AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Mos vrisni endacaket,por vakciononi e sterilizoni

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Mos vrisni endacaket,por vakciononi e sterilizoni    Ven 17 Fév - 14:28

Organizata “Miqtė e Kafshėve tė Kosovės”, sot ka lansuar programin e tyre, pėr edukimi kombėtar, i cili synon tė rrisė ndėrgjegjėsimin pėr mirėqenien e kafshėve nė Kosovė dhe ndaljen e vrasjeve mizore tė qenve endacak. Ky ėshtė programi i parė kombėtar i kėtij lloji, i cili po iniciohet nė Kosovė dhe ka pėr qėllim ndaljen e vrasjeve tė qenve endacak dhe sterilizimin e tyre, duke penguar kėshtu shumimin e shpejtė tė tyre. Programi ndahet nė katėr faza dhe kryesisht bazohet nė Programin ‘Kape-neutralizoje -vaksinoje-lėshoje’ dhe se parashihet qė tė zbatohet nė njė periudhė prej 2 deri nė tre muaj.

Dennis Cupstick, drejtor ekzekutiv i Organizatės “Miqtė e Kafshėve tė Kosovės”, tha se nė kėtė program parashihen njė gamė e gjerė aktivitetesh ndergjegjėsuese, qė do tė zbatohen pėr secilėn pjesė tė programit, duke pėrfshirė edhe komunikimin me udhėheqės komunal, veterinar dhe media, pėr shpėrndarjen e pamfleteve dhe postierėve me informacione nė tėrė Kosovėn.

Cupstick po ashtu tha se Shoqata e “Miqve tė Kafshėve nga Kosova”, ka ndėrmarrė vazhdimisht fushata pėr ndaljen e vrasjeve mizore, tė qenve endacak.

“Vrasja me armė ėshtė barbare dhe nuk i jep Kosovės imazh tė mirė nė botė. Andaj e vetmja metodė e pėrshtatshme, pėr trajtimin e qenve endacak ėshtė metoda ‘Kape-neutralizoje-vaksinoje dhe lėshoje’. Kjo metodė ėshtė pranuar dhe pėrkrahur nga organi
zatat botėrore,
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Mos vrisni endacaket,por vakciononi e sterilizoni
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: