AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   Jeu 8 Mar - 8:25

Mė vonė nga fundi i shek. XIX, tipike do tė ishte lėvizja Xhonturke brėnda Perandorisė, e cila kishte si qėllim tė transformonte “Perandorinė e Plakur” tė asaj kohe nė njė shtet tė ri modern, me tendencė tipike kulturore europiane perėndimore.

Edhe nė pjesėn mė tė rėndėsishme tė kėsaj lėvizjeje u bėnė njė numėr i konsiderueshėm shqiptarėsh tė asaj kohe, tė cilėt ishin edhe masonė tė lozhės Turke si: Sami Frashėri, Abdyl Frashėri, Mehmet Aliu i Egjyptit, Mustafa Qemal (Ataturku) ose babai i Turqisė moderne, Hasan Tahsini etj. Po ashtu edhe Vaso Pasha, Guvernatori i Libisė nėn perandorinė Otomane, Naum Veqilharxhi, Konstandin Kristoforidhi, Petro Luarasi, Ismail Qemali kryeministri i parė i shtetit Shqiptar, tė krijuar nga kongresi i fshehtė i Londrės nė vitin 1913, Jeronim De Rada poet rilindas, Mihtat frashėri, Nikolla Naēo, Kostandin Ēekrezi, Ali Kėlcyra, dhe sa e sa emra tė tjerė, pėr tė cilėt ne ende nuk kemi nė fakt njė informacion solid, por qė pritet tė studjohen si pjesė e masonerisė shqiptare dhe tė asaj botėrore.

Por mbas rėnies sė komunizmit gjithēka do tė ndryshonte nė atdheun e Shqiponjave. Filloi tė flitej pėr masonėt qysh nė fillim tė viteve 90’ e nė vazhdim. Fshehurazi larg syve tė opinioni publik filluan edhe disa kontakte tė para me masonizmin Italian dhe kryesisht me GOI-n. Por i pari artikull me sa kuptoj unė pėr kėtė qėllim u botuar nga Mitro Ēela, dikur publicist aktiv dhe politikan i krahut demokratik, gjithashtu. Ai doli nė mos gabofsha me dy artikuj mbi masonėt, tė parin aty nga viti 2001 dhe tė dytin aty
nga viti 2002.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   Jeu 8 Mar - 8:25

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   Jeu 8 Mar - 8:31

Eye Rue Alexander Gabiro, nė cilėsinė e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė kėshillit tė Lartė Masonik pėr Anglinė dhe Uellsin. Gjithashtu me kėtė rast jepet edhe njė adresė, e cila ėshtė: 16 Victoria Park, Dover, Kent, CT16 1QS England. Jepet edhe numri i telefonit tė tyre (44) 079 09 65 39 86 dhe kontakti me postėn elektronike


masonicconcil@gmail.com.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   Jeu 8 Mar - 8:44

Tė kenė kujdes dhe t’i rrinė larg urdhėrit masonik!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   Jeu 8 Mar - 9:00

Mercenarėt duhet ta dinė se do konsiderohen tradhėtarė dhe spiunė tė kėsaj ēėshtjeje kaq tė madhe dhe humane, dhe do ndėshkohen shumė egėr, ashtu siē ėshtė parashikuar edhe nga kushtetuta masonike.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   Jeu 8 Mar - 9:09

Hipoteza e Panspermias sugjeron se Jeta ne Toke e ka origjinen nga nje tjeter burim ne Univers.

Kjo eshte nje mundesi, por ne te njejten kohe kjo hipoteze nuk ofron ndonje shpjegim se pse Jeta eshte dashur medeomos te transportohet ne Toke.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.   

Revenir en haut Aller en bas
 
Rilindasit shqiptar ishin me Masonet,lufte nxitese.
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: