AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sokol Dobruna ;,Ramushi e luti Zemen zevendes tjert ndryshe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sokol Dobruna ;,Ramushi e luti Zemen zevendes tjert ndryshe   Ven 9 Sep - 18:15

LAJMI I FUNDITDOBRUNA: UNĖ E DĖNOVA ME PUSHKATIM BLERIM KUĒIN
E Martė, 05.17.2011, 09:44am (GMT+1)Publikuar: Sot, mė 17 maj 2011

Prishtinė, 17 maj – Ish-kryetari i Gjykatės Ushtarake tė UĒK-sė, Sokol Dobruna, e pranon publikisht se e ka gjykuar kryetarin aktual tė Suharekės, Blerim Kuēi, dhe e ka dėnuar me pushkatim. Nė njė intervistė ekskluzive pėr "Kohėn Ditore", ish-udhėheqėsi i Shėrbimit Juridik tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė kuadėr tė tė cilit shėrbim ka funksionuar edhe gjykata, thotė se arsyeja pse e kishte dėnuar me pushkatim Kuēin ishte dezertimi nga ushtria.
Dobruna, qė tashmė i ka mbushur 70 vjet flet, siē thotė ai "pa pardon", pėr tė gjitha ngjarjet nė UĒK. Ai ka thėnė se Kuēi nuk ishte pushkatuar pėr shkak se nuk kishte mundėsi qė tė rreshtonte njė brigadė ushtarėsh para tė cilėve duhej tė kryhej pushkatimi dhe mungesa e plumbave tė manovrave.
"Nuk ėshtė ekzekutuar pėr shkak se nė momentin e bombardimit nuk kam pasur mundėsi me dhanė urdhrin pėr pushkatim pa e thirrur mjekun, pa e thirrur prokurorin pa e thirrur ushtrinė, sipas rregullores dhe Ligjit mbi ekzekutimin e sanksioneve penale ushtarake. Unė nuk kam pasur mundėsi t’i siguroja plumbat qorr", thotė Dobruna. Ai shton se ndihet mirė qė Blerim Kuēi sot jeton, teksa nuk e fsheh patriotizmin e njeriut qė e kishte gjykuar.

Dallavergji qe qenke o Sokol kebesira;Here dezerter,here patriote e bene.Ska njeri me dy ftyra o sokol tuci.

Sipas Dobrunės, Kuēi kishte bėrė luftė tė mirė pasi i ishte falur jeta.


Themeluesi i Gjykatės Ushtarake dhe i ligjeve me tė cilat kishte funksionuar kjo gjykatė thotė se asnjė person nuk ėshtė ekzekutuar me vendim tė saj. Ai nuk e fsheh se po tė kishte kohė, shumė persona qė ishin nė burgjet e UĒK-sė do tė gjykoheshin me pushkatim dhe do tė ekzekutoheshin. Dobruna qė tash ushtron profesionin e avokatit nė Gjakovė nuk ndien asnjė fije mėshire pėr disa njerėz qė ai i quan spiunė. "Spiunėt vriten gjithkund", thotė ai.


Sokole oviqe
Ti perkrah deklaraten e Azem Syles per me vra Gani Gecin!!Pse per ēfare arsye me vra Gani Gecin o Sokol ?

Dobruna flet edhe pėr Gani Gecin, pėr rastin e tė cilit shprehet se nuk ka informacion. Mirėpo, pėrkrah deklaratėn e Azem Sylės dhe shton se nėse ish-komandanti i pėrgjithshėm i UĒK-sė ka urdhėruar vrasjen e Gani Gecit – ka bėrė mirė!


Skoli thote se Ramushi e paska lute Zemen si zevendes, e tjeret thon se Zemen e luti Ramushi ti behet ushtar.Sokoli po perzika si zgari !


Dobruna nė kėtė intervistė tė gjatė tė dhėnė pas shumė vjetėsh pranon se gjatė luftės janė bėrė gabime. Gabimet mė tė mėdha, sipas tij, janė bėrė me rastin e mosbashkimit tė UĒK-sė dhe FARK-ut. Po tė ndodhte ky bashkim, Dobruna thotė se Kosova do tė ishte nė pozitė shumė mė tė mirė. Ai tregon njė rast tė takimit me Tahir Zemajn, tė cilin, siē thotė Dobruna, e kishte lutur Ramush Haradinaj tė bashkoheshin duke pranuar qė tė bėhej edhe zėvendėskomandant. Mirėpo Zemaj, sipas Dobrunės, nuk kishte pranuar duke ikur nga Kosova me 1.800 ushtarė.

Sokol Dobruna flet edhe pėr procesin hetimor kundėr Fatmir Limajt,


tė cilin e vlerėson lart. Limaj, sipas tij, nuk ka "shpirt krimineli", ndėrsa tregon raste kur ish-komandant Ēeliku kishte liruar tė burgosur.Sokol Dobruna e njeh deshmitarin X

Dobruna thotė edhe se i ka vizituar shpesh burgjet e UĒK-sė. Po kėshtu shprehet se e njeh mirė dėshmitarin kundėr Limajt, tė koduar si dėshmitari "X".
.......................................................................................

Ia ka bėrė tė qartė prokurorit Maorizio Salustro se nuk do tė pranojė tė dėshmojė edhe po qe se do ta ketė fatin e Blerim Kuēit qė tė vuaj njė muaj burg.
Sokol Dobruna sqaron se nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ishte inkuadruar mė 7 shtator 1998. Deri atėherė kishte qenė bashkudhėheqės me tė gjithė veprimtarėt nė Gjakovė pėr sigurimin e prapavijės luftarake. Prej asaj date ka shkuar nė Gllogjan ku ka qenė komandant Ramush Haradinaj. "Jam rreshtuar nė mėngjes si ushtar, mė ėshtė dhėnė arma dhe kam filluar krejt ēka ėshtė dashur tė bėja nė luftė"
Atėherė ai ka pasur diku 58 vjeēar. Pas njė kohe relativisht tė shkurtėr, tregon ai, Shtabi i Zonės Operative tė Dukagjinit e kishte emėruar si ndihmėskomandant pėr moral. Para kėsaj, para sė tė dilte nė vijėn e frontit,

. Unė jam orientuar sė pari nga Gllogjani. Sokoli sqaron se Ramushi ia kishte dhėnė shoferin dhe kerrin dhe diku nė mesnatė kishte arritur nė Malishevė. Ganiu kishte qenė nė Tiranė. "

Mė ka pranuar kryetari aktual i Malishevės z. Isni Kilaj, ka kėrkuar nga unė qė tė shkoja tė flija nė shpi, por i kam thanė jo kėtu do tė fle nė shtab".
Siē shpjegon sot Sokoli, qėllimi i tij ishte qė tė bisedonte mė tė, kėshtu qė tė nesėrmen ishte takuar me Shaban Shalėn, i cili i kishte thėnė qė duhej tė takohej me Jakup Krasniqin. "Meqenėse atėherė nuk kisha mundėsi, jam kthyer nė Gjakovė me njė tregtar gjakovar, i cili mė pa pak tė hutuar se kah me ia mbajt, tha hyrė nė kerr te unė. Rrezikoi, se po ta kishte zėnė Policia... na kanė ndalė nja dy-tri herė dhe e kanė pyetur ēka e ke kėtė plak, ka thėnė mixha ėshtė. Hajt baju. Kėshtu qė kemi shpėtuar edhe unė edhe ai. Mė vonė kanė ardhur Jakup Krasniqi dhe Hashimi.

KD: Hashim Thaēi?

Dobruna: Po Hashim Thaēi edhe kemi biseduar dhe kanė biseduar nė kuadėr tė shtabit problematikat e luftės e tė tjera.

KD: Kur dhe ku?

Dobruna: Nė Jabllanicė, nė vitin 1998. Mė vonė mė ėshtė komunikuar se duhet tė shkoja nė shtab pėr themelimin e shėrbimit juridik nė kuadėr tė tė cilit duhet tė vepronte edhe Gjykata Ushtarake?
KD: Kur keni shkuar pastaj nė Shtab?

Dobruna: Nė shtab kam shkuar njėherė, pastaj jam kthyer. Mė 16 dhjetor 1998 e kam marrė detyrėn e shefit tė Shėrbimit Juridik. Kemi filluar punėn pėr hartimin e legjislacionit. Pėrveē kėsaj edhe tė hulumtimit tė kuadrove. Sa ka juristė, mė kė kam tė bėj, a ka kush punon..."

(gjerėsisht mund tė lexoni nė numrin e sotshėm tė "Kohės Ditore".)

(http://www.koha.net)


Derničre édition par Perparimi le Ven 9 Sep - 18:17, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sokol Dobruna ;,Ramushi e luti Zemen zevendes tjert ndryshe   Ven 9 Sep - 18:16

Sololi avokat i mire ēenka ose tuc i madhe.serbofil.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sokol Dobruna ;,Ramushi e luti Zemen zevendes tjert ndryshe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: