AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bahtir HAMZAI. "U.Ē.K-ari", "F.U.Ē.K.")

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bahtir HAMZAI. "U.Ē.K-ari", "F.U.Ē.K.")   Sam 28 Avr - 7:21

SI U ZBULUA NGA SHISH-I AGJENTI JUGOSLLAV BAHTIR HAMZA
Shkruan:Flori Bruqi
Bahtir Hamza i vetėquajturi poet dhe gazetar i ,,Rilindjės,,para disa vjetėve nga disa agjentė tė Komisariatit numėr dy tė Policisė sė SISH-it tė kryeqytetit shqiptar ėshtė masakruar ngase i njajti ka kėrcnuar pushtetarėt e Shqipėrisė dhe nė ēantėn e tij janė gjetė dokumentacion sekret spijunazhi tė MUP-it Serb si dhe njė fletėlėshim neuropsikiatrik nė emrin e tij mė diagnose ,,Schisophrenia paranoids,,.
…Gazetarit tė ,,Rilindjs Demokratike,, z.Zef Lleshi i deklaron mė datėn 2 dhjetor 2000,,,poeti,,Bahtir Hamza sa vijon:,,Kam ardhur nė Shqipėri qė mė 1 shtator 2000 pėr tė botuar dy vepra njė prozė lirike dhe njė me ese.,,
Mė datėn 1 shtator 2000 Bahtir Hamza ėshtė sistematizuar si ,,ilegal,, nė kampin e refugjatėve tek Pishinat nė Tiranė.
Mė datėn 16 shtator 2000 nė mėnyrė perfide mashtron gazetarėn e mirėnjohur ,z.Kozeta Mamaqi dhe jep intervistė pėr Rdaio Tirana…
Musafir z.Bahtir Hamza ka qenė tė Murat Hoxha qė rrin sė bashku mė Vahid Beliqin.
Ata kanė qenė refugjat Kosovar qė kanė banuar tė pishinat.Mė tė hetuar se nė konak tė Hoxhajve dhe Baliqit ėshtė spijuni jugosllav mė emrin Bahtir Hamza,nė ora 1 tė natės baraka ėshtė sulmuar mė gurė nga njė kosovar mė inicialėt F.L/emri i njohur pėr redaksinė/…
Mė datėn 17 nėntor 2000 rreth ores 9 e 30 minuta,personi i njajtė F.L,qė ka qenė edhe komandantė i UĒK-sė, qė ėshtė dermuar mire z. Bahtir Hamza/ mė njė shufėr hekuri/…Bahtiri ,e kafshon komandantin nė dorė …
Mė vonė ka nderhyrė policia e SHISH-it duke e shtrirė pėrtokė spijunin jugosllavė mė emrin Bahtir Hamza.
…Agjenti mė inaicialin D.ja ka venė prangat dhe e ka rraf mire Bahtirin .
Mė vonė Bahtirin e kanė marrė agjentat sekret tė Komisariatit numėr 2.
Nė bisedė informative Bahtiri ėshtė marrė nga agjenti i SHISH-it Irakli Profka.
Agjenti nė fjalė e ka goditur me grushte dhe shkelma dhe shkopinj gome pasiqė Bahtiri ka filluar ta shajė ēdo gjė qė ėshtė shqiptare.Nė ēnatėn e Bahtirit janė gjetur edhe shumė secrete tė njė agjenture serbe,qė ėshtė edhe secret zyrtar i SHISH-it zyrtar…Nė polici ėshtė mbajtur prej ores 10 deri nė ora 15 e 30 minuta…
Lėnda ka shkuar deri tė prokurori Kostaq Beluri.Ekspertizen mjekėsore e ka berė Dr.Bardhyl Cipi…Lėnda penale sot e kėsaj dite ėshtė mbetė ad acta pasiqė Bahtiri mė tė shpejtė ka treguar diagnozėn psikiatrike ,,mė tė cilėn ėshtė liruar nga vuajtja e denimit tė vrasjės sė bashkėshortės,,.
Nė Kosovė Bahtir Hamza ka nxjerrė 5 numra tė revistės letrare ,,Pena shqiptare,, si dhe ka patur disa konkurse letrarė ,ku kanė konkuruar hjiq mė pak se 500 poetė kosovarė me poezitė e tyre.
Janė shpėrblyer 5-6 vetė kurse poezitė tjera Bahtir Hamza i ka pėrvehtėsuar nė librat e tij…
Bahtiri ėshtė marrė sa ka qenė nė Kosovė mė shpėrndarje tė narkotikėve,prostitucion si dhe mė shitjen e pasoshėve jugosllavė tė marra nga zyrta ndėrlidhse tė Serbisė nė Graēanica dhe Fushė Kosovė…Jashtė vendit ka qenė striptizet mashkulli nė Klube nate nė Gjermani,Zvicer etj…
Gjithashtu nė bashkėpunim mė disa shqiptar qė kanė punuar nė zyrat ndėrlidhse –ndėrkombėtare,ka dhenė viza Shėngeni .
Mbi 30 shqiptar kanė dhenė bakshishin 2000 deri 3000 euro,por pėr fatin e tyre tė zi ,,ujku i zi i Drenicės,,/kėshtu nė shkrime i thotė vedit/apo siē thotė poeti i mirėnjohur z.Rrustem Geci ,,mė mire tė themi pėr Bahtir Hamzėn qė ka qenė bashkėpunėtori mė i devotshėm i kriminelit serb Zhelko Razhnjatoviq Arkanit ,,apo siē thotė poeti kosovar Gani Xhafolli pėr Bahtir Hamzėn se ka qenė shok i ngushtė i kryeshefit tė SUP-it tė Kosovės Selim Broshės,,.
Vlerėsoni tė dadshur lexues tė forumit www.zemrashqiptare.net poezinė e botuar tė B.Hamzės , pėr UĒK-nė.
Bahtir HAMZA
(Nė qytetin "Studenti" nė Tiranė, nė mur lexohet "U.Ē.K-ar
i", "F.U.Ē.K.")
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Bahtir HAMZAI. "U.Ē.K-ari", "F.U.Ē.K.")
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: