AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ZVICRA ekstradon ata qe luftuan per lirin e kosoves

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ZVICRA ekstradon ata qe luftuan per lirin e kosoves   Ven 23 Mar - 1:03

Nuhiu nga “Grupi i Gjilanit” dorėzohet te policėt serbė
Beograd, 22 mars - Pjesėtari i “Grupit tė Gjilanit”, Shemsi Nuhiu, i cili ėshtė arrestuar nė Zvicėr nė bazė tė njė urdhėr-arresti serb, ėshtė ekstraduar nė Serbi, mbrėmjen e sė mėrkurės.

Pėr shkak tė arratisė, Nuhiu ėshtė gjykuar nė mungesė, nėn akuzat se ai dhe 16 pjesėtarė tė tjerė tė “Grupit tė Gjilanit” kanė kryer krime lufte kundėr civilėve serbė nė Gjilan.

Nė aeroportin e Beogradit, Nuhiu ka arritur pak pas orės 21 dhe, nėn pėrcjelljen e pjesėtarėve tė Interpolit dhe xhandarmėrisė serbe, ėshtė transferuar nė burgun e qarkut nė Beograd, raportojnė mediat serbe.

Nuhiu ėshtė arrestuar nė Zvicėr para njė viti, ndėrsa vendimi i Gjykatės Federale zvicerane pėr ekstradimin e tij ka hyrė nė fuqi mė 7 mars.

Ministri i Brendshėm i Serbisė, Ivica Daēiq, ka thėnė se me “kapjen dhe ekstradimin e pjesėtarit tė ‘Grupit tė Gjilanit’ tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, do tė jetė e kėnaqur drejtėsia”. Ai ka thėnė se “Grupi i Gjilanit” akuzohet pėr vrasjen e mė shumė se 150 qytetarėve serbė dhe tė kombėsive tjera joshqiptare nė Gjilan.

Autoritetet kosovare kanė kėrkuar nga shteti zviceran tė mos ekstradojė nė Serbi Shemsi Nuhiun. Pėr shkak tė mosanėtarėsimit nė Interpol, Kosova nuk mund tė kėrkojė shfuqizimin e fletarrestimeve tė lėshuara nga Serbia, tė cilat i konsideron politike...............................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: ZVICRA ekstradon ata qe luftuan per lirin e kosoves   Ven 23 Mar - 1:03

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ZVICRA ekstradon ata qe luftuan per lirin e kosoves
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: