AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  Eliot Engel, ka kėrkuar sqarime shtesė nga sekretarja e sht

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Eliot Engel, ka kėrkuar sqarime shtesė nga sekretarja e sht   Ven 2 Mar - 0:39

Engel kėrkon sqarime shtesė nga Clinton pėr Kosovėn
Uashington , (Kosovapress) 01 Mars 2012 21:40

Anėtari i Kongresit amerikan, Eliot Engel, ka kėrkuar sqarime shtesė nga sekretarja e shtetit, Hillary Clinton, pėr Kosovėn dhe avancimin e Serbisė drejtė BE-sė.

Ai nė Komitetin pėr Marrėdhėnie tė Jashtme nė Washington, i ka shprehur shqetėsimin e tij, Clintonit pėr avancimin e Serbisė, derisa kjo e fundit ende nuk ka pėrmbushur kushtet pėr normailizimin e marrėdhėnieve me Kosovėn, raporton RTK.

“Po shpresojė se SHBA-ja do tė kėrkoj mėnyra shtesė pėr ta mbėshtetur edhe mė tutje Kosovėn nė kėtė proces, pėrfshirė kėtu programin e mijėvjeēarit dhe duke shtuar presionin pėr ardhmėrinė e Kosovė nė BE”, ka thėnė Engel.

Ai ka kėrkuar qė tė sigurohet se Serbia do t’i zbatoj detyrat qė ka marrė me rastin e arritjes sė marrėveshjeve me Kosovėn.

Pėr tė gjitha kėto edhe pėrgjigjur sekretarja e shteti, Hillary Clinton.

“Sa i pėrket ofrimit tė statusit tė kandidatit tė Serbisė pėr BE, duhet veēuar se janė edhe shumė sfida qė ajo duhet t’i tejkalojė, si zgjidhja e ēėshtjes sė kufijve, por edhe shumė ēėshtje tė tjera tė papėrfunduara, e qė duhet tė negociohen ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės”, ka deklaruar sekretarja Clinton.

Ajo ka theksuar se ėshtė shumė e rėndėsishme qė BE-ja, ka pėrfshirė Kosovėn nė perspektivėn evropiane.

“Unė jam e bindur se ngadalė jemi duke shėnuar njė progres dhe do tė vazhdojmė tė ecim pėrpara”, ka thėnė Clinton.

Clinton dhe Engel nuk kanė lėnė pa pėrmendur angazhimin e Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Ata e kanė pėrgėzuar atė pėr angazhimin e tij nė bisedimet me Serbinė dhe demostrimin si lidership tė mirė.

http://www.kosovapress.com/?cid=1,86,143784
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Eliot Engel, ka kėrkuar sqarime shtesė nga sekretarja e sht
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: