AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bimet mjekuse

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bimet mjekuse   Lun 14 Aoû - 12:26

http://members.lycos.nl/bouman103/kruiden_om_ons_heen.htm

www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi%3Fubb%3Dprint_topic%3Bf%3D45%3Bt%3D000065+bimet+sheruese&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://72.14.221.104/search?q=cache:zmyUY_WD0xgJ:www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi%3Fubb%3Dprint_topic%3Bf%3D45%3Bt%3D000065+bimet+sheruese&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr

Postuar nga paperina (Anëtar/e # 37) On 19 Prill, 2004 01:16:

Lulekuqe.LulebuzhuriShurup per pagjumesine, kolle, e nervozizem.

Lihen 5 luge te medha petalesh te thata ne 1 Liter uje te ngrohte per 10 minuta.
Filtron mire dhe i hidhet 800 Gr sheqer.

Femijeve ju jipen 2-3 luge ne dite. Kurse te rriturve 3-5 nr dit.


Kundra nervozizmit: Hidhet ne nje 1 liter uje te zier nja 8-10 kapsula pa fara..duke e len te ftohet per 15-30 minuta.
Merren 2-3 luge te madhe duke ju hedhur nje cik qumesht para se te flihet gjume.

Per lekuren: Hidhet nje grusht petalesh te thata ne uje te zier...lihet duke u ftohur per 15 minuta e pastaj lahet fytyra o ne vendet ku deshirohet te kete trajtim.

Kundra bronshitit o kolles: Lule mullage e patale lulekuqesh bashke.Zihen mire dhe filtrohen. Me pas kur jane ftohur pak hidhet 2-3 luge te kesaj brenda nje gote me uje te ngrohte dhe pak mjalte.
TATULLA
Tatulla edhe pse eshte bime e helmuar,ajo mundet te perdoret per bronhit ,por me ane te tymosjes se fletave te thata
http://www.tiranalive.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=36

http://www.tiranalive.com/vbulletin/showthread.php?t=1097

bimet sheruese kunder kancerit:http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-48537.html
http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-48537.html
Per bimen e aloes thone qe zhduk tumoret,lexo maposhte!
http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-48874.html

Mjekime popullore [Arkiva] - Forumi ShqiptarAloe, ne fakt eshte bime qe perdoret edhe ne semundjet e lekures, djegiet etj. ... ne gjak me ndonje bime mjekuese mund te postoni ndonje informacion. ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-48537.html - 36k - En cache - Pages similaires

http://www.bio.bg.ac.yu/herbar/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bimet mjekuse   Jeu 29 Nov - 11:18

CaNdy07-07-2005, 11:24 AM
Bioterrorizmi, skenar katastrofe ne nje gote qumeshti

M? pak se 10 gram? bacil butilik, nj? helm shum? i fort?, i hedhur nga terrorist?t n? nj? ?istern? qum?shti mund t? shkaktonte me mij?ra viktima n? SHBA, sipas nj? studimi shkencor publikuar k?t? jav?. Autoritetet federale u munduan t'a ndalonin publikimin e k?tij studimi nga shkenc?tar?t e Universiteteit t? Stanfordit (n? per?ndim t? Kalifornis?), nga frika se ky studim jep t? dh?na dhe informacione p?r grupet terroriste. I botuar m? n? fund sot n? faqet e analeve t? Akademis? Amerikane t? Shkencave (PNAS), studimi synon t? vler?soj? d?mtimet e linj?s s? shp?rndarjes t? qum?shtit dhe t? jap? rekomandime p?r t'i shmangur ato. Drejtuesi i k?tij studimi, Lawrence Wein, i cili tashm? ka b?r? studime mbi skenaret e sulmeve terroriste me bacilin e qymyrit (antraksi) dhe virusin e variol?s, u befasua nga presionet e qeveris? p?r t'a ndaluar botimin e tij. Ai b?ri t? ditur se ia kishte paraqitur n? tetor rezultatet e studimit funksionar?ve t? Ministrive t? Sigurimit t? Brendsh?m dhe t? Sh?ndet?sis? si dhe p?rfaq?suesve t? industris? s? qum?shtit. Ky shkenc?tar shpjegon se qeveria hoqi dor? nga bllokimi i raportit t? tij sepse informacionet tashm? ishin b?r? publike dhe shum? leht? mund t'i lexoje ato n? Internet. Lawrence Wein dhe ekipi i tij zgjodhi qum?shtin sepse ai ka shum? n?nprodukte dhe mblidhet n?p?r ?isterna t? m?dha dhe se bacilet mund t? shp?rndahen dhe t? konsumohen p?r disa dit? n? rreth 568 mij? persona, sipas hipotez?s s? tij. N? baz? t? intensitetit t? procesit t? pasterizimit t? qum?shtit i cili neutralizon pjes?risht bacilin butilik, koha e reagimit pas zbulimit t? toksikimit dhe e afatit t? kthimit t? qum?shtit t? infektuar nga shp?rndarja, k?ta shkenc?tar? vler?sojn? se do t? s?mureshin rreth 400 mij? persona. Simptomat e helmimit butilik shfaqen disa or? pas konsumimit: dhimbje barku, t? vjella, ?rregullime n? shikim dhe n? rastet m? t? r?nda paraliza t? r?nda dhe vdekje nga asfiksia. P?rqindja e vdekshm?ris? mund t? arrij? n? 60 p?r qind, sipas shkenc?tar?ve t? cil?t mendojn? se doza kund?r-bacilit nuk do t? mjaftonin p?r trajtimin n? t? nj?jt?n koh? t? nj? numri kaq t? madh viktimash. Autor?t e raportit nxjerrin si p?rfundim se mjeti m? efikas p?r t? zvog?luar rrezikun e nj? sulmi dhe t? jet? e detyrueshme q? kapak?t e ?isternave t? qum?shtit n?p?r kamiona t? jen? t? mbyllura me dryn. Ata rekomandojn? gjithashtu nj? p?rmir?sim t? pasterizimit dhe zbatimin e testeve t? zbulimit t? bacilit n? qendrat e mbledhjes s? qum?shtit. Pjesa m? e madhe e rekomandimeve tashm? jan? nd?rmarr? nga autoritetet federale dhe po zbatohen nga shp?rndar?sit e qum?shtit, pohon nj? z?dh?n?s i Grupit Amerikan t? Prodhimit t? Qum?shtit. Por, ato nuk jan? t? detyrueshme, u shpreh ai.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bimet mjekuse   Jeu 26 Fév - 0:38

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Alice008Numri i postimeve : 3
Registration date : 04/11/2010

MessageSujet: Re: Bimet mjekuse   Jeu 4 Nov - 2:19

Thank you for the explicit explain for it...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Bimet mjekuse   

Revenir en haut Aller en bas
 
Bimet mjekuse
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: emigracioni-
Sauter vers: