AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  jemi nė vitin 5773.

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: jemi nė vitin 5773.   Ven 23 Déc - 16:12

SPECIALE > Tema tė lira
www.klubi-kosova.com/index.php?... - Traduire cette page
Aktualisht, sipas kalendarit hebraik, jemi nė vitin 5773. ... Nga mbishkrimi i gjetur nė monumentin 6 tė vendit maja nė Tortugero tė shtetit meksikan tė Tabasco ... do tė shėnojė fillimin e njė ndryshimi rrėnjėsor qė do ta ēojė njerėzimin nė njė ...
Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin - Forum-Al.com™
www.forum-al.com/showthread.php?t... - Albanie - Traduire cette page
5 messages - 3 auteurs - Dernier message : 3 déc.
“Qeveria meksikane nuk po i bėn kėto deklarata pėr tė tėrhequr ... nė sallat e kinemave nė fund tė vitit 2012, para pėrfundimit tė kalendarit Maja (21 dhjetor 2012). ... Sipas studiuesve dispononin mjaft pajisje tė njė teknologjie tė pėrparuar. ... “shpėrthim diellor” qė ndryshon edhe fushėn magnetike tė diellit.
...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: jemi nė vitin 5773.   Ven 23 Déc - 16:57

llogaritjen: spostimin e ekuinokseve
jemi nė vitin 5773

Pėr majat, 21 dhjetori 2012 shėnon mbarimin e kalendarit dhe momentin e kthimit tė 90 hyjnive(5776)

me festime tė mėdha,pritet kjo dite.

me pėrfshirjen e hyjnisė meksikane tė luftės dhe tė krijimit, Bolon Yokte.

2012? Shėnuesi i vetėm universal dhe real i kohės ėshtė preēesioni e ekuinoksėve; lėvizja e pėrcaktuar nga rrotullimi rreth Diellit, domethėnė lėkundja e lehtė e aksit polar tokėsor pėrreth polit tė rrotullimit tė Diellit.

Me fjalė tė thjeshta, ndodhja e ekuinokseve ėshtė ajo lėvizje qė kryen Toka pėr tė ruajtur prirjen e aksit, duke kundėrshtuar tėrheqjen gravitacionale tė ushtruar nga Dielli dhe nga Hėna, ndaj zgjerimit ekuatorial qė tenton ta drejtojė aksin, duke e detyruar qė tė pėrshkuajė njė rreth - aktualisht me 23.5 gradė, i cili plotėsohet ēdo 25776 vjet, duke origjinuar lėvizjen rrotulluese aksiale. Gjatė njė lėvizjeje tė tillė tė Tokės vėrehet njė ndryshim i qiejve, i pozicionit tė yjeve dhe i konstelacioneve. Njė prej efekteve ėshtė zėvendėsimi i stinėve me njė afrim tė caktuar ēdo vit, nė mėnyrė qė kur Dielli tė kthehet nė pikėn fillestare do tė rezultojė i spostuar ndaj yjeve me rreth 1 gradė ēdo rreth 72 vjet. Lėvizja qė na mundėson tė kemi meridianin qiellor... Nė fakt, nėqoftėse marrim nė konsideratė njė meridian imagjinar qė lidh Polin e Veriut dhe Polin e Jugut, mund tė gjehet pika kulmore e yjeve kur kėto tė fundit, duke pėrshkuar kėtė vijė imagjinare, arrijnė ngritjen maksimale sipėr horizontit.

Tekste tė lashta na tregojnė se Zotave ju caktuan 12 periudha mbretėrimi, secila me nga 2160 vjet, korresponduese me 12 shenjat zodiakale, duke e mbuluar nė kėtė mėnyrė tė gjithė ciklin rrotullues rreth aksit me 25920 vjet. Llogaritjet e fundit shkencore kanė propozuar se, praktikisht ēdo shenjė zodiakale ka 2148 vjet dhe jo 2160, duke e ēuar kėshtu ciklin nė njė zgjatje prej 25776 vitesh. Shkenca zyrtare ka pėrcaktuar se njė gradė rrotulluese aksiale korrespondon me 71.6 vjet; duke qenė se ēdo Erė e Madhe ka 30 gradė, do tė kishim 2148 vite pėr ēdo shenjė zodiakale. Sipas llogarive tė tjera, njė gradė rrotulluese aksiale do tė kishte 71.47 vjet dhe nė kėtė rast do tė kishim njė cikėl prej 25790.20 vjet. Rrumbullakimi nė 72 vjet ėshtė kryer pėr arsye matematikore; tė parėt qė e adoptuan qenė sumerėt. Kėshtu, duke pasur parasysh se pas pėrmbytjes u verifikua fillimi i njė ere tė re preēesionale me njė diferencė prej 1 gradė e gjysėm, domethėnė 108 vjet dhe se kanė kaluar 6 erėra nga 2148 vjet (aktualisht jemi nė tė gjashtėn), tjetra duhet tė fillojė nė vitin 2012. Sikur erėrat tė qenė pėrbėra nga 2160 vjet, ajo e reja duhet tė fillojė nė 2036. Duhet edhe tė konsiderojmė se tregohet njė zodiak sideral, jo vetėm njė astronomik, pėr tė c

koha dhe njeriu kanė shkatėrruar mekanizmin dhe humbur udhėzimet e funksionimit tė tij. Po lundrojmė pėr qejf drejt njė katastrofe

tė mallkuar dhe tė dėnuar,ku secili njeri e pret diten e gjykimit me plotedeshire se si perfundon njerezimi si qenje me e keqe,si nje virus vdekjeprurese e tokes qe e meriton njerezia nje denim
te tilee,AMIN.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: jemi nė vitin 5773.   Ven 23 Déc - 17:01

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: jemi nė vitin 5773.   

Revenir en haut Aller en bas
 
jemi nė vitin 5773.
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: