AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Albin Kurti kundra pavaresise se veriut

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Albin Kurti kundra pavaresise se veriut   Dim 15 Jan - 14:29

Serbėt e veriut, zbardhet deklarata e pavarėsisė
Serbėt duket se e kanė menduar seriozisht kėrcėnimin pėr shpalljen e pavarėsisė sė veriut tė vendit. Aq sa tashmė kanė hartuar njė ‘Deklaratė pavarėsie tė ...Serbėt e veriut, zbardhet deklarata e pavarėsisė
22/11/2011 13:00:00
Madhesia e germave:


Serbėt duket se e kanė menduar seriozisht kėrcėnimin pėr shpalljen e pavarėsisė sė veriut tė vendit. Aq sa tashmė kanė hartuar njė ‘Deklaratė pavarėsie tė Republikės sė Kosovės Veriore’.

Portali Indeksonline ka parė njė draft qė po qarkullon ndėr serbėt e veriut. Nė hyrje tė saj thuhet se Zoti u jep tė gjithė njerėzve tė drejta tė barabarta kur lindin, dhe thonė se pas shumė viteve tė “vuajtjeve” dhe “tendencės sė institucioneve tė Kosovės pėr t’i asimiluar serbėt” ata deytrohen tė shpallin shtetin e tyre tė pavarur.

“Tė mbledhur nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme mė Xxxxx, 201x nė Mitrovicėn e Kosovės, kryeqyteti i Republikės sė Kosovės Veriore

Duke iu referuar Mendimit kėshilldhėnės tė GJND-sė nė Hagė nė lidhje me pavarsinė e njėanshme tė Kosovės mė 22 korrik 2010

Duke respektuar dispozitat e ligjit ndėrkombėtar, duke pėrfshirė Kartėn e OKB-sė, Aktin Final tė Helsinkit, si dhe Rezolutėn 1244 e Kornizėn Kushtetuese tė UNMIK-ut tė 2001

Tė dedikuar pėr mbrojtjen, promovimin dhe respektimin e diverzitetit tė njerėzve tanė

Duke riafirmuar dėshirėn tonė pėr integrim tė plotė nė familjen e demokracive euro-atlantike

Krenarė qė pasi vendosjes sė UNMIK-ut nė Kosovė, Kosova Veriore ka zhvilluar institucione funksionale e multietnike qė shprehin lirshėm vullnetin e qytetarėve tanė

1.Ne, liderėt e zgjedhur nė mėnyrė demokratike nga populli ynė, e shpallin Kosovėn Veriore shtet tė pavarur dhe sovram. Kjo deklaratė reflekton vullnetin e popullit tonė, qė do tė rafirmohet me referendum, dhe qė ėshtė nė pėrputhje tė plotė me rekomandimet e GJND-sė dhe me tė gjithė dokumentet e tjera relevante qė lidhen me zgjidhjen e statusit tė Kosovės

2. Ne e shpallim Kosovėn Veriore republikė demokratike, sekulare dhe multi-etnike, e udhėhequr nga parime pėr jo-diskrimnim dhe mbrojtje tė barabartė para ligjit.

3. Ne marrim tė gjitha obligimet qė nė si shtet demokratik i trashigimojnė nga parardhėsit tanė legale, si dhe tė gjithė obligimet ndėrkombėtare nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare.

4. Ne do tė miratojmė Kushtetun sa mė shpejt, njė tė tillė qė reflekton pėrkushtimin tonė pėr tė drejtat e njeriut dhe liritė themelore tė tė gjithė qytetarėve

“Deklarata e Pavarėsisė” vazhdon edhe me pika tė tjera ku thuhet se “Republika e Kosovės Verirore” e ka pėr synim integrimin e plotė nė BE dhe nė NATO, ftohet prezencė ndėrkombėtare pėr ta mbikėqyrur “pavarėsinė”, dhe thuhet se respektohet integriteti i shteteve fqinje.

Nė fund ftohen tė gjitha shtetet e botės qė ta njohin “Kosovėn Veriore” dhe t’i ofrojnė miqėsi asaj.,

Oliver Ivanoviq ėshtė i pari qė ka paralajmėruar mundėsinė e shpalljes sė pavarėsisė sė veriut./lajmeshqip/

Shto tek: Facebook | Furl | Digg | Myspace | Windows Live | Yahoo MyWeb |
Komente (4 publikuar):
Haxhi Kuēi nė 03/12/2011 08:01:55

Oliver Ivanoviqi nuk guxon nje gje te tille ta beje gjere sa eshte gjalle;


Fatmir Lima

Avdi Ibrahimi

e Hashim Thaqi
dhe

Bajram Bekteshi

Sa te kendon Shkurte Fejza e pizda Merita Halili

Veriu eshte shite ne Rambuje dhe tradhetareve ua ipni votat!Popull i pari ne bote qe nuk dihet kush eshte patriot e kush tradhetar tan ne fund po behen patriota.E sidomos tradhetaret vendin e pare per patriotizem kercnues.Dhe banet e u thuat jeni tradhetar ju vrasin thjeshte.Kan vdekur patriotet ska ma as neper varre.A mu vrare ndervedi ma trima se shqiptaret ska as ndere majmuna.
Ska dert shqiptari qe i ngordhe magari se e shet gruan dhe bythen dhe e blen nje mushke.
Shqiptari magari dhe majmuni skan dallim te madhe.Tradheti qe bejn shqiptaret as majmunat ndere vedi nuk e bejne.Dhe fajesoin njeri tjetrin e sidomos fain ja lejn nderkombetareve . Evropes shtrig te moqme,majmunat popull as qen as njeri.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Albin Kurti kundra pavaresise se veriut
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: