AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU   Dim 29 Jan - 23:21

Krasniqi: Kadri Veseli synon postin e kryeministrit
Prishtinė, (Kosovapress) 28 Janar 2012 15:49
Lėvizja Vetėvendosje i ėshtė kundėrpėrgjigjur akuzave tė deputetit tė PDK-sė, Bekim Haxhiut (Kamishi), duke i quajtur ato si tė pavėrteta dhe tė qėllimshme. Deputeti nga radhėt e Vetėvendosjes, Florin Krasniqi, i cili tani mė ėshtė i njohur pėr “dialogun” me “Kamishin”, nuk ka hezituar ta quajė si organizatė ilegale dhe kriminale Shėrbimin Informativ tė Kosovės, tė cilin ai e quajti edhe organ tė PDK-sė.
Florin Kransiqi nė njė konferencė pėr media tė mbajtur tė shtunėn gjithashtu ka thėnė se pėr Lėvizjen Vetėvendosje, dhe pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi ėshtė shqetėsues aktiviteti i dendur i SHIK-ut. Sipas Krasniqit “Kosova ėshtė e rrezikuar nga bandat kriminale tė SHIK-ut”.

Ai ka thėnė se lansimi i dezinformatave nga ana e “Kamishit” dhe pjesėtarėve tjerė tė SHIK-ut, janė tipike tė shkollės sė KGB-sė, pasi qė sipas tij, atėherė kur vendi ėshtė nė krizė tė thellė ekonomike dhe politike, lansohen dezinformata tė ndryshme, me qėllim tė tėrheqjes sė vėmendjes sė qytetarėve nė ēėshtje qė nuk janė aspak tė rėndėsishme.

“Pėrpjekjet e kėsaj organizate kriminale qė t’i sjellin njė pjesė tė madhe tė anėtarėve tė saj nė parlamentin e Kosovės ka tė bėjnė me faktin, se as njė ish-SHIK nuk ka humb nė zgjedhje, tregon se sa e fortė ėshtė kjo organizatė kriminale. Pėr faktin qė ata po bėjnė tė pamundurėn qė nė riformatizimin e ardhshėm tė Qeverisė tė bėhen pjesė e Qeverisė, tregon se kjo ėshtė metoda e KGB-sė, ashtu sikurse Putini qė erdh nė pushtet, duke qenė i pari i shėrbimit informativ, tė njėjtėn gjė po tenton ta bėjė edhe Kadri Veseli, qė tė vijė i pari nė pushtet pėrmes shėrbimit tė vet informativ. Kjo ėshtė e papranueshme pėr njė shoqėri demokratike, kjo ėshtė e papranueshme pėr shoqėrinė tanė kosovare”, ka thėnė ai.

Krasniqi po ashtu ka thėnė se SHIK-u nuk ėshtė shėrbim i Kosovės, por i PDK-sė dhe ka kėrkuar qė tė ndėrpriten tė gjitha aktivitetet e kėsaj organizate dhe pėrgjegjėsit tė dalin para drejtėsisė. Ai mė tej ka shtuar se ShIK-u ėshtė formuar ilegalisht, ka vepruar ilegalisht dhe vazhdon tė veprojė ilegalisht, duke thėnė se njerėzit e tillė nuk e kanė vendin nė Parlamentin e Kosovės, e as nė institucionet e saj.

“Unė kam thėnė gjithmonė dhe vazhdojė tė them. Kjo organizatė ilegale kriminale qė quhet Shėrbimi Informativ i Kosovės, e nė fakt ėshtė shėrbimi informativ i PDK-sė them se asnjėherė nuk ėshtė shuar. Ne nuk do tė ndalemi deri sa kjo organizatė kriminale tė vjen para pėrgjegjėsisė legale. Asnjė herė pėr asnjė moment nuk do tė dalim aktivitetin qė legalisht kėta kriminal me i sjellė para drejtėsisė. Kjo organizatė qė ėshtė themeluar ilegalisht, u financua ilegalisht, veproi ilegalisht, po vepron ilegalisht, e po i bėnė aq shumė dėm kėtij vendi, kėta njerėz e kanė vendin nė burg. Nuk ka vend pėr kėta njerėz nė parlamentin e Kosovės, e as nė institucionet e Kosovės”, ka thėnė ai.

Ndryshe, deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės, Bekim Haxhiu nė fillim tė seancės sė enjtes sė Kuvendit tė Kosovės, kishte shtruar disa pyetje pėr liderin e Vetėvendosjes, Albin Kurti, nė mėnyrė qė ai tė pėrgjigjet pėr disa kontakte qė ka mbajtur me njė grua serbe, e cila, siē thotė ai, ka qenė vajza e njėrit prej ministrave tė Millosheviqit. Pėrkundėr interesimit tė gazetarėve, Lideri i lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurtit, nuk ėshtė pėrgjigjur, por Lėvizja Vetėvendosje kishte zgjedhur qė brenda ditės tė kundėrpėrgjigjet me njė deklaratė, ku i shtroheshin 10 pyetje kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi.

Ndryshe, shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Kadri Veseli, vetėm pak muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Ksoovės, pėrmes njė deklarate publike kishte njoftuar pėr shuarjen e aktivitetit tė SHIK-ut
./Kosovapress/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU   Dim 29 Jan - 23:35

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU   Dim 29 Jan - 23:35

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU   Dim 29 Jan - 23:36

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU   Dim 29 Jan - 23:40

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU   

Revenir en haut Aller en bas
 
Krasniqi;kosova eshte e rrezikuar nga SHIKU
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: