AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Na nxiten komandantet te vrasim,si Lima Syla,Selimi ,Buja et

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Na nxiten komandantet te vrasim,si Lima Syla,Selimi ,Buja et   Lun 16 Avr - 15:00

Ushtari i UĒK-sė “spiunon” UĒK-nė
Prishtinė 9 korrik- Dick Marty mund ta ketė shfrytėzuar edhe dėshminė e Fahredin Gashit pėr ta hartuar raportin e tij me tė cilin implikon Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės nė kidnapimin dhe dėrgimin e civilėve nė Shqipėri.Ish-pjesėtari i UĒK-sė qė ndodhet nė paraburgim dhe po gjykohet pėr vrasjen e njė fshatari tė moshuar nga njė fshat i Lipjanit ka dėshmuar pėr krime tė supozuara tė kryera nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės kundėr popullatės civile nė Kosovė. Nė njė video dėshmi qė ua ka dhėnė hetuesve tė Gjykatės sė Hagės pėr ish-Jugosllavi nė vitin 2004 nė kampin finlandez nė Lipjan nė cilėsinė e tė dyshuarit tri pjesė tė sė cilės i ka publikuar portali Lajmeshqip.com, Gashi thotė se mund tė ketė pasur kidnapime tė shumta tė civilėve tė cilat nuk mund tė jenė bėrė pa dijeninė e komandantėve tė zonave. Gashi qė ėshtė akuzuar nga Nazim Bllaca pėr pėrfshirje nė krime nėn komandėn e Azem Sylės ėshtė pjesėtar i Shėrbimit Informativ tė Kosovės ka thėnė se asnjė plumb nuk ka mundur tė shkrepej pa dijeninė e komandantėve. Sipas tij, pėr fatin e kėtyre tė zhdukurve dinė mė sė miri komandantėt e zonave pėrkatėse Fatmir Limaj, Rrustem Mustafa, Shukri Buja, Sylejman Selimi… “Pa dijen e tyre nuk ka guxuar tė shkrepej asnjė fishek”, ka thėnė ai, duke u shprehur se “nė Shqipėri dhe nė vende tė ndryshme mund tė ketė kampe tė pėrqendrimit, ku janė mbajtur dhe mbahen ende pengjet e UĒK-sė”, ashtu sikurse, gjithnjė sipas tij, “edhe nė Serbi mund tė ketė kampe ku mbahen pengje dhe tė zhdukur nga Kosova”, shkruan “Koha Ditore”. “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka pasur komandė e disiplinė. Pa dijen e komandantit nuk ėshtė bėrė asgjė… UĒK-ja mė ka ēarmatosur dy herė dhe sė fundmi, nė ditėn kur delegacioni kosovar ėshtė nisur pėr nė Konferencėn e Rambujesė, ma kanė marrė pushkėn pėrgjithmonė Fatmir Shurdha dhe Skėnder Hoti, i njohur me emrin “Tigri”. Ata mė kanė ēarmatosur… Ku ka tym ka edhe zjarr, dhe UĒK-ja ka bėrė kidnapime tė civilėve…”, ka deklaruar Fahrudin Gashi, i njohur si Faruku. Gashi qė ėshtė akuzuar nga ish-bashkėluftėtari i tij, Nazim Bllaca, se kanė kryer krime bashkė nė kuadėr tė SHIK-ut e ka pranuar para hetuesve tė Hagės se ka pasur raporte tė mira me Policinė Serbe para lufte dhe se kishte pasur frikė se mos po vritej nga UĒK-ja. Pėr t’i rregulluar raportet edhe me UĒK-nė ai ka thėnė se kishte dėrguar njė kontingjent mėlmesa vegetė nė zonat e luftės tė kontrolluara nga ish-guerilja. Gashi e ka pranuar edhe nė tė kaluarėn se ka dhėnė dėshmi pėr hetuesit e Hagės dhe se njė CD e posedon Nazim Bllaca me anė tė sė cilės, sipas tij, e ka shantazhuar pėr ta zhvatur. Mirėpo, Nazim Bllaca mohon njė gjė tė tillė. Nė njė prononcim pėr “Kohėn Ditore” nėpėrmjet telefonit tė premten, Bllaca ka thėnė se po ta kishte kėtė CD qysh ditėn e parė tė lindjes sė problemeve me SHIK-un do ta publikonte atė. Sipas Bllacės, kjo video ka prejardhjen nga Azem Syla, shkruan ndėr tė tjer
a Koha Ditore.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Na nxiten komandantet te vrasim,si Lima Syla,Selimi ,Buja et   Lun 16 Avr - 15:10


Fahrudin Gashi, i njohur si Faruku.


Ku ka tym ka edhe zjarr, dhe UĒK-ja ka bėrė kidnapime tė civilėve…”, ka deklaruar Fahrudin Gashi, i njohur si Faruku. Gashi qė ėshtė akuzuar nga ish-bashkėluftėtari i tij, Nazim Bllaca, se kanė kryer krime bashkė nė kuadėr tė SHIK-ut e ka pranuar para hetuesve tė Hagės se ka pasur raporte tė mira me Policinė Serbe para lufte dhe se kishte pasur frikė se mos po vritej nga UĒK-ja. Pėr t’i rregulluar raportet edhe me UĒK-nė ai ka thėnė se kishte dėrguar njė kontingjent mėlmesa vegetė nė zonat e luftės tė kontrolluara nga ish-guer
ilja.............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Na nxiten komandantet te vrasim,si Lima Syla,Selimi ,Buja et
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: