AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn   Ven 6 Jan - 2:15

Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn
Pejė, (Kosovapress) 31 Dhjetor 2011 11:29

Agjenti i CIA-s nga Peja, Rizė Berisha, nė njė rrėfim ekskluziv pėr Kosovapress, tregon se si 62 viteve mė parė ishte angazhuar nė njė mision tė CIA-s pėr ta rrėzuar Partinė Komuniste nė Shqipėri dhe pėr ta vrarė Enver Hoxhėn, nė mėnyrė qė siē thotė ai, Shqipėria tė jetė e lirė dhe demokratike.

Plaku 95 vjeēar nga Novosella e Pejės, Rizė Berisha e fillon rrėfimin e historisė sė tij me momentin e inkuadrimit nė forcat nacionaliste gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, si ushtar i Ballit Kombėtar dhe humbja e luftės sė tyre nė pėrballje me komunistėt jugosllavė nė Kosovė, por edhe akuzat pėr bashkėpunim me pushtuesit, e detyruan atė tė arratiset pėr nė Greqi, ku qėndroi pėr katėr vite dhe pastaj e dėrguan nė Itali dhe nga aty nė Rohrabh tė Gjermanisė, pėr ta destinuar si diversant me katėr shok tė tjerė pėr nė Shqipėri “nė luftėn kundėr komunizmit”.

“Kemi shkuar prej Italisė, ka qenė ai Komiteti atje, ata ishin tė lidhur me ata, e ne shkuam atje u veshėm nė rroba ushtarake, bėmė trajnime, kemi bėrė roje, ne ishim shumė”, ka thėnė Berisha.

E para se tė nisėn pėr misionin nė Shqipėri, ai kujton edhe fjalėt e drejtuesve tė CIA-s nė Gjermani.

“Na thanė ata amerikanėt: Nuk kemi mundėsi me iu ndihmuar dhe nėse iu kapin do tė iu mbysin, 99 % jeni tė vrarė, kurse nė Jugosllavi, edhe nėse iu kapin, jugosllavėt nuk kanė me iu prek askush me dorė”, ka thėnė Berisha.

Berisha tregon edhe misionin qė kishe ai me shokėt e tij, pėr ta rrėzuar Partinė Komuniste nė Shqipėri.

“Me rrėzuar Partinė Komuniste, Enver Hoxhėn, amerikanėt na dėrguan. Ka qenė Mit’hat Frashėri i Shqipėrisė i lidhur me ata, edhe Sahit Kryeziu i Gjakovės, edhe ai ka qenė me ta, pastaj Zefi dhe Kaqigoga, kanė qenė me amerikanėt dhe qė kanė punuar me ne”, tregon ai.

Berisha kujton edhe tradhtinė e drejtuesit rus tė shkollės nė Gjermani, i cili e informon Rusinė dhe kėta tė fundit Enver Hoxhėn pėr kohėn e lėshimit tė agjentėve tė CIA-s nė malet e Shqipėrisė.

“Kemi pas me zbrit me njė lendinė, na treguan ata, e kemi pas hartėn, por i kish pas lajmėruar ai qė ka qenė aty, por fati jonė qė piloti nuk guxoi tė na lėshojė nė atė lendinė dhe na lėshoi mė larg nė mal dhe shpėtuam”, ka thėnė Berisha.

Pas, lėshimit nė Malėsinė e Tropojės nė mes tė nėntorit tė vitit 1949, Berisha sė bashku me Halil Nergutin e Ramadan Cenen nga Kukėsi dhe Miftar Malokun nga Prizreni, u ballafaqua me shumė vėshtirėsi gjatė dy viteve tė qėndrimit nėpėr male, kur edhe organizuan atentatin e parė ndaj Enver Hoxhės dhe bashkėpunėtoreve tė tij, i cili dėshtoi.

“U munduam po nuk patėm mundėsi, shokėt u vranė dhe u arrestuan. 65 mijė ushtarė i ka pas Shqipėria, por edhe rusėt kanė qenė aty. Shkuam ia minuam shtėpinė, sepse nga gazetat qė i binin shokėt u njoftuam se Enver Hoxha sė bashku me ata tė partisė, donte tė mbante njė fjalim, dhe ne shkuam e minuam, por ai kishte shkuar para kohe dhe kishin mbajtur fjalim dhe pasi largohen Enveri me tė tjerėt u ndez ajo, por nuk i mbyti ministrat”, ka thėnė ai.

Pa cigares e ēajit, Berisha rrėfen pėr vėshtirėsitė e tė jetuarit nėpėr male tė Shqipėrisė pėr mė shumė se dy vite, duke thėnė se nuk i besonin askujt, sepse lajmėronin siē thotė ai “spiunėt” e Enverit dhe vriteshin, kėshtu qė ata vendosėn tė largohen pėr nė ish-Jugosllavi, ku nxihen dhe futen nė burg pėr mė shumė se 13 muaj.

“Mendja donte me mė lanė, njė herė mė kanė mbajt nė qeli disa muaj, dikur me kanė dėrguar nė njė dhomė pa asnjė xham dhe u bėnte akulli sa dora jote”, kujton vėshtirėsitė qė pėrjetoi sa ishte i ri.

Pas 13 muajve, Berisha thotė se u lirua nga burgu me intervenimin e CIA-s dhe ėshtė kthyer te familja e tij, ku e zuri edhe lufta e fundit. Kurse, pesė vite pas pėrfundimit tė luftės, ai e kujton edhe njė takim qė nuk e harron kurrė.

“E kanė ditė amerikanet qė kam shpėtuar, erdhėn me Thaēin, e me Xhavitin tonė, pastaj ai Ēeku qė ka qenė oficeri i ushtrisė dhe ata shtatė, shtatė derisa unė isha nė oborr, ka pas edhe tė fshatit, ka pas prej Jabllanicės sė Madhe, prej Hoqes, fotografonin, mė kapnin e qa bėnin!”, ka thotė ai.

Gjatė kėtij takimi, sipas Berishės, shtatė agjentėt e CIA-s, i dhanė edhe njė medalje dhe 36 mijė dollarė pėr ta ndėrtuar shtėpinė e djegur nga ushtria dhe policia serbe. “E kam marr veē me kokėn nė rrezik”, thotė Berisha.

Kurse, nė fund tregon edhe pėr strategjinė e amerikanėve, tė cilėt thotė se nuk ngutėn dhe punėt i kryejnė dal nga dal.

“Amerikanet veē duan ta ndezin zjarrin, i qesin pak dru qė mos tė ndalet. Ata nuk nguten, por punėt i kryejnė dal nga dal, se ata kanė gjėra sa tė duash”, shpjegon Berisha.

Duke shikuar vetėn nė kujtimet e sė kaluarės si njė i ri, i gjatė dhe i pajisur me armatim tė pėrsosur, Berisha kujton edhe tė vrarėt e shumtė qė bashkėpunonin nė Shqipėri me tė dhe tre shokėt e ti
j./Kosovapress/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn   Ven 6 Jan - 2:17

Sipas fakteve po del se AMERIKA eshte baba serbise.

Enverin e pruren ne pushtet Milladinat e Dushanat.
Pra konkludimi vjen se shqiptaret dal
in fare e keqe.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn   Sam 21 Jan - 23:36

Na thanė ata amerikanėt: Nuk kemi mundėsi me iu ndihmuar dhe nėse iu kapin do tė iu mbysin, 99 % jeni tė vrarė, kurse nė Jugosllavi, edhe nėse iu kapin, jugosllavėt nuk kanė me iu prek askush me dorė”, ka thėnė Berisha
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Konkludim;Jugosllavet per amerikan po dalin te beses e enveristet ?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kurse, nė fund tregon edhe pėr strategjinė e amerikanėve, tė cilėt thotė se nuk ngutėn dhe punėt i kryejnė dal nga dal.

“Amerikanet veē duan ta ndezin zjarrin, i qesin pak dru qė mos tė ndalet. Ata nuk nguten, por punėt i kryejnė dal nga dal, se ata kanė gjėra sa tė duash”, shpjegon Berisha.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Konkludim;amerikanet knaqen kur e dhezin luften me masakrue njerez


Berisha kujton edhe tradhtinė e drejtuesit rus tė shkollės nė Gjermani, i cili e informon Rusinė dhe kėta tė fundit Enver Hoxhėn pėr kohėn e lėshimit tė agjentėve tė CIA-s nė malet e Shqipėrisė.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!konkludim;ēka kerkuan amerikanet me shtie rus ne mesin e ketij grupi ?!Ruset,serbet,greket jane besimtar te tradhetareve shqiptar,sepse vete i qiten ne pushtet mi shtyp shqiptaret.

“Kemi pas me zbrit me njė lendinė, na treguan ata, e kemi pas hartėn, por i kish pas lajmėruar ai qė ka qenė aty, por fati jonė qė piloti nuk guxoi tė na lėshojė nė atė lendinė dhe na lėshoi mė larg nė mal dhe shpėtuam”, ka thėnė Berisha.konkludim;Paska qen i informum piloti e skaj tij jeni ne jete

Pas, lėshimit nė Malėsinė e Tropojės nė mes tė nėntorit tė vitit 1949, Berisha sė bashku me Halil Nergutin e Ramadan Cenen nga Kukėsi dhe Miftar Malokun nga Prizreni, u ballafaqua me shumė vėshtirėsi gjatė dy viteve tė qėndrim
it nėpėr male,
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn   Sam 21 Jan - 23:55

Pa cigares e ēajit, Berisha rrėfen pėr vėshtirėsitė e tė jetuarit nėpėr male tė Shqipėrisė pėr mė shumė se dy vite, duke thėnė se nuk i besonin askujt, sepse lajmėronin siē thotė ai “spiunėt” e Enverit dhe vriteshin, kėshtu qė ata vendosėn tė largohen pėr nė ish-Jugosllavi, ku nxihen dhe futen nė burg pėr mė shumė se 13 muaj.

“Mendja donte me mė lanė, njė herė mė kanė mbajt nė qeli disa muaj, dikur me kanė dėrguar nė njė dhomė pa asnjė xham dhe u bėnte akulli sa dora jote”, kujton vėshtirėsitė qė pėrjetoi sa ishte i ri.
konkludim;edhe amerikanet jan miq serb e joi te shqiptareve,edhe nese e kishit vrare qenin enver bash briga per amerikan e serb!Po del se ruset ma miq se amerikanet per shqiptaret!


Shqiptaret kan deshire qe te huajt tua krynin punet madhore,dhe kur tu kryhen ti pervetesoin kinse vet i banen!Nese i ndodhe e keqja fajesoin njeri tjetrin dhe europen,a vetes nuk ia lene fain dot!Pse punoin ēka u thone tjeret e njerezit e ditur shqiptar i perbuz
in dhe i fyejn!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn   

Revenir en haut Aller en bas
 
Rizė Berisha rrėfen se si u mundua ta vras Enver Hoxhėn
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: