AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi si shaq landovica(Gani Landovica)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi si shaq landovica(Gani Landovica)   Ven 18 Mai - 14:28

Mua luftėtarin e lirisė vetėm ti nuk mė ke njohur!
Saturday, 10 March 2012 16:02 8 Komente EditorialeShkruan: Avdi Ibrahimi – Veteran i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės - Kush je ti qė nuk mė njeh, mua luftėtarin e
Avdi Ibrahimi
lirisė, ti, qė ke hypur nė pushtet nėpėrmjet intrigave, ti, qė s’po e njeh meritėn time prej luftėtari tė lirisė, ti, qė kalon pėrpara meje si pėrpara njė hiēi, ti, qė shkel mbi tė drejtėn time tė ligjshme tash e dymbėdhjetė vite, ti, qė shkel mbi mua si pėrmbi njė gurė, ti, qė i largohesh gjithnjė aprovimit te ligjit pėr njohjen e luftės sė drejtė ēlirimtare qė bėra unė me plotė luftėtarė tjerė, ti, largohesh gjithmonė dhe mė le nė pritje tė pėrhershme?
Ti, nuk mė njeh mua luftėtarin e lirisė kombėtare e njerėzore qė gjithēka bėra pėr tė mirėn e atdheut qė nga koha kur kuptova se atdheut i kemi borxh edhe jetėn, veprova me vullnet tė lire dhe mendje tė kthjellėt, e ndiej tė nevojshme kėtė detyrė atdhetare ta kryej deri nė fund tė jetės time. Falėnderoj atdheun tim, kėtė vend tė mrekullueshėm shqiptar, qė mė mundėsoi kushte pėr tė punuar, pėr ta ēliruar nga zgjedha jugosllavo-serbe.
Jetova nė njė epokė krizash ekonomike-sociale, lėvizjesh shqiptare qė kėrkonin liri e pavarėsi nga Jugosllavia titiste-rankoviqiste-millosheviqiane, me kėtė epokė ballafaqimesh tė ashpra politike, ekonomike e ideologjike, qė i quan popujt e kėsaj federate artificiale nė ndarje tė dhunshme nga hegjemonizmi gjenocidist serbomadh.
Pėr ty, njėherė pandeha se ndoshta tė preokupojnė probleme mė tė mėdha tė shtetndėrtimit tė Republikės Shqiptare tė Kosovės, pandeha se njėherė e ke hallin t’u zgjidhje problemin familjeve tė dėshmorėve tė rėnė nė altarin e lirisė, invalidėve tė luftės dhe atyre qė lanė gjymtyrėt e trupit pėr liri e tė drejta kombėtare shqiptare, e pastaj do tė vijė radha pėr mua luftėtarin e lirisė tė mė njihe me ligj pėr kontributin e dhėnė nė ēlirimin e atdheut? Pėrsėri mė le vetėm, mė tė vetmuar se kurrė, mė tė poshtėruar se kurrė. Nuk ka mė asgjė nga ti, ty tė intereson vetėm mbetja nė pushtet dhe paraja… Kur tė pėrmend dikush emrin tim, emri i luftėtarit tė lirisė tė duket i huaj, pėr tė mos thėnė i vdekur?
Jo, qeveritar, unė nuk di tė ankohem prej teje, nuk dua ta hidhėroj shtėpinė tėnde tė hareshme… Mos m’u hidhėro, se nuk do tė mėrzis mė, pėr tė drejtat qė nė saje tė meritave mė takojnė, por m’u duk e nevojshme qė kėtė here ta zbrazja zemrėn time tė vuajtur nga padrejtėsitė qė po i benė ti,qė unė tė vuaj pėr kafshatėn e bukės, qė shpesh here mė mungon.
Vetėm kėsaj here m’u desh t’i thosha kėto fjalė nga zemra ime e zhuritur, u pikėllova dhe gati m’u ndal fryma, kur pa e pyetur askėnd ma ndryshove flamurin tim kombėtar shqiptar, mendova se mos je i marrė, pėr kėtė ndoshta po i flas njė tė marri? Vetėm kėtė herė, pastaj do t’i kthehem heshtjes, heshtje kjo qė ndoshta ta vret marrėzinė tende…?! Por ti s’do ta dėgjosh britmėn sa te jem gjallė, t’i pėr veten dhe familjen tende nė saje te pushtetit ke siguruar jetėn super luksoze, ti ke edhe qumėsht zogu pėr familjen tende, thotė urtia popullore e mua me mungon nganjėherė edhe buka, nuk tė bie ndėrmend jo, pse unė luftėtari i lirisė jetoj i papunė dhe nė skamje tė tmerrshme.
Ti, vetėm kur tė kem vdekur nga skamja, do ta dėgjosh kėtė britmė tė sė drejtės time tė cilėn t’i se ke njohur kurrė…Sa luftėtarė tė lirisė gjerė mė tani i kanė dhėnė fund jetės sė tyre vetėm pse nuk kanė patur bukė pėr ta ngopur barkun e tyre dhe familjes sė tyre… ndoshta, ti, njė ditė do ta kuptosh kėtė britmė, por atėherė kur tė kujtohesh, unė nuk do tė dėgjoj mė, se ndoshta do tė jem nė gjumin e vdekjes.
Pėr kėtė s’po tė lė lė asnjė gjurmė dhe asnjė shenjė, tė jetės sime tė shumėvuajtur, po ashtu, siē nuk mė ke lėnė edhe ti asgjė tė mire gjatė qeverisjes tėnde. Kėshtu ishte e thėnė tė jetoja jetėn pas luftės ēlirimtare si Sokrat i vuajtur, kėshtu le tė mbetet edhe kur vdes. Po tė pikėlloheshe sadopak nga vdekja ime, atėherė s’do tė mund tė vdisja… E ndien ti kėtė vdekje qė mban me vete dashurinė e pavdekshme pėr atdheun e shqipeve, i ndien ti i marrosuri pėr pushtet e para, ti ke harruar ndjenjat e zjarrta qė kaluam shtigjeve tė luftės… Sikur nuk mjaftonte gjenocidi serb, qė bėhej ndaj shqiptarėve… Ti mbase edhe e ke harruar vuajtjen e mijėra shqiptarėve nga ky gjenocid serbomadh, ke harruar, por pse nga ti tani duhej edhe tė poshtėrohesha! Kur nė atė ministri ku unė luftėtari i lirisė duhet t’i realizoj tė drejtat e mia, vendose njė armik te kombit shqiptar tė deridjeshem…?! Mė vjen keq pėr ty, qė ende pas kaq vitesh ti nuk po kupton se punėn e kujt je duke e bėrė? Ti nuk po zgjohesh nga letargjia e rėndė qe tė ka zėnė dashuria pėr pushtet dhe para, duke mė harruar mua luftėtarin e lirisė.
E gjithė bota njerėzore liridashėse mė patėn nderuar mua luftėtarin e lirisė, ata silleshin me respekt pėr mua, vetėm ti harrove! Ti, harrove tė kaluarėn time tė lavdishme, dhe mirėsjelljen e sė tanishmes! Vetėm ti, zotėri qeveritar i pushtetit dhe parasė nuk mė ke njohur mbase si duhet mua luftėtarin e lirisė!


Share
< Prev Next >
Komente

E verteta ne fillim dhemb.Pastaj sherone qdo njeri normal e te pa djallzuar. Te djallzuarit e verteta i rrehmi, ne trup e ne prapanic, Sepse keta te mjer kane lind trathtar, rriten, jetojn e vdesin si trathtar e shpifsa, pa shpirt e pa zemer. per ter jeten sa te jen gjall, Ndersa qajn me lot krokodili, per ta mbyt e varros te veteten. Por e verteta nuk laget, nuk ndizet, nuk mbytet. Ajo del ne sheshe dhe i mbyt anti kombetaret. Krimet qe i kane ber qeverit e mahershme dhe qeveria e tanishme, Jane te barabarta me krimet e Serbosllavis. Sepse jane pjell e tyre. E din mir Shaqir Prizrenat e Shaqir Landovicat e shum Shaqira te tjer, se kushe qendron pas tyre. Tani djelli ka lind, po rrezon e po i shkrin Shaqirat, mu si copzat e akullit te Karpateve te Rusis. Ti me penden e art ke paraqit vetem nji pjes te vogel te pa drejtesive. Ndersa krimet qe i kane ber e po i bejn serbosllavistat, vet ata i kane qit ne siperfaqe. Ndersa po shkrihen bashk me krime, te cilat po kundermojn er te kalbur, mu si mbeturinat e organizmit te njeriut. Para e pas pendes sate te art qendron Populli madheshtor, e krenar qe ishte eshte e do te jete, siq ka qen nder vite, decenje e shekuj. Kete mir e din Shaqirat. Te uroj fat e shendet. Vazhdo, vazhdo, vazhdo...........

+1 mua luftarin e lirise vetem ti nuk me ke njohur. — aziz morina 2012-03-20 09:17 #8
CITOJE
O Avdi Ibrahimi, kot e ke qe mundohesh duke komentu me pseudonime. Ti e di mir kush jam un., Te thash demantoje vetem nje qe te kam than, une te kerkoj falje publikisht. Thuje qe nuk ke punu ne mbrojtje populllore, thuje qe nuk asht fol se je spiun i KOS-it, thuje qe nuzk ke shku ne Shipni me traktor, thuje qe nuk ke qen deshmitar kundra komandant Xhemshit Krasniqit. Sa per luften ti je i vogel per mue. Ta zaft frymen buka jeme.

-1 RE: Mua luftėtarin e lirisė vetėm ti nuk mė ke njohur! — Shaq prizreni 2012-03-19 15:22 #7
CITOJE
Cito Babloku:
Avdi Ibrahimi, mė duket se s`je kah i lexon komentet si kėto tė Shaq Prizrenit...............................
......dhe komentuesve tjer!!
Nėse keni diqka pėr publikun dhe me vlerė, urdhnoni dhe shkruani edhe juve siq shkruan Avdiu dhe tė tjerėt. Anonim tė ofendohen dhe akuzohen autorėt, nuk i takon njė demokracie dhe aspak njė reviste me kodeks tė rregullt gazetaresk, andaj, ndėrpreni komentet e kota dhe shkruani hapur, po qė se keni diqka pėr tė na tregue, mbasi se po e dini tė vėrtetėn, pėrndryshe mos u lodhuni mė, se komentet tuaja nuk do ti publikojmė.
Falemenderit pėr mirėkuptim!

0 Bablokut....... — Administrator 2012-03-17 21:24 #6
CITOJE
Avdi Ibrahimi, mė duket se s`je kah i lexon komentet si kėto tė Shaq Prizrenit.............


..................

0 Fjalėt e mdha dhe e vėrteta tjetėr... — Babloku 2012-03-17 20:23 #5
CITOJE
Avdi ke shkruar nji te vertet te madhe, profiteret dhe kriminelet e luftes nuk na kane lene asgje neve luftetareve te lirisė. Ne jemi pa asnji te drejte per luften qe e beme. nė Kroaci nji luftetar lirie ka pension luftarak deri ne 2000 euro dhe shum benificione te tjera. Keta udheheqesat qe po thon se na udhheqen ne lufet e po thirren si krahu i luftes, neve veteraneve te luftes nuk na kane shperblyer me asnji cent deri me sot. por shperblime kemi vetem shpifjet nga komentues si ai faqeziu shaq prizreni qe ky pis mund te jet nji udbash i mbetuar nga mbeturinat sllavokomuniste dhe serboqetnike apo me shum me ngjan ky shaq prizreni ne anonimitet si nji njeri i qmendur dhe si ta degjon fjalen luftetar i liris e kap sikleti dhe menjiher komenton rrena e shpifje te kulluara, po more derr faqezi asnji nga ato shpifjet tua nuk i ka Avdi ibrahimi perkundrazi eshte njeri shum i paster kombetarisht qe ka vite une qe e njoh. dhe ska qmendurak e shpifes qe me bind per ato broqkulla qe ka shkruar shaq prizreni qe sigurisht eshte nji psikopat i llojit te vet se nuk del haptas me emer e mbiemer ore faqezi........

0 mua luftetarin e lirise vetem ti nuk me ke njohur — Leka 2012-03-16 22:11 #4
CITOJE
Ti o Shaq Landovica je vet Avdi Ibrahimi. Na thuj cila nuk asht e vertet prej atyne qe ti kam permende. Vetm nja permende qe nuk asht e vertet dhe une po ta pranoj dhe po dal me emen e mbiemer ketu. Ti ke deshmu kundra Xhemshit Krasniqit ne Eules.

0 Avdi meqka — Shaq Prizreni. 2012-03-16 19:48 #3
CITOJE
Te lumt Avdi se shkrime te verteta po shkruan qe as topi nuk e luan. Po ti komentues qe e fsheh emrin si shaq prizreni pse po rren e po shpif. a su lodhet mė se shpifuri kunder patrioteve shqiptar, sa pare ke marr me shpif nga moska e beogradi e faqezi. si nuk po ju leshon toka ma.

0 mua luftetarin e lirise vetem ti nuk me ke njohur — shaq landovica 2012-03-16 17:16 #2
CITOJE
Ky njeri ka punu ne te gjitha kohnat. Ka punu ne mbrojtjen popullore-vojniosjek, ka pas fjal se osht njeri i KOSIT. Mas LUfte e ka fallsifiku dipllomen kinse asht ekonomist, ne fakt ka kry vetem shkollen e nalt komerciale dhe ka punu drejtor financiar ne KEK, nga aty ka perfitu tu ble troje nga serbet dhe ka ndertu shtepia te shtrejta me ni rrog te KEKUT. Masandej e kan largu pi KEKUt. Ky njeri ka ik refugjat ne Shqiperi me traktor. Atje u vesh me uniform. Pas lufte ka shantazhu disa komandante te uqk. Ky osht edhe deshmitar kundra disa ushtareve te luftes.

0 Ky njeri — Shaq prizreni 2012
-03-16 10:43 #1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Avdi Ibrahimi si shaq landovica(Gani Landovica)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: