AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ardian Hoxha,Sali B.Servil serb e paskan pague te

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ardian Hoxha,Sali B.Servil serb e paskan pague te   Mer 21 Mar - 6:17

Akuza tė rėnda ndaj Sali Berishės, nė letrėn e Ardianit
Prishtinė, (Kosovapress) 08 Mars 2012 11:00

Ardian Hoxha, djali i biznesmenit shqiptar Remzi Hoxha, i zhdukur 16 vite mė parė, i ka drejtuar njė letėr tė hapur Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, tė cilin e ka akuzuar se kishte bashkėpunuar me Serbinė. Nė letėr thuhet gjithashtu se pikėrisht pse babai i tij dinte pėr takimet sekrete tė Sali Berishės me Sllobodan Millosheviqin dhe Kiro Gligorovin, ish-presidentin e Maqedonisė, ėshtė vrarė nga njerėzit e Berishės, nė atė kohė president i Shqipėrisė.

“Me shumė dhembje ju drejtohem sot juve si reagim ndaj deklaratave tuaja pėr ‘ata qė punojnė pėr Serbinė’, pėr shkak se nuk dua tė bėhem pjesė e politikės tuaj ditore dhe lojėrave tuaja pėr pushtet, megjithatė do tė shprehem sepse ju nuk po e thuani tė vėrtetėn. Pėr mė shumė, ishin informacionet se ‘kush punonte me Serbinė dhe pėr Serbinė’ qė ju shtynė tė zhdukni babain tim, Remzi Hoxhėn”, thuhet nė fillim tė letrės sė Ardianit, drejtuar kryeministrit shqiptar, Berisha, nė tė cilėn theksohet se familja Hoxha pėr 16 vitesh ėshtė pėrmbajtur dhe nuk i kishte dhėnė kahje politike ēėshtjes sė zhdukjes sė Remzi Hoxhės.

“Me kėtė letėr/vepėr nuk jam duke e mbrojtur z. Rama pėr tė cilin jeni deklaruar se punon pėr Serbinė dhe nuk dua qė kjo tė kuptohet si e tillė, por thjesht dua qė t’ua rikujtoj juve se kush me tė vėrtetė ka punuar me Serbinė dhe pėr Serbinė. Pėr mė shumė, familja jonė nuk ėshtė e pozicionuar me asnjė parti politike, qoftė nė Kosovė, Shqipėri apo Maqedoni, dhe ėshtė ‘mbi-politike’, pra me popullin. Pra, ne nuk jemi as me tė majtėn, as me qendrėn, e as me tė djathtėn”, thuhet nė letėr nė tė cilėn i kėrkohet Berishės se e ka pėr obligim t’ia sqarojė popullit Shqiptarė fatin e Remzi Hoxhės.

“Babain tim, Remzi Hoxhėn, njerėzit tuaj me ju nė krye si President i Shtetit, e keni zhdukur mu pėr shkak tė frikės sė zbardhjes sė veprave tuaja me Serbinė dhe pėr Serbinė. Ju, Sali Berisha, duhet t’i tregoni popullit Shqiptarė pėr takimin tuaj me Sllobodan Millosheviēin dhe Kiro Gligorovin, mė 31 Maj, 1993, nė Shėn Naum tė Maqedonisė, dėshmitar i tė cilit ishte edhe babai im. Ju po ashtu duhet t’ia tregoni popullit Shqiptar takimin e Bashkim Gazidedes me Arkanin (njeriu qė ishte udhėheqės i masakrave ndaj Shqiptarėve), nė Shkodėr”, thuhet nė letėr, e cila vazhdon me akuza ndaj Berishės pėr mbėshtetje tė tij ndaj Serbisė, nė kohėn sa kjo e fundit ndodhej nėn sanksione tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

“Ju, Sali Berisha, ishit ata qė ndihmuat Serbinė me naftė pėr ta ndezur edhe mė tepėr luftėn nė Ballkan, dhe pėr t’i mbushur me naftė tanket e paramilitarėve dhe ushtarėve Serb qė masakruan mbi 10 000 Shqiptarė, qė dhunuan nėnat, motrat dhe vajzat Shqiptare, e qė dėbuan nga shtėpitė e tyre mbi 1 milionė Shqiptarė, kur e gjithė bota i kishte vėnė embargo Serbisė. Ju, Sali Berisha, ishit ata qė ndihmuat kėta Serbė, qė sot janė duke u bėrė pjesė e Bashkimit Evropian dhe tė cilėt akoma kėrkojnė ta marrin njė pjesė tė Kosovės. Ju, Sali Berisha, ishit ata qė burgosėt Adem Jasharin, Zahir Pajazitin, Hashim Thaqin, e shumė patriotė tė tjerė Shqiptarė tė cilėt u vranė nga po kėta Serbė, dhe ndoshta nga nafta juaj. Andaj, ju lutem mos u merrni me kėtė temė sepse na e shtoni dhembjen edhe mė shumė. Nė fund ju pyes juve: ‘Kush qenka ai qė punon me Serbinė dhe pėr Serbinė?”, pėrfundon letra e hapur e Ardian Hoxhės drejtuar Kryeministrit tė Shqipėrisė
, Sali Berisha.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ardian Hoxha,Sali B.Servil serb e paskan pague te
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: