AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Njė polak dėshmon se ka blerė veshkė nė Kosovė

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Njė polak dėshmon se ka blerė veshkė nė Kosovė   Ven 23 Mar - 14:24


Varshavė, 22 mars - Njė polak ka dėshmuar gjatė njė procesi gjyqėsor pėr trafikim organesh qė po mbahet nė Prishtinė, se ka paguar 25 mijė euro pėr transplantin e veshkės nė njė klinikė kosovare.

Agjencia France Press transemton se Tadeusz Sadaj, 56 vjeē, ka thėnė nė procesin gjyqėsor tė udhėhequr nga EULEX-i pėrmes njė video-lidhjeje nga zyra e Prokurorit nė Varshavė, se ai ka kryer njė operacion tė transplantimit nė klinikėn tashmė tė mbyllur, "Medicus".Pas arritjes nė klinikė “ata mė kanė dhėnė disa letra pėr tė nėnshkruar… pas njė ore unė kam qenė nė sallėn e operacionit”, ka thėnė Sadaj.

“Operacioni qė keni kryer ka qenė pėr transplantim veshke?”, e ka pyetur prokurori special i BE-sė, Xhonatan Ratel.“Po”, ėshtė pėrgjigjur biznesmeni i fuqishėm pėr tė shtuar: “Para operacionit kam qenė gjysmė i vdekur. Tash, jam i gjallė”.Ai ka thėnė se shumėn prej 25 mijė eurosh ia kishte paguar me “para nė dorė doktor Jusufit.

”Sadaj sipas AFP-sė, shpjegoi se i kishtė rėnė nė gjurmė mjekut turk Jusuf Sonmez, njėrit nga prej tė dyshuarve kryesorė nė kėtė rast, pasi qė kishte kėrkuar nė internet pėr transplantim veshkash.Ai ėshtė takuar disa herė me Sonmezin nė Turqi para se tė udhėtonin nė Prishtinė pėr transplantim dhe operacioni, sipas tij, ishte kryer nga kirurgu turk.

Sonmez aktualisht gjendet nė Turqi, ku po ashtu, po hetohet nga autoritetet turke pėr njė rast tjetėr tė trafikimit tė organeve.Shtatė tė dyshuar me nė krye ish sekretarin e Ministrisė sė Shėndetėsisė Ilir Rrecaj dhe urologun e shquar Lutfi Dervishi, pėrballen me akuzat se kanė marrė pjesė nė njė grup tė trafikimit ilegal tė organeve.
0
(3203 herė i lexuar) publikuar mė 22.03.2012 nė 21:59 nga R.Z.

......................................................................
...............

http://zhurnal.mk/content/?id=123222159396

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Njė polak dėshmon se ka blerė veshkė nė Kosovė   Ven 30 Mar - 14:19


Nė seancėn e sotme gjyqėsore nė rastin “Kleēka” trupi gjykues ka vendosur tė vazhdojė gjykimin pėr Fatmir Limajn, Naser Krasniqin, Nexhmi Krasniqin dhe Naser Shalėn, pasi qė mendon se provat e mbetura mjaftojnė pėr vazhdim tė gjykimit. Ndėrsa tė pandehurit e tjerė Arben Krasniqi, Behlul Limaj, Refki Mazreku, Sabit Shala, Shaban Shala, Besim Shurdhaj shpallen tė pafajshėm nga gjitha akuzat e ngarkuara.

Vendimin e trupit gjykues nuk e kanė mirėpritur avokatėt e tė pandehurve qė do ta vazhdojnė gjykimin, duke thėnė se ky rast ėshtė dashur tė pėrfundojė edhe pėr klientėt e tyre. Nė kėtė seancė nuk ishte i pranishėm prokurori i ēėshtjes Maorizio Salustro, por ai e kishte dėrguar zėvendėsin e tij, Charles Hardway.Karim Khan, avokat mbrojtės i deputetit Fatmir Limaj, ka thėnė pas seancės se, janė habitur kur gjatė seancės trupi gjykues vendosi tė mos kėrkojė dėshmi shtesė, por ka kėrkuar nga prokurori qė tė thirret nė dėshmitė e njėjta.

Tė gjitha tė drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress- COPYRIGHT
Lajmi i plotė ėshtė ne sistemin me parapagim. Publikimi i plotė pėr lexim i kėtij lajmi behėt mbas 24 orėve. Ndalohet rreptėsisht marrja dhe shpėrndarja nė media, portale... pa autorizim paraprak me shkrim nga A.P.L. KosovaPress.
Kontakt: parapagimi@kosovapress.com, te
l: +37744966167
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Njė polak dėshmon se ka blerė veshkė nė Kosovė
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: