AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  Serbia po na i kthen negociatat me dhun

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Serbia po na i kthen negociatat me dhun   Lun 5 Déc - 10:24


Dhuna nė Luginėn e Preshevė

mpromisi i Zėvendėskryeministres
sė Qeverisė sė Kosovės, Edita Tahiri,
me Drejtorin Politik tė Ministrisė sė
Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Borislav
Stefanoviq, nuk do tė kalojė. Kėto
negociata po na imponohen
vazhdimisht, me synimin qė ta shkė-
pusin prej vendit tonė njė pjesė integrale tė cilėn tash njėmbėdhjetė vite po
e spastrojnė etnikisht prej shqiptarėve.
Sot shqiptarėt nuk udhėtojnė dot nė
njė pjesė tė vendit tė tyre, qė e kanė
uzurpuar strukturat ilegale tė shtetit
serb, i cili jo vetėm qė nuk e njeh
pavarėsinė e Kosovės, por punon haptazi pėr rrėnimin e saj.
Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri
ėshtė nisur sėrish pėr nė Bruksel pėr
tė rifilluar negociatat me Serbinė. Kėto
negociata nuk janė veēse njė mjet i
fundit legjitimues pėr tė pėrmbyllur
zhvendosjen e dhunshme tė shqiptarėve prej vendit tė tyre, ndėrkohė qė
po ua zaptojnė shtėpitė e trojet dhe
jetėn po ua bėjnė tė pamundur pėrmes
bastisjeve e kriminalitetit tė bandave
paramilitare e militare tė Serbisė. Nė tė
njėjtėn kohė, ėshtė e rėndėsishme tė
kuptohet se kėto negociata nuk
rrezikojnė vetėm veriun, por tė gjithė
Kosovėn. Rezultat i kėtyre negociatave ėshtė varfėrimi ekonomik, ėshtė
pamundėsimi i zhvillimit, ėshtė diktati i
pushtetit tė kontrabandistėve, ėshtė
inkurajimi i Serbisė pėr apetitet e saj.
VETĖVENDOSJE! nuk ka pėr ta lejuar
kurorėzimin e paqtė tė pushtetit tė
Thaēit me synimet e Serbisė nė
Kosovė. Edita Tahiri po shkon nė
Bruksel pėr tė takuar Stefanovicin
edhe pas barrikadimit tė strukturave
ilegale nė veri. Ajo po shkon tė bėjė
pazar mbi atdheun, pėrderisa qeveria
qė ajo pėrfaqėson i ka braktisur tashmė shqiptarėt, tė cilėt po detyrohen tė
vetėmbrohen ndaj plaēkitėsve e
dhunuesve qė tash kanė marrė kontrollin e ēerekut tė vendit tonė.
Aktivistėt e Lėvizjes VETĖVE -
NDOSJE! planifikuan njė protestė, pėr
tė ndėrprerė rrugėn e Edita Tahirit drejt
aeroportit, pėr ta bllokuar udhėtimin e
saj me trupat tanė.
Sepse, Zėvendėskryeministrja Edita
Tahiri ėshtė mė mirė tė qėndrojė nė
Kosovė. Sa herė shkon nė Bruksel ajo
kthehet prej andej me premtime tė vjetra
e me koncesione tė reja pėr Serbinė.
Policia e Kosovės, ditėn qė Edita Tahiri
po shkonte pėr negociata, ka qenė
duke patrulluar rrugėn nga do tė
kalonte Edita Tahiri, e mobilizuar pėr ta
mbrojtur atė prej protestave tė qytetarėve. Duke mbrojtur Edita Tahirin, nė
fakt ėshtė mbrojtur kompromisi mes
Beogradit dhe Prishtinės, njė kompromis qė mund tė tregtohet nė Bruksel,
por qė nė popull nuk ka pėr tė kaluar.
Gjatė patrullimeve tė tyre policėt
ndalėn dhe shoqėruan nė stacion tė
policisė disa aktivistė tė Lėvizjes
VETĖVENDOSJE!, ku edhe i kanė
mbajtur pėr disa orė, derisa Edita ka
kaluar pa ia shqetėsuar asnjė protestė
rrugėn e saj drejt negociatave me
Stefanovicin.
Aktivistėt u arrestuan pa kryer kurrfarė
shkelje ligjore, ata kishin me vete
vetėm njė pankartė, e nuk ishin duke
penguar askėnd. Mirėpo policia e
Kosovės tashmė ka filluar tė ushtrojė
dhunė me paragjykime politike, ajo i
ndal njerėzit jo nė bazė tė ligjeve apo
veprimeve qė ata bėjnė, po thjesht pse
e di qė ata janė aktivistė tė Lėvizjes
VETĖVENDOSJE!. Pra, policia gjersa
nuk ia mundėson dot udhėn nė atdhe
tė vet shqiptarit, sot qeverisė po ia liron
udhėn pėr nė negociata.
I njohim mirė regjimet qė shoqėrojnė
nė polici qytetarėt vetėm pse kanė me
vete njė parullė. Nė kėtė parullė ishte
shkruar “Kompromisi nuk kalon!”, por
parulla tashmė ėshtė konfiskuar, njė
provė e vullnetit tė qeverisė pėr ta
mbrojtur kompromisin, edhe nė dėm tė
popullit e vendit tonė.
Edita Tahirin e ruajnė me policė, e ruajnė nga populli i vet, sepse e dinė se
ajo e shefat e saj po ia bėjnė gjėmėn
kėtij vendi. Mirėpo, le ta mėsojnė mirė,
se nėse ata e shesin atdheun llogaria
ka pėr tė qenė e shtrenjtė. Edita mund
t’ia shtrėngojė dorėn Borkos, Hashim
Thaēi ėshtė krenar qė e ka takuar
Boris Tadiqin, ministrat e Prishtinės
dhe tė Beogradit sot mund tė ndihen
mirė, por kompromisi nuk ka pėr tė
kaluar ku
rrė nė popull.
Kush e vete popullin o Albin Kurti,populli eshte si delet apo robinet dhe ka deshironi ja drejtoni kahjen e din ti kete por edhe ne e dim dhe jemi ka bejm alaliza sips trejaktores qe po sillemi rrethe e rrotulle.


Derničre édition par Perparimi le Lun 5 Déc - 11:17, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Albin Kurti djal sorkadhi;ēdo bised e demshme me serbi   Lun 5 Déc - 10:48

Albin Kurti djal sorkadhi


A e din se ju keni qen zevendes politike i uēk es mbas Adem Demaqit?

Edhe pulat e din se lugina e presheves,maqedonia, e sidomos veriu kosoves ne rambuje eshte shitur per 1,5 moliarde dollar.Keto para zotra jote Albin e dini mire se kush i ka marr ato para !!!

Po ti permendi rende;

Rexhep Qosi
Azem Syla
Hashim Thaqi

Ibrahim Rugova
Edita dhi Tahiri

Jakup pasaport Krasniqi

Mark Krasniqi

Idriz Ajetoviqi

Fehmi Agani

Bujar Bukoshi qe e mjeli diasporen si Agim Mala

Hidajet Hisen hajduti

Bajram Kosum gugja

Veton Surri i biri ambasadorit jugoserb

Mehmet Hajrizi

BLERIM SHALA kryekopuku i negociatave edhe para luftes se uēk bashk me Mahmut mutin qe Ramushi e beri keshilltar

Rame Buja ish deputet jugosllav edhe tani me vellan Shukri shuken i cili ne Hage kur iu pergjigj Milloshit ,kur Milloshi i beri pyetje se per ēka e keni nis luften kundra serbise,ky hykret iu pergjigj keshtu;E kemi nisur luften per tju tregue serbeve dhe shqiptareve se lufta nuk eshte e mire.
Pra

Nuk paska luftue as per popull as per bashkim.
Dhe ne fun
d Xhavit Haliti


Derničre édition par Perparimi le Lun 5 Déc - 11:08, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Serbia po na i kthen negociatat me dhun   Lun 5 Déc - 10:54

Fajtor po dalin vete shqiptaret e mos tja lem fajin as serbise as nderkombetareve se po e ngren balten vete shqiptaret e po ja mveshin te tjereve.

Lufta e shqiptarever me shekuj kurr nuk u nise per te miren e shqiptareve,pos kundra njeri tjetrit dhe nuk ka perendi qe e shtine ne rrugen e drejte kete g
jen tradhetari.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Serbia po na i kthen negociatat me dhun   Lun 5 Déc - 11:01

uēk e nisi luften ne luginen e presheves dhe luftetaret e uēk e riroberuan kete pjese ku tani serbija po bene represial te papare ne kete popull shqiptar te mjer si shkaktar i tradhetareve.

Edhe ne maqedoni Ali ahmeti e nisi nje lufte dhe e njejta riroberi per te gjoret shqiptar.

Edhe veriu i kosoves pa dallim do behet prone e serbise me pelqimin e tradhetareve.

Albin Kurti ju paraqiteni kinse jeni kundra qeverise se kosoves a ne fakte e perkrahni pa rezerve kete qeveri ,ndryshe nuk do keni vend ne kosove siq nuk kam une vete Haxhi Kuēi.

Ju me fajet e juaja dhe te Demaqit ja mveshni fajet serbise dhe nderkombetareve a ne esence jeni edhe ju pjese e ketij fajit.Po flasim Pa rrotulla rri shtrembet e te flasim drejte per kete popull qe maroiii bre zoti i vrafte tradhetaret qe po shite
n si ēlirimtar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Serbia po na i kthen negociatat me dhun   

Revenir en haut Aller en bas
 
Serbia po na i kthen negociatat me dhun
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: