AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Server;Kosova do humbi nga Albini,rrene e kullume e qen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Server;Kosova do humbi nga Albini,rrene e kullume e qen   Dim 15 Jan - 0:33

Titulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina Today at 9:01 pm
Serwer: Kosova do tė humbasė nga veprimet e zotit Kurti

Daniel Serwer, ekspert pėr Ballkanin nė Uashington, thotė se ēdo bllokim i pikėkalimeve mes Kosovės dhe Serbisė ēon nė dhunė dhe nuk ėshtė ide e pėlqyeshme. Zoti Serwer jep leksione nė Qendrėn e Marrėdhėnieve Ndėratlantike pranė institutit SAIS.

“Si bllokimet e pikakėkalimeve nga serbėt, si ato nga partia e Albin Kurtit nuk janė veprime tė mėnēura. Ato ēojnė nė dhunė. Dhe ēdo gjė qė ēon nė dhunė nė situatėn e tanishme nė Kosovė ėshtė njė ide jo e mirė. Mendoj se zoti Kurti dhe njerėzit e tij po pėrpiqen tė fitojnė pėrsėri vota por ata po e bėjnė kėtė duke tejkaluar rregullat e lojės demokratike. Mendoj se atyre u duhet thėnė tė ndalen dhe nėse nuk ndalen, besoj se administrata nė Prishtinė do tė marrė masat e duhura ligjore pėr t’i dhėnė fund kėsaj. Ky ėshtė njė gabim i madh pėr Kosovėn. Kosova dhe qėndrimi i saj i pėrmbajtur, gatishmėria pėr tė diskutuar me Serbinė se si duhet menaxhuar kufiri i ka dhėnė asaj mjaft besueshmėri nė komunitetin ndėrkombėtar. Ajo qė po bėn zoti Kurti po e dėmton kėtė besueshmėri, e kam fjalėn natyrisht pėr besueshmėrinė e qeverisė sė Hashim Thaēit dhe jo tė tijėn personale. Por natyrisht kėtu flasim pėr kredibilitetin e vendit dhe Kosova do tė humbasė nga veprimet e zotit Kurti,” tha analisti Daniel Serwer.

Zoti Serwer do tė shkojė sė shpejti nė Serbi pėr tė dėgjuar mendimet e zyrtarėve nė Beograd mbi ēėshtje qė lidhen me Kosovėn. Ai tha se idetė e shprehura nga Presidenti Boris Tadiē pėr sovranitetin e Kosovės janė tė paqarta dhe nuk ofrojnė ndonjė zgjidhje.

“Presidenti Tadiē ka filluar tė flasė mbi njė sovranitet tė dyfishtė pėr Kosovėn. Nuk e di se ēfarė nėnkuptohet me kėtė dhe sinqerisht nuk di tė ketė ndonjė vend nė botė ku ka dyshime se kush ėshtė sovrani. Mendoj se sa herė qė ka dyshime se ku ėshtė kufiri apo se kush ėshtė sovran, sidomos nė ēėshtje territoresh, atėhere gjithnjė ka konflikte. Shpresoj se njė ditė Serbia do tė pranojė njė farė qartėsie rreth Kosovės dhe kjo ka tė bėjė me pranimin e njė Kosove sovrane dhe tė pavarur. Nuk besoj se ėshtė nevoja qė njohja tė jetė e dyanshme, mjafton qė Kosova tė lejohet tė njihet nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė, qė ėshtė edhe mėnyra se si janė njohur shumica e vendeve. Mendoj se grindjet lidhur me veriun nuk janė dinjitoze pėr Serbinė sepse atje kemi tė bėjmė me veprimtari kriminale, me nacionalistė ekstremė tė cilėt sot nuk kanė ndonjė ndikim real brenda Serbisė. Mendoj se ka ardhur koha qė Beogradi t’u thotė atyre se duhet tė pranojnė planin Ahtisaari, i cili u jep mjaft autonomi si dhe tė pranojnė kufirin aty ku ėshtė sot. Tė them tė drejtėn, Serbia nuk ka ndonjė avantazh duke marrė njė copė tė vogėl toke tė Kosovės ku nuk ka monumente tė rėndėsishme serbe. Pra Serbia po i bėn vetes njė dėm tė madh pa fituar ndonjė gjė

Server,here sherrin ja len Albinit e here thua se kush eshte patroni i trojes dhe mvaret se serbija sa leshon penje!Ti na qenke d
jalli me brira!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Server;Kosova do humbi nga Albini,rrene e kullume e qen   Dim 15 Jan - 0:53


Thaēi me kolegė pėrcjellin protestėn nga Qeveria
Real kalon pengesėn Mallorca (VIDEO)


Thaēi me kolegė pėrcjellin protestėn nga Qeveria


Faith ndihet keq pėr pamjet nga protesta


Rrihet brutalisht nga policia Glauk Konjufca


Topi: Pėrkrahja e SHBA, inkurajim pėr vazhdimin e reformave


Ndėrtimi i resortit, guzhinieri: Gadafi i dha Papandreut 20 milion dollarė


Masat kundėr krizės nė BE, priten efektet ed
he nė ShqipėriRevenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Server;Kosova do humbi nga Albini,rrene e kullume e qen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: