AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 depresionit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: depresionit   Dim 5 Fév - 5:08

Nga vjen semundja e depresionit

Gjatė proceseve tė shumta nė rrugėtimin jetėsor, pothuajse qė tė gjithė, ballafaqohemi me sfida tė ndryshme. Ato janė, herė mė tė dobėta, e herė-herė tejet tė fuqishme sa qė arrijnė tek ne, tė lėkundin dukshėm ekuilibrin emocional dhe tė shkaktojnė ērregullime tė gjendjes shpirtėrore.

Zakonisht, ērregullimet e gjendjes shpirtėrore ndodhin si rezultat i shumė faktorėve, duke filluar nga dėshtimet e ndryshme gjatė pėrpjekjeve pėr arritjen e ndonjė qėllimi, e deri tek ato mė tė rėndat - humbja e personave mė tė afėrt. Natyrisht, nuk pėrjashtohet as trashėgimia gjenetike. Shkaqe tė tjera qė provokojnė ēekuilibrin emocional, sipas psikologjisė, janė edhe:
- probleme tė ndryshme personale e sociale;
-sėmundjet serioze;
-problemet bashkėshortore, e nė veēanti divorci;
-abuzimet seksuale;
-alkoolizimi dhe substanca tė tjera narkotike;
-traumat nga lufta;
-stresi dhe ankthet, e procese tė tjera, tė papritura e tė pakėndshme, qė ndodhin dhe sjellin ndryshime tė theks
uara nė jetė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: depresionit   Dim 5 Fév - 5:10

Depressioni ėshtė paraprijės i shumicės sė vetėvrasjeve. Vetėvrasja ėshtė pasoja mė e tmershme e depresionit bipolar apo atij unipolar.

Sot nė botė nga vetėvrasja vdesin rreth 1 milion njerėz pėr ēdo vit
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
depresionit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: