AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nje kometė e re po i afrohet Tokės

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nje kometė e re po i afrohet Tokės   Sam 12 Mai - 6:53

Nje kometė e re po i afrohet Tokės
admin | April 12, 2012 | 0 Comments
Njė kometė e re po i afrohet tokes, ajo ėshtė C/2011 L4.Astronomėt parashikojnė se kjo do tė jetė e dukshėm me sy tė lirė nė muajin e parė tė vitit 2013, duke u bėrė e ndritshme si Venusi, sinjalizime qe kane arritur si nga Instituti i Astronomisė,ashtu dhe nga Universiteti i Hawait.

Kometa C/2011,L4 u zbulua sė pari nga teleskopi Pan- STARSS -1,ne Haleakala,e ishujve te Havait,qe do te jete e dukeshme me sy tė lirė.

Pan-STARSS, teleskopi Panoramic Hulumtues dhe Sistemi i reagimit tė Shpejtė, punon me softuer tė automatizuar, i cili skanon ēdo imazh pėr tė kėrkuar pėr objekte qė lėvizin.

Natėn midis 5 dhe 6 qershor 2011, diēka u gjet: gjate punės nga astronomi Richard Wainscoat i Universitetit tė Hawaii,duke pėrdorur teleskopin Kanada-France-Hawaii nė Mauna Kea,konfirmoi praninė e kėtij objekti nė lėvizje .

Kometa ėshtė tani rreth 1.2 miliardė kilometra nga Dielli ndėrmjet orbitave tė Saturnit dhe Jupiterit, dhe ėshtė shumė e dobėt pėr t’u pare me sy tė lirė. Por nė vitin 2013 kometa do i afrohet diellit rreth 50 milion milje larg dhe do tė jetė e dukshėme me sy te lire nė qiellin perėndimor pas perėndimit tė diellit,
nė tė ngrysur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Toka e parė nga lart si kurrė mė parė   Sam 12 Mai - 6:54

Toka e parė nga lart si kurrė mė parė
40 vjet mė parė, nė garėn pėr pushtimin e hapėsirės mes NASA-s dhe rivales sė saj tė Rusisė ish-komuniste, agjencia amerikane triumfoi duke sjellė dhjetra imazhe tė Tokės, shkrepur nga lartėsia nėpėrmjet satelitit “The Blue Marble”.
Por sot, 40 vite mė vonė, Rusia hakmerret duke publikuar njė imazh tė vetėm, njė imazh qė tregon planetin tonė si kurrė mė parė, qartėsisht me cilėsinė 12 megapiksel.
Foto ėshtė shkrepur nga sateliti rus i hidro-meteorologjisė, Electro-L, satelit i gjeneratės sė fundit i hedhur nė orbitė, nė 36 mijė kilometra distancė mbi brezin ekuadorial, nė janar tė vitit 2011.
Electro-L nis drejt Tokės njė imazh cdo 30 minuta dhe cdo piksel ėshtė ekuivalent me 1 kilometėr.
Por pėr Robert Simmon, shkencėtar nė Goddard Space Flight Center, imazhet e sjella nga NASA nė tokė, nuk janė as mė tė mira, as mė tė kėqia se ato tė rusėve. “Ndryshimi gjendet tek pėrpunimi i tė dhėnave”, thotė ai.

Pritet ndonje l
ufte boterore
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Nje kometė e re po i afrohet Tokės
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: