AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vojsava [ 4 ] njė serb

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vojsava [ 4 ] njė serb   Jeu 24 Mai - 5:23

Lindur nė Dibėr , Shqipėri, Skėnderbeu ishte njė pasardhės i Kastriotit familjes. Sipas Gibbon, [ 3 ] Babai i Skėnderbeut, ishte Gjon Kastrioti , zotėria e Mesme Shqipėrisė, qė pėrfshinte Mat , Krujė , Mirditė dhe Dibėr . Nėna e tij ishte Vojsava [ 4 ] njė serb [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] princeshė nga familja Tribalda, [ 8 ] [ 9 ] (i cili erdhi nga luginėn e Pollogut, nė veri-perėndimore pjesė e sotme Maqedoni ), ose nga e vjetėr fisnike Muzaka familje, apo nė Musachi) [ 10 ] . Gjon Kastrioti ishte ndėr ata qė e kundėrshtuan fjalės 11 ] e sulmeve osmane nė fillim tė Bajzitit I , gjithsesi rezistenca e tij ishte i padobishėm. Sulltani, qė ka pranuar aplikimet e tij, i detyruar atė pėr tė paguar haraē dhe pėr tė siguruar besnikėrinė e pushtetarėve lokale, George Kastrioti dhe tre vėllezėrit e tij: Reposio, Konstandini, dhe Stanisha, janė marrė nga ana e Sulltanit nė gjykatė e tij si pengje. Pas konvertimit tė tij nė Islam , [ 12 ] ai ndoqi shkollėn ushtarake nė Edirne dhe udhėhequr beteja tė shumta pėr Perandorinė Osmane pėr fitore. Pėr fitoret e tij ushtarake, ai mori titullin Arnavutlu Iskender Beut , ( shqip : Skėnderbe Shqiptari , anglisht : Zoti Aleksandėr, shqiptare ), duke krahasuar shkelqimin ushtarake Kastrioti me atė tė Aleksandrit tė Madh . Ai u dallua si njė nga oficerėt mė tė mira nė disa fushata osmane si nė Azinė e Vogėl dhe nė Evropė, dhe Sulltani e emėroi atė tė Pėrgjithshėm. Ai madje luftuan kundėr grekėve , serbėve dhe hungarezėt , dhe disa burime thonė se ai e ka pėrdorur pėr tė mbajtur lidhje tė fshehta me Raguzė , tė Venedikut , tė Ladislaus V tė Hungarisė , dhe Alfonso I i Napolit . [ 13 ] Sulltan Murat II i dha atij titullin Vali, e cila bėri atė Guvernator tė Pėrgjithshėm. Skėnderbeu erdhi pėr tė udhėhequr njė njėsi kalorėsi i 5.000 njerėzve me tė cilėn ai nėnshtruar njė pjesė tė madhe tė Anadollit .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vojsava [ 4 ] njė serb
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: