AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sekretet e burrave tė martuar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sekretet e burrave tė martuar   Mer 18 Jan - 1:25

burrat e martuar fshehin shumė sekrete,bėjnė prapėsira dhe bashkėshortet e tyre janė tė fundit qė marrin vesh se ēfarė ka ndodhur.
Shpesh ata zgjedhin njė shok apo tė afėrm pėr t‘u shfryrė.
njė burrė dėshiron vetėm tė kujdeseni pėr tė, t‘i mbani nė rregull shtėpinė, t‘i bėni pėr tė ngrėnė, tė bėni dashuri me tė rregullisht, atėherė besojuni atyre. Kjo ėshtė ajo qė kėrkon dhe dėshiron njė burrė. Mos i kėrkoni tė hapet dhe tė tregojė tė vėrtetat apo nevojat e tij emotive, sepse kėtė e ka bėrė me kohė", kujton seksologu.Meshkujt ,nė mėnyrėn e tij, mundohet tė kultivojnė njė jetė tė dytė. Por kur femrat zbulojnė njė tradhti tė tillė, ndryshe nga e kaluara, janė tė gatshme tė hedhin poshtėė, pak muaj, ose vite e vite tė tėra bashkėjetese.

Nė pėrgjithėsi femrat janė tė gjitha tė ‘ēmendura‘xheloze qė nuk e kontrollojnė veten
, qė shkatėrrojnė njė martesė 20-vjeēare vetėm se kanė gjetur njė letėr dashurie qė nuk ka lidhje me to (kur bashkėshorti ishte adoleshent). Pėr mashkullin, seksi ėshtė totalisht i ndarė nga ndjenja, po ashtu dhe argėtimi. ‘Burri im kthehet nė shtėpi dhe qepet pas kompjuterit‘; ‘burri im sheh gjatė gjithė kohės ndeshje, ndaj mė vjen ta vras‘: kėto janė reagime fėmijėsh dhe tė pajustifikueshme. Poligamia ėshtė normale pėr njė mashkull tė pjekur, besnikėria ėshtė cilėsi e njė burri tė parritur. Herėt a vonė edhe bashkėshortėt besnikė do tė joshen nga tradhtia dhe dėshira pėr tė provuar njė femėr tjetėr, apo pėr t‘ia mbathur nga gruaja qė kanė pėrkrah"

Tė jesh e tradhtuar ėshtė njė eksperiencė poshtėėruese dhe e dhimbshme. Por akoma mė keq ėshtė tė kesh njė partner jo besnik dhe ti nuk e di. Me kėtė opinion janė pjesa mė e madhe e burrave dhe grave: 74% e atyre qė tradhtohen nga shoku, apo shoqja duan ta dinė. Nga sondazhi mėsohet se janė femrat ato qė kėrkojnė mė shumė tė dinė pėr tradhtinė dy nė tre bashkėshortė e pranojnė se kanė tradhtuar dhe nuk janė zbuluar kurrė.

Ndėrsa kur vjen vera, kur gruaja shkon me pushime me fėmijėt, burri e viziton dyqanin me tė dashurėn, ose vajzėn qė do tė kalojė njė natė".Nė rritje tė vazhdueshme ėshtė edhe numri i frekuentuesve tė klubeve private dhe lokaleve pėr ndėrrimin e ēifteve. Edhe nė kėto vende mashkulli ėshtė i detyruar tė shkojė pa gruan, ose tė dashurėn. Jam 57 vjeē, kam 33 vjet i martuar dhe qė prej 30 vitesh bėj kėtė punė. Dėshira pėr tė bėrė ēmenduri ėshtė jashtėzakonisht e madhe. Mashkulli dėshiron tė dėfrehet me gruan qė ka nė krah, por ndonjėherė ndodh qė dėshira tė mos plotėsohet.
Studimi ėshtė kryer nga kėrkues tė Institutit tė Mjekėsisė Legale nė Nju Jork, qė kanė ekzaminuar 30 mijė autopsi nė harkun e 30 viteve, duke zbuluar 60 raste meshkujsh qė kishin vdekur gjatė aktit seksual. 56 prej tyre janė goditur nga infarkti nė momentin e orgazmės, por vetėm 1 nga 4 kishte vdekur nė krahėt e gruas: pjesa mė e madhe gjendej me tė dashurėn, apo me njė prostitutė (pėr tė plotėsuar informacionin, 4 tė tjerėt kishin humbur jetėn gjatė praktikimit tė autoerotizmit).Studiuesit amerikanė hedhin hipotezėn qė pėr tė rritur rreziqet e infarktit tė meshkujve "tradhtarė"
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sekretet e burrave tė martuar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: