AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Valet elektromagnetike

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Valet elektromagnetike   Mer 22 Fév - 0:48

Kėshtu, spektri elektromagnetik pėrfshin valėt me gjatėsi nga mė e gjata te mė e shkurtra: valėt e radios, mikrovalėt, infra tė kuqe, optike, ultravjollcė, rrezet X dhe rrezet gama.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Valet elektromagnetike   Mer 22 Fév - 0:50

Fushat EM mund tė ndahen nė fusha tė frekuencave tė ulėta dhe fusha tė frekuencave tė larta. Nė grupin e parė bėjnė pjesė linjat e tensionit, aparaturat elektroshtėpiake dhe kompjuterat, ndėrsa nė grupin e dytė burimet kryesore janė radarėt, pajisjet radio televizive, telefonėt celularė dhe stacionet bazė tė tyre. Fushat elektromagnetike quhen ndryshe dhe rrezatim jo-jonizues pėr arėsye se nė dallim nga rrezatimi jonizues (si rrezet gama) qė gjendet nė pjesėn e sipėrme tė spektrit elektromagnetik, fushat elektromagnetike nuk kanė energji tė mjaftueshme pėr tė jonizuar atomet ose molekulat.

Fakte mbi valėt elektromagnetike
Stacionet bazė tė rrjetit celular pėrdorin tė njėjtin lloj valėsh radioje qė pėrdorin edhe televizionet dhe radiot. Fuqia nė dalje, e matur nė vat (W), ėshtė ndryshimi thelbėsor qė i ndan kėta transmetues nga telefonat celularė. Fuqia e transmetuesve tė radios dhe televizionit ėshtė deri 1000 herė mė e madhe se fuqia e njė stacioni bazė tė jashtėm tė rrjetit celular. Fuqia e njė stacioni tė brendshėm tė rrjetit ėshtė afėrsisht e njėjtė me njė telefon celula
r tė zakonshėm.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Valet elektromagnetike
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: