AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Daut Demaku si sherohet magjia e zeze

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 20 Nov - 7:43

Po ua tregoj njė rast konkret pune qė kemi pasur nė
njė fshat malor myslimanėsh tė rrethit tė Prizrenit. Mė kanė
kėrkuar ndihmė pėr njė femėr shumė tė sėmurė prej njė fshati
mbi Reēan tė Prizrenit, pėr tė cilėn prindėrit e saj na thanė se
e kishin dėrguar pėr shėrim te shumė mjekė dhe nuk kanė
pasur fare sukses. Pastaj e kishin dėrguar te shumė hoxhallarė 25
dhe njerėz qė i shėrojnė njerėzit nga magjitė dhe kishin
pėrdorur lloj - lloj barnash, po kurrfarė suksesi nuk kishin
pasur deri mė atėherė. Ēfarė simptomesh kishte sėmundja e
kėsaj gruaje tė sapomartuar qė ishte e re, 17-18 vjeēare?
Alivanosej - e humbte vetėdijen, grindej pa vetėdije me
persona tė panjohur dhe tė imagjinuar e tė padukshėm pėr
sytė e tė tjerėve. E rroknin katarza apo llahtari psikike me
dhimbje tė mėdha e britma tė padurueshme pėr tė tjerėt,
bėrtima tė cilat ta futnin frikėn. Kėsaj femre shpesh i zihej
fryma, ku dukej si e vdekur. Nė kėtė gjendje rrinte me orė
dhe kur zgjohej, zgjohej pa forcė duke mos ditur se ēka ka
bėrė gjatė asaj kohe dhe ēka ka folur. Pas kėsaj vinte nė vete,
rrinte normalisht disa kohė dhe prapė e fillonte dramėn e
llahtarisė psikike.
Ē‟ bėri dervish Destani me kėtė femėr tė sėmurė? Mė
urdhėroi qė ta merrja njė fletė tė pastėr dhe njė laps kimik. I
mori tespihet e veta, tė gjata, prej 1001 kokėrrash. Kur ne
ishim aty, pacientja ishte me vetėdije tė plotė dhe e qetė.
Dervish Destani e urdhėroi kėtė femėr qė tė ngritej nė kėmbė
dhe e pėrbiroi nėpėr rrathė tė tespiheve tri herė, duke
kėnduar nė vete disa lutje. Si e ka pėrfunduar kėtė ritual,
pacientja u sėmur si herave tjera. Me tė vėrtetė ishte gjė e
hatashme dhe e dhimbshme ta shohėsh njė vajzė tė bukur e
cila kishte hyrė nė martesė e nuk mund ta shijonte natėn e
parė tė martesės dhe muajin e mjaltit me burrin e vet. Ashtu,
as familja nuk mund tė kėnaqej me gėzimin e martesės sė
djalit tė tyre, dhimbje e cila ishte shndėrruar nė pikėllim tė
errėt. Ajo shtėpi aq bukur e ndėrtuar, e pastėr, pėr njė kohė
tė shkurtėr ishte shndėrruar nė ferr tė vėrtetė nga njė dorė e
zezė e pamėshirshme dhe e mallkuar. Dervishi, nė tespihet e
veta, i kishte tė ndara 7 kokrra nga tėrė rrethi i tyre. U lut dhe
e thirri nė ndihmė njė emėr, pėr mua tė pa njohur. Ai emėr
ishte njė qenie hyjnore. Gjatė kėsaj kohe dervishi e urdhėroi
kėtė femėr qė tė tregonte se cilin po e shihte qė i ka bėrė 26
magji tė zezė, kush e ka sjellur nė kėtė gjendje. Pacientja nuk
foli nja gjysmė ore fare, veē shkarravitej, bėrtiste dhe i zihej
fryma. Dervishi e prekte trupin e saj me tespihe, e urdhėronte
qė tė flasė, dhe lutej. Mė nė fund filloi tė flasė dhe e tregoi
njė emėr. Dervishi mė urdhėroi qė ta shkruaja atė emėr nė
fletė. Pas kėsaj ajo filloi tė thotė shumė emra tė tjerė. U bėnė
10 emra tė ndryshėm, si femra ashtu meshkuj. Kėta emra
ishin emra familjarėsh, fqinjėsh, shokėsh e shoqesh tė saj. E
pyeta dervishin se si ėshtė e mundur qė kaq shumė njerėz t‟i
bėnin magji njė njeriu? Dervish Destani tha se personi qė i
ka bėrė magji tė zezė fshihet dhe maskohet nė lloj - lloj
figurash tė njerėzeve, deri edhe nė figurė tė prindėrve tė
personit.
Pasi qė i shkrova kėta emra, dervishi e mori atė fletė
(me emra), foli diēka dhe i fryni fletės, pastaj e kalli... Por
njė qoshe e fletės mbeti pa u kallur e nė tė ishte njė emėr
femre. E pyeta dervishin: Pse ajo qoshe me atė emėr nuk po
kallet? Tha: kallet... dhe, dikur, me disa lutje, u kall ajo qoshe
letre me emrin e njė femre tė panjohur. “Ky emėr ėshtė i njė
femre qė merret me magji tė zezė dhe paska njė mbrojtje tė
madhe, pėr kėtė arsy nuk kallej...” - tha dervish Destani.
Pacientja ende rrotullohej dhe bėrtiste, kishte dhimbje tė
mėdha. Dervishi vazhdoi qė tė nxjerrė emra tė tjerė, tė cilėt u
bėnė 24. Vetėm njė emėr nuk e tregonte kurrsesi. Pacientja,
nė vaj, tha: “Kur po tentoj ta tregoj atė emėr, ajo grua po mė
furė e po mė thotė se do tė tė mbys po tregove se kush jamė
unė”. Dervishi e pėrdori njė taktikė psikologjike, ku i bėrtiti
me zė tė lartė dhe iu vėrsul pacientes me tespihe pėr ta
goditur,duke i thėnė: A po e tregon atė emėr kush ėshte a tė
bėra copė-copė! Pacientja e tha emrin me vėshtirėsi, unė e
shkrova shpejt e shpejt dhe ia dhashė dervishit. Ai e mori
letrėn me atė emėr, qė e tha pacientja, u lut diēka nė vete, i
fryni letrės dhe e kalli letrėn me atė emėr. Unė e pritja me
padurim se ē‟do tė ndodhte pas kėsaj. Si u kall tėrėsisht, 27
pacientja e sėmurė u zgjua nga ajo llahtari e madhe dhe tha:
U ēlirova... Po kush jeni ju? Ēka keni lypur kėtu me mua nė
dhomė?! Nė rregull ėshtė, i tha dervishi, ne kemi ardhur tė tė
shėrojmė, mos ki frikė fare, tash je e shėruar. Grua e thirri tė
vjehrrėn e vet me “nėnė”, ku hynė vjehrri e vjehrra, tė gėzuar
qė u ishte zgjuar e reja e tyre. Dervishi i bėri njė kontroll
astral shtėpisė, ku konstatoi se para derės sė shtėpisė dhe
para derės sė dhomės sė nuses kishin qitur ujė nga uji me tė
cilin lahet kufoma, tė programuar qė ajo tė luante mendsh e
pastai kėta ta lėshonin pėrgjithmonė. Pastai dervishi gjeti
tesha tė nusės, tė prera, ku njė fqinje e tyre i kishte prerė.
Dervishi urdhėroi qė teshat e prera t‟i zhduknin. Pastai e mori
njė gotė me ujė dhe e mbushi me energji pozitive, me lutje
speciale, me ujė tė ashtuqujtur “ujė tė bekuar” dhe i
rekomandoi qė kėtė ujė, tri ditė me radhė, nusja ta pinte, se
do t‟ ia largonte tė kėqijat.
Pas njė kohe kam dėgjuar se kjo nuse mė nuk ishte
sėmurė dhe se kishte filluar jetėn normale.
Kėtė teknikė kam filluar ta pėrdor te shumė pacientė
tė sėmurė psikikisht, ku edhe sot e kėsaj dite e pėrdori. Kjo
teknikė nuk ėshtė diēka sekrete, siē e kam konstatuar mė
vonė, por ėshtė diēka shumė e thjeshtė pėr ta pėrdorur. P.sh. e
kam pasur njė rast nė Prizren me njė djalė tė ri e tė bukur, po
psikikisht jo nė rregull. Kishte qenė i regjistruar nė
Akademinė Ushtarake tė Beogradit dhe atje ishte sėmurė
psikikisht apo, mund tė them lirisht, e kishin sėmurė
psikikisht. Simbas disa shenjave qė i pashė te ky njeri, dikush
atje nė Akademinė Ushtarake kishte manipuluar, nė mėnyrė
negative, me hipnozė dhe ia kishin ērregulluar ndėrdijen,
duke i deponuar posthipnozė me afat tė gjatė dhe duke ia
programuar ēmendurinė dhe humbjen e kontrollit nė jetėn e
pėrditshme.
Si mjet tė parė pėr shėrim, te ky pacient, e kam
pėrdorur Artin e Harresės. Pacientin e kam detyruar tė 28
shkruajė nė njė fletore tė zbrazėt ēdo send qė i kujtohej dhe
qė po i pengonte gjatė jetės sė pėrditshme, qofshin ato nė
formė traumash qė i ka pėrjetuar mė parė, ėndrra etj. Pacienti
herė kishte vetėdije, herė nuk kishte vetėdije normale, sepse
ndonjėherė kur dilte prej vetėdijės normale, fliste gjėra qė,
pėr njerėzit normalė, ishin pakuptim. Pacienti fillonte
normalisht tė shkruante, ku i shkrunte disa fjali, e pastaj bėnte
veē vija tė ndryshme. E detyrova qė tė mendonte nė fotografi
dhe veē vija le tė shkruante nė fletore. Kėshtu e mbushi
gjysmė fletore - herė me fjali, herė me shkarravina tė
shkruara pa kuptim. E mora atė fletore dhe para syve tė tij e
ndeza, duke i thėnė atij se tash tė gjitha ato tė kėqija po i
kalleshin, zjarri po ia merrte dhe ai po lirohej prej tyre
pėrgjithmonė. Pas kėtij rituali personi automatikisht u qetėsua
dhe tashi lirisht mund tė komunikoja me tė, ku e
hipnotizova, pasi qė, mė parė, njė gjė e tillė ishte e
pamundshme. Pastrova shumė bllokada dhe programe
negative nė ndėrdijen e tij, pastai e ktheva nė vetėdijen
normale e tė shėndoshė. Pas njė muaji, ky person “ i luajtur
menē “ ishte normalizuar plotėsisht dhe kishte shkuar tek
baba i vet nė Gjermani pėr tė punuar.
Kjo teknikė e pastrimit psikik, te disa persona ndikon
menjėherė, kurse te disa tė tjerė mė vonė. Tė njėjtėn teknikė e
kemi pėrdorur kur kam qenė nė ritual tė ecjes nėpėr zjarr, ku,
para se tė shkonim te zjarri, i kemi shkruar tė gjitha tė metat
prej tė cilave do tė dėshironim tė liroheshim, si p.sh.:
vuajtjet, sėmundjet, mendimet e kėqija, urrejtjet etj. Nė kėtė
mėnyrė kemi vepruar kur ėshtė ndezur zjarri: mbi turrė tė
druve ėshtė vendosur njė kuti letre pėr vendosjen e flisė
(kurbanit) pėr t‟ia dhuruar zjarrit qė ai t‟i pastronte ato te ne.
Secili qė i afrohej turrės sė druve tė ndezura qėndronte
pėrballė kutisė, nė kėmbė, e i drejtohej zjarrit me kėto fjalė: “
Kėto tė meta po t‟i jap ty, zjarr, qė tė lirohem prej tyre”. Pas
kėtij rituali tė shkurtėr, largoheshim prej zjarrit tė ndezur, k
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 20 Nov - 7:46


nuk do tė thotė qė ti tė jeshė nė autohipnozė dhe t‟i largosh
kėto tė meta. Edhe kur je nė vetėdijen normale ky pastrim
ndikon njėjtė, si tė jemi nė gjendje tė ndryshueshme tė
vetėdijes.
Pra besoj se e kuptuat saktė ritualin e kalljes sė tė
kėqijave, i cili ka domethėnie shumė tė madhe pėr zhvillim
spiritual dhe pastrimin e tė metave apo tė kėqijave nė vetvete.
Nėse doni ta pėrdorni kėtė ritual, merreni njė fletore apo fletė
tė pastėr, shkruani tė metat tuaja, prej tė cilave dėshironi tė
liroheni, si: sėmundjet e ndryshme, depresionet, frikėsimet e
ndryshme ose, nėse e ndjeni veten pa vlerė, pa forcė, nėse ju
pengon dikush nė jetė dhe dėshironi qė tė liroheni prej tij,
pakėnaqėsitė e ndryshme etj. Tė gjitha kėto shkruani nė letėr,
merreni atė letėr dhe, para se ta ndizni, thuani mė zė ose nė
vete kėto fjalė: “Tė gjitha kėto tė kėqija po ia jap zjarrit
kurban”. Hirin hidheni nė mbeturina dhe puna pėrfundoi.
Kėto metoda i kanė pėrdorur edhe shumė shkencėtarė
botėrorė. Pasi qė isha shumė i interesuar pėr kėtė lėmė, kėtu
nė Gjermani (Mynih), nė bisedė e sipėr me njė kolegė nga
Irani, i cili ishte student i Gjermanistikės dhe kishte dėgjuar
pėr kėtė metodė, mė tha se e kishte njė skriptė, tė cilėn ia
kishte dhėnė njė shoqe, studente gjermane, e tė cilėn e
mbanin si send me vlerė njė grup i vogėl e i ngushtė
studentėsh, thuaja sekret. Njė kopje, pra, e kishte dhe
iraniani Ali.
Skripta quhej: „Gipt es eine Kunst des Vergessens“
nga autori Harald Weinrich (d.m.th: Ka njė art tė harresės)
dhe ndahej nė shtatė kapituj. Kėta kapituj ishin:
1. Von Themistokles bis Umberto Eco : Kunst des
Gedechtnisses-Kunst des Vergess
ens. (Prej The
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 19 Juin - 3:46

Sa unutrašnje strane praga i sa unutrašnje strane svakog prozora u kući ili stanu, poredajte po sedam zrnaca tamjana. Njihova veličina i razmak nisu bitni. Po tom nizu stavite samoljepivu traku tako da ostanu fiksirani na pragu odnosno prozoru. Isto tako, sa vanjske strane kućnog praga te sa vanjske strane svakog prozora kapnite po jednu kap ružmarinovog ulja.
Specifičnost ovog rituala, osim zaštite od crne magije i uroka, jeste i ta da će vam u vrlo kratkom vremenu otkriti ko vam je prijatelj a ko neprijatelj. One osobe koje vam više ne budu ulazile u kuću nakon postavljanja tamjana zasigurno vam nisu prijatelji. Naime, prijatelji će ulaskom u kuću osjetiti malu nelagodu a neprijatelji će unatoč vašim pozivima odbijati ulazak. Desi li se pak da nekako i uđu neće moći izdržati taj pritisak i otkrit će svoje pravo lice. Još jedan benefit ovakve zaštite je da pojačava slogu i ljubav između ukućana.
Zaštita poslovnog prostora
Vrlo djelotvornim u svrhu zaštite radnog mjesta jeste ova čarolija koja neutralizira negativnu energiju i pročišćava prostor. Potrebno je u proljeće potražiti grm divlje ruže te odrezati grančicu s nekoliko plodova na njoj. Sa tom grančicom u ruci morate preći preko nekog mosta, ispod kojeg protiče rijeka ili potok. Onda grančicu odnesite u svoj poslovni prostor, stavite je u čašu ili vazu i pustite da se osuši u njoj do kraja. Dok god je grančica ruže prisutna vaš poslovni prostor je siguran od sila zla.
Drugi način zaštite je da iznad ulaznih vrata u poslovni prostor stavite pet zrna tamjana u nizu. Razmak i veličina tamjana nisu bitni. Pričvrstite ih samoljepivom trakom. Isti broj zrnaca tamjana poslažite u nizu i ispod svakog prozora radnog prostora a sa vanjske strane praga ulaznih vrata i svakog prozora kapnite po jednu kap lavandinog ulja.
Napomena: nikada nemojte paliti tamjan u kući ili poslovnom prostoru jer njegov miris može privuči razne entitete a posebno one negativne. Tamjan se pali pri prizivanju duhova jer ih njegov miris hrani i privlači.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 19 Juin - 3:47

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 19 Juin - 4:53

Demonology: A-E List of Demon Names, Devils, & Evil Spirits
Virtually all religions & cultures have various supernatural entities that are considered malevolent or even evil. In some cultures, these may be simply forces of nature like hurricanes. Sometimes they are entities with capabilities for destruction such as fertility gods/goddesses. And in some belief systems, they are evil spirits hellbent on making one's life miserable.
This page was created as a study in world perceptions of "evil." Throughout this section, you'll find lists of demon names and descriptions of different demons/devils/evil spirits. I realize that some of these "demons" can be considered gods or mythological beings. I've chosen those I found to demonstrate the trickster archetype or have been described as possessing "evil" traits in a predominant belief system. Visit the Demon FAQ for more info on my philosophy behind the classifications.
Below, are the names of demons and destructive entities that can bring harm or destruction to individuals as well as articles on general demonology.
Select Demon Alphabetically » [ A-E | F-K | L-Q | R-Z ]
Abaddon
Abraxas
Adramelech
Agares
Ahriman
Aim/Haborym
Alastor
Alloces
Amdusias/ Amduscias
Amon
Amy
Andras
Andrealphus
Andromalius
Anzu
Asmoday/Asmodeus
Astaroth
Astarte/ Astaroth
 
 
Azazel
Bael
Balam
Barbatos
Bathin
Beelzebub
Behemoth
Beleth
Belial
Belphegor
Berith
Bhairava (Shiva)
Bifrons
Botis
Buer
Bune
Cacus
 
 
 
Cali (Kali)
Callicantzaros
Camio
Cerberus
Chiang-shih (or kiang shi)
Cimejes
Crocell
Daevas
Dagwanoenyent
Daityas
Dantalion
Decarabia
Deumus
Eligos/Abigor
Ereshkigal
Erinyes
Eurynome
 
 
 


[size=36]Adramelech[/size]


By admin


According to Collin de Plancy’s Dictionnaire Infernal, Adramelech is a high chancellor of hell, president of the high council of devils, and the superintendent of the king of demons’ wardrobe. He can take the shape of a mule or peacock, and in ancient times, the people of the Assyrian city, Sepharvaim, sacrificed children to him. Adramelech in the Old Testament The name … [Read more...]


[size=36]Abaddon[/size]


By admin


In Judeo-Christian traditions, Abaddon is known both as a “place of destruction” and a personified entity of destruction, though in most writings, it is primarily the former. Abaddon in the Old Testament The name Abaddon is derived from its Hebrew root, meaning ‘to destroy.’ It is used six times throughout the Wisdom literature in the Old Testament. Proverbs 15:11, 27:20 … [Read more...]


[size=36]Nybbas[/size]


By admin


Nybbas is an obscure demon mentioned in Collin de Plancy's Dictionnaire Infernal (1863). According to de Plancy, the demon is in the high upper gallery of hell, but is regarded as a buffoon and charlatan. He is said to manage visions and dreams. The accompanying illustration shows a humanoid figure with horns and cloven feet sitting behind a wooden desk. He is dressed in … [Read more...]


[size=36]Yan-gant-y-tan[/size]


By admin


Yan-gant-y-tan (Jan gant y tan) is one of the lesser-known demons mentioned in Collin de Plancy’s Dictionnaire Infernal. De Plancy gives only a brief description - that Yan-gant-y-tan is a demon from Brittany who wanders the streets of Finistere at night holding five candles in hand - one on each of his five fingers - spinning them like a flaming wheel. Yan-gant-y-tan is … [Read more...]


[size=36]Seraphim[/size]


By admin


When most people think of Seraphim, they think of angels, but earliest usages of the term refer to serpent demons. The concept of the serpent as a demon was well known to the Egyptians, Babylonians and Assyrians. In Persian mythology, the serpent Dahaka was the incarnation of the evil spirit Angra Mainyu. The word Seraphim comes from the plural of the Hebrew word 'saraph' … [Read more...]
ABOUT DELIRIUMSREALM

DeliriumsRealm is devoted to the study of good and evil in society; specifically, what is the nature of evil and how has evil been defined and personified throughout history. The site offers an extensive database of demon names and profilesas well as articles on demonologybiblical studies, the afterlife and end times and witchcraft. Our most popular demon profiles include SatanLucifer,AzazelFallen Angels, and the Watchers and Nephilim from the Book of Enoch.RECENT POSTS


Nybbas


Nybbas is an obscure demon mentioned in Collin de Plancy's Dictionnaire … [Read More...]

Yan-gant-y-tan


Yan-gant-y-tan (Jan gant y tan) is one of the lesser-known demons mentioned … [Read More...]

Two Accounts of Creation in Genesis


Each belief system has a story of how the world was created and human life … [Read More...]

Problem of Evil: Why Bad Things Happen


Why do bad things happen? Or more specifically, if there is a God, and He … [Read More...]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 19 Juin - 4:55

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 19 Juin - 4:59

[size=36]Alfabeti i Djallit[/size]


Shpėrndaje nė Facebook Twitter +1
+ Pėrgjigju tek Diskutimi


  • Mundėsitė nė Temė

[list=posts]
[*]
02-01-2009, 07:43 AM
EMAUS
Drejtuesit e Forumit
Administrator
[size]AnėtarėsimiNov 2006Postime3,782GjiniaFemerReputacioni10
[/size]

Alfabeti i Djallit

Citation :
Alfabeti i Djallit


Baza e gjykimit tonė mbi zakonet dhe praktikat supersticioze okulte. Gjera pas te cilave fshihet veprimtaria djallezore dhe fuqite e erresires se botes frymore. Shmangiuni ketyre gjerave per te miren tuaj. Nuk mund ta imagjinoni se cfare fshihet pas ketyre dhe nuk mund te shihni anen e erret te ketyre gjerave.

1. Anthroposofia
2. Astrologjia
3. Ateizmi
4. Diagnoza e syrit
5. Ditė e data tė shėnuara
6. E ecura mbi zjarr
7. Falli i dorės
8. Falli me letra
9. Fanatizmi
10. Fantazmat
11. Fetiēizmet
12. Hajmalitė
13. Heqja e lytheve
14. Herezia
15. Hipnoza
16. Joga
17. Klervuajanca
18. Letėrsi okulte
19. Letrat mbrojtėse
20. Lėvizja e gjuhėve
21. Magjepsja
22. Magjia
23. Magjia e vdekjes
24. Magjia e zezė dhe e bardhė
25. Masonėt e rinj
26. Mesmerizmi
27. Metodat magjike tė tė shėruarit
28. Neo-Racionalizmi
29. Parashikimi i fatit
30. Parashikimi me hėnėn
31. Pėrkushtimi me nėnshkrim gjaku
32. Psikoanaliza
33. Psikografia
34. Psikometria
35. Screening
36. Simbolizmi numerik
37. Spiritizmi
38. Sugjestionimi mendor
39. Supersticioni
40. Shenjat profetizuese
41. Shkenca kristiane
42. Shkopi dhe penduli
43. Telepatia
44. Teologjia moderne
45. Terapia e ngjyrave
46. Transferenca
47. Umbanda dhe Makumba

[/list]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   Dim 19 Juin - 5:05

Liri Belishova: Nexhmije Hoxha e meriton tė quhet Gruaja e Djallit ...

gazeta55.al/liri-belishova-nexhmije-hoxha-e-meriton-te-quhet-gru...

[list="margin-right: 0px; margin-left: 0px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; border: 0px;"]
[*]
[*]
[/list]
[size]
Traduire cette page
31 mars 2009 - Mendoj ashtu si tė gjithė shqiptarėt, se ėshtė njė ngjarje e njė rėndėsie historike tė jashtėzakonshme. Shqipėria po hyn nė familjen e shteteve ...

[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Daut Demaku si sherohet magjia e zeze   

Revenir en haut Aller en bas
 
Daut Demaku si sherohet magjia e zeze
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: