ēekaj se "po blen ushtarė kafeneve tė Tiranės", ndėrkohė qė ai lėvizjet e rastit i bėnte me paratė e fėmijėve tė tij qė u jipte "Sozialamt-i" gjerman. Kryeministrin nė ekzil dr. Bujar Bukoshin e akuzonin pse nuk kthehej Qeveria nė Kosovė. Ndėrsa pėr Presidentin Rugova thonin se deri sa po rrinė nė Prishtinė, ėshtė njeri i Beogradit! Njė shtab zonal caktoi rezidencėn nė Dragobil. Kuadri vendor sikur nuk e arsyetonte qė urdhėrat dhe kėshillat tė vinin nga larg, diku nė Evropė apo Tiranė.
Mosmarrėveshjet eskaluan deri nė atė masė sa Shtabi i ashtuquajtur i Pėrgjithshėm i UĒK-sė me Komisarin Politik dhe Zėdhėnėsin me shokė jashtė Kosove, nuk njiheshin reciprokisht. Pėr habinė tonė, pretenduesi pėr tė qenė kryesues i delegacionit tė UĒK-sė nė Rambuje, Hashim Thaēi, i cili fliste nė emėr tė shtabit, tė cilin as qė e kishte konsultuar pėr ekipin pjesėmarrės, ishte i paligjshėm, sepse ai shtab nuk e njihte as si anėtarė tė tij tė thjeshtė!
Numri i luftėtarėve nė Kosovė, qė Hashimi vetėquhej komisar politik i tyre, i shprehur nė pėrqindje, sillej nga 2 deri nė 5 %. Ky ishte i tėrė roli dhe pėrfaqėsimi faktik i Hashim Thaēit nė UĒK-e. Tė bėmat tjera tė lidhura me UĒK-nė janė eterike, tė lėshuara nga Radiotelevizioni komunist i Tiranės dhe, rrjedhimisht, janė fiktive, ashtu siē janė tė tilla edhe bėmat e Jakup Krasniqit dhe tė grupit tė akuzuar nga Dick Marty-ja, i cili qėllimisht don t“ia vesh UĒK-sė tė njėmendet, e cila numėronte nga 95 deri 98 % tė numrit tė luftėtarėve. Pikėrisht, kėtu zė fill edhe dyshimi i madh i akuzave tė Dick-ut ndaj Thaēit me shokė, qėllimi jo hetues i grupit tė akuzuar, por diskreditues i shqiptarėve dhe i luftės tė tyre tė drejtė. E themi kėtė, sepse grupi i akuzuar nga Dick-u pėrfaqėson vetėm disa grupe luftėtarėsh, qė assesi nuk arrijnė kuotėn qė do ta pėrligjte emėrtesėn ushtri! Kėtė tė vėrtetė e dinė edhe miqtė e Dick-ut, nga tė cilėt, siē merret vesh, ka adresėn burimi i tė dhėnave. Dhe, miqtė e tij dinė shumė pėr luftėn, mė sakt, masakrėn e bėrė nė Kosovė, madje edhe pėrfaqėsimin real tė Thaēit me shokė gjatė kėsaj lufte, pėrkatėsisht, masakre. Por, Dick Marty-sė dhe miqve tė tij nuk ju intereson pėrfaqėsimi real, lokal dhe simbolik e Hashim Thaēit, madje as dėnimi i tij individual e grupor, sepse kjo nuk u mjafton, nuk u bėnė punė pėr qėllimet e tyre tė errėta e madhore. Por duan ta godasin UĒK-nė faktike, UĒK-nė e Ibrahim Rugovės, e cila kapte shifrėn nga 95 deri 98 % tė luftėtarėve, tė shpėrndarė nė tėrė hapėsirėn e territorit tė Kosovės.
Qėndrimi armiqėsor kundėr presidentit Ibrahim Rugova
Tashmė, dihet pse e heshtė dhe e anashkalon kėtė fakt bazal e madhor Dick-u dhe miqtė e tij. Dhe, kėtu nuk ka as enigmė dhe as befasi. Por, ēuditė fakti pse e heshtin pėrmasėn reale e simbolike tė pėrfaqėsimit tė Hashim Thaēit nė luftėn e Kosovės, tė gjithė ata altoparlantė tė zhurmshėm dhe kalemxhinj pa fije etike profesionale?!
Grupet e armatosura tė Hashim Thaēit kanė pasur qėndrim tė skjajshėm armiqėsor ndaj UĒK-sė instiutucionale tė Ibrahim Rugovės. Emėrimi sfidues i komandantit pėr zonėn e Dukagjinit, duke spostuar njė kuadėr - ushtarak tė karrierės, i cili ishte edhe fitues i Betejės tė Loxhės, e vetmja betejė e fituar nė Kosovė, ishte fillimi i njė sabotimi tė madh tė Hashim Thaēit dhe tė Jakup Krasniqit me shokė tė luftės nė Kosovė. Kryeheroi i betejės nė fjalė, kolonel Tahir Zemaj, Herto i Kosovės, u ekzekutua nė qytetin e Pejės, nė mbremjen e 04 janarit 2004, sė bashku me Enisin e tij student dhe kushėririn rinor - Hasanin, nga bandat e kuqe enveriste tė Kosovės, krim konkurues me bandat vrastare serbo-sllave. Hashimi u vu nė pėrkrahje tė njė grupi, duke anashkaluar struktura tė tėra tė organizuara ushtarake, tė shtrira qė nga Pashtriku, Dukagjini, Rugova, Podguri, me tė cilat ai nuk kishte asnjė lidhje.
Ėshtė pranuar botėrisht se Kosharja ishte legjitimim i luftės ēlirimtare nė Kosovė. Ishte detashmenti mė i madh dhe mė i organizuar ushtarak, drejtohej nga oficerė profesionistė tė karrierės, por edhe luftohej duke qenė pikėrisht kėta ushtarakė nė vijėn e parė tė frontit, me ē`rast nė shpat-betejat e Kosharės kanė rėnė 129 dėshmorė. Janė bėrė njė varg betejash, por lufta nuk pati fund deri nė hyrjen e trupave tė NATO-s.
Autori i kėtij shkrimi, duke qenė nė shėrbimin e Emergjencės tė Luftės, qė nga marsi i 1998-ės e deri nė mbarim tė saj, sėbashku me nipėrit dhe ekipin punonjės tė Firmės "Etniku", ėshtė dėshmitar okular i shumė provokimeve nė Malėsinė e Gjakovės dhe mė gjerė pėrgjatė kufijve ndėrshqiptarė. Grupe tė vogla tė armatosura, tė cilat identifikoheshin si banda tė Hashimit dhe tė Jakupit, nė lidhje tė ngushtė edhe me mbeturinat e bandave tė social-komunistėve tė Shqipėrisė tė 1997-ės, kanė sulmuar dhe grabitur, herė pas here, me forcėn e armėve, me maska e pa maska fare, kamionėt tanė me ushqime dhe armatime pėr Kosharėn. Marrja e pėrgjakshme e pikės ushtrimore nė periferi tė Kukėsit si dhe vrasja e Rushit Elezit, nga Kukėsi, nga bandat e Lėvizjes, i cili ishte kontratėbėrės i kėsaj pike, sėbashku me ministrin Ahmet Krasniqi dhe pėrpjekja pėr ta okupuar dhunshėm edhe pikėn ushtrimore nė Papaj tė Tropojės, me ē`rast humbėn jetėn mistershėm kontraktuesi i kėsaj pike dhe babai i kėngėtarės tė mirėnjohur Leonora Jakupi, janė fakte qė flasin shumė dhe demantojnė bindshėm synimet "pėrfaqėsuese" dhe falsifikuese. Rrjedhimisht, Komisari Politik dhe Zėdhėnėsi i tij me shokė, pėr luftėtarėt e Kosharės dhe tė gjithė ushtarėt institucional, konsideroheshin si armiq tė egėr tė tyre dhe vegla tė Rexhep Mejdanit, Skėnder Gjinushit e Paskal Milos me shokė. Pėr tė gjithė kėtė maskaradė ėshtė protestuar ke organet mė tė larta shtetėrore tė kohės tė luftės si dhe ėshtė shkruar nė mediat shqiptare dhe ato tė Kosovės tė kohės nga autori. Dhe, shtrohet pyetja: ēfarė pėrfaqėsuesi i kėsaj UĒK-je mund tė ishte Hashim Thaēi, e cila pėrfshinte luftėtarėt nė masėn nga 95 derti nė 98 % tė numrit tė pergjithshėm?!!
Nėse ushtria institucionale e Presidentit Rugova do t`u pėrgjigjej provokimeve tė grupeve ekstreme ideologjike tė Hashim Thaēit, nė Kosovė do tė kishim luftė civile, si ajo qė filloi Enver Hoxha nė fshatrat e Vlorės, me sugjerimin e gjeneralit topall tė Titos - Dushan Mugoshės, pėr t`u zgjeruar mė vonė nė tėrė Shqipėrinė. Forca rapide edukuese masive e popullit, duke i djegur etapat, nga gjeniu Rugovė, tashmė, ėshtė bėrė proverbiale. Madhėshtia e dhe prudenca unike e Tij edhe nė kėtė fushė, do tė mbetėn si pronė fisnike pėr brezat gjithėshqiptarė.
Kush identifikohet realisht me UĒK-nė?
Shqiptarėt e Shqipėrisė londineze, sot, tmerrohen dhe turpėrohen pėr falsifikimin e historisė tė kohės tė re dhe mė tė re tė tyre. Krerėt mė tė zėshėm, qė nga Lidhja e Prizrenit, Kongresi i Manastirit, Shpallja e Pavarėsisė, Lufta e Vlorės, Kongresi i Lushnjes, Mbretėria Shqiptare, Lufta e Dytė Botėrorte, heronjtė e rezistencės kundėr komunizmit gjatė luftės dhe tė pas luftės, janė anatemuar, varur, plumbuar, burgosur dhe internuar. Kjo drojė e bazuar rrezikon edhe Kosovėn, me botimet lumė falsifikuese, nismė e mbarim, pėrfshirė kėtu edhe pėrfaqėsimin faktik tė UĒK-sė, tė luftės.
Dy dekada mė parė shqiptarėt e Kosovės vendosen tė mendojnė dhe tė veprojnė njėmendėsisht pėr fatin e tyre. Thonė se ēfarė sjell dita, nuk sjell shekulli. Dhe, vėrtet, ishte fatlumėri qė njeriu i duhur u vu nė ballė tė Lėvizjes Shqiptare, pėr liri dhe pavarėsi, nė vitet `90-a. Dhe, ky ishte njeriu i mendjes, i pendės, i shkencės, i fjalės urtake, i veprimit unifikues, i tolerancės dhe i bashkėpunimit tė shqiptarėve mendėrisht dhe shpirtėrisht - dr. Ibrahim Rugova.
Nisma e Presidentit Rugova pėr krijimin e Ministrisė tė Mbrojtjes dhe tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės dhe dėrgimin e djemve tė Kosovės pėr ushtrime ushtarake nė Shqipėri, demanton mjaftueshėm se kinse Ai ishte vetėm pėr paqen. Me kėtė nismė ai mendonte pėr opsionin luftė, nė rast tė dėshtimit tė paqes. Me krijimin e institucioneve paralele, demantohet rezistenca pasive, aq shumė e pėrfolur nga llapaqenėt e ndryshėm, sepse dr. Rugova, tashmė, tejkaloi shumėfish Gandin indian.
UĒK-ja e vėrtetė identifikohet me presidentin Ibrahim Rugova
Pahamendėsisht, UĒK-ja identifikohet me dr. Ibrahim Rugovėn, profesor Fehmi Aganin, juristin e diplomuar Sali Ēekaj; luftėtarėt ēetanikė Hamėz e Adem Jasharin, Zahir Pajazitin; strategėt ushtarakė - ministrin Ahmet Krasniqin, kolonel Tahir Zemaj me bashkėluftėtarėt e tjerė. Kupolė e organizimit ushtarak, madje mbi baza tė shkencės ushtarake moderne, pahamendje, ishte ushtaraku profesionist - kolonel Ahmet Krasniqi, i goditur me plumba kokės nė zemėr tė Tiranės, me dijeninė dhe aprovimin e kastės komuniste nė pushtet.
Ēuditėrisht, nga gjithė ai lumė dhe llumė shkrimesh e fjalėsh, tė mbushura me patriotizėm e patetizėm pėr Kosovėn dhe mallkime e sharje pėr Dick Marty-nė e Serbinė, qė ngarkojnė qėllimshėm me krime UĒK-nė, askush nuk u kujtua tė thotė se Hashim Thaēi nuk pėrfaqėson UĒK-nė, sepse ai identifikohet vetėn me disa grupe tė armatosura, tė paktė nė numėr, tė shprehur nė pėrqindje tė numrit tė pėrgjithshėm tė luftėtarėve tė UĒK-sė, nuk pėrbėnin mė shumė se 2 deri nė 5 %, qė, realisht, nuk pėrbėnin as ushtri dhe, nuk kishin asnjė lidhje me UĒK-nė reale, ose, mė sakt, ishin nė amiqėsi me atė, e cila numėronte nga 95 deri 98 % tė luftėtarėve .
Paraqitja e kėtij fakti bazal, bėrja e akuzės nė adresė tė gabuar nga Dick Marty, duke denoncuar edhe qėllimin e autorit tė akuzės dhe tė miqve tė tij, do tė ishte njė pėrgjigje e menēur, profesionale dhe e faktuar bindshėm, duke shprehur gadishmėrinė e shtetit tė Kosovės, pėr tė bashkėpunuar sinqerisht dhe seriozisht me hetuesinė ndėrkombėtare, ashtu siē u zotua kryeministri shqiptar prof. dr. Sali Berisha, nė emėr tė shtetit shqiptar, pėr tė qenė i hapur dhe bashkėpunues i ēdokohshėm. Nėse kundėrshtia e adresimit tė gabuar nė pėrfaqėsimin e UĒK-sė do tė bėhej qysh nė publikimin e raportit akuzues tė Marty-sė, akuza do tė lokalizohej e minimizohej deri nė pa rėndėsi, duke pėrjashtuar ēdo mundėsi tė njollosjes, madje, pa fije tė drejte, tė UĒK-sė dhe tė luftės tė shenjtė tė popullit tė Kosovės. Megjithatė, kjo duhet bėrė edhe tani, sepse siē thotė urtia: "Mė mirė vonė se kurrė".
Nuk ishte Ibrahim Rugova ai qė pengoi bashkimin e faktorit ushtarak nė Kosovė
Sistemi i drejtėsisė nė Kosovė - si tepricė teknologjike pėr mė shumė se njė dakadė, i shantazhuar dhe i tmerruar nga bandat e kuqe numerike anekėnd Kosovės, tė privilegjuara dhe tė mbrojtura fort nga UNMIK-u, ėshtė paguar kot, sepse nuk e ka kryer, as pėr sė afėrmi, detyrėn qė ligji dhe kushtetuta ia ngarkon kėtij sistemi. Por, tani qė pėrfaqėsuesit e drejtėsisė u ndjen tė gjallė, pėr ta mbrojtur kryministrin e shkarkuar, mė sakt, tė vetėshkarkuar, tė larguar, nė dorėheqje apo i dorėhequr, por edhe mė aktiv se sa kur ishte tamam nė post, pėr tė nxjerrė ligje dhe vendime, tė cilat, nė pozicionin aktual, nuk duhej tė merrej me punė tė tilla, nė vend tė kryeministrit, duhet ta mbrojnė Kosovėn dhe luftėn e saj pėr liri, sepse duke e mbrojtur UĒK-nė faktike, do tė mbrohet edhe kryeministri, sepse do tė rezultojė edhe roli episodik i kryeministrit pėrgjatė luftės tė Kosovės, si dhe pesha reale e pėrgjegjėsisė nė kėtė luftė, aq mė pak kur dihet se ai nuk ishte pjesė e luftės dhe nga larg nuk ka mundur t“i kontrollojė ato grupe, disa prej tė cilave koha ka dėshmuar se u mungonte ndjenja e pėrgjegjėsisė dhe ishin tė prirura pėr anarshi dhe banditizėm tė skajshėm.
Dhe, pikėrisht, duke u nisur nga faktori ushtarak qė ka vepruar nė Kosovė, dy grupet e ndara deri nė gjakderdhje, pse kėshtu u projektua nė Tiranė, nga krerėt komunistė tė shtetit, kryesisht, Rexhep Mejdanit, Skėnder Gjinushit e Paskal Milos me shokė dhe tė zbatuar nė Kosovė nga Jakup Krasniqi e Hashim Thaēi me shokė, madje, me gjithė kundėrshtitė, pėr kėtė ndarje, qė kanė pasur disa nga grupet nė terren, nė emėr tė tė cilėve janė thirrur zėdhėnėsi dhe komisari! Faktori ushtarak ka qenė i ndarė realisht gjatė luftės. Tendenca pėr ta bashkuar tani, nė paqe, grupimin e madh institucional, i cili identifikohet me Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe aleatėt e saj tė djathtė dhe grupin minor tė Lėvizjes (LPK), me ideologji komuniste, enveriste e staliniste, ėshtė cinizėm, hipokrizi dhe falsifikim i skajshėm. Kryesuesi i shtabit, Sylejman Selimi, nė emėr tė tė cilit janė thirrur nga Tirana zėdhėnėsi dhe komisari, ka pasur nderin dhe burrėrinė pėr ta pranuar, poublikisht e botėrisht, njė tė vėrtetė absolute se "nuk ishte Ibrahim Rugova ai qė pengoi bashkimin e faktorit ushtarak gjatė luftės nė Kosovė, por ishte Jakup Krasniqi ai qė e injoroi tėrėsisht kėtė bashkim". Tirana zyrtare e pranverės tė 1998-ės planifikonte boshtin komunist Beograd- Prishtinė- Shkup-Podgoricė-Tiranė me kokėn e madhe - Moskėn. Prandaj kuadri epror i PDK-sė mbajnė fotografinė e Enver Hoxhės edhe nė qilerėt e grave tė tyre, duke pėrkujtuar ditėlindjen e diktatorit mė tė egėr shqiptar, madje i tė gjitha kohėrave, edhe nė vitin 2008 nė Prishtinė!!!
Varret e krimit tė organizuar politik janė anekėnd Kosovės
Kundėrshtimi dhe demantimi i akuzės pėrgjithsuese tė Dick Marty-sė bėhet vetėm duke iu referuar realitetit tė luftės nė zonėn e dominimit qė ka pasur Hashim Thaēi, ose, tė paktėn, qė ėshtė thirrė nė atė, si komisar politik. Ishte dėshmia e Jakup Krasniqit nė Hagė ajo qė e shpėtoi tė akuzuarin pėr vrasje grupore Fatmir Limajn. Kur Gjykata e Hagės ia kujtoi komunikatat bombastike, mburracake e rrenacake tė Jakupit, tė lėshuara nga vilat e Tiranės, ai i quajti propagandė lufte, duke relativizuar dhe mohuar edhe vetė UĒK-nė, duke thėnė se ishin grupe pa ndonjė komandė hierarkike tė centralizuar. Veēsa nuk tha se ishin banda bashibuzuke qė vepronin pa asnjė komandė! Dhe, Jakupi duhet pėrgėzuar pėr pranimin e njė realiteti nė ato zona, ku ai me Hashimin "sundonin"! Ishte pikėrisht kjo gjendje anarshiste e Lėvizjes qė i zhyti nė krime, kryesisht, vrasje tė bashkėkombasėve, me qėllim tė marrjes tė pushtetit. Gjykata e Hagės, bazuar edhe nė burime tė tjera, se krahu kundrainstitucional, i cili identifikohet me Lėvizjen, pėrkatėsisht, me Hashimin, nuk ishte ushtri, por grupe tė armatosura, liroi komandantin Limaj dhe dėnoi ushtarin Haradin Bala, pėr ekzekutimin e 13 shqiptarėve nė burgun e Llapushnikut - Drenicė! Pra, lirohet ustai dhe dėnohet ēiraku. Bala u dėnua me 13 vjet burg! Nėse do tė gjykohej nė Amerikė, pėr njė vrasje tė ngeshme dėnimi ėshtė i pėrjetshėm, por, zakoinisht, i dėnuari i vuan 33 vjet burg aktiv. Dhe, po tė kemi parasysh se para 6 vitesh njė gjykatė amerikane e dėnoi mashtruesin bankar Bernard Madoff, atėherė, 65 vjeēar, me 150 vjet burg, ushtari-polic Bala do tė dėnohej me 429 vjet burg! Por, ne kemi parė edhe "drejtėsinė" e UNMIK-ut, i cili pėr disa vrasje faktike dėnonte nga 2 deri nė 5 vjet burg!!! Ndėrkohė, nė vendet nga vinin kėta gjykatės, pėr njė krim- vrasje, dėnohen me burgim tė pėrjetshėm.
Hashim Thaēi ėshtė para njė paralajmėrimi serioz. Akuza e trafikimit tė organeve, e drogės dhe tė armėve edhe mund tė kalohen, sepse, duken disi tė pakapshme, jo bindėse. Por, qė kėtej mund tė kalohet nė akuza konkrete, krejt tė besueshme, sepse Kosova ėshtė pėrgjakur jo vetėm gjatė luftės, por edhe pas luftės. Dhe, varret e krimit tė organizuar politik janė anekėnd Kosovės. Dhe, siē ka thėnė edhe ish-presidenti i vendit Sejdiu se" kėta njerėz nuk janė vrarė nga jashtėtokėsorėt!! Hashimi duhet ta lėrė megallomaninė dhe "unin", se "unė e solla lirinė", se "unė e shpalla pavarėsinė" dhe pėrralla tė tjera me mbret dhe pa mbret. Sepse lirinė e solli NATO dhe pavarėsinė shtetbėrėsi i Kosovės, Presidenti Historik dr. Ibrahim Rugova. Por, tė deklarojė rolin e tij faktik, duke qenė gjatė luftės jashtė Kosovės dhe tė mos marrė pėrsipėr barrėn qė nuk i takon. Atė qė pranoi Jakupi nė Hagė, duhet ta pranojė Hashimi pa shkuar nė Hagė. Njė qėndrim i tillė i natyrshėm do ta lehtėsonte vet Hashimin dhe Kosovėn. Nėse individė apo grupe janė pėrfshirė nė krime, tė pėrgjigjet gjithsecili pėr tė bėmat vetjake apo grupore. Ndėrsa UĒK-sė tė mirėfilltė, duhet t“i dalin zot komandantėt e saj qė i kanė mbijetuar luftės.
Hashim Thaēi duhet t“i lėrė shantazhet se kinse i dinė informatorėt e Dick Marty-sė nga mesi i bashkėkombasėve. Ai duhet t“i lėrė edhe marrėzitė tjera, siē janė prononcimet publike dhe paushalle lidhur me zgjedhjet e fundit, duke i cilėsuar si "tė shkėlqyera dhe mė tė arriturat e deritashme" kur dihet se janė nė rinumėrim e sipėr 40 % tė votave tė pėrgjithshme dhe bėhet fjalė pėr vjedhje masive tė tyre, pikėrisht, nga partia e tij dhe SHIK-u i saj famėkeq.
fund
Shpėrndaje
Komente (633) Kthehu | 09.01.2011

Shumica e komentuesve po thonė se ky ėshtė artikulli mė i mirė qė e kanė lexuar ndonjėherė. Kjo tregon se shumica kėtu janė gjysmė-analfabetė. Kjo shihet edhe prej mėnyrės sesi shkruajnė. Ndoshta 99,5% s'kanė haber nga drejtshkrimi, kurse nga ana tjetėr marrin guxim dhe kritikojnė artikullshkruesit. Kjo ndodh vetėm tek shqiptarhanja. Atėherė, mėsohuni mė parė tė shkruani gjuhėn, o burra, e mandej kritikoni. Ėshtė marre pėr ju. Njė nxėnės i fillores shkruan mė mirė se ju. Njė gjė tjetėr: pse pėlqehet ky artikull nga shumica? Sepse kėtu shkarravisin fansat budallenj tė LDK-sė dhe tė PDK-sė. Sa mė shumė intriga, shpifje e rrena ka njė artikull, aq mė shumė ndezen idiotėt partiakė.
Kamxhiku 10.01
Po me doket Idrizin e paska rreh gruaja e tere mllefin e ka shfry ne Hashimin.Po si nuk te vjen turp o zemer si te flasesh me gojen e shkaut.Po tipat si ti nuk e kan vendin ne gazet po ne cmendin.Qe nga sot nga une do te quhesh idrizdikjeremiqbeqiroviq
Kaqaniku 10.01
kundershtaret e kombit jan ma te rrezikshum se shkiet se ata serbia i ka pagu mir ngjith boten demokratike per shpiuna ka ligje e tash hashimi duhet mi nxjerr naj ligj te fort mi denu spiunat se kosova ka shum permbrenda edhe jasht ndersa vendet tjera kan vetem spiuna te jashtem
celi 10.01
KJO DIHET FARE MIRE SEPSE ESHTE REALITET QE KOMANDATI I VET SHPALLUR I UQK-S HASHIM THAQI ME KOMPANI ASNJEHER NUK KANE MARRE PJESE NEPER DYLUFTIME ME ARMIQTE SERB ! NESE HASHIMI ME POLITIKEN E VET SOT MUND TA BIND POPULLIN SE AJ ESHTE VERTET POLITIKAN I ZOTI QE MUND TA QOJE KOSOVEN PERPARA, ATEHERE LE TE MBETET MERITE E TIJ POR MOS TE MUNDOHET ME FOTOT E TILLA KINSE KA ORGANIZU UQK-N !!! NE SHQIPTARET PAK JEMI SHKURT PAMSE, KY HASHIMI PO TE ISHTE NE SKANDINAVI NUK KISH PASE SHANCE TE MERRET ME POLITIKE, POLITIKA KERKON NJERZ ME IMAZHE TE PASTER DHE QE TE JANE SHEMBULL PER POPULLIN E JO TI KANE DUARTE E LYERA ME GJAKE !
MURIQI 10.01
shoki mos i ngatrro senet kush ka vdek per kosovė e kush per Ibrahim Rugoven edhe Rugova i ka meritat e veta por hordhit serbe per ti shpurdh prej kosove u desht me pas zemer e ka pas te atill si nuk kan dit mu sill me rrethanat dhe situatat e asaj kohe. thaqi edhe kshtu me pas mendu vetem per vehten kish nejt ne zvicerr edhe nuk e kishin shqetsu punt e kosoves por prej mergimit kurr su ndal deri ne shlirimin e kosoves
celi 10.01
hajde more mos ja fut kot ore se kot je fare kurr nuk e pranoj kurr nuk ishte te varri i legjendarit jashari
tiran 10.01
Keta njerz. Qe i permend dik marti. Jan Njerz qe ne shqipri kan vra kosovar gjat Liftes dhe para Kurse ne kosov mbas luftes por kta skan vra serb
Dondemi 10.01
Po ai qe ka percjell qeshtjen e kosoves prej viti 1989-1999 duhet me kuptue, se presidenti Ibrahim Rugova ka qene PRESIDENTI i KOSOVES , KOMANDANT i FARK.por kur e tradhtun ZAHIR PAJAZITIN TANI KOMANDANTIN LEXHENDAR, ma von u perzien edhe te tjeret ju perzien dorzat IBRAHIM RUGOVES, tani edhe vrasjen e AHMET KRASNIQIT. USHTRIA E VERTETE VEQ FILLOI ME RA VIKTIM E KOSOVES U PERZIEN RREBELAT E SHQIPERISE TANI RREBELAT e PDK.SI PER SHEMBULL JAKUP KRASNIQI RAM BUJA, HIDA,basri, ademi, albini etj.
QAMILI 10.01
jam nje shqiptar nga prishtina ,lexova keto komente te nryshme qe me lanpershtypje te keqe per kombin tim me kethyn ne vitet e femiris (1981) kur si femije ju bashkangjita turmave te studentave qe per disa dit ne rresht nuk shkova ne shtepi por pash popullin tim pa kurfar frige demonstruan para tupave policore te ish jugosllavis ( po ashtu edhe polic shqiptar ) po ishin te vendosur per ato momente e keshtu me radh vazhduan koh pas kohe por vitet kaluan e filluan prap demonstratat e viteve 89 po ashtu nga studentat shqiptar ,me kujtohen ato dit kur mur permasa aq te medhaja sa shqiptaret e gjitha trojeve te kosoves marshuan drejte kryeqyteti duke ecur , ishin momente qe kerkonim liri nga ukupatori , qe sod nuk e kemi ne kosov kaluan edhe keto dit . vitet e 90 sollen problem te tjera ne trojet ish jugosllave po ata te cillet na rrahen po balafaqohen edhe me probleme edhe me te medhaja po mbyteshin ndermjet veti qe secilli e dim luftat e ish jugosllavis ku ne kosov mbytjet shekullore nuk ishin ndal ende e kufomat e ish shqiptarv eqe ishin ne ushtrin vishin ne kosov me shume arsetime te pa kuptimta po shpetuam nga masakrat ( siq ishin ba ne bosne Kroaci )por populli im ishin shume te fort edhe nje besim te madh deri ne vitet 99 kur ndodhi (tragjedia apo fati ) i kosovarve tragjedia eshte largimi i shqiptarve nga tokat e tyre ne tokat e tyre ( maqedoni shqeperimal te zi por fati ? miqesia e shqiptarve nga trojet e ndryshme qe ishin ftohur me kohen e te cillat u tejkaluan mrenda minutave ....... kaluan edhe keto koh te mundimshme por sod qka ,e kemi lirin e ,kemi miqesin ,e i kemi te gjitha . jo sod kosoven po e shof si nje qytet te huajin qe nuk po mi perkujton keto kohra te mundimshme . a duhet prap edhe sod te qohet dikush e te fillojme prap ketomundime te dalim ne rrug te protestojm me gjith deshir do te kethehna ne ate prishtin e te perjetoj te gjitha keto mundime te atyre viteve po te dija se qka te brohoris apo kunder kujte po nje po e di qe duhet te ngrisim zonin kunder qeveris se populli im eshte ne nje dite me te keqe se qe ishim ( pa asnje ideologji pa asnje enderr ) por premtime te kota te cillat edeh nje femije po i din nuk po mundeme te kritikoj asnje parlamentar se nuk kame asnje deshmi per asnjerin se jam nje shqiptar i thjeshte po nje send po e shof. popullin tim ne nje gjendje jo te mire e kjo munet te jet arsyea apo deshmia e vetme qe ti akuzoj gjdo parlamentar te kosoves qe nuk po i kryjne obligimet e tyre si duhet e cillet jan ata e din vet po edhe populli e din se qka flitet te populli eshte vertet e jo te parlamentaret tane qe per shkak te karrikes eshte ne gjendje te trilloj qithqka
arbeni 11 vjeqar 10.01
TE LUMTE PERE KETE ARTIKULL. Shpesh here shifen sinjalet, qe Hashimi me te bemat e tina me SHIKU-ne, qe jon te lidhur nepermes Sherbimve sekrete Greke. Qe do te perfundoje, por do te perfshije shum vete, edhe do te dalin para drejtesis.
Kimeti 10.01
Kush e simpatizon Hashimin & Rambushin...........garant eshte Analfabet ose inteligjent tradhtar!!!
Strellci_Decan 10.01
Litari asht ka i pret Hashovicin me Company para Kuvendit ne Prishtine
atdheu 10.01
Ma shkrim te poshter se qete shrim qe e ke shru nuk kom lexu.ku po rrnon dhe kur ke lind se paske shkru pa lidhje si mi pa pase e vjet ose me pa kjen shka.ishalla nuk sheh drite edhe nuk te nxen mengjesi
vito usa 10.01
te lumt o burre se buhet me pas guxim te madh me ba kesi shkrime por per fat te mir per popllin i Kosoves paska kesi burra si ti dhe e tregoin te verteten keti poplli te shkret.........Te lumt o burr vazhdo keshtu.
Petrit. < 10.01
Kur perfundoj lufta ashte dasht me I vra te gjithe shpijunat
miloti 10.01
NJE PYETJE IDRIZ ZEQIRAJT!? Na thuaj Zeqir sinqerisht per cilin Department te BIA-s se Beogradit shkruan!? Per ate qe ka bere raportin per Dick-un e Beogradit!? Apo per Departmanetin e saj te "Lepurit ne bark", LDK-ne !? E tille eshte permabjtja ala Dick Beogradi e shkrimit tend ala BIA, ala Dick i Beogradit
Dick Zeqiraj 10.01
Hej o njerz e mbaj ne mend kur isha i vogel e me thojke babgjyshi drenicakt ne kohen e rankoviqit ju kan pre kingja shkive e vertet qenka
nia 10.01
te lumt per shkrimin zotri i nderuar keto qa ti i ke shkruar me ta than te drejten per mu sjan diqka qe si kom dite,nuk jane diqka befasuese mirpo kjo duhet te vlej per disa qe me te vertet nuk dine ose ose duhet qe disave qe jane te lidhun me hashimin te jav tregosh kuptimisht dua te them se keta i lidh vetem korrupcioni, qe ketyre te ja besh me dije se ky popull i dine te gjitha,e lus zotin qe te kqijat e hashimit e edhe njerzve te hashimit qe ne mos ti vuajm si popull se boll kem vuajt ,rroft populli i yn trim dhe fisnik ,rroft kosova
arsimi 10.01
sedi kush je veq ti ipaske hyp peles prap mir ta paska pregadit kto veq spedi a albin kurtoviq apo tadiq ket tekst
muharem gjilani 10.01
o rrnofsh o burr se nime koke burr veq ishalla jan tverteta kto te dhana nga ti se na u ka perzi historia sen ma spo kuptojm ni dreq i madh asht qysh thojke aj far rrahman morina kur u kan enime aj eki pa dit po qitash spo di kush qfar dreq asht e ky far hashim thaqi ky i biri polarit drenices ky e jakup krasniqi e aj azem syla e fatmir lima duhet me dhan pergjegjsi tmadhe para popllit se me rren s shkon
krasniqja 10.01
E lexova ketė shkrim te shkruar nga idriz zeqiraj. Me thanė te drejten me pelqeu menyra se si ka shkrue njeriu kunder vetvetes. Shumė njerėz shkruajn dhe mundohen qė shkrimet e tijė te mbesin sa me gjatė qė ta lexojnė e tė studijojnė jo vetem ne tani po edhe breza e ardhshėm. Ata qė shkruajn pėr shkencen, historinė ,filozofinė,gjuhėsinė,matematiken etj. shkruajnė sa ma realisht qė ėshtė e mundur sepse po nuk e shkruanė te verteten shkrimet e tyre nuk kanė jetė tė gjatė nuk i lexon askush. Ende lexohen shkrime historije qė janė shkrue shumė shekuj mė parė dhe askush nuk mund ti hedhė poshtė. Ndersa ky shkrim i idrizit po me habitė! Une besoi se edhe vet si beson kėsaj qė e ka shkrue. Shkrueje realitetin nese don me ta besue dikush punimin,nese don me tė jetue gjatė shkrimi i yt, mundi in yt. Shkrimet e luftes pėr Kosoven do te jetojnė pėrgjithnjė ato tė Ismail Kadares,tė Rexhep Qosjes tė Historianve tonė te ndritur por edhe te nderkombėtarėve si Tim Juda analist pėr Ballkanin e shumė te tjerė. E ka pranue Bota perparimtare Se kush ka qenė nė krye te luftės sonė prandaj e kanė ftue ne Rambuje e ka pranue edhe Dr Rugova ku edhe ai ka dhėnė pelqimin qė tė jetė udhėheqės i delegacionit ne Rambuje. E ka pranue Klintoni e kanė pranue edhe armiqt tanė. Prandaj te kisha sygjerue mos shkruaj diēka te cilen secili do ta hedhė ne berllog. Banu i menqur nese don me te jetue shkrimet tuaja shkruaje realitetin. Mendo per veti shkruaj diēka qė s mundet askush me ta hudhė poshtė dhe te mbetet emri ne letersi ose filozofi apo si analist ashtu siq i ka mbetur emri ne historinė tonė Ismail Qemailit pėr pavarsinė e Shqiperisė edhe pse nuk e ka shpallur vetem ai,ka patur me mija bashklufteėtar e po ashtu edhe Hashim Thaqit qė do ti mbetet emri ne histori,(deshten e nuk deshten disa,se historija nuk pyet) pėr ēlirimin e Kosoves.
Mergimtari 10.01
eh more i mjer se ti vertet i paske shit drut si po thot nje komentus ma nalt sipas keti mjerani (mjer populli per ksi shkrimtaresh) lufta koka bo veq ne loxhe edhe ne koshare edhe krejtsit kokan 129 deshmor ku eshte Deqani o mjeran ku jan deshmoter e deqanit ku eshte LUAN HARADINAJ qe eshte vrar para lufte duke organizar Uck po nejse ti koke psiqikisht i semur o njeri gjeje nje psikiater te fort po prap nuk besoj qe ke shpetim
Ari Wien 10.01
jam dakord qe hasha nuk e perfaqson UQKn por ne populli kemi mbetur si gusat ne mjegull dhe nese jan te verteta pse keni heshtur deri tani bile diqka te kishit publikuar ne at koh
djalli 10.01
saher qe shkruhet diqka per dikend neve nese nuk na konvenon per ni individ apo grupe perniheri e qujm shpijun apo njeri i shkieve ,po nalni o burra ato shprehje se nuk munden me qen kret shpijuna apo njerz te shkive nese e shprehin mllefin apo te verteten mbi ni person apo ni ngjarje nese jon gjith kta njerz te shkive sa jom tuj lexu per qdo dit mazemakeq per neve ,po mos u pergjigjeni per inate grupore apo partije se te na thon e din luga qka ka vekshi
shpetim 10.01
si eshe e mundur me leju me shkru shrime te rrejshme per uck qe lejojn termi fsr majmuni me shkru ksi shrime te rrejshme
valon 10.01
Te lumshin kraht o zotni zeqiraj.Po ja paske pikat ksi hovi edhe dhasht Zoti qe edhe autor te tjer qe jan te shkrujen ksi artikujsh.Duhet me jau qit rrent ktyne hajnavne shesh e me e dit krejt populli qfar mucihanash jan kta e qa kan bo para lufte e ma shum mas lufte.Tu vra njerz te pafajshum vetem pse nuk jan te pajtimit me ta veq te kta sheh edhe nien se ne bot ska kun ksi mileti.E ishalla vjen koha e i shohim para hage krejt kta qa jan perlye me gjak te deshmorve e te popullit.Qyrne se qfar pasunish kan bo kta selaka qe deri dje pantollat me harrna i kan pas e me qizme te rudarve kan ec e jan nardh ne qytet e sot me kerre si tenka e me mbrojtje kishe qe me ii ruejt prej dikuj qe tybe se flliqet kush me ta as qe ju han kujt per ta .Pse disa jau majn pajen ktyne hajnav te mushet menja kan kumari te lidhun me ta .Duhet me u lut qe sa ma shpejt me i qit kta far hajnane litar e mi vjerr se ska sne prej tyne.tung
bimi 10.01
Artikulli shkruhet patjeter nga nje njeri i cili nuk ka tjeter mundesi pos te jete njeri i Beogradit. Tere faktet jane pro Rugoves. Nuk ka nevoje te mbrohet Rugova, kur pamvaresine e shpalli Thaqi. C'jane keto budaleqe, aman.
Ereniku 10.01
o vllazen e motra kur tflasim per uck duhet me u ngrit nkam edhe meritat i kan te gjith nga pak si z rugova z thaqi etj por luften e e nisi komandati legjendar adem jashari dhe e perfundoj legjenda e gjall ramush haradini ky asht raliteti i vertet se ktu po sho komente te ngatrrume ti lam kto mospajtime e te shiqojm nga e ardhmja se kosova don pun e jo fjal...
alberti dujaka -wien 10.01
o ti idriz komunisti qka je ka shkrun po ku je tu jetu ti ne afrik a rugava as qe ka dasht me ni per uēk.ne aj e ka injoru dhe nuk ka qene te as ni varr te ni ushtar ma i thjesht ni lule me qit as niher ska fol fjal te mira e ti thu uēk.ja identifikohet me rugoven mos e flliq ushtrin e Thaqit qe e ka formu me njers e ti hala te kokshe tu jetu me fizonomin rugovjane tash per tash edhe per 20 vjet tjera Thaqi e ka pushtetin ju tjert veq mundeni me shpurth se sun ja merr kerkush
Alberti 10.01
oh dera jeni ju qe shkruani
peja 09.01
pershendetje te gjitheve. mi than dikujte te lumte goja ose tjetrit tu thafte goja nuk ashte mir ,veqse po e shoh se ne jemi ende ata te moqmit qe per ni fjale goje ose per ni guri te megjes ja kthejme pushken te vetit jo te huajit se atij nuk eshte mir .A mendoni se ne kete sistem do te kemi shtet po ,po jo gjate se prape do te shitete e ate nuk ta shesin shtetet e huja po e shet vete . Mire e kini shum qeshtu ashte ma se miri mu shajte ,mu ba me sheja, se pake kena e kena pase .JU LUMTE TE GJITHEVE JUVE PERE KETO KOMENTE ------- LAVDI ATYRE TRIMAVE QE E DHANE JETEN -------
SAMI 09.01
O Idriz Zeqiri,mė 1992-tė tė pata thėnė diēka nė banesėn e Bajram Sadikut nė Tiranė kur isha me Kadri Osmanin,por ti prap nuk ke mledh men.Mos hyn nė pyll pa Sopatė.
Isuf Bajrami 09.01
Zoteri Idriz Zeqiri ,moti nuk tu ka ndegju zeri,siduket te paska ra biznesi ,ju njoh mir nuk ke zene vende askund ,une jam deshmitar qe ti vet ke shit ndihma qe i kan derguar bashkeatdhetaret ne shqiperi,me dokumenta falso te organizatave humanitare .Nuk ke lend askund,pa i shti hundet dhe ke mbet askund,mos shpif ,ose mos e perdor raportin e dickyt per ta analizuar luften e uqk.Ti gjat kohes se luftes vetem ndihma ke shit dhe ta dokumentoj ket ,ti as ne Shqiperi nuk je i deshiruar nga asnje parti.
AVNIA BRUXELLES 09.01
eshte e vertet ajo qe eshte e shkruar por teper e vonuar sepse ashte dasht qe te shkruhet me heret keta matrapaz thyen zemrat e shum atedhetarve te cilet u kthyen nga lufta te zhgenjyer e mos te flasim pertorturave te tjera qe ju kan ber vullnetareve te diaspores duke i rahur e te quajtur ushtaret e titos edhe pse vet i thirrnin nga hotelet e tiranes nese doni me e dit punen e bashkimit te gjitha forcave ushtarake ne nje trup UQK -vetni kaqusha jasharin edhe ajo ju tregon .sharjetnuk zhgjedhim probleme por ngatrrij por ja la kohes qe te dalin ne shesh
diaspora 09.01
Hashim Thaci eshte hajduki me i madh ne Ballkan. Ky eshte nje kryemafioz, nje pis dhe nje njeri pakarakter.
Kusheriri Thacit 09.01
esht shum e verteti krej si e ka shkruar zoti 1 ibrahim rugova 2 nuke e di se sa duhet me kan i menqur per me j vertetu vlerat e kti . esa iperket thaqit sa i ka ndihmu kosoves un mendoj se ma shum i ka ndihmu ky zotrija me kit shkrim kosoves se thaqi ter jeten e ti thaqi ika shkatrru te gjitha vlerat e ushtarit te uqk dhe mbar popllit shqiptar .
mergimtari si thaqi gjat luftes. 09.01
keshtu edhe tirana e din hsitorin e UCK..
tirana 09.01
Ketij fare idriz MARTY edhe disa perkraheseve te tij si komentues ju paska ra s... ne tru dhe ja paska qrregullue vedijen!!!!!!!!!!!!!
FLORA 09.01
bravoooo be shum mir e ke bėr spjegimin ashtu qyt te lumt se hashimi sa ka shkoll aq din te lumt ishalla do shkoj premtimi i DR.IBRAHIM RUGOVES.
shera wiskansi,usa 09.01
Hashim thaqi agjent i CIA dhe UDB-se. PETRIT TOSKA 08-01-2011, 09:47pm Hamez jashari ishte Truproje i Ibrahim Rugoves,dhe Adem jashari nga viti 1994 e kerkonte Hashim Thaqin qe ta VRISTE. Adem dhe Hamaz jashari qendruan ne Kosove,ndersa Hashimi e TRADHTOI grupin e Drenices dhe u Largua per ne Zvicer. Para se te IKTE ne zvicer,ai hashim,permes levizjes studentore beri edhe nje TAKIM me Ibrahim Rugoven ne Prishtine. Keto ishin DETYRAT e para per Hashim thaqin nga UDB-ja. Ndersa DETYRAT nga CIA-e,Hashim thaqi i mori ne Zvicer,para se te Vizitonte Ibrahim Rugova qenderen e LPK-se,ne Zvicer. Dhe keshtu Hashim thaqi,pa asnje FAKTE,mori ne zvicer Statusin e nje te perndjekuri Politike,mbrenda disa muajsh,dhe u pergadit me pasaport DIPLOMATIKE nga CIA-e. Hashim thaqi,vizitonte Kosoven,nga 5-6 here ne vite,me DYLBI nga Hotel Rogner dhe Tirana,dhe po keto DYLBI te CIA-se,nuk kishin diameter te gjate VEPRIMI,edhe per Shmangejen e MASKRES ndaj Bashkeluftetarit te tij ADEM JASHARIT. Diplomen si agjent i perhershem (varet nga strategjit politike) nga CIA dhe UDB-Hashim thaqi e mori ne Rambuje,para se te ELIMINOHEJE Ahmet krasniqi. Ahmeti dhe Ademi mbeten DESHMORE,(qe vriten naten,dhe qahen diten)ndersa Hashimi dhe Bukoshi mbeten HERONJE te GJALLE,te CIA-se dhe UDB-se. A e dini se sa Pasaporta i kane Hashim thaqi dhe Bujar Bukoshi. Pergjigjje shume e Lehte.
Petrit Toska 09.01
Luftetari i bllaces lere e mos na qit petlla me uj se qiftat e llojt tual te luftetareve e flliqin edhe idealin e luftes se paster per liri ,nje e di se luftetaret e vertet nuk qesin petulla me uj si ti zotrrote.
rudi 09.01
Ghuha e ketij anisti e njejte me gjuhen e barbareve serb te cilet ish udhheqesit e ushtris qlirimtare te kosoves deshiron ti denigroj njejt siq deshiron SERBIJA DHE DIK QENI ZVICRRAN DHE DIKAT E LLOJIT TE KETIJ KAMELEONI SHQIPFOLES .
ruzhdi 09.01
Kjo eshte e verteta .
b.topi 09.01
qy qy edhe dik marti po dika shqip a
kemi 09.01
ta pshurrsha doren o shka po qa din ti qa eshte uqk-ja
kemi 09.01
O zoteri qe paske tradhtuar cdo gje shqiptere e ne te vertete qenke klysh i Dick Marty-it a mund te me pergjigjesh vetem ne nje pyetje: Perse Hashim Thaqi, me Adem Jasharin se bashku me shoke te tjere pas Operacionit te vrasjes se policeve ne Drenas u denuan me nga 15 burg, ne mungese? Perse nuk u denove apo idolet tua. Perse nuk je ne listen e Interpolit ti apo idolet te cilen e ka formuluar Serbia? O Tradhetar a e din kend e kerkon Serbisa me likuiduar jo vetem politikisht por edhe fizikisht: ata qe ia turbullojen ujin apo ata te ciet ia qojne ate ne Mullirin e saj, siq po ben ti. Mbylle gojen se qenke hore e te gjitha horave.
Miftar, Vancouver 09.01
ku je kan e ku jemi kan ,a po doni me than qysh na peaski pshtu pa ju likfidu,po nuk shkon keshtu se nuk mundeni gjith popullit te ja mbyllni gojen.si u prish koalicioni me ldk,ju dulen ne shesh shum gjera ,pse nuk ndejtet deri ne shkurt,ne qeveri e mu pregadit si duhet,po ju vet e rrezuat veten e tash qka po doni un nuk po e kuptoj ilutshi partit me ju rrezu,tash jeni qu me na votu .realisht pdk ne gjith kosoven ka fitu 13.60% hiq ma shumpo foli pa te vjedhura.
kosovarja 09.01
ooooo te lumt zoti zeqiraj mu sherua zemra me ket artikull te gjith ata qe e merituan qe ta shijon lirin ii vrauu hashim ANIBALI me shoket e ti e bandat e ti famkeqe qe vetem deme ii sillen kosoves deri sa ke ii njeri dr.RUGOVA nuk e kam dite qka do te thot fjala KORRUPSJON prej qe e e murr pushtetin hashimi me hajdukat e vet i msova kejt kejt bre mjert na qe qfar imazhi ii dha shtetit ma te ri ne bote. indjeri presidenti DR.RUGOVA shum mund beri deri sa e bindi bashksin nderkombetare se jem popull qe e mertiojm liren por qe po mire qe dal ka dal e verteta po del falemnderit per shkrimin te pergzoj por ruju te lutem se SHIKU i hashmit pot te zhduk si ata tjert po ruju sa te munesh se sju ka met ktyne qenav edhe shum ju ka ardhe fundi ishalla ma shpejt
labinot 09.01
ky qenka me i rrezikshem se dik marti baba i thaqit u kan me krejt popullaten ne tushil gjat krejt luftes e me kan thaqi tradhtar ka mujt familjen e vet 100here mi largu po ai ka than qka te ndodh me tjeret edhe me familjen time shum keq qe ja fut kot kur uck me vite ka punu ne ilegalitet un i di aksionet kur jan krye kunder policeve shki ne cdo udhkryq te kosoves po ky far trimi koka kan fjet shum keq si tolerohen kta njerez me propaganda anti uck
celi 09.01
Te kuptohet esenca e shkrimit te zotri I. Zeqiraj duhet koke dhe mendje e ktjellet. Ai pati guxim ta thote nje te vertete qe cdokush ne Kosove dhe diaspore e dine por qe nuk ka guxim ta thote. Liria erdhi nga njerzit e thjeshte qe ne zemer paten Kosoven e jo nga Thaqi dhe `grupacioni`i tij,,, Kjo duhet njehere e pergjithmone te behet e qarte. E nese liria na vjen nga Thaqi dhe ky grupacion dhe jo nga UCK qe burimin e pate ne popull dhe historia e jone e mirfillte daton nga ai (siq pretendojne disa) athere mjere Kosova dhe ne shqiptaret,,,, E sa per Autorin (i cili pati guxim te paraqitet me emer te vertete), vjen nga nje familje me tradite qe brez pas brez ishin ne shenjester te pushtetit,,, Kete me se miri e dine njerzit qe e njohin mire. Me vjen keq nga disa komentues qe pa kurrfare logjike dhe njohuri per realitetin qe po mbretron ne Kosove mbesin peng i folklorizmit te qajtoreve,,,, E dikush u dash ta thonte te verteten,,, Ju e patet kete guxim qe neve na mungonte dhe per kete ju lumte. Me endje do i lexoi edhe me tutje komentet tua te drejta.
Kosova 2011 09.01
<< E para < E kaluara [7 / 13] Tjetra > E fundit >>
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush e simpatizon Hashimin & Rambushin..garant eshte spiun i
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: