AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Veriu po shpallet Republike demokratike nga serbet;Oliver Iv

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Veriu po shpallet Republike demokratike nga serbet;Oliver Iv   Sam 3 Déc - 1:03

Serbėt e veriut, zbardhet deklarata e pavarėsisė
22/11/2011 13:00:00
Madhesia e germave:


Serbėt duket se e kanė menduar seriozisht kėrcėnimin pėr shpalljen e pavarėsisė sė veriut tė vendit. Aq sa tashmė kanė hartuar njė ‘Deklaratė pavarėsie tė Republikės sė Kosovės Veriore’.

Portali Indeksonline ka parė njė draft qė po qarkullon ndėr serbėt e veriut. Nė hyrje tė saj thuhet se Zoti u jep tė gjithė njerėzve tė drejta tė barabarta kur lindin, dhe thonė se pas shumė viteve tė “vuajtjeve” dhe “tendencės sė institucioneve tė Kosovės pėr t’i asimiluar serbėt” ata deytrohen tė shpallin shtetin e tyre tė pavarur.

“Tė mbledhur nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme mė Xxxxx, 201x nė Mitrovicėn e Kosovės, kryeqyteti i Republikės sė Kosovės Veriore

Duke iu referuar Mendimit kėshilldhėnės tė GJND-sė nė Hagė nė lidhje me pavarsinė e njėanshme tė Kosovės mė 22 korrik 2010

Duke respektuar dispozitat e ligjit ndėrkombėtar, duke pėrfshirė Kartėn e OKB-sė, Aktin Final tė Helsinkit, si dhe Rezolutėn 1244 e Kornizėn Kushtetuese tė UNMIK-ut tė 2001

Tė dedikuar pėr mbrojtjen, promovimin dhe respektimin e diverzitetit tė njerėzve tanė

Duke riafirmuar dėshirėn tonė pėr integrim tė plotė nė familjen e demokracive euro-atlantike

Krenarė qė pasi vendosjes sė UNMIK-ut nė Kosovė, Kosova Veriore ka zhvilluar institucione funksionale e multietnike qė shprehin lirshėm vullnetin e qytetarėve tanė

1.Ne, liderėt e zgjedhur nė mėnyrė demokratike nga populli ynė, e shpallin Kosovėn Veriore shtet tė pavarur dhe sovram. Kjo deklaratė reflekton vullnetin e popullit tonė, qė do tė rafirmohet me referendum, dhe qė ėshtė nė pėrputhje tė plotė me rekomandimet e GJND-sė dhe me tė gjithė dokumentet e tjera relevante qė lidhen me zgjidhjen e statusit tė Kosovės

2. Ne e shpallim Kosovėn Veriore republikė demokratike, sekulare dhe multi-etnike, e udhėhequr nga parime pėr jo-diskrimnim dhe mbrojtje tė barabartė para ligjit.

3. Ne marrim tė gjitha obligimet qė nė si shtet demokratik i trashigimojnė nga parardhėsit tanė legale, si dhe tė gjithė obligimet ndėrkombėtare nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare.

4. Ne do tė miratojmė Kushtetun sa mė shpejt, njė tė tillė qė reflekton pėrkushtimin tonė pėr tė drejtat e njeriut dhe liritė themelore tė tė gjithė qytetarėve

“Deklarata e Pavarėsisė” vazhdon edhe me pika tė tjera ku thuhet se “Republika e Kosovės Verirore” e ka pėr synim integrimin e plotė nė BE dhe nė NATO, ftohet prezencė ndėrkombėtare pėr ta mbikėqyrur “pavarėsinė”, dhe thuhet se respektohet integriteti i shteteve fqinje.

Nė fund ftohen tė gjitha shtetet e botės qė ta njohin “Kosovėn Veriore” dhe t’i ofrojnė miqėsi asaj.,

Oliver Ivanoviq ėshtė i pari qė ka paralajmėruar mundėsinė e shpalljes sė pavarėsisė sė veri
ut./lajmeshqip/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Veriu po shpallet Republike demokratike nga serbet;Oliver Iv
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: