AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Thaqi.Ne veri ne rregull,serbet bllokoin dhe kercnoin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Thaqi.Ne veri ne rregull,serbet bllokoin dhe kercnoin   Jeu 22 Sep - 7:42


EULEX-Thaēi: Nė veri u vendosėn doganierėt kosovarė
PRSIHTINE- Ashtu siē ishte parashikuar edhe nga kryeministri Hashim Thaēi, nė orėt e para tė ditės sė sotme ka nisur plani operacional pėr vėnien nė funksion tė dy pikave kufitare nė veri. KFOR-i ėshtė vėnė nė gjendje gatishmėrie nė Bėrnjak dhe Jarinje, ndėrsa vendosjen e doganierėve kosovarė nė veri e konfirmoi edhe EULEX.

Nga ana tjetėr serbėt e mbledhur nė veri, kanė bllokuar pikėn kufitare nė Jarinje me kamionė pak kohė pasi KFOR-i mbylli atė vendkalim me tela e me gjemba. Serbėt kanė ngritur barrikadat me qėllim tė pengimit tė vendosjes sė rendit dhe tė ligjit nė kėtė pjesė tė Kosovės, - raporton "Telegraf".

I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanovic dhe shefi i delegacionit serb nė bisedimet me Kosovėn, Borislav Stefanovic, kanė mbėrritur nė Kosovė pėr tė mbėshtetur serbėt lokalė nė pėrpjekjet e tyre pėr tė penguar forcat e autoriteteve kosovare qė tė vendosen nė pikat kufitare nė veri.

Por, nė barrikadat e KFOR-it janė vendosur mbishkrime nė gjuhėn serbe dhe nė atė angleze: “STOP ose do t’iu qėllojmė”. Pėr kėtė veprim KFOR-i e mbėshtetet edhe nga Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, i cilI tha tė enjten nė Prishtinė se forca paqeruajtėse do tė reagojNė nėse rrezikohet paqja nė veri tė Kosovės.

EULEX: EDHE POLICET SHQIPTARE NE DOGANAT E VERIUT
Ora 17:05- Zėdhėnėsi i EULEX-it, Nicholas Hawton, pas deklaratės sė parė ku ai nuk mundi tė konfirmonte se kush ėshtė vendosur nė pikat 1 dhe 31, tani ka konfirmuar prezencėn e doganierėve e policėve shqiptarė e serbė nė pikat kufitare nė veri.
“Zyrtarė lokalė, serbė e shqiptarė, janė nė pikat kufitare me policinė e EULEX-it, por vetėm anėtarėt e EULEX-it janė operacionalė”, - ka thėnė Hawton.

RADIKALET FUTEN ILEGALISHT NE KOSOVĖ
Ora 14:35 Deputetėt e Partisė Radikale Serbe, tė cilėt sot nė mėngjes u nisėn drejt Mitrovicės pėr tė mbėshtetur serbėt nė veri tė Kosovės, kanė hyrė ilegalisht nė nė territorin kosovar pėrmes “rrugėve alternative”, - raporton "B92".

QEVERIA E KOSOVES MBLEDHJE URGJENTE
Ora 12: 11 Ashtu siē ishte edhe paralajmėruar kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka mbledhur mesditėn e sotme qeverinė e Kosovės nė njė mbledhje urgjente mbi situatėn e krijuar nė veri, nė pikat kufitare 1 dhe 31 nė veri tė Mitrovicės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Thaqi.Ne veri ne rregull,serbet bllokoin dhe kercnoin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: