AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Dardha dhe aftėsitė kuruese tė saj

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Dardha dhe aftėsitė kuruese tė saj   Dim 25 Mar - 0:48

Dardha konsiderohej nė Evropė si simbol i shėndetit, fatit dhe shpresės dhe ishte mjaft e njohur qė nė periudhėn e romakėve tė lashtė, tė cilėt prodhonin prej saj njė lloj vere e cila pėrdorej si antidot kundėr kėrpudhave helmuese.

Gerard, njė botanolog i shekullit tė 16-tė shkruan: “Vera e dardhės ndihmon ata persona qė nuk janė mėsuar tė pinė, ngroh stomakun dhe lehtėson tretjen”.

Pėr kinezėt, dardha simbolizon jetėgjatėsinė, drejtėsinė dhe gjykimin e drejtė. Sot ekzistojnė rreth 3000 lloje dardhash, tė cilat janė tė gjitha tė ngrėnshme. Nė konsumimin e dardhave duhet pasur kujdes qė tė jenė tė pjekura mirė, sepse nė tė kundėrt, nė vend qė ta ndihmojnė sistemin tretės, e pengojnė funksionimin e tij normal. Pėr personat qė vuajnė nga probleme tė sistemit urinar, rekomandohet tė konsumojnė 2-3 gota lėng dardhe nė ditė.

Aftėsitė kuruese tė dardhės

1. Lėngu i dardhės ndihmon qetėsimin e fytit tė irrituar nga kolla.

2. Ėshtė mjaft e njohur pėr vetitė e saj zbutėse dhe qetėsuese, sidomos kundėr djegieve tė stomakut, dispepsisė, gastriteve, koliteve dhe problemeve tė zorrės sė trashė.

3. Dardha pėrmban njė substancė tė quajtur piktinė, e cila qetėson zorrėn e trashė nė raste diarreje apo kapsllėku.

4. Luan rol nė uljen e kolisterinės nė gjak.

5. Vetitė e saj diuretike ndihmojnė nė jashtėqitjen e shpejtė tė toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, ēka ndihmon nė personat me artrit urik.

6. Vetitė e saj pastruese ndihmojnė nė uljen e dhimbjeve tė kyēeve.

7. Dardha pėrmban elementin bor, i cili ndihmon nė mbrojtjen e organizmit n
ga osteoporoza.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Dardha dhe aftėsitė kuruese tė saj
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: