AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:02

Nė muajin shkurt tė vitit 1948 u mblodh i famshmi Plenum i 8-tė i KQ tė Partisė, ku N. Spiru u shpall armik i Partisė dhe agjent i imperializmit,,,,,,
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:03

Vetėvrasja e N. Spirut u shfrytėzua nga ana e K. Xoxes pėr tė forcuar pozitat e veta dhe pėr t’i krijuar terren mė tė favorshėm ndėrhyrjes jugosllave nė tė gjithė sektoret e veprimtarisė shoqėrore dhe ekonomike.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:05

Nakua drejtoi ekonominė, qoftė si Ministėr i Ekonomisė, qoftė si Kryetar i Komisionit tė Planit tė Shtetit. Edhe nė kėtė fushė ai u shqua si njė njohes i mirė i kėtij sektori kaq tė rėndėsishėm tė jetės sė vendit...................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:08

Miftiu
Nakoja ishte njeri i mpreht dhe i vendosur
.......
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:11

Miftiu genjen kinse Nakoja ka vdekur aksidentisht nga arma e vet qe i ka krise.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:12

fajtor kryesor dhe nxitės pėr vetėvrasjen e N. Spirut ishin jugosllavėt me Titon nė krye, tė cilėt donin t’i bėnin varrin Shqipėrisė dhe tė gjithė atyre qė e mbronin ate. Nakua ishte viktimė e synimeve antishqiptare tė jugosllavėve dhe e agjentit tė tyre K. Xoxe....Enveri Mugosha,e Dushani e nxiten ta pin helmin dhe ne vend te tij ta binin Enver qenin....................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:18

Titos qė e cilėsonte N. Spirun si “agjent tė imperializmit” dhe “minues tė miqėsisė shqiptaro-jugosllave”, ajo qė e ēoi Nakon tek vetėvrasja.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:21

Njė natė tė nėntorit tė vitit 1947 N. Spiru vrau veten. Sapo e dėgjova kėtė lajm tė hidhur, nuk kisha dyshim se Nakon e “vranė” jugosllavėt, se ai ishte viktima e parė e tyre. Ai vėrtete gjatė Plenumit tė Beratit ishte radhitur me tezat jugosllave qė godisnin E. Hoxhėn dhe vijėn e PKSH gjatė luftės, por nuk ishte, as pro jugosllav, as antishqiptar. Ai ishte komunist dhe nė tė njėjtėn kohė patriot i vendit tė tij. Eshtė e qartė se Nakua, pas ēlirimit tė vendit, kur jugosllavėt kėrkuan qė tė vėnė nė praktikė planet e tyre pėr nėnshtrimin e Shqipėrisė, u “zgjua” dhe refuzoi tė zbatonte kėrkesat e tyre. Nga rrethanat qė u krijuan, si rrugė shpėtimi ai zgjodhi vetėvrasjen, pa gjetur forcėn qė tė denonconte tė gjitha veprimet antishqiptare tė jugosllavėve, si gjatė Plenumit tė Beratit, ashtu edhe pas clirimit tė vendit...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:54

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 2:59

Haxhi L Kuēi 08:41 on 05/06/2012 Permalink
Haxhi Latif Kuēi(Krasniqi)

Nako Spiron nuk e nxiti titoja,por Enver Hoxha e nxiti Milladinin ,Tempon,e Dushanin qe ta nxitin Nakon ta pin Helmin ,duke e etiketue si agjent te imperializmit perendimor.
Pasi e shtin Nakon ne biron e partise i thone ne ty te kemi nxene si spiun tani ty te pret plumbi ne koke,por ne ty po ta lem zgjidhe njeren nga vrasjet ja ne plumb ne koke para mases ja merre goten e pije helmin.

Goda ne fund thote ne skemi luftue kundra armikut ,pos mes vedi,dhe kemi vrare ata shok qe jemi frigue qe neser mos te na marrin qeverisjen.
Enver Hoxha per ta rujte fotelen e prapanices ka vra atdhetar,si Nako Spiren.

Your comment is awaiting moderation.


Haxhi L Kuēi 08:51 on 05/06/2012 Permalink
Edhe nje shtojse

Enveri ne Muke vetem kur ka thene se Kosova nuk na vyne,se skemi buke per vete e si ta mbajna Kosoven,meniherit e ka nxjerr nga salla Milladini e Mugosha dhe ne nje dhome tjeter e rrafin si femi dhe i thone me as qe guxon me qel gojen me permend kosove,se ta bejna ma zi se Nakos.
Enveri gjere ne vdekje ka qen argat serb.
Shqiptar i pastert ne krye te shqiptareve ende nuk ka pasur ky popull i shume vuajtur e sidomos nga ramja e Teutes se ndjer e kendej me tradheti ,duke ja ndryshue melodin tradhetise.

Your comment is awai
ting moderation.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 3:09

Nako Spiro, anėtar i Byrosė Politike, vetėvritet nė nėntor tė vitit 1947
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Mar 5 Juin - 3:34

Anastas Lula e Sadik Premte, "tė cilėt kanė kėrkue tė mos varen nga PK Jugosllave" . Mė pas, Enver Hoxha udhėzon Komitetin Qarkor tė PK tė Vlorės: "Partia duhet t'u futė tmerrin armiqve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   Dim 12 Jan - 12:52

Fitorja nuk vjen vetvetiu, por deri te ajo vihet me forcė”. Nė diskutimet e mėvonshme u paraqitėn 28 delegatė, por pati edhe tė atillė qė mbrojtėn vijėn e Koēi Xoxit, ndėr ta mė tė zėshėm ishin: Ramadan Ēitaku, Nesteji Kerenxhi, Vaske Koleci, dhe Naxhije Dumre. Gjatė diskutimit tė tyre u krijua njė kaos i madh, filloi njė zhurmė e madhe brenda nė sallė, Enver Hoxha i nervozuar u tha atyre: “ se edhe ju jeni armiq tė Partisė”. Me propozimin e Hoxhės u pajtuan 13 delegatė. Ndėr ta ishin: Tuk Jakova, Bedri Spahiu, Liri Belishova, Mehmet Shehu, Gogo Nushi, Adil Ēarēani, Hisni Kapo, Petrit Dume, Beqir Balluku, Fadil Paēarami, dhe Kiēo Ngjela. Tė gjithė njėzėri kėrkuan qė grupi i Koēi Xoxit, jo vetėm tė largohen nga Partia, por tė kėrkohet qė tė japin llogari pėr gabimet e bėra edhe para popullit. Koēi Xoxi pranoi publikisht nė fjalimin e tij se ka gabuar pse u ka besuar jugosllavėve dhe pėr kėtė ndihet fajtor, pasi Velimir Stojniqit, e ka nxjerrė nė njė rrugė qorre. Tė pranishmit nė sallė qė kishin rolin e kėshilltarit bėrtitnin fuqishėm: “Jashtė armiqtė e Partisė dhe popullit.”. Koēi Xoxi u pėrjashtua nga Partia edhe pse pati disa pėrkrahės tė tij, Por nė rezolutė thuhej se Koēi u pėrjashtua nga Partia njėzėri. Partia e ndėrroi emrin nė Partia e Punės, nė kėtė Kongres u vendos tė shkohet nė Planin pesė vjeēar. Ndėrsa Shef i Sigurimit u emėrua Mehmet Shehu, por tė jetė nėn kontrollin e Partisė. Nga ky Kongres Politbyroja kishte nėntė anėtarė nė krye me Enver Hoxhėn.
Nė fillim tė vitit 1949, Koēi Xoxe, Ministri i punėve tė Brendshme;

Gjykimi i kėtij Grupi nė krye me Koēi Xoxin do tė filloj mė 11 maj 1949, Prokuror i procesit me urdhėr tė Hoxhės do tė jetė Bedri Spahiu. Gazeta “Borba” me kėtė rast do tė shėnojė: “tė akuzosh Jugosllavinė dhe popullin tij, tė cilėt pa masė e kanė ndihmuar Republikėn e Shqipėrisė, kjo nuk ėshtė nė rregull. Pasi grupi i Koēi Xoxit miqėsinė tonė e pranonin me sinqeritet, ndėrsa Hoxha fjalėt e mėdha pėr marrėdhėniet shqiptaro-jugosllave i ka pasur vetė vetėm fjalė boshe. Prandaj sot dėnohen vetėm miqtė e sinqertė tė Jugosllavisė”. Bedri Spahiu nė emėr tė shtetit, mė 9 qershor kėrkoi nė gjykata dėnimin me vdekje pėr Koēi Xoxin, t’i merret grada gjeneral-lajtant, dhe tė drejtave qytetare (civile), duke iu konfiskua e tėrė pasuria. Pandi Kristo mori dėnimin 20 vjet burg tė rėndė, pasi e vuajti dėnimin prej 20 viteve u dėrgua nė kampin e pėrqendrimit nė qytetin e ri tė Lushnjės. Vasko Koljeci u dėnua me 15 vjet, Nuri Huti dhe Vango Mitrojordi nga 5 vjet burg.

Pushkatimi i Koēi Xoxit

Mė 11 qershor 1949 para dite n oborrin e burgut tė Tiranės nė ora 11-37 minuta u pushkatua Koēi Xoxi, nė moshėn 38 vjeēare. Ndėrsa shėrbimet jugosllave nė atė kohė informonin se Ministrinė e punėve tė Brendshme se Koēi Xoxin e likuiduan; Enver Hoxha me Mehmet Shehun. Hoxha nė pyetjet e Stalinit pėrgjigjet kėshtu: “Kristo Temelko pa rezervė ka pranuar tė gjitha sugjerimet e jugosllavėve qė jepeshin pėr strategjinė e Armatės Shqiptare, por pėr kah origjina ėshtė sllav me prejardhje nga Maqedonia. Ndėrsa Koēi Xoxi ėshtė shqiptar i vėrtetė, por familja e tij ka jetuar nė Maqedoni

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin   

Revenir en haut Aller en bas
 
Nako Spiren e helmosi Enveri me Dushanin e Milladinin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: