AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Si ti largoni xhindet

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Si ti largoni xhindet   Mar 28 Fév - 1:50

Largimi i xhinėve nga shtėpia
EXPLORER UNIVERS ::
∽ PARANORMALE ∽
:: ENTITETE :: XHINDĖ
Faqja 1 e 1 • Share • Actions
Largimi i xhinėve nga shtėpia
LaNi prej 14.04.11 17:28

Largimi i xhinėve prej shtėpive tė banuara
PIKEPAMJE ISLAMIKE

Shpeshherė ndodhė qė xhinėt tė banojnė nė ndonjė shtėpi, dhe banorėve tė saj u shkaktojnė probleme tė shumta.
Papritmas shtėpia shndėrrohet nė shtėpi tmerri, fluturojnė enėt, shkatėrrohen orėnditė, ndizen teshat... etj.
Nė njė ligjeratė dijetari Ahmed El Kattan thotė: "M'u ankua njė person se nė shtėpinė e tij tė re, dikush po ua shndėrron jetėn nė ferr.
Kur ulemi nė sofėr nė mes tė pjatės papritmas paraqitet dhe, e ne nuk shohim se kush e bėn kėtė akt.
Kjo gjendje paraqitet tre herė nė ditė, nė mėngjes, nė mesditė dhe nė mbrėmje.
Pasi u bė e padurueshme, shkuam te familja e gruas por edhe atje pėrsėritej e njejta gjė.
Kur mė informoi mua, sė bashku me disa dijetarė shkuam atje dhe filluam ta lexojmė kaptinėn El Bekare, kur arritėm te Ajetul Kursijj, gjyshja ishte e ulur nė oborr tė shtėpisė.
Gjatė leximit njėri na thirri: Ejani dhe shikoni.
Pasi dolėm nė oborr, pamė gjyshen nga koka e sė cilės binte dhe.
Kur pėrfunduam me leximin e kaptinės ndaloi edhe dheu i cili binte prej kokės sė saj.
Pas kėsaj nuk patėn probleme tjera.

Si veprohet nė kėto raste?

Pejgamberi alejhi selam, thotė: "Nė kėto shtėpi ka banues prej xhinėve, prandaj jepnu afat prej tre ditėve qė tė largohen."1
Nėse paraqiten kėto raste, duhet t'u tėrhiqet vėrejtja.

Tėrheqja e vėrejtjes

Nga Abdirrahman b.Ebi Lejla, transmetohet se Pejgamberi alejhi selam, ka thėnė: "Nėse paraqitet gjarpėr nė ndonjė shtėpi, thuani asaj: Ju lutemi me premtimin qė i keni dhėnė Nuhit alejhi selam dhe Sulejmanit alejhi selam, mos na dėmtoni. Nėse kthehet, vriteni."2

Transmeton Ibn Habibi, se Pejgamberi alejhi selam, ka thėnė: "Ju lutemi me premtimin qė i keni dhėnė Sulejmanit alejhi selam, tė mos na dėmtoni dhe tė mos shfaqeni."

Imam Maliku thotė: "Mjafton t'i thuash: Tė lutemi qė pėr hirė tė Zotit dhe Ditės sė Gjykimit, tė mos na dėmtosh dhe tė mos shfaqesh mė (tre herė)."3

Pastaj lexohet kaptina El Bekare nė shtėpi, pėr arsye se Pejgamberi alejhi selam, thotė: "Mos i shndėrroni shtėpitė tuaja nė varreza. Nė atė shtėpi qė lexohet kaptina El Bekare, aty nuk hynė asnjė shejtan."4

Transmeton Ebu Hurejre, radiallahu anhu, se Pejgamberi alejhi selam, ka thėnė: "Nė kaptinėn El Bekare gjendet zotėriu i ajeteve Kur'anore, tė cilin nėse e lexon nė shtėpi, ai i dėbon tė gjithė shejtanėt, ai ėshtė Ajetul Kursijj."5

Transmeton En Nu'man b.Beshiri se Pejgamberi alejhi selam, ka thėnė: "Zoti ka zbritur dy ajete nė fund tė kaptinės El-Bekare, tė cilat nė rast se lexohen tre netė rradhazi nė njė shtėpi, asaj shtėpie nuk do t'i afrohet asnjė shejtan."6

Nėse ndien diēka pas kėsaj nė shtėpi, atėherė merr njė enė me ujė, merr abdes, vendose dorėn e djathtė nė ujė (mos e largo prej aty derisa tė pėrfundosh me leximin), afro gojėn tėnde pranė ujit dhe lexo: Nė emėr tė Allahut gdhimė (zgjuam), Zoti i cilit ēdo gjė mund tė bėjė, me madhėrinė e Tij tė pashoqė, me mbretėrinė e Tij tė pathyeshme dhe me emrat e Tij tė bukur.
Mbrohemi prej shejtanėve nga njerėzit dhe xhinėt, nga sherri i ēdo sendi qė ėshtė i dukshėm dhe i fshehur, nga sherri i atyre qė dalin natėn dhe fshihen ditėn dhe nga sherri i atyre qė fshihen natėn dhe dalin ditėn.
Prej sherrit tė krijesave tė Tij dhe sherrit tė iblisit me ushtrinė e tij, nga sherri i ēdo krijese tė Tij, Zoti im udhėzon nė rrugė tė drejtė, kėrkojė mbrojtjen e Allahut prej atyre qė u mbrojtėn Musa alejhi selam, Isa alejhi selam, Ibrahimi alejhi selam, i cili e mbushi premtimin dhe prej sherrit tė krijesave tė Tij dhe sherrit tė iblisit me ushtrinė e tij dhe nga sherri i ēdo sulmuesi.7

Pastaj lexo:

a. Kaptinėn El Fatiha:

''Me emrin e Zotit, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! Falėnderimi i takon Zotit, Zotit tė botėve! Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!
Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm te Ty kėrkojmė ndihmė! Udhėzona (pėrforcona) nė rrugėn e drejtė!
Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove me tė mira, jo nė tė atyre qė kundėr veti tėrhoqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!''

b. Katėr ajetet e para tė kaptinės El Bekare:

'' Elif, Lam, Mim. Ky ėshtė libri qė nuk ka dyshim nė te (sepse ėshtė prej Zotit) ėshtė udhėzues pėr ata qė janė tė devotshėm.
Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn, e kryejnė faljen (namazin) dhe prej asaj qė Ne u kemi dhėnė, ata japin (zeqat, sadaka etj.). Dhe ata, tė cilėt besojnė nė atė qė t’u shpall ty, dhe nė atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe qė janė tė bindur plotėsisht pėr (jetėn e ardhshme nė) botėn tjetėr (Ahiretin).''

c. Ajetul Kursijj dhe dy ajetet pas saj (El Bekare 255-257):

''Zoti ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumė, gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos me lejen e Tij, e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen, nga ajo qė Ai di, tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar. Ndėrsa pushtueti i Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave, nuk i vjen rėndė, Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi.
Nė fe nuk ka dhunė. Eshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tė pavėrtetat e i beson Zotit, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. Zoti ėshtė dėgjues i dijshėm.
Zoti ėshtė mbikėqyrės i atyre qė besuan, i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė. E kujdestarė tė atyre qė nuk besuan janė djajtė qė i nxjerrin ata prej drite e i hudhin nė errėsira. Ata janė banorė tė zjarrit, ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė.''

d. 3 ajetet e para tė kaptinės El Xhin:

''Thuaj: “Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur’anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: “Ne kemi dėgjuar njė Kur’an qė mahnit,
qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t’ia shoqėrojmė mė askė”.
Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė.''

e. Dhjetė ajetet e para tė kaptinės Es Safat:

''Pasha tė radhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
Eshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zoti i lindjeve (tė yjeve).
Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė Dunjasė) me bukurinė e yjeve.
Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.
Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.''

f. Tre ajetet e fundit tė kaptinės El Hashr:

''Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur’an mbi ndonjė kodėr, do ta shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga Zoti. Kėta janė shembuj qė ua shkoqisim njerėzve, qė ata tė mendojnė.
Ai ėshtė Zoti qė nuk ka zot tjetėr; vetėm Ai, qė e di tė fshehtėn dhe tė dukshmen, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!
Ai ėshtė Zoti qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė), sigurues (qė i siguroi njerėzit me premtimin e vet dhe pejgamberėt me mrekulli) mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo send), i plotfuqishėm, mbizotėrues, i madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė Zoti nga ēka i shoqėrojnė!
Ai ėshtė Zoti, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė (All-llahun) e madhėron ēka ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė ngadhėnjyesi, i urti!''

g. Kaptinėn El Ihlas:

''Thuaj: Ai, Zoti ėshtė Njė! Zoti ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.''

f. Kaptinėn El Felek:

''Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit, prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryjnė nyja.
Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.''

h. Kaptinėn En Nas:

''Thuaj: ''Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve! Sunduesin e njerėzve. Tė adhuruarin e njerėzve. Prej tė keqės sė cytėsit qė fshihet. I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve.
Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit.''

Pastaj ujin e shpėrndan nėpėr shtėpi, dhe me ndihmėn e Allahut do tė dalin.
Vėlla i nderuar, mendo mirė edhe njė herė, analizoje fjalėn e Pejgamberit alejhi selam, ku thotė: "Mos i bėni shtėpitė tuaja varreza"8, prandaj duhet edhe nė shtėpi tė pėrmendim Allahun, tė falim namaz, tė bėjmė dua etj.

Fortifikimi dhe mburoja e shtėpive

Shtėpitė mbrohen me:

1. Leximin e Kur'anit, nė veēanti me leximin e kaptinės El Bekare dhe lutjeve tė ndryshme.

2. Largimi i qenėve, statujave, kambanave dhe kryqeve prej shtėpie.

Transmeton Ebi Talha, radiallahu anhu, se Pejgamberi alejhi selam, ka thėnė: ''Melekėt nuk hynė nė atė shtėpi qė ka qen dhe statuja.''9

Transmeton Aishja, radiallahu anha, se Pejgamberi alejhi selam, ka thėnė: ''Melekėt nuk hynė nė atė shtėpi qė ka kambana.''10

Transmeton Adij b.Hatemi, se ka shkuar te Pejgamberi alejhi selam, me kryq nė qafė e ai i ka thėnė: ''O Adij, largoje prej teje kėtė idhull.''11

Largimi i melekėve prej njė shtėpie, nėnkupton largimin e melekėve tė angazhuara pėr mbrojtjen e besimtarėve, kur largohen ata, atėherė nė atė shtėpi hyjnė shejtanėt.

Autor: Mexhdan Muhamed Esh-Shihavi
Marrė nga libri: ''Kur'ani, ilaē hyjnor kundėr magjisė dhe tė prekurit e djallit.''
Pėrgaditi: Ebu Merjem

1. Sahihul Muslim, hadithi nr.2236.
2. Suneni i Ebu Davudit, hadithi nr.5260, Suneni i Tirmidhiut, hadithi nr.1485.
3. Sherhun Nevevij ala Sahihil Muslim, 14/30.
4. Sahihul Muslim, hadithi nr.780.
5. Mustedrek lil Hakim, 2/259.
6. Musnedi i Imam Ahmedit, 4/274 dhe Suneni i Tirmidhiut, hadithi nr.2882.
7. Ibn Kajjim El Xhevzije, El Vabilus Sajjib, fq.82.
8. Njė prej vendeve ku rrijnė shejtanėt janė edhe varrezat, nė atė shtėpi ku nuk bėhen ibadete (namaz, lutje, lexim Kur'ani), ajo i ngjanė varrezave prandaj edhe e sulmojnė shejtanėt.
9. Sahihul Buhari, hadithi nr.3225, dhe Sahihul Muslim, hadithi nr.216.
10. Musnedi i Imam Ahmedit, 2/242.
11. Sahihul Muslim, hadithi nr.2114.


LaNi


Shkrime: 65Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ti largoni xhindet   Ven 9 Mar - 2:03

Madje edhe nė vetė Kur'Anin shkruan pėr shėrimin me tė (17:82). Se sa ėshtė vlera dhe shėrueshmėria e Tij, mjaftė na tregojnė edhe fjalėt e Muhamedit a.s. ku thuhet:"Kėnd nuk e shėron Kurr'ani, as Allahu nuk do ta shėrojė". Me vet botimin e librit tė fundit tė zotiit, njerzit nė tė fillojnė tė kėrkojnė jo vetėm udhėn nė rrugėn e drejtė, por edhe ilaēet pėr sėmundjet e hallet e veta.


Sipas Kur'anit(15:27) xhinėt janė tė krijuar nga flaka pa tym, mijėra vjetė para krijimit tė njeriut tė parė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ti largoni xhindet   Ven 9 Mar - 2:04

Para se tė krijohet korja e Tokės, pėrbėhej flake. Nė kėtė mėnyrė xhinėt u krijuan nė njė formė, qė tė jetonin derisa toka ishte nė gjendje tė zjarrtė.

Nė mesin e tyre, si nė mesin e njerėzve, ka njerėz tė mirė dhe tė kėqinj, ka edhe besimtarė tė t'gjitha religjioneve qė janė nė kėtė botė, ppor ka edhe jo besimtarė (72:11).
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Si ti largoni xhindet   Ven 9 Mar - 2:05

Kėto qenie jomateriale janė shumė lloje. Nėse bėhet fjalė pėr xhinėt qė jetojnė nėpėr vendet e pabanuara, i themi xhinijė; pėr ata qė banojnė pranė njerėzve, i themi armir; ata qė sulmojnė fėmijėt quhen arvah. Prej tė gjithėve, mė tė fuqishmit janė shejtanėt ndėrsa ata mė tė fuqishmit quhen aferitė.

Lloji i shejtanėve me emrin karin ka pėr detyrė ta anojė ēdo njeri nga rruga e drejtė. Karinėt nė zemrėn e njeriut futin urejtjen, lakminė, frikėn, idetė pėr telepati, parashikim
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Si ti largoni xhindet   

Revenir en haut Aller en bas
 
Si ti largoni xhindet
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: