AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Zahir Pajaziti vritet ne kurthe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Zahir Pajaziti vritet ne kurthe   Mer 21 Mar - 6:28

Zahir Pajaziti
E pashqyrtuar


Shtatorja e Zahir Pajazitit nė qendėr tė Prishtinės
Zahir Pajaziti lindi mė 1 nėntor tė vitit 1952 nė Turuqicė, Podujevė, Kosovė, ra dėshmor mė 31 janar tė vitit 1997 nė Pestovė Vushtrri, Kosovė, ishte nje nder themeluesit e UĒK-s dhe Hero - dėshmor shqiptar i Luftės sė Kosovės.
Zahir Pajaziti u lind nė njė familje bujare nė fshatin Turuqicė tė Llapit mė 1 nėntor tė vitit 1962, ishte fėmiu i pestė i prindėrve Qerim Pajaziti dhe Fatime(Rudari) Pajaziti.
Nga dyert e kėsaj familje kanė dalė ushtarakė qė nė Luftėn e Parė dhe tė Dytė Botėrore. Po ashtu edhe babai i Zahirit, Qerimi ishte pjesėmarrės aktiv nė forcat progresive tė asaj kohe.
Zahiri qė nė fėmijėri ishte rritur nė frymėn e babait tė tij pėr dashurinė ndaj atdheut.
Shkollėn fillore e kreu nė fshatin e tij, kurse tė mesmen, shkollėn e policisė, e regjistroi nė vitin akademik 1976-‘77 nė Vushtrri. Nga shkolla u pėrjashtua me arsyetimin: sjellje tė papranueshme ndaj organit tė shkollės, arsyetim qė pėrdorej zakonisht pėr persona qė kishin pikėpamje tjera nga organi shkollor i asaj kohe.
Nė vitin 1980, bashkė me dy bashkėpunėtorė tė tij, Raif Sfishta dhe Nexhmi Dabinofci kalojnė ilegalisht kufirin e Shqipėrisė dhe pėr kėtė burgosen nė Shkodėr pėr 18 ditė. Pas kthimit nė vendlindje ai burgoset nga policia lokale e Orllanit dhe dėnohet si i mitur me 15 ditė burg.
Pasi qė kreu shkollėn e mesme nė Orllan, Zahiri nė vitin 1981 fillon ndjekjen e mėsimeve nė Fakultetit Filologjik tė Universitetit tė Prishtinės drejtimin e gjuhės angleze. Po nė kėtė vit ai vijon shėrbimin ushtarak pėr 12 muaj dhe nė vitin 1985 e vazhdon atė edhe pėr tre muaj nė Beograd.
[redakto]Aktiviteti ushtarak

Nė rrethanat e krijuara gjatė grevave tė pėrgjithshme nė Kosovė tė mbajtura mė 3 shator tė vitit 1990, Zahiri dhe aktivistėt tjerė fillojnė tė punojnė pėr ngritjen e njė rrjeti sigurimi nė Kosovė. Si rezulltat i kėsaj pune Zahiri dhe aktivistėt e Orllanit krijojnė Shtabin e Njėsisė Guerile nė Orllan.
Nė vitin 1991 pasi qė nė Kosovė fillojnė qė punėt e ilegalės tė kordinoheshin me legalen Zahiri shkon nė Shqipėri pėr qėllime ushtarake. Me tė kthyer nė Kosovė nė vitin 1992, grupi i tij zbulohet dhe Zahirit i duhet tė kalojė nė ilegalitet pėr disa muaj. Deri nė 1992 ai kontribuoi nė furnizimin me armatim tė shtabeve tė krijuara nė rrethinėn e Orllanit.
Gjatė vitit 1994, Zahiri filloi tė angazhohet edhe nė pjesė tjera tė Kosovės pėr krijimin e UĒK-sė. Kėshtu, ai ėshtė njė nga themeluesit e Shtabit tė Pėrgithshėm tė UĒK-sė dhe anėtar i tij nga fillimi, nga ku fillon tė bėhet koordinimi i aktiviteteve politike dhe ushtarake nė tė cilat Zahiri luante njė rol tė madh si nė zgjerimin e fushės sė ndikimit, po ashtu edhe nė furnizimin me armatim. Zahiri shquhet nė kėtė kohė si organizues dhe zbatues i shkėlqyeshėm i sulmeve guerile ndaj forcave serbe nė Kosovė, po veēanėrisht nė rajonin e Llapit.Per te gjithe aktivitetin e tij ndihmen me te madhe ia ka dhene kusheriri i tij Fadil Pajaziti i cili ishte nje biznismen dhe pothuajse te gjithe financimin e ka pasur nga ai.
[redakto]Vdekja

Nė janar tė vitit 1997 grupi i tij zbulohet nga sigurimi serb. Mė 31 janar Zahir Pajaziti ishte duke udhėtuar nga Prishtina nė drejtim tė Vushtrrisė sė bashku me bashkėluftėtarin dhe nipin e tij Hakif Zejnullahu dhe bashkėluftėtarin tjetėr Edmond Hoxha nga Juniku, forcat serbe kishin vėnė pritė nė fshatin Pestovė, ku tė tre bien heroikisht nė luftė me ta. Flitet se ne kurth ka ra permes tradhtareve te kombit,Azem Syla dhe Xhavit haliti.
[redakto]Urdhri Hero i Kosovės

Mė 31 janar 2008, nė 11-vjetorin e rėnies, Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu i akordoi Zahir Pajazitit dekoratėn mė tė lartė shtetėrore tė Kosovės Urdhrin Hero i Kosovės.

Ky artikull nga Historia ėshtė njė faqe cung. Mund tė ndihmoni Wikipedian duke e pėrmirėsuar.

Po mire e si eshte e mundure qe keta tradhetar te shiten patriota
e ēlirimtar!!!


Derničre édition par Perparimi le Mer 21 Mar - 6:35, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Zahir Pajaziti vritet ne kurthe   Mer 21 Mar - 6:29

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Zahir Pajaziti vritet ne kurthe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: