AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Plagosja e Fetah Rudit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Plagosja e Fetah Rudit   Mar 8 Aoū - 9:23

Qendra pėr Informim e Kosovės

Informatori ditor nr.2805

Prishtinė, 16 dhjetor 2000
Persona tė paidentifikuar kanė plagosur me armė zjarri Fetah Rudin, veprimtar i njohur i LDK-sė nė Malishevė


Prishtinė, 16 dhjetor (QIK) - Persona tė paidentifikuar kanė plagosur me armė zjarri Fetah Rudin, anėtarin e Asamblesė komunale tė Malishevės nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Suzan Manuel tha se Fetah Rudi ėshtė dėrguar nė spitalin e Prishtinės nė gjendje serioze. Deri tani nuk ėshtė arrestuar ndonjė person i dyshuar pėr kėtė akt.

Ndėrkaq shtypi i sotėm shkruan se zoti Rudi ėshtė qėlluar nga arnė zjarri dje rreth orės 15.00, afėr fshatit Arllat, derisa po e ngiste veturėn e tij, nė tė cilėn gjendeshin edhe dy aktivistė tė LDK-sė - Rexhep Begaj dhe Avdullah Telaku, tė cilėt po ktheheshin nga Prishtina. Kundėr tij kishin shtie persona tė panjohur nga njė veturė nė lėvizje.

Pas ndihmės sė dhėnė nė shtėpinė e shėndetit nė Malishevė Feta Rudi dėrgohet nė spitalin e Prishtinės pėr kurim.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Plagosja e Fetah Rudit   Mar 8 Aoū - 9:26

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Plagosja e Fetah Rudit   Mar 8 Aoū - 9:28

2/1/2006 - I madhi Mandela i Kosoves
Posted by Anonymous
Se pariju pershendesi nga zemra Haxhi L. K. nga Sufreka,por tani nga mergimi i mallkuar e mallkuar ēofshin ata qe te tradhtuan e qe me tradhtuan mua e tane Kosoven e jo populin shqip.se po me qohet gerdi me permend tane popullin me emer te plote?
Ti o vlla Adem dhe une per vete n time po te them se i tere mundi im qe e dhashe per tradhetar se si komb nuk mundem ma me quajtur sepse po shihet kjaret sa paska pasur kesi qe luftuan roberin por edhe herojet,kete ja kam pas cekur edhe Qosjes por ai nuk ma besonte sepse nuk te perkrahu ty se shkoi bashk me Rugoven e Thaqin tend qe t'kan mashtrue ,sikur qe te mashtruan te Rugovoqeve te banen perfaqesues politike te UēKes,vetem e vetem me te vesh me tesha te jogurtes,por ju nuk e pranuatkete veshje sepse e kuptuat shume shpejte,dhe ne Rambuje jo qe nuk shkuat kur u ftoi Ollbrajt e Kuku,por mbete qendrese e pa thyere?E tani po ata qe te kritikoin po qajn derrasa ne ju kinse ti ke faje qe po na shtijn prape nere zgjedhen e roberise,po shifet edhe tani kush e nderpreu luften,tan partit duke ja nisur qe nga Rugoviqet,Thjaqanet,Fatmiroviqet,ku te dyja partit mua me thonin se nese baje ndoni kundersulem ndaje forcave serbe kane m'em shpallur tradhetar,por ēfare tradhetari keta munden me quate dike qe deshiron me luftue per ēlirimin e kosoves?E kush ēenkan keta ēlirimtar,per ēka paskan luftue ?Sot po shihet tane UēKja se per ēka paskan luftue ,pos disave qe nuk e kan pasur ne dieni?Dhe shoqeri qe ke pasur e qe kam pasur veq na kishin pergjue ata se mos valle kemi ndoni grupe apo ndoni levizje,per mos me ja nisur e mi ēlirue tokat e te pareve tane,sepse keta vete ishin kone te lidhur me mish e shpirt tradhtar e ne u besuam!
Te Rugoves sa here kam nisur me u marr me ēeshtjen e Kosoves me perbuznin,si p.sh.Kur doja me ēelur nje gjelltore per skamnor ne vitin 1996 ne shtepin time ,Uke Bytyqi bashk me Malush Berishen,Ruzhdi Kuēin,Vesel Kryeziun,Xhemajli Shalen erdhen ne shtepin time dhe me thane se me ba e me qel ti kete gjelltore kena m'et shpallur tradhetar?Po keta kur u veshen si UēK,e quan Haxhi Avdyl Shalen Jashar Shalen Gjevatin djalin e ketije qe t'me lajmroin se nese baje e i sulmoi serbet kane me'm shpalle tradhetar?E di se sa ke koha e TITIZMIT isha ipapershtatshem moralo politike,e ti bile ke mundur te punsohesh ne profesionin tend e une jo?
Kur ky Fatmir Lima e themeloi shtabin e tije te pare ne Deberdelan,i shtati une ju kam lajmrue si vullnetar,por mua nuk me pranoi ne aradhen e vete,kinse paskam ba shoqeri me nje shok tendin poetin Avdi Ibrahimin?kinse ky sa kishte punue ne MPP kishte pasur nje telefon extra,dhe se e nijka qe Besim Ndrecaj ku e paska mshehur nje armatim ,diku ne mal?Ky Avdi tani punon ushtrues zavenc i drejtorit ne Prizren,e Bajram Bekteshi si komandant i TMKes ne Prizren?!!Dhe sa here qe jam lajmrue te Fatmiri me thonte se tane taxsistat jeni shpiuna une kam punue si taxi por ne anen tjeter nuk kam bashkpunue si tan shqip.Dhe nje dite ma nxori revolen,por dashti zoti e i tha edhe njerit shpiun qe i kishte te veshur shume nga familja e tij aty ishin e u kacafyten?Pastaj kur shkova ne Marali ti strehoi femit sepse pos serbeve frika mu dyfishue duke ja pasur tani friken edhe UēKes?Vaq mendet paskan vertete rrenje!!!!Edhe aty me rrethuan diten e dyte mbas masakres se Rahovecit kur une isha duke bisedue me nje nga Rahoveci dhe na u bashkue edhe komandant Kleqka ku me tha se i kena vra 100 shkije e ai nga Rahoveci ja bani po ti i ka vra 100 e ata bashk me ty 4800 veta?Dhe i thash nese pasket ba keshtu ju vrafte zoti?Ai u largua dhe te nesermen ka ora 4 e mengjezit policia ushtarake e UēKes me kishte rrethue sikur t'kisha qene vertet ndoni shpiun,apo polic serb?Dhe mu kercnuan se nese nuk na dorzon armen te cilen e kisha blere nga uēkja,dhe me thane se kush jam une qe ti organizoi fshataret nese hyjne forcat serbe ne fshat,dhe me thane se ti paske lidhje me serb?Kush i dergoi?kush ēe komandant i policise?Nje e di qe Sternipi i babes ku isha i strehuar,nuk ishte i paster ,sepse vete me syt e mi e kam par kur me isharete fliste me shpiunin nga Osterzubi njefarShukrin,qe ia prisha planet qe deshironte te shtin te vriten disa nga Banja e Fatmirit dhe te Shirokes se Sufrekes?Kam kerkue ndihma ne Prishtine qe te binin ne Malisheve,e dine keta te pompes se benzines ne Dragobil,paqarizet,dhe ku u vra dr. Shpejtimi?Kam kerkue edhe per Sufreke dhe ndihmat i shperndante tradhtari i cili kur ia kerkova nje these mill?Me tha :shko ti merr mill te Sllobodani,e tani nje dite kur e thirri ne telefon por paraqitem me emer te nje fshatit Vraniq ,kur i them se zemren ma ke knaq kur i ke thene Haxhiut shko merr mill te Sllobodani?Me thote:Ai e ka lype se ka dashte mu kane mbi ne?E kur e pyesi :Lum baca lem(Muharrem Shaban Kuēi )Haxhia a ka pas lidhje me policin serbe?JO me thote,se serbet kane pasur besim ne ata persona qe i kan ndjekur ODAT e popullit?se populli ne keta ka pasur besim?Dhe se serbet na kane besue mua e tye?!A po kupton?Harrova ta ceku pas disa herave sa iu lajmrosha Fatmirit,nje dite me nxuren policia e serbise duke i pre floket ne rrojtoren e Sherifit te stacioni i autobusave,dhe kur me derguan ne polici,njefare Sllavki ma shtini gishtin ne goje dhe me tha /A po te pranon UēKja ?A i ke thene ju lutem me pranoni e te vtaj vetem shpiuna?Mu duke qe vertete ka ēen atje duke na degjue,dhe me tha:SE ti pa na dhene fjalen qe nuk na kundershton ne ta japim lejen e nese nuk te pranon UēKja eja qima femin ne djepe?Dhe nje ma thane se kinse une kam ushtar te mi dhe kane m'em nxene te gjalle duke luftue?Tani Fatmiri apo tjeter kush lajmrohet ne emer te tij me thote :SE ban vaki jam i paq,e me njehe gjere ne katrasgjysh,e nganjeher armet u kane mangue,dhe pse nuk kam shkue ne shqiperi e me marr arme e me udhetue ka 9ere sikur ai?Une se pari kur Uken Malush Berishen e kam lutur qe te bije arme e me grumbullue per kete dite me thane :Nese e beje kete kane m'em shpallur tradhetar?,A ka zot ky popull?E qe me thote pse nuk ke shkue ne shqiperi me marr si ai e me hec ka 9 ore e me shkue ne Neredime?Une kam dergue shume here njerez qe te sjellin arme emerat nuk ia die por e din ato shtepi te Hasit qe me njohin dhe disa nipa te hasjaneve nga Shiroka qe tnza neper oborre i kam kalue,duke iu shmang policise.E qe me thote se me njeh gjere ne katrasgjysh?Pse po genjen ku une nuk ja di vorrin stergjyshit,sepse nje jemi te ardhur nga Fieri,lagja e palushajve,pastaje ne Bajramcurr,e prej aty ne Gjakove,pastaje ne nje fshat ne komunen e Malisheves Janciste.
Ne kohen e luftes se dyte botrore ,po ju them per rastin e njerezve qe u pushkatuan ne Bare:LISTEN e njerezve e kishte perpilue Hysen Kuēi,ku kete ma ka thene :Shaban Jonuz Kuēi,duke ba be se regjistrin e ka ba Hyseni dhe kur ky i thonte mos i merr ne qafe njerezit ?i thonte hajt qijau nanen shqiptareve,se ka shume dhe tokat e ketyre ua marrim ne?Si balliste i ka shenue edhe mashqit e shtepise tone,ku nga ky shkaketar jane te vdekur tre vmmazni te mi dhe nje migje Gjema,tjetri ne Kiqeve.Kjo eshte nje qerk i jetes sime,dhe tu them te verteten se ka vitete86Nisa me pate thene se marre ti eshte me punue ne kioske te llotos,ti je i yni ne dote denoim kinse per do vjete kena me ta shpalle denimin a denim nuk ke me majt,dhe njerezit tane (shpiunat e shumet) i organizoim kur te del kinse nga burgu ,a nga hotelet e nuk e dijese nga cilet,dhe kante per mua se jam me gjak serbi,kane me'm ba kryetar te KOsoves?Dhe ja mbeta qyqe,me detyruan jo serbet,por uēkja ta leshoi kosoven e dine ne Marali ēka me paten thene :Se ma mire ma qete jo vetem Maralin por edhe kosoven tua leshoi,dhe ja ku e paska pasur qellimin uēkja ,po shihet tani,sot sot sot?Dhe po ju pyesi nese na lane nere serbi,nere serbi por pa pelqimin e serbise,por me pelqimin e ketyre partive sepse te gjitha keto parti kane ngrer mutin ne Rambuje?Me kend duhet te luftoin keta te roberuarit?A kundra serbis,apo kundra ketyre partive?se as une e as ti nuk ja kemi shtie hunin ketije popullit?Mos valle młos edhe populli eshte i teri si keta?
Sepse tuk qe i ter populli u shkon mbrapa,bashk me interligjencen,mesiguri eshte ka i numron ditet e fundit te jetes popullore,sepse vertete shume popuj jane zhdukur keshtu?Pse sepse populli jo qe nuk i njeh tradhetaret por mashtrohet ne tradhtar duke e rrejtur veten se gjejne shetim,sepse tradhetari eshte i lidhur me armiq ,dhe i shpetone?dhe i njeh shume mire se kush eshte per pavaresin e tyre por ua ka friken ēlirimtareve se nese humbin ēlrimtaret ne masakroin armiqet?per serb fleni deshen?por tradhtareve keshtu u shkon per shtati,sepse jane mesue te jetoin mbi kurrizin e popullit te tyre dhe bashk me serb te dyte ma lehte i sundoin!
Ju pershendet Haxhi Latif Kuēi,perndryshe Krasniqi sepse me dhune babes ja kane nderrue lagja e kuēve,nese done me ta me jetue?
Link Permanent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Plagosja e Fetah Rudit   Mar 8 Aoū - 9:29

2/1/2006 - Untitled Comment
Posted by Anonymous
O ti para Fadilit shka Karin ke shkru aq shume ,masmirti e ka vlersu Populli edhe Rugoven edhe Demaqin .ktu dashte mena ba Roman !!!!!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Plagosja e Fetah Rudit   Mar 8 Aoū - 9:30

2/1/2006 - Haxhiu
Posted by Anonymous
Ti o djalosh ēenke nje shtabosh,nuk ta shohe per te madhe,se ti si i ri paske ndermjetsue shqiptaret nga policia serbe atehere kur per nje arme qe ja ke shit ndoi shqiptarit dhe e paske shtie ne dore te serbeve,dhe ti si ndermjetsues,kinse per ta shpetuar nga malltretimi,apo burgu a vdekja /I paske plaqkitur shqiptaret,pse ta rheme kete ,sepse kesoshe djalosha i kam krehur mire dhe po me njifke shume mire por jo edhe bash mire e nese hin ne dore timen veq nja dhjet miuta ke me dite edhe prej nanes tende si ke lindur e ēka ke bere ndaj kombit tone!
Ti ēenke o Untitled Commenti nje djalosh me shume gytyra,por bile ndryshoje nganjehere kete titulle,sepse ti njehere e lavdron Fatmir Limen pastaj ja shan edhe te vdekurit,pastaje ti e lavdron Rugoven nderkohe e shane?
Nje po ta them se nu vesha edhe nje here,nese fillohet edhe nje here ēka jemi duke pergaditur nese ti apo Fatmiri apo te Rugoves munden mi shtie hundet ne ne mos ditshit, ju mesoim do rregulla,se si denohen ata qe tradhetoin?Se ky Fatmiri yt apo Rugovasit e tu me dolen e me ndaluan qe ta perfundoi emisionin ndaj shpiunave,dhe puthne Fatmirin edhe ne bythe se vertete ju ka shpetue?!!!!!!!!
Dhe nje po ta them:Se ai cul qe shane askujt mutin nuk mundet me ja hanger,pse po ta them se shum kesi si ti i kam zbutur e lidhur neper male,e shtie gjalle ne dhe?Ujku qimen e nderron,a qenet lehin dhe ujku fiton prej qenit..
Link Permanent

2/2/2006 - Untitled Comment
Posted by Anonymous
Ti bre djal qysh pe shoh kokshe i rrezikshem ,shpiunav boll mire jav ke ba ne qoft se pernime ke vra apo ke rreh.Veq po kam dyshimin se ti ka mundsi qe edhe Fetah Rudin e ke plagosur mas lufte .Edhe ai ka qen ne UCK,shtrohet pytja pse e plagosen mesa edi une eshte iLDKes ,Uke Bytyqi ka qen ne UCK e vrajt ,Bekim Kastrati dhe Afrim Dajaku e shum te tjer edhe kta kan qen ne UCK pse i Vrajte ,une di pse ,sepse vetem qe skan qen Majtista.
Link Permanent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Plagosja e Fetah Rudit   Ven 9 Sep - 17:01


04-01-2011, 04:20 #109
L-7
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-01-2010
Postime: 449

Per Brarin


Skam ēka i shtoj kėsaj qė e paska dhėn DriniM vetem edhe njė gjė


Pėr rastin e atentatit kunder Fetah Rudit vetem pse mendonte ndryshe ne kohen e paslufte dhe vetem se ishte ne LDK janė tė implikuar

1.Ekrem Jashari –person i akuzuar edhe nga Bllaca per vrasje pas lufte
2.Fatmri Limaj i biri boshjakes
3.Isni Kilaj – kryetar aktual i Malisheves
4.Fatmir Kilaj -- vėlla i Isnis dhe shok i ngusht i Ekrem Jasharit [nenekolonel ne ministrin e mbrojtjes nė qeverin e perkohshme te Thaqit

04-01-2011, 04:31 #110
L-7
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-01-2010
Postime: 449

Pėr DrniniM


Ti e di mir qe 10 minuta pas atentatit kunder Fetah Rudit atentatori ka vdekur nga njė akcident trafiku i vetmi djal pas shumė vajzave

Perendia e denoi atentatorin brenda pak kohe kjo tregon qe Fetah Rudi ka qen nje njeri i urte i drejt
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Plagosja e Fetah Rudit   

Revenir en haut Aller en bas
 
Plagosja e Fetah Rudit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: