AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Djegia e librit 'Enver Hoxha', intelektualėt kosovarė, pro-k

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Djegia e librit 'Enver Hoxha', intelektualėt kosovarė, pro-k   Mer 11 Jan - 1:01

Djegia e librit 'Enver Hoxha', intelektualėt kosovarė, pro-kundėr (sepse keta kosovar jane servila te shkjaut)pse ,sepse Enveri erdhi ne pushtet nga Milladini,Dushani ,Tempoja,Titoja e stalini.
Djegia e librit tė Enver Hoxhės, shkruar nga Blendi Fevziu, e cila u bė publikisht nga organizata e quajtur "Fronti popullor pėr kultivimin e veprės revolucionare tė Enver Hoxhės", u dėnua dje nga shkrimtarėt dhe intelektualėt kosovarė, tė cilėt e konsideruar si njė akt tė shėmtuar, vandal dhe barbar.

Regjisori Bekim Lumi kėtė akt e konsideron si njė shprehje tė frustrimit skizofrenik tė njė grupi dogmatikėsh qė vazhdojnė tė kenė nostalgji pėr diktatorin dhe epokėn e tij tė tmerrit. Poeti Ndue Ukaj, duke e konsideruar akt tmerrėsisht tė shėmtuar dhe barbar, u shpreh se ky akt bėhet mė i shėmtuar ngase me kėtė synohet tė mbrohet diktatori Enver Hoxha dhe diktatura e tij qė shqiptarėve iu shkaktoi tė kėqija tė panumėrta.

"Ky akt, ashtu sikurse edhe disa tė tjerė, janė njė sinjifikativ i bollshėm tė na vetėdijesojnė se nevoja e miratimit tė njė ligji qė dėnon krimet e diktaturės se Hoxhės, ėshtė nevojė mediate. Vetėm kėshtu, shoqėria shqiptare mund tė ēlirohet nga e keqja dhe vetėm nė kėtė mėnyrė, mund tė vėshtrojmė saktė tė ardhmen", tha Ukaj.

Romancieri Ardian Haxhaj u shpreh kundėr djegies sė librit tė Blendi Fevziut. Sipas tij, ky ėshtė njė akt vandal qė tė sjell ndėr mend djegiet e librave nga nazistėt.

Haxhaj pohoi se ky ėshtė njė veprim kundėr fjalės sė lirė. "Ėshtė mendėsi totalitariste qė mundohet, pėrmes kėrcėnimeve, ta bllokojė fjalėn e lirė, t'i bllokojė argumentet. Enver Hoxha ka qenė njė diktator, pasojat e diktaturės tė tė cilit po i pėrjetojmė edhe sot", tha Haxhaj.

Mirėpo, ndryshe nga tė sipėrcituarit mendon poeti Jeton Kelmendi. Megjithėse tregoi qė nuk e ka lexuar librin "Enver Hoxha", Kelmendi u shpreh se libri i Blendi Fevziut nuk ka vlerė. "E di se profesioni i Fevziut nuk pėrkon me histori e as me histori tė diplomacisė, prandaj qė nė fillim e konsideroj njė bujė sa pėr treg", u shpreh Kelmendi. E duke folur pėr djegien e librit, Kelmendi theksoi se kjo nuk paraqet asgjė, pos se Fevziut do t'i shėrbejė pėr treg dhe pėr t'u bėrė edhe mė mediatik
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Djegia e librit 'Enver Hoxha', intelektualėt kosovarė, pro-k
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: