AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi pa kafshaten e bukes,luftetar i g'dhire

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi pa kafshaten e bukes,luftetar i g'dhire   Lun 31 Oct - 1:51

Avdi Ibrahimi


Kush je ti qė nuk mė njeh, mua luftėtarin e lirisė, ti, qė ke hypur nė pushtet nėpėrmjet intrigave, ti, qė s’po e njeh meritėn time prej luftėtari tė lirisė, ti, qė kalon pėrpara meje si pėrpara njė hiēi, ti, qė shkel mbi tė drejtėn time tė ligjshme tash e dymbėdhjetė vite, ti, qė shkel mbi mua si pėrmbi njė gurė, ti, qė i largohesh gjithnjė aprovimit te ligjit pėr njohjen e luftės sė drejtė ēlirimtare qė bėra unė me plotė luftėtarė tjerė, ti, largohesh gjithmonė dhe mė le nė pritje tė pėrhershme?

Ti, nuk mė njeh mua luftėtarin e lirisė kombėtare e njerėzore qė gjithēka bėra pėr tė mirėn e atdheut qė nga koha kur kuptova se atdheut i kemi borxh edhe jetėn, veprova me vullnet tė lire dhe mendje tė kthjellėt, e ndiej tė nevojshme kėtė detyrė atdhetare ta kryej deri nė fund tė jetės time. Falėnderoj atdheun tim, kėtė vend tė mrekullueshėm shqiptar, qė mė mundėsoi kushte pėr tė punuar, pėr ta ēliruar nga zgjedha jugosllavo-serbe.

Jetova nė njė epokė krizash ekonomike-sociale, lėvizjesh shqiptare qė kėrkonin liri e pavarėsi nga Jugosllavia titiste-rankoviqiste-millosheviqiane, me kėtė epokė ballafaqimesh tė ashpra politike, ekonomike e ideologjike, qė i quan popujt e kėsaj federate artificiale nė ndarje tė dhunshme nga hegjemonizmi gjenocidist serbomadh.

Pėr ty, njėherė pandeha se ndoshta tė preokupojnė probleme mė tė mėdha tė shtetndėrtimit tė Republikės Shqiptare tė Kosovės, pandeha se njėherė e ke hallin t’u zgjidhje problemin familjeve tė dėshmorėve tė rėnė nė altarin e lirisė, invalidėve tė luftės dhe atyre qė lanė gjymtyrėt e trupit pėr liri e tė drejta kombėtare shqiptare, e pastaj do tė vijė radha pėr mua luftėtarin e lirisė tė mė njihe me ligj pėr kontributin e dhėnė nė ēlirimin e atdheut? Pėrsėri mė le vetėm, mė tė vetmuar se kurrė, mė tė poshtėruar se kurrė. Nuk ka mė asgjė nga ti, ty tė intereson vetėm mbetja nė pushtet dhe paraja… Kur tė pėrmend dikush emrin tim, emri i luftėtarit tė lirisė tė duket i huaj, pėr tė mos thėnė i vdekur?

Jo, qeveritar, unė nuk di tė ankohem prej teje, nuk dua ta hidhėroj shtėpinė tėnde tė hareshme… Mos m’u hidhėro, se nuk do tė mėrzis mė, pėr tė drejtat qė nė saje tė meritave mė takojnė, por m’u duk e nevojshme qė kėtė here ta zbrazja zemrėn time tė vuajtur nga padrejtėsitė qė po i benė ti,qė unė tė vuaj pėr kafshatėn e bukės, qė shpesh here mė mungon.

Vetėm kėsaj here m’u desh t’i thosha kėto fjalė nga zemra ime e zhuritur, u pikėllova dhe gati m’u ndal fryma, kur pa e pyetur askėnd ma ndryshove flamurin tim kombėtar shqiptar, mendova se mos je i marrė, pėr kėtė ndoshta po i flas njė tė marri? Vetėm kėtė herė, pastaj do t’i kthehem heshtjes, heshtje kjo qė ndoshta ta vret marrėzinė tende…?! Por ti s’do ta dėgjosh britmėn sa te jem gjallė, t’i pėr veten dhe familjen tende nė saje te pushtetit ke siguruar jetėn super luksoze, ti ke edhe qumėsht zogu thotė urtia popullore e mua me mungon nganjėherė edhe buka, nuk tė bie ndėrmend jo, pse unė luftėtari i lirisė jetoj i papunė dhe nė skamje tė tmerrshme.

Ti, vetėm kur tė kem vdekur nga skamja, do ta dėgjosh kėtė britmė tė sė drejtės time tė cilėn t’i se njohur kurrė…Sa luftėtarė tė lirisė gjerė mė tani i kanė dhėnė fund jetės sė tyre vetėm pse nuk kanė patur bukė pėr ta ngopur barkun e tyre dhe familjes sė tyre… ndoshta, ndoshta ti, njė ditė do ta kuptosh kėtė britmė, por atėherė kur tė kujtohesh, unė nuk do tė dėgjoj mė, se ndoshta do tė jem nė gjumin e vdekjes.
Pėr kėtė s’po tė lė lė asnjė gjurmė dhe asnjė shenjė, tė jetės sime tė shumėvuajtur, po ashtu, siē nuk mė ke lėnė edhe ti asgjė tė mire gjatė qeverisjes tėnde. Kėshtu ishte e thėnė tė jetoja jetėn pas luftės ēlirimtare si Sokrat i vuajtur, kėshtu le tė mbetet edhe kur vdes. Po tė pikėlloheshe sadopak nga vdekja ime, atėherė s’do tė mund tė vdisja… E ndien ti kėtė vdekje qė mban me vete dashurinė e pavdekshme pėr atdheun e shqipeve, i ndien ti i marrosuri pėr pushtet e para, ti ke harruar ndjenjat e zjarrta qė kaluam shtigjeve tė luftės… Sikur nuk mjaftonte gjenocidi serb, qė bėhej ndaj shqiptarėve… Ti mbase edhe e ke harruar vuajtjen e mijėra shqiptarėve nga ky gjenocid serbomadh, ke harruar, por pse nga ti tani duhej edhe tė poshtėrohesha! Kur nė atė ministri ku unė luftėtari i lirisė duhet t’i realizoj tė drejtat e mia, vendose njė armik te kombit shqiptar tė deridjeshem…?! Mė vjen keq pėr ty, qė ende pas kaq vitesh ti nuk po kupton se punėn e kujt je duke e bėrė? Ti nuk po zgjohesh nga letargjia e rėndė qe tė ka zėnė dashuria pėr pushtet dhe para, duke mė harruar mua luftėtarin e lirisė.

E gjithė bota njerėzore liridashėse mė patėn nderuar mua luftėtarin e lirisė, ata silleshin me respekt pėr mua, vetėm ti harrove! Ti, harrove tė kaluarėn time tė lavdishme, dhe mirėsjelljen e sė tanishmes! Vetėm ti, zotėri qeveritar i pushtetit dhe parasė nuk mė ke njohur!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi pa kafshaten e bukes,luftetar i g'dhire   Lun 31 Oct - 2:20

Avdi Ibrahimi;
Avdi I brahimi,po kur ke fillue me intriga te mirresh dhe etiketon luftetarin e vertete kinse me intriga pasdka hyp ne fotele ?

Po kur ti ke luftue siq deklaron kur gjere ne fund te vitit 1998 kemi bere shoqeri duke shetit tek Aziz Morina,Bajram Bekteshi,Bajram Kurtin e Riza Vaten !
O Avdi;Une kur shkrujsha se shkaku yt Limaqi nuk me pranonte ne Deberdelan me luftue kundra shkaut,ty te vinte inati bre burr dhe ne vend tendin mua me quajshe udbash te serbise .A ti je ai qe ke punue ne mbrojtjen serbe e jo une.
Une prape po te shkruaj se nuk u besoi thenjeve tua e te tjereve qe je antishqiptar.Por qe je vesh uēk vone ndoshta je vesh ne Gorozhup te miqt e tu dhe kumaret e mi......Por ti bile je kyq uēk!

Avdi;une kur shkrujsha se ushtaret e luftes po vdesin urie dhe po vjerrin veten ,ti e Sanija e Sandokanit me perqesheshit.Duke me thene se jam genjeshtar se luftetaret kan jete shume te mire.
E tani pse nuk thua se Haxhi Kuēi e ka dite qe nga fillimi i luftes,se kush e udhehoqi,eproret e ish jugosllavise,dhe policet e milloshit,gjygjetarert e milloshit,ku taniiii thua se ata njerez qe ishin dje ne sherbim te shkaut sot i kemi ne qeverisje.
Avdi qe thua se edhe ti je ka hekish per kafshaten e bukes,ke grumbullue dhe ke resuse te tjera,si neper banka,edhe ke nje lokal ne qendren zejtare qe e ke blere sa ke punue ne MPPJ.
Avdi Ibrahimi;Ndegjo;
Ata qe kan ngrere buken me shkaun,si epror,polic,gjygjetar,mesues e profesor,kurr ata njerez nuk luftoin per popullin e tyre,pos per ta rrembye pushtetin e shtypur masen si ne kohen e shkaut.
A te kujtohet kur dilnim ne demomostrata,me sy Tripkit kur ja bejshe?
A te kujtohet kur me shtyjshe ka policet serb me krih ?
Ti Avdi ke shkrue per mua kinse paskam ik nga kosova kinse kam qen udbash.
Jo Avdi aga,udbashet kan mbetur ne kosove,sepse ti vete po deklaron se ata qe dje na rrijshin sot po na shtypin te njejtet.

Une Avdi aga po te kisha luftue nje dite,e kish pare te maces Thaqi,Lima ,Qeku,Zyrapet, Maloket e te tjeret epror e tu e Sandokanineshen .Maloku ne Slloveni kur u zgjedh kryetar i shqiptareve ,kursi ishte keshtu qe personi nuk duhet te jete i perndjekur politikisht.N&a rroft leshin Maloku.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi pa kafshaten e bukes,luftetar i g'dhire   Lun 31 Oct - 13:19

Mė bren shpirtin kur shikoj e dėgjoj ēdo ditė politikanėt tanė tė ndarė e tė pėrēare nė bajraqe,tek vjedhin pasurin kombėtare dhe pasurojnė veten e tyre…Zemra mė ėshtė bėrė dysh,pėrse kjo ndarje e tyre nga populli?! Pėrse ky fat i keq nė atdheun tim?! Pėrse populli vuan nė skamje?! Pėr ēfarė heroizmash flasin kėta politikan,kur tregon mė sė miri rasti i djeshėm,ku serbėt pėrkujtuan ditėn e betejės sė humbur nė Gazimestan dhe lėshuan kėtė thirrje raciste:“Duhet tė vriten tė gjithė shqiptarėt qė tė mos ekzistojnė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi pa kafshaten e bukes,luftetar i g'dhire   

Revenir en haut Aller en bas
 
Avdi Ibrahimi pa kafshaten e bukes,luftetar i g'dhire
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: