AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi;komandantet e uēk ishin ne sherbim te serbit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi;komandantet e uēk ishin ne sherbim te serbit   Jeu 3 Nov - 7:25

Shpifėsi qė vret!
Publikuar mė 14 tetor, 2010 nė orėn 19:04 ( ) Avdi Ibrahimi | Opinion |


Nuk ėshtė pėr t'u habitur pėr shpifėsin qė nuk ka etik morale njerėzore tė shpif dhe vė nė dyshim njeriun
qė ka dėshmuar nė vepra se ėshtė atdhedashės dhe kombėtarisht i qėndrueshėm.Shpifje nga mė tė ndryshme gjatė
gjithė periudhave nė historinė e kombit shqiptar na ka rastisur tė lexojmė nė letra tė shkruara nga shkarravitės tė
ndryshėm, se heroi ynė kombėtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skėndėrbeu ka qenė gjeneral i ushtrisė otomane turke
dhe si ai pastaj u vu nė luftė pėr 25 vite mė radhė kundėr kėsaj perandorie pėr ta mbrojtur Evropėn por gjoj se e
paska dėmtuar kombin shqiptar?!


Se Asim Vokshi paska qenė oficer i fashizmit porse paska ndihmuar luftėn nacionalėēlirimtare shqiptare dhe ėshtė
vu pastaj nė luftė tė drejtė pėr drejtė antifashiste, se Jusufi paska punuar ni ish Jugosllavi si pėrkthyes i gjuhės serbe
nė atė shqipe dhe anasjelltas dhe se ky nuk ka mund tė jetė patriot dhe atdhedashės pėrderisa ka punuar nė
institucionet jugosllave anipse ky bir shqiptar me tėrė forcėn e tij ju kundėrvu shovenistėve jogosllavo-serb,
se Shefi i shtabit tė UĒK-sė ka qenė oficer i ushtrisė jugosllave, si dhe pėrplot oficer tė tjerė tė ushtrisė jugosllave
qė janė rreshtuar nė luftėn ēlirimtare kur i ka thirrur zėri i atdheut,
si dhe pėrplotė tė tjerė qė kanė punuar nė
mbrojtjen popullore civile,
nė gjykata, nė polici, nė komitete partiake, nė arsim, nė shėndetėsi e ku do tjetėr,
qė kanė bartur teseret e partis komuniste jugosllave dhe ata tė lidhjes komuniste tė Kosovės, por gjith ata njerėz
qė janė distancuar dhe i janė kundėrvu haptas rregjimit pushtues jugosllavo-serb, nuk qenkan atdhetar se kan punuar
nė istitucione tė ndryshme jugosllave, paēka se ata kurrė s’kanė pranuar tė jenė servil dhe bashkėpunėtor tė rregjimit
titisto-rankoviēisto-millosheviqian dhe me kohė janė flakur nga puna vetėm pse s’kanė pranuar tė bėjnė gjėra tė kėqija
kundėr atdheut dhe bashkombasve tė tyre, por pėr shpifėsin kjo s’ka rėndėsi ai tė gjithė i vė nė njė thes, si ata qė
patėn ndėrgjegje tė pastėr kombėtare, si ata shqipfolės qė i sherbyen me pėrkushtim deri nė fund pushtuesit tė urryer
jugasllavo – sereb. Shpifėsi me kokėn e tij tė mjegulluar nuk e bėnė fare dallimin mes kėtyre dy anėve tė kundėrta qė
janė tė kundėrta me njėra tjetrėn, shpifėsi shpif pa mbulesė, pa argumente, se po tė kishte ndinjė argument pėr njeriun
e tij tė preferuar, ai do ta kallte botėn duke brohoritur ja argumenti se ky pėrson ka punuar kundėr atdhut dhe ka marrė nė qafė kėta njerėz?! Shpifėsi qė nxjerr akuza, duhet t’i dokumentoj ato me fakte qė flasin konkretishtė:

- Me kėndė ka qenė nė bashkėpunim personi i akuzuar?
- Kush ėshtė tradhėtuar nga ai ?
- Kush ėshtė spiunuar ?
- Veprimet konkrete tė argumentuara nė fakte?
- Pėr ēka konkretisht ėshtė fjala?
- Kush ka pasur pasoja nga ato veprime?
- Mė kėnd konkretisht ka qenė ai bashkėpunim?
- Aktet qė e dokumentojnė akuzėn?
- Cilat janė pasojat e asaj veprimtarie?
- Cilat janė lidhjet e akuzuesit me ish - UDB-nė?...

Por i gjori shpifės s’ka argumente tė tilla, pėr kėtė ai edhe shpif edhe rrenė pėr Ervehenė, pėr Desdemonėn pėr...
Njėkohėsisht na ka rastisur shpesh herė tė dėgjojmė edhe nė ndeja odash, kafenesh e vende ku kanė ndejtur dhe
diskutuar njerėzit mbi ngjarje tė ndryshme nga jeta shqiptare, por ka qenė e pamundur qė gjatė bisedave serioze
pėr fatet e atdheut tė mos gjindet ndonjė shpifės e tė shpifė pa asnjė argument figurat tona tė pastra kombėtare.
Qėllimi i shpifėsit qė nė kėtė shkrim po e lė pa ju pėrmendur emrin, por kjo nuk nėnkupton qė nė shkrimin tjetėr do
ta kursej dhe do t’i ngre pdi edhe nė gjukatėtė, pra ky shpifės kur se ka merakun tė debatojė nė formė tė shėndoshė
dhe konstruktive, por tė futė thikėn e pėrqarjes, qė tė gjithė ata qė nuk janė tė njė mendimi me hiēin shpifarak ta
mbyllin gojėn. Kjo ėshtė metodė e shantazhit e totalitarizmit qė ėshtė i nxitur nga politikanė tė dėshtuar tashmė
kombėtarisht qė kjo metodė veprimi mund t’ju bėjė pėrshtypje anlfabetėve, ndėrsa mua jo, aspak jo! Pėr mua
jeni modeli i sė keqės sė kaluar, i tė tanishmės dhe sė ardhmes! Kjo metodė e dalur boje, ka mbetur vetėm tek
aludimet tuaja tė pa baza, duke mos ofruar asnjėherė tė dhėna konkrete, madje pėrpiqeni tė krijoni pėrshtypjen
para analfabetėve tuaj tė gjorė se e dini tė gjithė biografinė time edhe pse ju nuk keni asfarė tė drejte tė gjurmoni
dhe tė shpifni biografin time tė pstėr prej shqiptari atdhetar, nėse dini se paskam bėrė tė kėqija kundėr atdheut dhe
kombit tim,pse nuk shkoni nė polici t’i ofroni tė dhėnat qė (si) keni,ose pse nuk dilni botėrisht me (dez) informatat tuaja,
por merreni me shpifje? Pse pėrgjoni dhe nga ato pėrgjime qė bėni ndaj meje u dalin njė hiē? Tregoni pa frikė se cilin
keni urdhėrdhėnės dhe shpėtoni shpirtin tuaj nga ferri i Memfistofelit. Nėse nuk dini gjė, por vetėm jeni tė verbėr dhe
po zbatoni ashtu nė verbėri urdhėrat e shefit tuaj, e keni gabim dhe ėshtė e udhės tė kėrkoni falje pėrmes atyre
njerėzėve qė keni shpifur pėr mua. Puna mė e lehtė ėshtė tė shpifėsh dhe kėtė shpifjen ju e zotėroni pėr mrekulli,
mrekulli kjo qė u bėnė njė me djallin trashalluq! Po fabrikoni rrena, por dije mirė smirėzi shpifaraku se kungulli nuk
rri gjithnji mbi ujė. Diēka tjetėr pėr pos shpifjes ju nuk njihni,kur rreni ju kėnaqėni, ky ėshtė instikti juaj i ulėt prej
primitivi dhe hiēave tuaj, qė jetojnė me kokėn boshe, tė mjegulluar, injorant tė papėrmirėsuar, mos habiteni nga ky
shkrim i imi se mbase ju dini se kush jeni dhe ēka veproni nė dėm tė kauzės shqiptare. Pėr kėtė shikoni mėposhtė
reagimin:

“Lėvizja VETĖVENDOSJE! e dėnon aktin qyqar tė heqjes sė flamurit kombėtar shqiptar dhe servilizmin e panevojshėm
e politikanėve qyqarė. Ata tė cilėt nuk e mbrojnė kombin e vet, ashtu qysh e mbrojnė atė edhe ShBA-tė, nuk mund ta
ndėrtojnė as shtetin. Kėta njerėz qė tallen me flamurin tonė kombėtar janė ata qė moti e kanė shitur kombin. Njeriu qė
e shet kombin, nuk ka dinjitet njerėzor dhe as mund tė jetė pėrfaqėsues i interesave tė kombit dhe interesave tė
popullit.”

Pėr veprimet tuaja antikombėtare keni pėrgjigjen e merituar nga “Lėvizja Vetėvendosje”, kėtij reagimi i bashkangjitem
edhe unė personalisht. Andaj nuk dua nga soji i kėtyre njerėzėve tė pėrgjohem dhe tė shpifem pa asnjė argument.
Mjaftė mė...Mėsohuni tė flisni tė vėrtetėn.

Prizren, 12.10.2010
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi;komandantet e uēk ishin ne sherbim te serbit   Jeu 3 Nov - 7:27

Avdi aga;ai qe ka ngrere mute me serbin ,ai nuk e harron dafrangen dhe zagari zagar mbetet gjere ne vdekje.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Avdi Ibrahimi;komandantet e uēk ishin ne sherbim te serbit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: