AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb   Ven 23 Mar - 1:15

Swoboda: Serbia tė flasė pėr serbėt e Kosovės
Bruksel, 27 shkurt - Kosova do tė detyrohet tė pranoj se interesi i serbėve nė Kosovė ėshtė qė t’i pėrfaqėsojė Serbia. Kur Serbisė me tė vėrtetė i mundėsohet dhe i pranohet qė t’i mbrojė serbėt nė veri tė Kosovės, por edhe ata nė enklava, edhe pse tė ashtuquajturat enklava nuk duhet tė jenė enklava, ky do tė jetė njė pėrparim i madh, ka thėnė Hannes Swoboda, shef i grupit socialdemokrat tė Parlamentit evropian.

Ai fton BE-nė dhe Kosovėn qė t’i marrin seriozisht propozimet e kryetarit tė Serbisė, Boris Tadic, dhe qė tė flitet pėr planin katėrpikėsh tė tij pėr Kosovėn, sepse “Plani Ahtisaari ka tė meta”.

I pyetur nėse kėrkesa e kancelares gjermane Angela Merkel pėr tė eliminuar institucionet serbe nė Kosovė do tė jetė kushti kryesor pėr anėtarėsimin e Serbisė nė BE, Swoboda thotė pėr “Blci” se”Gjermania nuk do qė prapė tė duket si shteti i vetėm qė kundėrshton shumicėn e shteteve tė BE-sė”.

“Gjithashtu, interesi kryesor i Gjermanisė ėshtė tė ruhet stabiliteti nė rajoni. Ju mund ta kritikoni Gjermaninė pėr vendimet nė shumė fusha, duke pėrfshirė politikat ekonomike, por Gjermania nuk ėshtė njė vend qė vep
ron gabimisht”.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb   Ven 23 Mar - 13:33

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb   Ven 23 Mar - 13:34

Swoboda: Njė zgjidhje ėshtė autonomia pėr serbėt e veriut
1 2 3 4 5
( 0 Votes )
Nėnkryetari i grupit Socialdemokrat nė Parlamentin Evropian, Johannes Swoboda, sugjeron se njė lloj autonomie pėr serbėt e veriut nė kuadėr tė Kosovės do tė mund tė ishte njė zgjidhje praktike pėr kėtė pjesė.

“Mendoj se kjo ėshtė njė mundėsi dhe gjithashtu njė mundėsi praktike dhe e mirė. Prandaj mendoj se duhet tė provohet qė tė arrihet kjo situatė. Mendoj se nė kėtė mėnyrė pjesa veriore e Mitrovicės do tė mund tė ishte njė lloj lidhje ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė tė ardhmen”, tha ai.

Por, eurodeputeti shtoi se njė gjė duhet tė jetė e qartė, veriu i takon Kosovės si njė tėrėsi. Sėoboda u shpreh se edhe Prishtina edhe Beogradi do tė jenė tė detyruara tė bisedojnė pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt dhe vlerėsoi se vendimi i GJND-sė mund tė jetė njė lloj kushti dhe motivim pėr tė fill
uar bisedimet.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb   Ven 23 Mar - 13:54

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb   

Revenir en haut Aller en bas
 
Per veriun flet serbija e per shqiptar shqiperia per serb
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: