AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  papunėsia 70.4 pėr qind

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: papunėsia 70.4 pėr qind   Jeu 17 Mai - 0:10

Statistikat e fundit: papunėsia 70.4 pėr qind
Prishtinė, (Kosovapress) 05 Maj 2012 09:57

Pėrqindja e tė papunėve nė fuqi punėtore arriti nė 70.4 pėr qind nė vitin 2011. Kjo bėhet e ditur nga raporti i fundit i Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės. Publikimi “Kosova nė shifra 2011” ėshtė publikim statistikor horizontal. Ky publikim pėrmban statistika administrative dhe hulumtuese tė pėrfituara nga anketat e fushave mė me rėndėsi statistikore. Qėllimi i kėtij publikimi ėshtė qė tė vė nė pah njė pasqyrė themelore pėr tė dhėnat mbi gjendjen socio-ekonomike, demografike dhe bujqėsore nė Kosovė.

Sipas raportit, 24.3 % e popullatės nė moshė pune ėshtė e punėsuar, kurse 21,9 % ėshtė e papunė. Ndėrsa shkalla e papunėsisė, gjegjėsisht pėrqindja e tė papunėsuarve nė fuqi punėtore ėshtė 70.4%.

Numri i punėkėrkuesve nė vitin 2011 arriti 325 mijė. Prej tyre, pa kualifikim janė 195 mijė apo 60 pėr qind; me gjysėm kualifikim janė 11 mijė e 800, apo 3.6 pėr qind; tė kualifikuar janė mbi 27 mijė, apo 8.4 pėr qind; me shkollė tė mesme janė 85 mijė veta, apo 26 pėr qind; me shkollė tė lartė janė vetėm 2 mijė veta, apo 0.6 pėr qind; kurse me universitet janė 4.223, apo 1.3 pėr qind.

Grupmosha mė e madhe e punėkėrkuesve ėshtė e atyre mes 25 e 39 vjeē, gjegjėsisht 142 mijė veta, apo 43.7 pėr qind. Pastaj vijnė ata tė moshės 15-24 vjeē, 107 mijė, apo 33 pėr qind; mosha 40-54 vjeē, 60 mijė veta, apo 18 pėr qind; kurse rreth 16 mijė punėkėrkues janė tė moshės mbi 55 vjeē, qė pėrbėjnė rreth 5 pėr qind tė totalit tė punėkėrkuesve.

Tė punėsuar nė sektorin publik janė 78 mijė veta, kurse paga mesatare e tyre
arrin 368 euro.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
papunėsia 70.4 pėr qind
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: