AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Deshmitaret vriten ,qe tradhetin ta mbrojne

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Deshmitaret vriten ,qe tradhetin ta mbrojne   Sam 10 Mar - 14:15

Vrasjet e dėshmitarėve pėr humbje tė gjurmėve


S'do mendė qė drejtėsia me qėllim dhe zbardhja e krimit u heshtė nga drejtėsia ndėrkombėtare dhe vendore, sepse siē duket strukturat e krimit tė organizuar kishin lidhje tė ngushta me rangje tė larta nė shtet dhe shteti domosdo nuk mund ta luftojė vetveten.

Si pasojė e saj u likuiduan edhe shumica e dėshmitarėve tė proceseve gjyqėsore, nėpėrmjet tė cilave kishin arritur t'i organizonin proceset pėr tė mbetur anonimė/ enigmė fytyrat e kreatorėve tė kėtyre proceseve. Me vrasjen e kėtyre dėshmitarėve nė njėrėn anė e mbulonin vetveten dhe nuk i pėrmbushnin premtimet ndaj tyre, kurse nė anėn tjetėr ua rėndonin barrėn edhe mė shumė dhe i akuzonin pėrsėri tė akuzuARIT apo tė dėnuarit nė ato procese tė montuara, tani edhe pėr crasjen e dėshmitarėve (!).

Po e zėmė, Ilir Selimaj, bashkė me kunaten e tij Feride Selimaj, u vra pikėrisht nė kohėn kur duhej tė rishqyrtohej lėnda e tė ashtuqujturit " Grupi i Dukagjinit".
Iliri ishte pjesėtar i Brigadės 136 dhe njė kohė pjestar i njėsisė speciale " Shqiponjat e Zeza".

E para Ishte "dėshmitar kyē" nė procesin e Dukagjinit.

E dyta ai ishte dėshmitar i pėrpunuar me forcė pėr njė kohė tė gjatė nga njė klan i njohur, pėr tė dalė kundėr kėtij grupi. Sė pari ishte keqtrajtuar ēnjerėzisht duke e quar disa herė buzė vdekjes( duke ia thyer dhėmbėt, gishtėrinjtė) dhe ishte i mbajtur i mbyllur nė lokacione tė caktuara, derisa e kishin detyruar me dhunė tė japė deklaratė siē ia diktonin pėrpunuesit ( persona tė njohur janė kėta pėr policinė) e pastaj ia kishin servuar policisė dhe gjykatės.

Kėtė gjė qė ai ishte pėrpunuar nga njė klan e dinte jo vetėm policia por edhe gjykata.

Vrasja e Ilir Selimajt u pėrdor me mjeshtėri tė madhe pėr tė sjellė ngatrresa dhe intriga tė reja. Dy ditė pas vrasjes sė Ilir dhe Feride Selimajt nga fshati Osojan afėr pejės, zėdhėnėsi i Policisė sė UNMIK-ut, z. Singeton, kishte deklaruar se " ėshtė identifikuar njėri nga tė dyshuarit pėr kėtė vrasje, ai ėshtė Adem Elshani" pėr tė cilin, zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut nė Pejė, deklaron e " janė ofruar mjaftė dėshmi se ai ka qenė njėri nga tre vrasėsit qė e ka kryer kėtė vrasje".
Pas kėtij deklarimi zyrtar tė policisė, i cili ishte njė ndėrtim apo cytje, ndodh vrasja e babait tė Ademit, Isuf Elshanit nga Ozdrimi i Pejės.Nė shėnjestėr tė vrasjeve ishin dėshmitarėt


Mė 24 shtator 2004, nė njė atentat tė pėrgatitur mirė nė Vitomiricė, vritet Isuf Adem Elshani ( 1947) bashkė me shokun e tij tė luftės Afrim halitin - Thaēi, me tė cilin ishte sė bashku nė veturė.
Familja Elshani, Adem dhe Isuf Elshani, ishin kėrcenuar edhe disa herė mė parė, Ademit ia kishin vrarė vėllain mė 10 nėntor 2000, deria sa ishin duke u kthyer nga gjykimi kundėr disa personave qė ua kishin vėnė MINĖN nė oborr, i kishin gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000.
Seanca gjyqesore ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12:00, por qė, pėr arsye tė panjohura, ishte shtyrė nga gjykatėsi i rastit pėr dy orė. Nė atė gjykim Adem Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitarė.

Pas pėrfundimit tė seancės, rreth orės 16:20, duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani sėrish sulmohet me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy vetura: nė tė parėn ishin Isuf e Adem Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra largė nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė " Alfa Romeo" ngjyrė tė bardhė, qė vinte nga drejtimi im PEJĖS, nė tejkalim e sipėr qėllojnė me armė zjarri dhe bomba dore nė drejtim tė veturave tė tyre. Nga shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosen rėndė Virgjil Elshani ( 19) ish-ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 ore nė spitalin ushtarak tė KFORIT nė pejė dhe Granit Elshani (15) TĖ CILĖT GJENDESHIN NĖ VETURĖN E dytė...
Kush ishin vrasėsit e paguar?

Ndėrsa Adem dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara, - shpėtojnė, sepse vetura " Alfa Romeo" qė ishte nė tejkalim, ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri.
Shoferi i Veturės " Alfa Romeo" nga tronditja qė merr nga ndeshja, vetėm disa minuta pasi e nxjerrin nga vetura vdes ndersa tre tė tjerė dėrgohen nė spitalin ushtarak tė KFOR-it italian.

Nė veturė, policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmė-automatike dhe njė bombė dore.

Kėtė radhė kryesit e krimit ishin dėrguar nga Shqipėria me kėrkesėn e klanit qė gėzonte besimin e Partisė mė tė madhe tė Kosovės dhe ata ishinatbardh gabraj ( 1979) nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr. Tė lartėpėrmendurit, gjatė marrjes nė pyetje nga KFOR-i dhe policia, atė natė janė deklaruar se nga kush janė paguar dhe kush janė porositėsit e vrasjės, qė tani mė s'do mendė pėr tė ditur. Nga " porositėsit" ( tė njohur pėr policinė) vrasesit e lartėcekur kishin marrė 350 000 marka gjermane. Nė vendin e krimit policia e UNMIKUT, zuri veturėn " Alfa Romeo" pronė e personave qė kishin financuar vrasėsit e paguar nga Shqipėria.

Siē u tha mė lartė, familja Elshani ishte sulmuar edhe disa herė, para se tė ndodhte vrasja.

Mė 18 tetor 2000 nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė, Isuf Elshani nga Ozdrini ( Pejė) e gjen tė vendosur njė minė-teledirigjuese tė paaktivizuar. Pėr kėtė e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, Kur kishte dalė nga oborri i shtepisė djali i Isufit, Adem Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mundur ta aktivizojnė lėndėn plasėse, por as ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt, dhe nė vendin e ngjarjes vjen policia e Unmikut
dhe e SHPK-ės..
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Deshmitaret vriten ,qe tradhetin ta mbrojne
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: